VW vs Audi
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
nineac
- Posts: 3605
- Joined: 03/03/2004 00:00
- Location: preko bare
#1
Nikakve! taj stari A4 je živo smeće!
Smeće u smislu koliko para dadneš auto je za infarkta!
Taj stari 1.8T od 150 KS koji se ugrađivo u stari A4 je malo problematičan motor!
Sa 163 i 190 KS rješili su problem bregastih vratila i dosjeda ventila!
U suštini nisi se zajebo!
Čak taj audi nema ni bog zna šta više mjesta!
Kod mene je prijatelj kupio A3 sa 35.000 KM star dvije god, prije par godina, i na 120.000 mjenjo oba vratila!
Ma super si uradio!
Smeće u smislu koliko para dadneš auto je za infarkta!
Taj stari 1.8T od 150 KS koji se ugrađivo u stari A4 je malo problematičan motor!
Sa 163 i 190 KS rješili su problem bregastih vratila i dosjeda ventila!
U suštini nisi se zajebo!
Čak taj audi nema ni bog zna šta više mjesta!
Kod mene je prijatelj kupio A3 sa 35.000 KM star dvije god, prije par godina, i na 120.000 mjenjo oba vratila!
Ma super si uradio!
-
vier_ringe
- Posts: 209
- Joined: 24/03/2004 13:03
#2
Pa onda je to Golf Iv ako je 180 ks!
Ja imam prijatelja koji ima taj A4 1.8t quattro(B5) sa nekih 260 hiljada km!Nikad nista nije promijenio na autu(redovni servisi naravno)!Desavalo se da mu nekad elektronika zeza(pale se senzori air baga,abs itd)ali nijedan mehanicki kvar!MOzda je stvar u njegovom stilu voznje,mada sumnjam!Taj motor koji si uzeo je dobar,a ni auto nije lose.mada A4 nije ista klasa,tako da ja to nebi poredio!Moj rodjak u AMerici ima A4(B5),ali kod vas su drugacije snage motora nego vodje!Kod njega je 1.8 T quattro s nesto puno konja(malo manje od 200)!Kupio je auto koje nije previse vozeno i on je prezadovoljan!Kaze da ide super!Ninaec,koje su dimenzije tih tvojih guma,nisi puno platio!
Ja imam prijatelja koji ima taj A4 1.8t quattro(B5) sa nekih 260 hiljada km!Nikad nista nije promijenio na autu(redovni servisi naravno)!Desavalo se da mu nekad elektronika zeza(pale se senzori air baga,abs itd)ali nijedan mehanicki kvar!MOzda je stvar u njegovom stilu voznje,mada sumnjam!Taj motor koji si uzeo je dobar,a ni auto nije lose.mada A4 nije ista klasa,tako da ja to nebi poredio!Moj rodjak u AMerici ima A4(B5),ali kod vas su drugacije snage motora nego vodje!Kod njega je 1.8 T quattro s nesto puno konja(malo manje od 200)!Kupio je auto koje nije previse vozeno i on je prezadovoljan!Kaze da ide super!Ninaec,koje su dimenzije tih tvojih guma,nisi puno platio!
-
PiLe3D
- Posts: 20
- Joined: 16/08/2002 00:00
- Location: Sarajevo
- Contact:
#3
Govoricu subjektivno u korist audija zato sto imam Audi A4 (1997)
Mislim da je najmanje presao od svih audija iz te serije... nesto manje od 39.000 km...
1.6, 102 konja (95 sa klimom upaljenom
) ... ma ko zmaj ide...
195 km/h maksimalna brzina
Ja sam se mozda samo jednom vozio u Golfu IV tako da nisam dobro upoznat sa tim autom... ali fakat ja ovog Audija ne mogu ni porediti sa golfom.. krenuvsi od samog izgleda a onda i ostalih unutrasnjih stvari.
AUDI mi je puno "jace" ime
A takodjer ne moze se porediti radi klase auta... Audi A3 je ko golf, dok je Audi A4 kao Passat.
Iako je passat sa full opremom mozda jeftiniji od najslabijeg novog Audija A4 ... opet je A4 na prvom mjestu
Eto, neki ti je hairli ta IV-orka ali Audija mi ne diraj
Mislim da je najmanje presao od svih audija iz te serije... nesto manje od 39.000 km...
1.6, 102 konja (95 sa klimom upaljenom
195 km/h maksimalna brzina
Ja sam se mozda samo jednom vozio u Golfu IV tako da nisam dobro upoznat sa tim autom... ali fakat ja ovog Audija ne mogu ni porediti sa golfom.. krenuvsi od samog izgleda a onda i ostalih unutrasnjih stvari.
AUDI mi je puno "jace" ime
A takodjer ne moze se porediti radi klase auta... Audi A3 je ko golf, dok je Audi A4 kao Passat.
Iako je passat sa full opremom mozda jeftiniji od najslabijeg novog Audija A4 ... opet je A4 na prvom mjestu
Eto, neki ti je hairli ta IV-orka ali Audija mi ne diraj
-
PiLe3D
- Posts: 20
- Joined: 16/08/2002 00:00
- Location: Sarajevo
- Contact:
#4
Koliko sam ja "informisan"... ne bih rekao... heh
ma mozda i jesi u pravu... ne znam. A4 iz 97 mi nekako dodje izmedju Bore i Passata.
Skoda Superb i Passat su bara bara...
Mislim da je ovaj novi Audi A4 je velicine ko Passat, dok je A6 malo veci i jaci.
a audi a8 je u rangu sa VW Pheaton - dva omiljena luksuzna auta
Ove audije bi najradije uporedio sa autima marke Volvo
S40 - A4
S60 - A6
S80 - A8
Ma hajd, nek se ima bilo sta, i puna saka brade
ma mozda i jesi u pravu... ne znam. A4 iz 97 mi nekako dodje izmedju Bore i Passata.
Skoda Superb i Passat su bara bara...
Mislim da je ovaj novi Audi A4 je velicine ko Passat, dok je A6 malo veci i jaci.
a audi a8 je u rangu sa VW Pheaton - dva omiljena luksuzna auta
Ove audije bi najradije uporedio sa autima marke Volvo
S40 - A4
S60 - A6
S80 - A8
Ma hajd, nek se ima bilo sta, i puna saka brade
- NeKi_LiK
- Posts: 962
- Joined: 05/09/2002 00:00
#5
Nema VW automobil u klasi audia a6.
a4-passat
a8-pheaton
gledajući samo dužinu audi a6 ( ne ovaj najnoviji model ) je nekih 12 cm duži od passata.
a rastu u dužinu ovi novi automobili. Jedan vW polo je nadmašiu dužinu nekadašnjeg golfa. N znam koji im je k*rac
...
a4-passat
a8-pheaton
gledajući samo dužinu audi a6 ( ne ovaj najnoviji model ) je nekih 12 cm duži od passata.
a rastu u dužinu ovi novi automobili. Jedan vW polo je nadmašiu dužinu nekadašnjeg golfa. N znam koji im je k*rac
-
vier_ringe
- Posts: 209
- Joined: 24/03/2004 13:03
#7
E ovako, da malo pojasnimo!Audi A4, (konkretno 1997g kod tebe) ima kodnu oznaku B5!To znaci da auto pripada B segmentu(kod audija je A segment najmanji - kompakt klasa,D segment je luksuzni-A8),a oznaka 5 oznacava razvoj modela!Isto tako AUdi 80 je imao kodnu oznaku B3,ali postoje takvi modeli sa face-liftom oznake B4!To je unaprijedjena serija(dobili su Tdi motor,malo ljepsi design,i neke manje promjene)!Sadasnji model je B6 a krajem godine dolazi A4 isto sa face liftom oznake B7(nova svjetla, neki novi motori,doradjenije auto u cijelini),kao sto su radili sada face lift sa mercedes C klasom!
Sto se tice pripadnosti klasama, Passat i A4(B5) su u istoj klasi,dok je A6 u rangu s E klasom i BMW 5 serijom!Bora je nista drugo nego kompaktni sedan(isto kao recimo opel astra produzena s vecim gepekom)i Bora ima platformu Golfa IV...
Sto se tice platformi, za vrijeme prijasnjeg Vw-ovog sefa koji je u mirovini,koji je imao obicaj da stedi,pa su tako pravljeni razni auti na istim ili slicnim platformama...tako recimo stari A4(b5) ima platformu passata,a passat naravno nije u rangu sa A6 koji isto tako koristi produzenu platformu passata!Ta platforma se nije pokazala dobrom u pocetku zbog mekanog materijala prednjeg trapa koji nije uvijek uspijevao da se nosi sa jacim motorima!Od tada AUDI sam razvija svoje platforme,pa tako svi auti danas imaju vlastite Audi platforme!Golf-ova platforma je pripadala nekim manjim autima(naravno prilagodjena upotrebi u tim modelima) kao sto su Seat Leon, AUdi TT, Bora itd...I mnogo veca octavia ima istu platformu!
Jos nesto,Audi je Premium Brand(zajedno sa Mercedesom i BMw-om),dok Vw to nije,mada ni Vw ne vazi za losu marku!!1.8 litreni turbo motori su Audijev proizvod i oni su dobri,dok su TDI motori sa tehnikom pumpa-sapnica Vw-ovi u kao takvi su se dokazali kako u potrosnji goriva tako i u performansama!Mana im je nesto veca buka,pa Audi je recimo odbio da u A8 ugradjuje najjaci dizelas na svijetu, Vw-ov 5.0 TDI sa 313 ks, i prionio u razvoj vlastitog, odlicnog V8 4.0 tdi sa common-railom!I Lamborgini je pod Vodstvom AUdija, koristi neke njegove dijelove, od quattra, preko nekihdijelova unutrasnjosti, a za njega nemozemo reci da je marka koja pati zbog te strategije izmjene medjusobnih djelova i kako je to marka ista kao i Vw,sto neki imaju obicaj reci za Audi/vw!!!
Eto izvinite na ovako dugom postu,vidimo se
Sto se tice pripadnosti klasama, Passat i A4(B5) su u istoj klasi,dok je A6 u rangu s E klasom i BMW 5 serijom!Bora je nista drugo nego kompaktni sedan(isto kao recimo opel astra produzena s vecim gepekom)i Bora ima platformu Golfa IV...
Sto se tice platformi, za vrijeme prijasnjeg Vw-ovog sefa koji je u mirovini,koji je imao obicaj da stedi,pa su tako pravljeni razni auti na istim ili slicnim platformama...tako recimo stari A4(b5) ima platformu passata,a passat naravno nije u rangu sa A6 koji isto tako koristi produzenu platformu passata!Ta platforma se nije pokazala dobrom u pocetku zbog mekanog materijala prednjeg trapa koji nije uvijek uspijevao da se nosi sa jacim motorima!Od tada AUDI sam razvija svoje platforme,pa tako svi auti danas imaju vlastite Audi platforme!Golf-ova platforma je pripadala nekim manjim autima(naravno prilagodjena upotrebi u tim modelima) kao sto su Seat Leon, AUdi TT, Bora itd...I mnogo veca octavia ima istu platformu!
Jos nesto,Audi je Premium Brand(zajedno sa Mercedesom i BMw-om),dok Vw to nije,mada ni Vw ne vazi za losu marku!!1.8 litreni turbo motori su Audijev proizvod i oni su dobri,dok su TDI motori sa tehnikom pumpa-sapnica Vw-ovi u kao takvi su se dokazali kako u potrosnji goriva tako i u performansama!Mana im je nesto veca buka,pa Audi je recimo odbio da u A8 ugradjuje najjaci dizelas na svijetu, Vw-ov 5.0 TDI sa 313 ks, i prionio u razvoj vlastitog, odlicnog V8 4.0 tdi sa common-railom!I Lamborgini je pod Vodstvom AUdija, koristi neke njegove dijelove, od quattra, preko nekihdijelova unutrasnjosti, a za njega nemozemo reci da je marka koja pati zbog te strategije izmjene medjusobnih djelova i kako je to marka ista kao i Vw,sto neki imaju obicaj reci za Audi/vw!!!
Eto izvinite na ovako dugom postu,vidimo se
-
enver30
- Posts: 69
- Joined: 27/04/2004 22:56
#9
uuuu a jesmo ga zakomplikovali ali dobro je nadolazimo na rijesenje ... kao i sve u zivotu ... sve ima svoje prednosti i nedostatke ... Tako da ja nemogu da komentarisem na ovu temu iz nekoliko razloga ...Jer ja licno imam i VW i Audia ...Ovdje u USA imam Audi A8 Quattro (2000 godina) dok u Bosni imam Golfta Turbo Disela (1989) i taj golf mi je nekako drag isto kao i Audi jer sa njim sam presao puno i nikada nisam imao problema...tj. nikaad me nije ostavio ... sve je izgleda stvar ukusa ... nemoze se sve mjeriti cijenom auta jer neko jednostavno voli Audi kao ja npr. dok neko voli VW tako da jednostavno nema rijesenja ... bez obzira na cijenu Audija ljudi ga i dalje kupuju jer ljudi vole Audi kao marku dok neko opet voli VW koji je malo jeftiniji vjerujuci da dobiva kvaliet audija po cijeni VW ...
-
nineac
- Posts: 3605
- Joined: 03/03/2004 00:00
- Location: preko bare
#10
Vier ringe! uzeo sam Good Year Hydra Grip 195/65 R15 91 H (inace ide serijski index brzine V) ali sam namjerno uzeo H jer se brze ugriju na radnu temperaturu, a baš u bosni nije velika razlika jel guma može ićii do 210 ili 240
Ma super sam prošo s obzirom koliko je Good Year , to imate u Vulkanizerskoj radnju Hugo u kiseljaku, radnja izgleda kao šupa, ali čovjek zna poso! Ima svih guma, Michelin, sava, Good Year, Barum, Continental!
Ja sam uzeo ove jer su se na zadnjim testovima pravo dobre pokazale, još proizvedene su u 14 sedmici 04, tako da su pravo svježe!
Taj Audi je imao problema, znaš i sam Vier Ringe, e sad na svašta naletiš jebiga, ima dobrih primjeraka!
To sa strujom je boljka stara A4! Samo nešto mi tu stvarno ide na živce! Njemci vazda Alfu kude zbog toga (posebno 156 i 166) kao lampice se bez razloga pale, i eto zbog toga nisu baš u rangu sada sa njemačkom premium klasom!
Vozio sam nedavno alfu 156 sa 2.0 TS i 155 ks, ma auto je extra. Ništa ne lupka, tih i rezak zvuk, ma ljepotica prava!
U americi ima različitih modela, ali sve je to tu negdje!
Ma super sam prošo s obzirom koliko je Good Year , to imate u Vulkanizerskoj radnju Hugo u kiseljaku, radnja izgleda kao šupa, ali čovjek zna poso! Ima svih guma, Michelin, sava, Good Year, Barum, Continental!
Ja sam uzeo ove jer su se na zadnjim testovima pravo dobre pokazale, još proizvedene su u 14 sedmici 04, tako da su pravo svježe!
Taj Audi je imao problema, znaš i sam Vier Ringe, e sad na svašta naletiš jebiga, ima dobrih primjeraka!
To sa strujom je boljka stara A4! Samo nešto mi tu stvarno ide na živce! Njemci vazda Alfu kude zbog toga (posebno 156 i 166) kao lampice se bez razloga pale, i eto zbog toga nisu baš u rangu sada sa njemačkom premium klasom!
Vozio sam nedavno alfu 156 sa 2.0 TS i 155 ks, ma auto je extra. Ništa ne lupka, tih i rezak zvuk, ma ljepotica prava!
U americi ima različitih modela, ali sve je to tu negdje!
-
BMW power
- Posts: 29
- Joined: 01/04/2004 21:51
#11
ja mislim da se nemoze suditi kakvo je neko auto prema iskustvima "jednog jarana " ili komsije ili....
u principu vecina auta u BiH se nebi mogla koristiti za neku statistiku iz slijedecih razloga:
dosta auta je uvezeno sa vracenom kilometrazom
malo ko servisira auto u ovlastenom servisu
koriste se piratski dijelovi
svi su majstori
kvalitet goriva i ulja je upitan
u principu vecina auta u BiH se nebi mogla koristiti za neku statistiku iz slijedecih razloga:
dosta auta je uvezeno sa vracenom kilometrazom
malo ko servisira auto u ovlastenom servisu
koriste se piratski dijelovi
svi su majstori
kvalitet goriva i ulja je upitan
-
nineac
- Posts: 3605
- Joined: 03/03/2004 00:00
- Location: preko bare
#12
E to je praktično iskustvo sa audijem!
Inače TUV i ADAC su to potvrdili da je struja poslije trapa najveći problem starog A4! Onad dolaze vratila i dosjedni ventila na 1.6 i 1.8!
1.6 takođe, prekratki prenosni odnosi u mjenjaču da bi se motor što lakše nosio sa težinom, i ide dosta bolje od usporedivih auta sa takvim motorom (Vectra 1.6 16V 101 KS) ali zato izrazito trošenje motora i potrošnja goriva!
Inače TUV i ADAC su to potvrdili da je struja poslije trapa najveći problem starog A4! Onad dolaze vratila i dosjedni ventila na 1.6 i 1.8!
1.6 takođe, prekratki prenosni odnosi u mjenjaču da bi se motor što lakše nosio sa težinom, i ide dosta bolje od usporedivih auta sa takvim motorom (Vectra 1.6 16V 101 KS) ali zato izrazito trošenje motora i potrošnja goriva!
-
enver30
- Posts: 69
- Joined: 27/04/2004 22:56
#13
Kao sto sam vec rekao u BiH imam Golfa dvicu 1.6 Turbo Disela(1989) ...to auto posto sam je ovamo nema ko nije vozao ali mu nemogu nista samo sipaj disel i vozi ... ja ga imam vec skoro 7 godina i nikada mu nista nisam radio (izuzev ulja , guma i kocnica)a sto se tice motora i mejnjaca i sada ide ko raketa ... potrosnja prosjecna 5.5 l na 100 km..sto je i bio presudni faktor kada sam kupovao auto pored turba....I ove godine idem dole i nemogu docekati da ga malo provozam jer volim standard mjenjace ....I opet ponavljam sve je stvar ukusa vozaca ja i dalje mislim da je Audi luksuzna marka VW .... tako da je moje srce podjeljeno na dvije strane...
-
nineac
- Posts: 3605
- Joined: 03/03/2004 00:00
- Location: preko bare
#14
Pa zar srce može ići za VW-om?
Neznam , stariji ljudi su vazda govorili kako se Volvo uzima glavom a Alfa srcem, a sad VW srcem? E to mi je bas smjesno, bez uvrede!
Golf II je super auto, ali jarane to auto je sada zivi les, na kraju krajeva najveci uzrocnici nesreca su vozaci golf-a II jer je kod nas narod previse napuco to auto, a ustvari ima daleko boljih auta tog vremena (TOYOTA)!
Neznam , stariji ljudi su vazda govorili kako se Volvo uzima glavom a Alfa srcem, a sad VW srcem? E to mi je bas smjesno, bez uvrede!
Golf II je super auto, ali jarane to auto je sada zivi les, na kraju krajeva najveci uzrocnici nesreca su vozaci golf-a II jer je kod nas narod previse napuco to auto, a ustvari ima daleko boljih auta tog vremena (TOYOTA)!
-
enver30
- Posts: 69
- Joined: 27/04/2004 22:56
#16
Golf II samo zato sto ih ima najvise na ulicama u BiH ....I jos nesto potpuno si promasio sta sam ja mislio sa tim da ja jos uvijek imam 1989 Golfa ... nije stvar koliko je auto staro jer ja mogu kupiti novoga sutra ... stvar je emocijonalne poveznosti za to auto.... Ja sam veliki pristalica Audija i misljenja sam da je Audi luksuzni dio VW kao sto je Lexus luksuzni dio Toyote ili Acura luksuzni dio Honde ili Infiniti luksuzni dio Nisana. I opet kazem sve je stvar ukusa ....
-
nineac
- Posts: 3605
- Joined: 03/03/2004 00:00
- Location: preko bare
#17
Nisu oni uzročnici nesreća zato što ih ima najviše, nego zato što su najneispravniji! Koliko ljudi kao ti voza golfa II? jedno 0,00001 %!
Ljudi koji voazju golfa II obično imaju minimum vozačke kulture, a kod njih je deviza "što jeftiniji rezervni dio, to bolje" neka sad neko napravi analizu automobila vido bi koji su najneispravniji! kako me neko može ubjediti da kočiona pločica može koštati 9km? Pa to je za smrtnu kaznu!
I vozači golfova se ubrajaju u kamikaze, jer su toliko opsjednuti da vozaju "pliu" da po ono malo jada od auto puta ljusštre svoje golfove do iznemoglosti! Još se krenu utrkivati s tobom koji npr. imaš jedno 100 ks jače auto, i jedno 10g mladje! I još ako s njima uđeš u konverzaciju, on ti kaže, "joj dobar ti je auto, ali golf je golf"
Ja to auto da neznam koliko para imam , i da je zlatan nebi kupio, jer se bojim da ne postanem kao ostali vozači golfa!
Čast izuzecima!
Ali ako se izgradi auto put do ZE, onda će biti svašta. To je već 70 km, i tu će pola voznog parka BiH prokuhat
Ljudi koji voazju golfa II obično imaju minimum vozačke kulture, a kod njih je deviza "što jeftiniji rezervni dio, to bolje" neka sad neko napravi analizu automobila vido bi koji su najneispravniji! kako me neko može ubjediti da kočiona pločica može koštati 9km? Pa to je za smrtnu kaznu!
I vozači golfova se ubrajaju u kamikaze, jer su toliko opsjednuti da vozaju "pliu" da po ono malo jada od auto puta ljusštre svoje golfove do iznemoglosti! Još se krenu utrkivati s tobom koji npr. imaš jedno 100 ks jače auto, i jedno 10g mladje! I još ako s njima uđeš u konverzaciju, on ti kaže, "joj dobar ti je auto, ali golf je golf"
Ja to auto da neznam koliko para imam , i da je zlatan nebi kupio, jer se bojim da ne postanem kao ostali vozači golfa!
Čast izuzecima!
Ali ako se izgradi auto put do ZE, onda će biti svašta. To je već 70 km, i tu će pola voznog parka BiH prokuhat
-
enver30
- Posts: 69
- Joined: 27/04/2004 22:56
#18
Da u pravu si za to da vecina problema na putu cine golfovi iz dva razloga zato sto ih je puno na ulicama i zato sto ih vecinom voze mladje osobe neiskusne da nekazem nesposobne za voznju koji su tek dobili vozacke dozvole.... ako se sjecate sta je prije rata bio Stojadin ( Zastava 101) sada je Golf II .... Ali opet kazem u sveme ima izuzetaka pa i ovoj mojoj izjavi...
