VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Sve o zdravlju...
serum

#1 VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by serum » 08/11/2009 21:31

Pozdrav za sve
Ja sam se tek pridruzio na ovaj forum (mislim na sve teme na X-u) i mogu reći da je jedini u BiH na kojem svašta dobrog se moze pročitati.
Naravno, čitao sam sve postove na temu zdravlja ali ovu nisam našao.
Naime, moj problem je neka čudna vrtoglavica, nesvjestica.Pojavi se iznenada. Imam osjećaj kao da me neko vuče ka podu (zaljuljam se sav), i odmah moram "čučnut" da bi prošlo.
Uz to se javi i poremećaj vida kao neko zamućenje, poremećaj disanja. Naravno poslije toga mi se javi strah i sve ostalo vezano za anoksioznost sa kojom se inače dugo borim, ali ovo nije od toga (makar mislim da sam siguran da nije to).
Bio sam kod doktora, poslije nalaza krvi (blago povećan holestelor, trigliceridi, kao i jetreni enzimi AST,ALT,GGT)(inače sam malo deblji nego što bih smio biti) poslije toga ultrazvuk abdomena (masna jetra,zbog toga povećane masnoće i jetreni enzimi) zatim RTG vratnog dijela kičme , na što i ja najviše sumnjam ali nalaz uredan (blaga spondiloza) a naručen sam i za kolor dopler vrata.
Da li se neko susretao sa sličnim problemom, i dajte mi neke savjete šta bih mozda još trebao da radim?

Gospoda Ministarka

#2 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by Gospoda Ministarka » 08/11/2009 21:33

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 17/01/2012 14:06, edited 1 time in total.

BSn
Been thanked: 1 time

#3 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by BSn » 08/11/2009 21:50

Raspisah se, al' kontam - sve se da sumirati na jednu recenicu:

Privatni doktor, ime ordinacije, po potrebi, na PP.
Last edited by BSn on 08/11/2009 22:02, edited 1 time in total.

modesti

#4 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by modesti » 08/11/2009 21:55

Da li si baš siguran da si:
1. uradio sve medicinske testove
2. da tjelesni simptomi nisu povezani sa anksioznošću?

Ako je medicinski sve OK, može se desiti da na najmanju moguću tjelesnu senzaciju usmjeriš punu pažnju čime onda upadaš u krug osluškivanja organizma. Samim tim, počinje ti i srce brže raditi, pritisak skače, ubrzano dišeš (plitko)... na kraju dođe mantanje. Strah je naravno prisutan od početka samo što raste kako se simptomi javljaju. Dakle, uprati se malo ako je zaista sve b.o. sa nalazima.

serum

#5 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by serum » 08/11/2009 22:05

BSn, to sam izostavio (zaboravio) ali upravo su simptomi skoro isti (ako ne i baš isti).
To teško hodanje, kad hodam kao da me nešto "vuče u jednu stranu",nije dobar osjećaj nimalo.
Kako su ti to otkrili?

Nalaze krvne sam već radio nekoliko puta (zadnji put ove sedmice) anemija nije, osim gore pomenutih krvna slika je OK.
Aniksioznost nije, tako što mi se vrtoglavica odnosno gore pomenuto stanje prvo pojavi, a svjestan sam da zbog toga dolazi strah i aniksioznost.

BSn
Been thanked: 1 time

#6 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by BSn » 08/11/2009 22:25

serum wrote:BSn, to sam izostavio (zaboravio) ali upravo su simptomi skoro isti (ako ne i baš isti).
To teško hodanje, kad hodam kao da me nešto "vuče u jednu stranu",nije dobar osjećaj nimalo.
Kako su ti to otkrili?

Nalaze krvne sam već radio nekoliko puta (zadnji put ove sedmice) anemija nije, osim gore pomenutih krvna slika je OK.
Aniksioznost nije, tako što mi se vrtoglavica odnosno gore pomenuto stanje prvo pojavi, a svjestan sam da zbog toga dolazi strah i aniksioznost.
Ako ti je ovo sto ja napisah, pa pobrisah, onda ti je najbolje rjesenje sport - fizicko jacanje organizma.
BSn, to sam izostavio (zaboravio) ali upravo su simptomi skoro isti (ako ne i baš isti).
Kako su ti to otkrili?
To sam sam otkrio - kad sam mlatn'o pomenutom glavom o pomenuti 'astal. :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#7 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by PipiDugaDevetka » 09/11/2009 06:53

Pušiš li? Koliko godina imaš, cirka-oko-koliko? ŠUK?
Ja mislim da se odgovor na te probleme treba tražiti u ovim povećanim masnoćama/trigliceridima,...Ali eto, nisam dr., pa zanemari.

serum

#8 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by serum » 09/11/2009 08:23

Imam 24god.Pušim (nažalost)GUK u granicama normale.
I ja mislim da imaju veze masnoće. Inače, puno sam u sjedećem položaju (za kompom, u autu jako puno)

bellisperennis

#9 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by bellisperennis » 10/12/2009 10:45

Ja sam imala sličnih problema, ne znam da li je to isto, ali u svakom slučaju čekiraj da to nije slučaj. znači meni se vrtoglavalo nakon mirovanja, pretežno ujutro i nakon naglog ustajanja, onda od straha počne ubrzano srce kucat, otežano disanje isl. ja sam išla kod neurologa, i po njegovoj procjeni problem je cirkulacija kroz vratnu kičmu, što znači da manje krvi dođe do mozga i javlja se vrtoglavica.

VLAHOV

#10 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by VLAHOV » 10/12/2009 11:09

E ovako, masnoce ( trigliceridi) Ti sigurno nisu krive za te vrtoglavice ( naravno osm ako nemaš Adrenoleukodistrofija; A TO JE KOLIKO JA ZNAM 000,000-1posto, oliti nemoguce), a otezano disanje je prvi znak cuvenog "Panic attack". E sad taj "Panic Attack" se javlja cesto ( i ne, ne desava se samo ljudima koji se nadju u situaciji koja je opasna po zivot, npr. ratiste) veoma cesto, ustvari najvise se desava kod ljudi koji su bili zdravi i odjednom ih nesto zaboli, i onda sljede simptomi koje si ti opisao, a oni nisu anksioznost. Ako ti se ne koce ruke ili iskrivljuju usta ili mozda zaplices jezikom neces doboti moždani udar. Moj ti je savjet da eventualno provjeris pritisak, a ono sto ti se najvjerovatnije desava je da imas upalu srednjeg uha i samom tim ti je centar za ravnotezu pomjeren, zato nadji dobrog otorinolaringologa i to provjeri. (Vozis se puno u auto, otvorio si prozor da prozracis auto jer je bilo zagusljivo ili vruce) pricali mi koliko hocemo d je propuh babska prica, to u auto radi.

milimaj

#11 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by milimaj » 10/12/2009 11:46

Da li se baviš nekim fizičkim aktivnostima? :roll: :roll: :roll: Vježbaš li ikako i ikada u životu? To može biti odgovor na tvoje pitanje. Spondilozu imamo skoro svi. Ali loša cirkulacija u cjelom organizmu i nedovoljan dotok krvi u mozak su u većini slučajeva problem koji izaziva simptome koje ti imaš. Znači fizička aktivnost ti je obavezna i unos dosta tečnosti tj. obične vode. Gotovo sam sigurna da je to rješenje tvog problema.
Ja imam problem sa niskim pritiskom i to meni stvara probleme. I ja ih isto tako rješavam. I meni pomaže.
Mada provjeri i to kakvo ti je željezo tj Fe. u krvi.

samoti

#12 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by samoti » 10/12/2009 12:09

Vrtoglavica, i to da me vuce na jednu stranu, nekad cak i "baca", dogadja se i meni. Kod mene su pronadjene promjene na vratnoj kraljeznici
vjezbe, vjezbe i samo vjezbe...
Vidim da si dosta mlad i ne bas fizicki aktivan sto je po meni najveca greska danasnjice.
Mani se automobila kad god mozes, sto vise pjesacenja. To ce ti pomoci i da smrsavis, znam iz iskustva (pjesacila sam svaki dan 2-3 km i uspjela bez ikakve dijete smrsaviti 6 kg i to u dosta kratkom roku.
Naravno prije svega treba otici u neku dobru privatnu ordinaciju i napraviti sve moguce pretrage.

serum

#13 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by serum » 26/12/2009 11:35

Pozdrav raja,
Radio sam Kolor dopler vrata, i oftamološki pregled. Kratko: sve uredno.
Poslije toga bio sam kod neurologa. Poslao me na još jednu pretragu (neznam kako se zove tačno), uglavnom snimanje cirkulacije u mozgu (glavi).
Ali nemogu da vjerujem, poslije svih pregleda, na kraju mi savjetuje da počnem uzimati antidepresiv, mislim Seroxat ili nešto sl.kao i neke lijekove za smirenje.
I šta sad da radim?
Nemam bojazni od tih lijekova, znam šta je to. Ali mislim da nisam osoba koja je depreivna ili aniksiozna.
Najbolje ništa.
Hvala svima

modesti

#14 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by modesti » 26/12/2009 16:35

@serum,

Ja bih da sam na tvom mjestu, prije uzimanja antidepresiva napravila detaljnu psihološku ili psihijatrijsku procjenu. Ako je sve fiziološki u redu, moguće da je psihološki uzrok. Ali bez prethodne dobre procjene, nemoj uzimati ništa na svoju ruku (ne znam ko ti je preporučio antidepresive, da li je to bio neuropsihijatar i da li je prethodno napravio s tobom detaljan intervju i procjenu).

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

#15 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by KatarinaKosaca » 26/12/2009 16:41

serum wrote: Ali nemogu da vjerujem, poslije svih pregleda, na kraju mi savjetuje da počnem uzimati antidepresiv, mislim Seroxat ili nešto sl.kao i neke lijekove za smirenje.
I šta sad da radim?
Nemam bojazni od tih lijekova, znam šta je to. Ali mislim da nisam osoba koja je depreivna ili aniksiozna.
Ovo uzima moja mama na savjet lječnika. Izgleda uvijek kako napušena trave :D i stalno je vesela :lol: .

zeljezo

#16 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by zeljezo » 22/01/2010 11:33

pozdrav
ja imam problem s vrtoglavicom radio sam mnogo pretraga međutim sve je ok
neurološki nalaz EEG.TCD uredni
color doppler vratnih zila uredan
krv uredna (zeljezo 26)
EKG u redu
pritisak 130/85
imam 35g
moji simptomi
vrtoglavica, malaksalost, drhtanje, nemoc (opsta slabost), lose spavanje i ruzni snovi
ovo mi se javlja unazad mjesec dana i sve me vise nervira i stvarno je neugodno nekako ruzan osjecaj
"ponekad" popijem apaurin i smirim se al ovo vec trje predugo i ne znam sta da radim necu valjda uvijek piti apaurin volio bih da se javi neko ko je imao ovakve probleme

dzana

#17 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by dzana » 22/01/2010 12:36

sve ste provjerili osim ŠTITNJAČE..
mojoj prijateljici su ustanovili hipertireozu i to upravo nakon strasnih vrtoglavica, drhtanja i slicno i nakon tone prilicno urednih nalaza..
sreca pa je radila sve pretrage kod prijateljice koja je detaljno pregledala i slusala opise njenih tegoba a ne zvijala sta je ko obukao, koliko je ko u koverti donio i slicno..
moja vam je preporuka da pogledate jos i to - imate private labs i bude sve brzo gotovo..

zeljezo

#18 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by zeljezo » 22/01/2010 12:47

puno hvala na brzom odgovoru
izvinjavam se sto sam zaboravio za stitnu
radio sam kod dr mackica UZ abdomena i stitne zlijezde odnosno kompletan internistici pregled
sve ok barem on kaze da je ok a smatraju ga "vracem"

Amazonka27

#19 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by Amazonka27 » 22/01/2010 12:53

moja prijateljica je imala uzasne vrtoglavice, bacalo je u stranu, preglede sve moguce uradila, i nije bilo pomaka. Na kraju je zavrsila kod lijecnika Šmitrana, mislim da radi u bolnici Abdulah Nakaš. Ustanovljeno je da ima tzv vertigo, kako sam ja shvatila kroz njenu pricu, mislim da joj je uradio pregled UHA, da li je tu navodno i neki centar..moguce za ravnotezu( ne smijem precizirati)..
ovo cisto kao uputa i jedna od solucija za daljnje pretrage..jer je i ona radila sve mogu nalaze prije ovoga..

dzana

#20 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by dzana » 22/01/2010 13:08

Amazonka27 wrote:moja prijateljica je imala uzasne vrtoglavice, bacalo je u stranu, preglede sve moguce uradila, i nije bilo pomaka. Na kraju je zavrsila kod lijecnika Šmitrana, mislim da radi u bolnici Abdulah Nakaš. Ustanovljeno je da ima tzv vertigo, kako sam ja shvatila kroz njenu pricu, mislim da joj je uradio pregled UHA, da li je tu navodno i neki centar..moguce za ravnotezu( ne smijem precizirati)..
ovo cisto kao uputa i jedna od solucija za daljnje pretrage..jer je i ona radila sve mogu nalaze prije ovoga..

o jee - i moja mama ima ovu dijagnozu.. nije je odavno uhvatilo ali kad dobije napad to je haos zivi - povraca, padne u nesvjest, treba joj dan-dva da se vrati u normalu.. ona pije neke lijekove ali i pored toga ako ima neki jaki stres uhvati je 'ono njeno' a lagane vrtoglavice su joj normalna pojava - kaze da se navikla vec na to.. ona ima i lagano suzenje krvnih sudova koji vode krv u mozak i onda joj to dodatno pogorsava stvari. a jos i diminja i nece da prestane - kaze to joj je jos jedini ceif 8-)

za 'zeljezo' - nadam se da nije ovo - zeznuto je do boli..

ona_je

#21 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by ona_je » 22/01/2010 13:12

Ne bih da se igram lijecnika, ali ukoliko su sve pretrage uredne bice da se radi o anksioznosti. Isti slucaj kao i kod mene. Isti simptomi, svi nalazi uredni, a vrtoglavica ostala. Meni su na kraju rekli da je anksioznost. Nebi bilo lose da odes do neuropsihijatra i malo porazgovaras o simptomoma.

zeljezo

#22 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by zeljezo » 22/01/2010 15:59

bio sam kod neuropsihijatra doduse radio mi je neurološki pregled s tim da sam ja ispricao sve simptome koje sam naveo
ne bjezim od toga da je anoksioznost i volio bih da mi neko kaze na koji je nacin sve to prezivio i prebolio kolko je trajalo...

narcisaa

#23 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by narcisaa » 22/01/2010 17:51

zeljezo wrote:pozdrav
krv uredna (zeljezo 26)
EKG u redu
pritisak 130/85
imam 35g
moji simptomi
vrtoglavica, malaksalost, drhtanje, nemoc (opsta slabost), lose spavanje i ruzni snovi
ovo mi se javlja unazad mjesec dana i sve me vise nervira i stvarno je neugodno nekako ruzan osjecaj
"ponekad" popijem apaurin i smirim se al ovo vec trje predugo i ne znam sta da radim necu valjda uvijek piti apaurin volio bih da se javi neko ko je imao ovakve probleme

Vidiš ja imam "normalan" tlak 100/60 pa često a posebno ljeti imam problema kada naglo ustanem: vrtoglavica, drhtanje, bezbroj zvjezdica pred očima itd. ,a pored ovoga par puta godišnje mi opadne i nivo šećera tako da to rješavam sa čokoladicom ili kolačem i jakom kafom. Inače zbog ovoga nikada nisam bila kod doktora, a i nemam namjeru jer ako se malo više krećem na svježem zraku i 15-ak minuta vježbam ni ovih problema nemam.
Pa tako i ti nađi si neki sport koji ćeš rekreativno upražnjavati, šetaj i pij malo više negazirane vode i vidjećeš da će ti biti bolje. ;-)

O anksioznosti za tebe a i druge koji imaju isti problem evo pronađoh ovaj priručnik da se informišeš.
http://www.udruga-svitanje.com/udruga_s ... mecaja.pdf

zeljezo

#24 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by zeljezo » 22/01/2010 19:57

narcisaa wrote:
zeljezo wrote:pozdrav
krv uredna (zeljezo 26)
EKG u redu
pritisak 130/85
imam 35g
moji simptomi

Vidiš ja imam "normalan" tlak 100/60 pa često a posebno ljeti imam problema kada naglo ustanem: vrtoglavica, drhtanje, bezbroj zvjezdica pred očima itd. ,a pored ovoga par puta godišnje mi opadne i nivo šećera tako da to rješavam sa čokoladicom ili kolačem i jakom kafom. Inače zbog ovoga nikada nisam bila kod doktora, a i nemam namjeru jer ako se malo više krećem na svježem zraku i 15-ak minuta vježbam ni ovih problema nemam.
Pa tako i ti nađi si neki sport koji ćeš rekreativno upražnjavati, šetaj i pij malo više negazirane vode i vidjećeš da će ti biti bolje. ;-)

od kad se meni ovo pocelo javljati ja sam pritisak,EKG i jos neke stvari radio dosta puta i sve je ok pa tako i secer
kada dođe taj period ne pomaze ni secer ni voda tesko se smirim nekad cak ni apaurin ne pomaže snovi su uzas
cak se nekad probudim u noci drscem i savsam mokar noge ili ruke trnu a onda dolazi strah

zeljezo

#25 Re: VRTOGLAVICA,NESVJESTICA

Post by zeljezo » 22/01/2010 20:15

ja sam covjek koji se inace bavi sportom rekreativno i na poslu tako da mi to sad predstavlja problem brzo se umaram cak i setnja mi pogorsa stanje a kamoli neko vece naprezanje
recimo prije neki dan sam se natjerao na setnju i taj dan mi je bio jedan od najtezih a noc pogotovo slab san, ruzni snovi,cesto buđenje, znojenje u snu, ruke trnu i dršcu i povrh svega strah
sto se tice secera nemam problema jedino zeludac u zadnje vrijeme slabo radi

Post Reply