VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#1 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by WipeOut »

Šero 11 wrote:ESSELAMU ALEJJKUM !
Imam jedno pitanje vezano za vrijeme klanja namaza ..
kad je tacno trebamo poceti sa klanjanjem sabah namaza ( u koliko sati )
jer ja sam doasad inace samo klanjao podne i jaciju....
hvala.
Alejkumu selam,
ne znam odakle si ali evo na ovoj stranici mozes naci vrijeme od kad i do kad se koji namaz moze klanjati
http://www.vaktija.ba/,pa pogledaj za svoje mjesto boravka.
Sabah mozes klanjati od zore do izlaska sunca :D ...a ne do podne :-)

S obzirom da si dosad klanjao podne i jaciju,evo i sabah sad :thumbup:
....samo tako nastavi....inshaAllah pa da upotpunis sve....

Amin
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#2 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Ajatolah_ »

Đe si Šero, vjeri se okren'o :D
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4840
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#3 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

valjda ga igrice iznevjerile, sta li? :D
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#4 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by travar »

Meni šera..khm šega :D, jer većina počne od sabaha/akšama kao najkraćih namaza, pa onda krene do onih dužih, kod šere je to obratno :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by theTruePath »

travar wrote:Meni šera..khm šega :D, jer većina počne od sabaha/akšama kao najkraćih namaza, pa onda krene do onih dužih, kod šere je to obratno :D
Vecina zanemari sabah jer valja ustajati rano
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#6 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Donnie Smith »

A ono, kažu, ako propustiš pet namaza, možeš ih naklanjati, ako propustiš šest, ne moraš.
Nema potrebe.
Zašto?
Pa kakav si ti musliman da uspiješ propustiti šest namaza. To čuh od nekog hafiza, ne znam sad, da li tu ima istine.
Meni dan započne sa sabahom, to ne propuštam niti mi je mrsko ustati, a ovo ostalo, hm. Sramota me reći. Sve ponavljam, Alah je milostiv. :-D

@šero
http://www.e-takvim.ba/
Odabereš mjesec i mjesto, i u rasponu od zore do izlaska sunca.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by zijancer »

sta ti to jede vrijeme :kruzic:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#8 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by sunceKOtepsija »

Donnie Smith wrote:A ono, kažu, ako propustiš pet namaza, možeš ih naklanjati, ako propustiš šest, ne moraš.
Nema potrebe.
moglo bi se i preambulirat pa rec ako propustis jednu godinu, mozes odgovorit, ako propustis sest, ne moras.
Nema potrebe :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by arzuhal »

Donnie Smith wrote:A ono, kažu, ako propustiš pet namaza, možeš ih naklanjati, ako propustiš šest, ne moraš.
Nema potrebe.
Zašto?
Pa kakav si ti musliman da uspiješ propustiti šest namaza. To čuh od nekog hafiza, ne znam sad, da li tu ima istine.
Pa, to što si čuo je jedan od bosanskomuslimanskih ciničnih osvrta na nemaran odnos muslimana spram namaza, nije riječ o stvarnom šerijatskom propisu. Evo kako sam ja to prvi put čuo (sličnu verziju) od jednog derviša kada sam bio tinejdžer:

- Mubarek imam Ebu Hanifa kaže da onaj koji propusti više od 6 namaza (zaredom) ne mora te namaze naklanjavati po redu (sabah, podne, ikindija...), nego može kako hoće (jer se inače namazi naklanjavaju po redu po kojem su bili izostavljeni)...Ja kažem: ako propustiš 6 i više namaza zaredom (bez opravdanog razloga) - idi u crkvu. Šta'š se patit s namazima i tim stvarima... :mrgreen:

Ali ono što si naveo o namazu koji se ne mora naklanjati naknadno zaista postoji i vrijedi, ali samo u slučaju da čovjek svjesno i sasvim jasno u sebi odluči da neki namaz (koji je strogi farz), a kojeg inače može klanjati i ništa ga ne sprečava da ga obavi, NEĆE klanjati. E takav propušten namaz se ne naklanjava i ne može se nikad naklanjati.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#10 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote:
Pa, to što si čuo je jedan od bosanskomuslimanskih ciničnih osvrta na nemaran odnos muslimana spram namaza, nije riječ o stvarnom šerijatskom propisu. Evo kako sam ja to prvi put čuo (sličnu verziju) od jednog derviša kada sam bio tinejdžer:

- Mubarek imam Ebu Hanifa kaže da onaj koji propusti više od 6 namaza (zaredom) ne mora te namaze naklanjavati po redu (sabah, podne, ikindija...), nego može kako hoće (jer se inače namazi naklanjavaju po redu po kojem su bili izostavljeni)...Ja kažem: ako propustiš 6 i više namaza zaredom (bez opravdanog razloga) - idi u crkvu. Šta'š se patit s namazima i tim stvarima... :mrgreen:

Ali ono što si naveo o namazu koji se ne mora naklanjati naknadno zaista postoji i vrijedi, ali samo u slučaju da čovjek svjesno i sasvim jasno u sebi odluči da neki namaz (koji je strogi farz), a kojeg inače može klanjati i ništa ga ne sprečava da ga obavi, NEĆE klanjati. E takav propušten namaz se ne naklanjava i ne može se nikad naklanjati.
Eh, "a on ni-pet-ni-šest, nego..."

A znaš li ti ili neko drugi možda, o čemu se radi u ajetima 70:22-23. Prethodni ajeti govore da je čovjek vaki-naki, ništa ne valja, pa se kaže "osim musallija", -Illa almusalleena- tj. osim onih koji su u salatu, što je Korkut, naravno, namjerno pogrešno preveo kao "osim vjernika", vjernika tu nema ni na mapi. Pa dalje, Allatheena hum AAala salatihim daimoona, "...koji su neprekidno/vječno u njihovom salatu". Naravno, Korkut je i tu u svoju korkutološku vjeru uveo većinu YU muslimana namjerno netačnim prevodom "koji molitve svoje budu na vrijeme obavljali". Da riječ daim znači neprekidan, vječan, može se provjeriti u npr. ajetu 13:35, gdje se o džennetskim nasladama govori da su daim, a prevodi na engleski kao "perpetual, everlasting, eternal..." što sve znači "neprekidno/vječno".

Kakav je to "ni-pet-ni-šest-vječni salat"?

Korkut inače na turskom znači "budi u strahu".
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#11 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Diwan »

dadinjo33 wrote:
arzuhal wrote:
Pa, to što si čuo je jedan od bosanskomuslimanskih ciničnih osvrta na nemaran odnos muslimana spram namaza, nije riječ o stvarnom šerijatskom propisu. Evo kako sam ja to prvi put čuo (sličnu verziju) od jednog derviša kada sam bio tinejdžer:

- Mubarek imam Ebu Hanifa kaže da onaj koji propusti više od 6 namaza (zaredom) ne mora te namaze naklanjavati po redu (sabah, podne, ikindija...), nego može kako hoće (jer se inače namazi naklanjavaju po redu po kojem su bili izostavljeni)...Ja kažem: ako propustiš 6 i više namaza zaredom (bez opravdanog razloga) - idi u crkvu. Šta'š se patit s namazima i tim stvarima... :mrgreen:

Ali ono što si naveo o namazu koji se ne mora naklanjati naknadno zaista postoji i vrijedi, ali samo u slučaju da čovjek svjesno i sasvim jasno u sebi odluči da neki namaz (koji je strogi farz), a kojeg inače može klanjati i ništa ga ne sprečava da ga obavi, NEĆE klanjati. E takav propušten namaz se ne naklanjava i ne može se nikad naklanjati.
Eh, "a on ni-pet-ni-šest, nego..."

A znaš li ti ili neko drugi možda, o čemu se radi u ajetima 70:22-23. Prethodni ajeti govore da je čovjek vaki-naki, ništa ne valja, pa se kaže "osim musallija", -Illa almusalleena- tj. osim onih koji su u salatu, što je Korkut, naravno, namjerno pogrešno preveo kao "osim vjernika", vjernika tu nema ni na mapi. Pa dalje, Allatheena hum AAala salatihim daimoona, "...koji su neprekidno/vječno u njihovom salatu". Naravno, Korkut je i tu u svoju korkutološku vjeru uveo većinu YU muslimana namjerno netačnim prevodom "koji molitve svoje budu na vrijeme obavljali". Da riječ daim znači neprekidan, vječan, može se provjeriti u npr. ajetu 13:35, gdje se o džennetskim nasladama govori da su daim, a prevodi na engleski kao "perpetual, everlasting, eternal..." što sve znači "neprekidno/vječno".

Kakav je to "ni-pet-ni-šest-vječni salat"?

Korkut inače na turskom znači "budi u strahu".
Nije to Korkutova vjera nego cijeli 'Islam' - nema razlike u takvoj 'vjeri' od 'mašrika do magriba' :lol: :mrgreen:

Ovi iz Westworlda ne bi bolje napisali scenario.

Milenijska prevara
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#12 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by zagortenej »

ima ona hikaja kad se mladi hodža oženio pa nije došao na sabah namaz. džematlije ga čekale, čekale, kad su vidjeli da ga nema, otklanjaše bez njega pa se uputiše njegovoj kući da vide što ga nema, da se nije razbolio i sl.
pokucaše na vrata, izlazi hodža go do pasa, oznojen.
kad su ga upitali zašto nije došao, on im je onda održao ders o šerijatskom pravilu naklanjavanja propuštenih namaza, ali i o važnosti ispunjavanja bračnih dužnosti. :D

(ovo je cenzurisana verzija)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#13 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by dadinjo33 »

Ma Ebu Hanifa sve reko, ko propusti sest, slobodan je od algoritama i vremenskog konteksta. Doduse, kuranski broj je cetiri, Hanifa je govorio iz hadiskog konteksta. Pa ko jami-jamio je.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#14 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Donnie Smith »

Sve će balija uraditi i izmisliti samo da ne klanja, da se ne pridržava onog što mu je propisano. Držat će vaz danima i noćima ako treba, pisati eseje, nadmudrivati se ali ono što mu je dužnost - jok.
Šejtan uistinu više nema nikakvog posla na ovom dunjaluku. Duška i uživa. Posao mu sami mi odrađujemo i to više nego uspješno. :-D
Stanje jednog naroda...bla bla bla...
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#15 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by dadinjo33 »

Donnie Smith wrote: Šejtan uistinu više nema nikakvog posla na ovom dunjaluku. Duška i uživa. Posao mu sami mi odrađujemo i to više nego uspješno. :-D
;)
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#16 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Ludzak »

kojem bogu se to treba pet puta na dan moliti ? Prođe ti život klanjajući.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18708
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by SmokingMan »

Ustaneš na sabah kada se Sunce pojavi "između rogova" i gotova stvar. :D
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#18 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Donnie Smith »

Ludzak wrote:kojem bogu se to treba pet puta na dan moliti ? Prođe ti život klanjajući.
Ako u toku jednog dana možemo trošiti vrijeme na filmove, knjige, kafane, tračanje, spavanje, isprazno forumanje, isprazno fejsbučenje, instagramiranje i mnogo čega još :D zar ne možemo odvojiti 45-60 minuta dnevno i za zahvalu onome koji nas je stvorio. Zapravo, šta Bog ima od toga što mi kanjamo? Misliš da njemu to treba? A 'ta će s tim?!
To je samo i isključivo za naše dobro.
Da bi klanjao, moraš ispuniti određene dužnosti, predradnje. Biti čist, okupan, imati čist prostor za činjenje sedže. Moraš uzeti abdest, što je duhovna zaštita i ne znam da je ima bolje ili jače. Ja ne bih izašla iz kuće bez abdesta taman vani da se ne znam šta dešava. Sve ti je to uvezano, tako da tvoje prosto pitanje iziskuje nimalo prost odgovor.

Uostalom, život ti svakako prođe. Nekome u džamiji nekome u zatvoru. A i u zatvoru se može klanjati :)

Bio je neki lik navodno, koji je, kad je izračunao u životu koliko puta mora odvezati i zavezati pertle, oprati zube i šta sve ne - izvršio samoubistvo. Ko biva, šta će to meni, puno je to. Podsjećaš me na njega s pitanjem, ne mislim da ćeš se ubiti. :D Mada, sve je moguće. Stopa samoubistva među vjernicima je vrlo niska. Nikakva zapravo kod pravih vjernika. Ovih na baterije je nažalost više. Kod njih je sve moguće
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#19 Re: VRIJEME KLANJANJ SABAH NAMAZA

Post by Dexx1 »

Ma sta ces odvojit jedan sahat dnevno i klanjat, prodje ti zivot u klanjanju.
Kad mozes da odbacis okove religije i provodis sahate i sahate na forumu Religija :-)
Post Reply