vratiti se u SA: yes or no

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Sarajevo-NC

#1 vratiti se u SA: yes or no

Post by Sarajevo-NC » 26/03/2009 17:11

Pratim ovu stranicu vec dugo vremena ali tek sam se registrovala prije par dana i moram da kazem da je forum jako koristan. Upravo zato trazim vasu pomoc: otisla sam iz Sarajeva 10 ak godina ima i nikad nisam primila Ameriku k srcu.Rado bih se vratila kuci i ako mi neko moze reci onako otprilike sta me ceka tamo ( jos nikako nisam bila nazad u ovih 10 years). zavrsila sam ovdje fakultet (nursing) pa ako neko zna kakve su place za medicinske sestre sa VSS, please let me know. Hvala

Bandierra Rossa

#2 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Bandierra Rossa » 26/03/2009 17:16

Sarajevo-NC wrote:Pratim ovu stranicu vec dugo vremena ali tek sam se registrovala prije par dana i moram da kazem da je forum jako koristan. Upravo zato trazim vasu pomoc: otisla sam iz Sarajeva 10 ak godina ima i nikad nisam primila Ameriku k srcu.Rado bih se vratila kuci i ako mi neko moze reci onako otprilike sta me ceka tamo ( jos nikako nisam bila nazad u ovih 10 years). zavrsila sam ovdje fakultet (nursing) pa ako neko zna kakve su place za medicinske sestre sa VSS, please let me know. Hvala
Uvijek treba pametnih i školovanih ljudi.Trust me.

sesalmir

#3 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by sesalmir » 26/03/2009 17:23

Bujrum, vidi ljepote:

jefferson

#4 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by jefferson » 26/03/2009 17:26

Sarajevo-NC wrote:Pratim ovu stranicu vec dugo vremena ali tek sam se registrovala prije par dana i moram da kazem da je forum jako koristan. Upravo zato trazim vasu pomoc: otisla sam iz Sarajeva 10 ak godina ima i nikad nisam primila Ameriku k srcu.Rado bih se vratila kuci i ako mi neko moze reci onako otprilike sta me ceka tamo ( jos nikako nisam bila nazad u ovih 10 years). zavrsila sam ovdje fakultet (nursing) pa ako neko zna kakve su place za medicinske sestre sa VSS, please let me know. Hvala
Moj savjet ti je sljedeci:
Probaj dobiti neplaceno u bolnici, i idi u Sarajevo jedno tri mjeseca, pozeljno zimi, da vidis realnost pa se onda odluci!

Op3r4t0r

#5 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Op3r4t0r » 26/03/2009 17:29

U bosni je taj tvoj fakultet ustvari srednja skola, a ljudi sa zavrsenom medicinskom skolom ima i viska, a da dobijes posao ili ces morati rasiriti noge ili dobro potplatiti, vjerovatno ovo drugo, a plata je prosjecna za bosanske uslove

spectra

#6 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by spectra » 26/03/2009 17:46

Posao u bolnici "kosta" oko 20 000KM! :roll:
Last edited by spectra on 26/03/2009 22:23, edited 2 times in total.

karanana

#7 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by karanana » 26/03/2009 17:48

aj tinks NO
znam da ni tu nije sjajno ali ovdje situacija mjesto da ide na bolje, ona ode na gore (losije). bogami je puno bolje bilo prije 10 godina kad si otisla. imalo se vise para u p.m.

madner

#8 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by madner » 26/03/2009 17:52

Nemoj slusat ove sa foruma. Pogotovo one sto su otisli pa sada sebi pravdaju zasto.

Ili cemo ti opisat previse crno ili bijelo.

Ovaj savjet za probni povratak je najbolji. Sto se tice diplome, to je jebada, kolko znam medicinske diplome se ne priznaju van granica te drzave. Opet bolje da se licno raspitas.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#9 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by ladyblue18 » 26/03/2009 17:56

Kao sto ti je neko rekao taj fakultet je ustvari kod nas srednja skola, ili u krajnjem slucaju visa medicinska i buduci da imam u porodici medicinskih sestara, cisto plata se krece izmedju 700 i 800 km, kada na to dodas minuli rad, topli i ostalo ne ide vise od 1000 km, evo ti iz prve ruke informacije.
Otamo se ovdje vracati ne bih ni luda. Ali ako se ti tamo nisi snasla onda vrati se, sta drugo da ti kazem.
Ili uzmi odmor, nesto, vrati se 2,3 mjeseca, i vidi kako ovdje funkcionise sve, kladim se da ces pobjeci sto prije.
I naravno posao u bolnici se placa i to puno, a jos vise u domu zdravlja isl.
Ali ako imas lovu, ako ti zaista toliko nedostaje BiH, vracaj se.
I sto kaze karanana, bogami je bilo bolje prije 10 godina kada si otisla.

A na forumu ces uvijek imati misljenja pro et contra, na tebi je da odlucis sama sa sobom.
Najbolje je kao sto sam ti rekla da se vratis ako imas kome, gdje, jedno vrijeme pa vidi kako ide.
Sretno sta god odlucis

Gile Šampion

#11 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Gile Šampion » 26/03/2009 18:53

Koliko ti je godina i kako izgledaš? :D

febo_acm

#12 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by febo_acm » 26/03/2009 19:05

Najvažnije je da imaš USA pasoš, pa da se možeš vratiti ako bude problema ;)

mayab

#13 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by mayab » 26/03/2009 19:19

Kao sto neko vec reče, probaj doci na koji mjesec,ali ne samo trositi pare i provoditi se, pa sama vidi, ali cisto sumnjam da bi ostala!A plata za tvoje zanimanje, ako bi uspjela raditi, mozda do 1000 KM, ma tuga i jad.
E sada, jedino ako tamo nemas istinskih prijatelja , a ovde bi ih nasla, mozda bi i bila sretna sa svojim zivotom, ali ne gledaj TV i ne citaj novine, tako da ne vidis kako oni koji nas "vode" zapravo ne rade nista u korist naroda i zemlje, nego podgrijavaju nacionalizam i podrzavaju primitivizam, a sve u cilju lične dobiti :bih:

HAVANA

#14 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by HAVANA » 26/03/2009 19:27

Yes :D

bez_ideje

#15 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by bez_ideje » 26/03/2009 19:28

Tamo bar imas mogucnost da se snadjes...........ovdje!?! :roll: :roll: :roll:

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by mIRCerka » 26/03/2009 19:31

NC, na Kosevu postoji, a to je javna tajna, klinika samo za Strance, pa probaj tamo naci posao, igraj na kartu poznavanja jezika i zivota vani bla bla.
Mozda bi uspjela naci posao u nekoj od privatnih klinika, ali najpametnije ti rekoshe, uzmi neplaceno 3 mjeseca u USA, dodji i probaj. Nemoj guzicom vrata zatvorit u USA radi nostalgije.
Sretno ti sta god odlucis!

kinu

#17 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by kinu » 26/03/2009 20:00

sve saslušaj sama odluči, bio sam u sličnoj situaciji radio sam vani 10 g. i vratio se ( ne zbog nostalgije igrom slučaja ) , teško ćeš se naviknuti, tamo imaš uređenu zemlju ,počev od državnih institucija pa na dalje ovdje gdje god dođeš neko te šalje negdje drugo..................................ja sam se snašao i radim i ja i supruga ali da ne radimo..............ovdje ako ne radiš preživjeti je teško ( keša i ako imaš brzo nestane), na državu ne računaj.
poslušaj ove što su ti rekli za probu par mjeseci nikad se ne zna možda ti se i svidi možda se i snađeš ipak je ovo tvoja zemlja i tvoj narod, nigdje nema Bosne. :bih:

kako god odlučiš dobro nam došla na forum ili u BiH :)

Nele

#18 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Nele » 26/03/2009 20:13

Posto dobro znas engleski jezik,jos ako imas americki pasos mozes posao naci u americkoj ambasadi. Nedavno je bio oglas da traze medicinsku sestru. Plate med sestara sa vss je oko 1 200 km (gore dole, drzavna sluzba ) stim da ims mogucnos da budes glavna medicinska sestra (odjeljenja ili cijele klinike) jer sada to moze biti samo neko sa vss (desilo se kod nas da su donijeli takav zakon pa su glavne sestre odjeljenja koje imaju 25 godina staze morale prepustiti mjesto drugima a one postale obicne sestre, licno znam jedan takva slucaj).

E sada da li ces dobiti posao u drzavnim sluzbama zavisi od niza faktor a prvi i odlucujuci je stela i to dobro velika : )

Moj ti je savjet ako mozes uzmi neplaceno gore dođi 3-4 mjeseca u Sa i vidi kakve su ti mogucnosti, nikada se nezna.

Srecno

Ima Bosne_Bice Bosne
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#19 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Ima Bosne_Bice Bosne » 26/03/2009 20:22

Ako zelis savjet od mene, javi mi se na PP. Radim vec dest godina u jednoj bolnici u USA, a radio sam i u Sarajevu.I have been in your shoes. :)

ranger

#20 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by ranger » 26/03/2009 20:35

ma ostaj tamo ziva bila, ovdje je djavo sve ovo ponio... ko zna gdje cemo zavrsit....
ako te bas puca tolika nostalgija probaj se prebacit negdje u zapadnu evropu, bar ces autom moci doci u bosnu par dana, i onda opet bjez nazad....
vjeruj mi, osim familije, ne postoji niti jedan dobar razlog da se vratis!
sretno...

Romanija

#21 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Romanija » 26/03/2009 20:39

Iz vlastitog iskustva, premda srecom (po mene) nije prekomorska zemlja u pitanju, trebas da pocnes sa pitanjem samoj sebi sta ti je minimalni uvjet za povratak u Sarajevo.
Ako je to samo posao koji ce ti omoguciti da za Sa uslove budes neka srednja klasa, znaci neko ko nece imati finansijskih problema sa kojima kuburi vecina ljudi, znaci ako imas sanse za takav posao i mogucnost da budes ponovo blizu svoje rodbine i bliskih prijatelja, onda se ne predomisljaj nimalo nego se odmah vrati.
Meni se jaranica prije osam godina vratila iz Vancouver-a i svo ono vrijeme u Kanadi od '92 do povrataka smatra protracenim, a sad mi se i jaran vratio iz Svedske prije 7 mjeseci, jest da su ga 7-8 puta pitali da li je on svijestan sta mjenja za sta, nakon sto su mu ponudili posao, ali poslednje sto cujem kaze da je napravio potez zivota.
Opet, ako u toj Americi zivis u necem vecem gradu i koristis redovnije sve pogodnosti duhovne nadgradnje koji veci gradovi Zapada nude, povratak u Sarajevo ce ti biti golem shock, jest da za Sarajevo kao grad u usporedbi sa ostakom BiH opet nudi svasta nesto da covjek nije sveden na pusto prezivljavanje cak i ako ima para, ali ce ti biti shock, meni barem jeste, a cak mozda i nepremostiva prepreka, ali je to opet do tebe.
Znaci izvagaj sta imas u USA, i sta imas u Sarajevu, ako je rezultat isto ili vise za Sarajevo vracaj se odmah, inace ganjaj i dalje srecu u USA.
Izvinjavam se ali sam misli oda cu biti kraci.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#22 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by ladyblue18 » 26/03/2009 20:41

Romanija wrote: Ako je to samo posao koji ce ti omoguciti da za Sa uslove budes neka srednja klasa, znaci neko ko nece imati finansijskih problema sa kojima kuburi vecina ljudi,.
Bogami srednja klasa ima jos najvise finansijskih problema ako cemo iskreno, a veliki dio gradjana BiH pripada toj srednjoj klasi "ni tamo-ni vamo"

Romanija

#23 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Romanija » 26/03/2009 20:54

Pa ako imaju finansijskih problema onda ne mogu biti srednja klasa :roll:, tuzno ali je tako. Druga je stvara sto ljudi imaju krivu predozbu o sebi i svojem statusu. Ja sam mislio prvenstveno na to, da u Sarajevu o povratku u koje je djevojka i pitala, postoje ljudi koji nisu politicari, privatnici, nakupci, hostapleri, gangsteri.....koji imaju regularne poslove i koji nemaju glavobolja oko placanja svih komunalija, potrosackoj korpi, a ustedi se i za digitalca, redovno ljetovanje na Jadranu ili odlazak vani, auto, pa se cak skupi i za kredit za stan, itd.........sad dozvoljavam ja tebi da ti pitas koliki je procenat takvih, ali da ne odlazimo sa teme, a i da djevojci ne unistavamo temu.

lolita_xx

#24 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by lolita_xx » 26/03/2009 21:00

zavisi za sta si se skolovala. i nije to bas srednja skola, kod nas je to fakultet, ipak 4 godine studiras za visu medicinsku sestru. eh sada da li si opsti smjer ili...

Zux

#25 Re: vratiti se u SA: yes or no

Post by Zux » 26/03/2009 21:02

Ako tamo umires od gladi, a istovremeno se ubijas od posla, ako te nece nervirati seljakluk, dziberluk, uhljupljuk, blatnjave ulice cim kisa padne... Ako te ne tangira to sto bi se opet moglo zaratiti za koju godinu, sto se ova tri kretenska naroda mrze danas jos vise nego 1992., sto nas politicari pljackaju, sto ce ti za posao u polju "nursinga" trebati ne samo "shtela" nego i koja hiljadica dolara sto si tamo krvavo zaradila, ako si flegman i ne smeta ti nista sto svakom normalno ljudskom bicu smeta... (da ne nabrajam dalje jer bi mi trebalo jos pola sata kucanja i jos ovoliko texta)... Onda se vrati, super ce ti biti ovdje.

Post Reply