Vratimo se vizuelnim stereotipima

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
dibidus

Vratimo se vizuelnim stereotipima

Post by dibidus » 29/10/2011 11:33

U vezi ovog najnovijeg "nestasluka" jos jednog vehabije, imam potrebu da malo generalizujem problem VIZUELNOG STEREOTIPA i da to sve tretiram kao politicki stav, jer nas vizuelni izgled je takodje nas STAV, dakle dio naseg sveukupnog izrazaja za kojeg treba da snosimo ODGOVORNOST.

Poznajem vise momaka vehabijskog izgleda koji su fini i koje sam uvijek volio sresti. Ali mislim da sa tom vrstom "sirine i tolerancije" treba prestati.

Moramo se vratiti vizuelnim stereotipima i postati "ograniceni".

Onaj ko zeli da izgleda kao vehabija, mora racunati na to da ga se smatra potencijalnim teroristom;

Onaj ko nosi ustasku uniformu na Tompsonovom koncertu, nije nikakav muzicki fan vec neko ko se identifikuje sa Jacenovackim zlocincima;

Onaj ko nosi bradu, subaru sa kokardom i mase zastavom sa mrtvackom glavom...taj svjesno zeli da lici na cetnika, prema tome zeli da bude cetnik a ne nekakav antifasista;

Onaj momak sto se oblaci kao zensko, zavodljivo puci usne pune botoksa...on nije samo peder, on predstavlja vizuelno uznemiravanje za normalne ljude, pogotovo djecu, pa ga prema tome treba smatrati opasnim i drustveno nepozeljnim;

Onaj ko zeli da se vozi u blindiranim autima, nosi tamne naocare, okruzen gorilama...izgleda kao mafijas, dakle zeli da tako izgleda i ne znam zasto mu ne bismo ispunili zelju pa ga smatrali mafijasem, taman on bio i muftija.

I tako dalje.

Prema tome, trebamo se vratiti vizuelnim stereotipima jer je nas izgled, u vecini slucajeva, NAS IZBOR.

Ko zeli da izgleda kao terorista, treba imati takav tretman makar on bio samo shupak!

sammo

Re: Vratimo se vizuelnim stereotipima

Post by sammo » 30/10/2011 21:04

Slazem se sa svim sto je napisano. :thumbup:

HM 2011

Post by HM 2011 » 30/10/2011 21:15

Dobra prezentacija, takve grupe u svim društvima bude određenu sumnju, odnosno ostavljaju određeni utisak....

Kratite brkove a puštajte bradu:

Sliejde slike iz Saudije

Image

Image

Image

Image

I niti jedan od njih nije terorista nego je čak šta više poželjan gost jer ima para.....

Šta da radimo ?

5okraka

Post by 5okraka » 31/10/2011 02:30

@ dibidus :lol:

A sta je s' onim iz Norveske ?
Sta je on ?
Nema brade, nema kratkih tola !
Kako u takvima prepoznati teroristu ?

hercegovac_pravi

Post by hercegovac_pravi » 31/10/2011 07:12

dibidus wrote:...

Zašto na ovu listu potencijalnih neprijatelja ne dodati i i one što nose cvike i one što su ćelavi jer šalju pogrešnu poruku da bi i "mi" mogli postati tako "ćelavi ili ćoravi".. :-)
Usput, dodajmo na listu i vegetarijance..u zlu ne trebalo...nek se nađe....fakat čojek svašta pročita na forumu..

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 31/10/2011 07:47

HM 2011 wrote:Dobra prezentacija, takve grupe u svim društvima bude određenu sumnju, odnosno ostavljaju određeni utisak....

Kratite brkove a puštajte bradu:

Sliejde slike iz Saudije

Image

Image

Image

Image

I niti jedan od njih nije terorista nego je čak šta više poželjan gost jer ima para.....

Šta da radimo ?

e da bi ove saudijce smatrao teroristima na lice mjesta bi trebali doći tricom a ne privatnim mlažnjakom :D

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by ultima_palabra » 31/10/2011 08:25

Pokušaj pokretača teme da razmišlja je završio rasizmom :roll:

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by madner » 31/10/2011 09:18

Pokretac hoce reci da ne treba dirati bracu :wink:

Black swan

Post by Black swan » 31/10/2011 09:30

prođe deset badnjaka a nemadoše derneka :cry: :cry: :cry: :( :( :(

dibidus

Post by dibidus » 31/10/2011 10:20

ultima_palabra wrote:Pokušaj pokretača teme da razmišlja je završio rasizmom :roll:

:?
Zar rasizam nije ovo kako ste vi shvatili moj post, ne ono sta sam napisao?

Najbolji odgovor na ove vase komentare sam nasao na drugoj temi
bosanski wrote:kad sam imo dugu kosu murija mene nije pitala jel slusam hardcore ili glam rock nego hajmo licnu i izvrni dzepove jer sam izledao sumnjiv. 'ta me briga ko su hanefije ko leblebije - kratke tole, brada - ajmo licnu dje ti je bomba...

Naravno, zlocinac ce se uvijek moci maskirati u liku "finog susjeda", ali ja ovdje govorim o nasem izgledu kao nasem izboru, pogotovo ako se radi o stereotipnim verzijama imidza.

Obrijana glava & tamne naocale, irokez frizure, ljubicaste muske cipelice, talibanska odjeca u po evrope u po zime...

Ne mora naravno znaciti da se radi o kriminalcu, skinhedsu, pederu i teroristi, ali se u svim slucajevima radi o ODABRANOM IMIDZU koji predstavlja PORUKU.

E pa o tome ja govorim, ako neko, mimo ikakve logike odjevanja, mimo svih vapaja NORMALNIH ljudi i vjernika, nakon svega sta se desavalo...i dalje zeli da izgleda kao taliban u Bosni, onda je on SVJESNO ODABRAO rizik da ga se "pogresno" shvati kao fanatika sa opasnim namjerama.

Nasa dosadasnja popustljivost tipa - nije niko terorista dok ne aktivira eksploziv, nas je dovela dovde - stereotip teroriste se sa vehabija prenio na cio jedan narod i cijelu zemlju!

A vi sad nastavite dalje palamuditi o demokratskom pravu pojedinca da se nosi kako se zeli nositi.
Nek se nosi u....

ultima_palabra

Post by ultima_palabra » 31/10/2011 10:30

Ako se ja "vratim vizuelnim stereotipima" i počnem prepoznavati vehabije, pedere, skinheadse po ulici... i djelovati protiv njih, onda i ja postajem opasnost po društvo. Ako nas ima više takvih, postaćemo veća opasnost nego pomenute grupe, kojima ustav ove države garantuje pravo na različitost.

Eno u Srbiji imaš organizacije koje djeluju po "vizuelnim stereotipima"... Obraz, Naši, 1389... jesu li to uzori kojima se trebamo voditi?

Radikalne pripadnike vehabijskog pokreta država može iskorijeniti za mjesec dana ako hoće... ako neće, onda postoji nečiji interes u tome što su oni tu i što rade to što rade. Gomile bjelosvjetskih špijuna su infiltrirani u tom pokretu i rade za razne, često i suprotstavljene interese... nije to baš sve tako jednostavno.

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by madner » 31/10/2011 10:40

Svaka grupa koja se zalaze za rusenje ustavnog projekta se mora zabraniti i nad istom se moraju primjeniti represivne mjere.

Obraz itd... naravno da su morali biti zabranjeni.

Skijaš

Post by Skijaš » 31/10/2011 10:43

dibidus wrote:

Lupaš gluposti, ali baš ono momački. Ljudi puštaju brade jer im je Muhamed rekao da muškarci trebaju puštati brade. Nose kraće tole jer je Muhamed komentarisao duge plašteve kao modni detalj oholih. I onda ovi normalno jel' neće da budu oholi.

Ja bih im zabranio ono pokrivanje lica ženama, čisto iz praktičnih razloga jer je lice ključni faktor u identificiranju bilo koga i to će sigurno doći na red, ali da ih se kao vjersku grupaciju smatra kao prijetnju, to bi bila glupost.

dibidus

Post by dibidus » 31/10/2011 11:00

Skijaš wrote:
dibidus wrote:

Lupaš gluposti, ali baš ono momački. Ljudi puštaju brade jer im je Muhamed rekao da muškarci trebaju puštati brade. Nose kraće tole jer je Muhamed komentarisao duge plašteve kao modni detalj oholih. I onda ovi normalno jel' neće da budu oholi.
Ja bih im zabranio ono pokrivanje lica ženama, čisto iz praktičnih razloga jer je lice ključni faktor u identificiranju bilo koga i to će sigurno doći na red, ali da ih se kao vjersku grupaciju smatra kao prijetnju, to bi bila glupost.

Haj dobro, kad ja vec lupam gluposti da vidim sta ces reci na ovo:
prof. dr. Rešid Hafizović:
...dok vehabijski emisari otvoreno i bezočno lažu na Poslanika islama: on je naime u njihovoj hudoj duhovnoj optici pastir, gonič deva i beduin, premda svi životopisi o njemu, od Ibn Hišamove Sire do djela Muhammed, život vjerovjesnika islama zasnovan na najranijim izvorima, autora Martina Lingsa, svjedoče o njemu kao aristokrati par excelance i plemenitašu iz ondašnjeg mekkanskog društva; oni vele da je Poslanik islama (a.s.) nosio neurednu, nekresanu, raštrkanu bradu, a sve biografije njegove kažu da je razina njegove kulture življenja i uređivanja bila takva da je dobar dio muslimana ni do danas nije dosegnuo; oni vele kako je Poslanik islama (a.s.) nosio zavrnute šalvare, pa stoga i oni nose okraćene pantalone, a svi danas znaju da je i tada i sada u tom dijelu muslimanskog svijeta galabija nacionalna nošnja, pa ju je i sam Poslanik (a.s.) sa ponosom nosio, a i najudobnija je za tamošnje klimatske uvjete. Da i ne govorimo o drugim detaljima. Ali, avaj, svi šute pred notornim neistinama o islamu i Poslaniku islama (a.s.), pred uvrjedama na račun našeg tradicionalnog islama koje vehabijski emisari bezočno šire svaki dan, i kao da je svima stalo da im je Poslanik barbarin i da im je islam retrogradan i preživljen...

Ali nije to poanta.
Poanta je u tome sto mi imamo podjeljeno misljenje o simbolim i simbolici. Niko ne spori da je krst simbol krscanstva (doduse moze biti i matematicki simbol!), da je polumjesec simbol islama, kukasti krst simbol nacizma...
Ali eto, vehabijska odjeca u po Bosne je samo jedan modno-religijski detalj!

Skijaš

Post by Skijaš » 31/10/2011 11:06

dibidus wrote:
Skijaš wrote:
dibidus wrote:

Haj dobro, kad ja vec lupam gluposti da vidim sta ces reci na ovo:
prof. dr. Rešid Hafizović:

Međumuslimanski sukob u koji ti i ja ne bi trebali da se miješamo. Svi oni imaju neke svoje "dokaze", te rasprave mogu trajati danima i ljudi doktoriraju na temu koliko brada treba da bude duga, a da se ti i ja opterećujemo i to rješavamo na forumu sarajevo-x ? Seriously :-D

dibidus

Post by dibidus » 31/10/2011 11:32

HM 2011 wrote:...
Image
...

Potpuno promasena kontra na ono sta sam ja pisao.
Ovi gore ljudi nose karakteristicnu odjecu koja je odraz njihove KULTURE, tradicije, obicaja...
Radi se, dakle, o veoma KULTURNOM i UREDNOM nacinu odjevanju.
Njih bas treba uporediti sa ovim dole manekenom
Image

Skijaš

Post by Skijaš » 31/10/2011 11:35

dibidus wrote:Radi se, dakle, o veoma KULTURNOM i UREDNOM nacinu odjevanju.

A 'oćel biti neki punktovi i za pregled urednosti noktiju ? Ili da uvedemo policiju za nadzor namazanosti kožne obuće ? Pa ako nisi stavio dovoljno kreme na cipele, u gulag majčin sine, s civilizacijskim se tekovinama našao tako zajebavati, sram te bilo !!!

vatana

Post by vatana » 31/10/2011 11:47

5okraka wrote:@ dibidus :lol:

A sta je s' onim iz Norveske ?
Sta je on ?
Nema brade, nema kratkih tola !
Kako u takvima prepoznati teroristu ?

Fino brate. Plav, plavih ociju, arijevac=fasista, zlocinac, ekstremista, kako hoces :)

ps. terorista je bio sve dok nije ustanovljeno da se ne radi o nekom muslimanu, nego o njihovom covjeku. Odmah je na svim medijima u Skandinaviji promijenjen nacin na koji su ga zvali iz terorista u masovni ubica ili slicno :)

Dakle, terorista samo moze biti musliman i niko drugi. Tako ti je to na zapadu, to se vidi iz aviona.

Feliks

Post by Feliks » 31/10/2011 11:55

dibidus wrote:U vezi ovog najnovijeg "nestasluka" jos jednog vehabije, imam potrebu da malo generalizujem problem VIZUELNOG STEREOTIPA i da to sve tretiram kao politicki stav, jer nas vizuelni izgled je takodje nas STAV, dakle dio naseg sveukupnog izrazaja za kojeg treba da snosimo ODGOVORNOST.

Poznajem vise momaka vehabijskog izgleda koji su fini i koje sam uvijek volio sresti. Ali mislim da sa tom vrstom "sirine i tolerancije" treba prestati.

Moramo se vratiti vizuelnim stereotipima i postati "ograniceni".

Onaj ko zeli da izgleda kao vehabija, mora racunati na to da ga se smatra potencijalnim teroristom;

Onaj ko nosi ustasku uniformu na Tompsonovom koncertu, nije nikakav muzicki fan vec neko ko se identifikuje sa Jacenovackim zlocincima;

Onaj ko nosi bradu, subaru sa kokardom i mase zastavom sa mrtvackom glavom...taj svjesno zeli da lici na cetnika, prema tome zeli da bude cetnik a ne nekakav antifasista;

Onaj momak sto se oblaci kao zensko, zavodljivo puci usne pune botoksa...on nije samo peder, on predstavlja vizuelno uznemiravanje za normalne ljude, pogotovo djecu, pa ga prema tome treba smatrati opasnim i drustveno nepozeljnim;

Onaj ko zeli da se vozi u blindiranim autima, nosi tamne naocare, okruzen gorilama...izgleda kao mafijas, dakle zeli da tako izgleda i ne znam zasto mu ne bismo ispunili zelju pa ga smatrali mafijasem, taman on bio i muftija.

I tako dalje.

Prema tome, trebamo se vratiti vizuelnim stereotipima jer je nas izgled, u vecini slucajeva, NAS IZBOR.

Ko zeli da izgleda kao terorista, treba imati takav tretman makar on bio samo shupak!

A sto ne bismo ovo prosili i na takozvano "nacionalno" opredjeljivanje?

Dakle, svako onaj ko se izjasni kao "Hrvat", "Bosnjak", "Srbin" itd. snosi odgovornost jer se postovijetio sa imaginarijem iza koga se kriju ratni zlocini, etnicko ciscenje, politicki teror, tranzicijski kriminal, korupcija, nepotizam, nametanje privatnog interesa na racun javnog interesa, glupost i religijsko praznovjerje, te u konacnici koji predstavlja negaciju postojanje drzave kao modernog koncepta, bilo na nivou BiH bilo na nizim nivoima vlasti.

teAMICA

Post by teAMICA » 31/10/2011 12:04

A da li je u redu da na "zapadu" mog prijatelja Muhameda, Refika, i ostale dobre ljude gledaju kao teroriste?
Ne, apsolutno se ne slažem sa gore napisanim

vatana

Post by vatana » 31/10/2011 12:13

teAMICA wrote:A da li je u redu da na "zapadu" mog prijatelja Muhameda, Refika, i ostale dobre ljude gledaju kao teroriste?
Ne, apsolutno se ne slažem sa gore napisanim

Normalno da nije u redu. Oni imaju usadjene te stereotipe 100 puta gore nego mi. Kod nas toga i nema toliko, zato pokretac teme i zeli da ukaze da bi toga mozda trebalo malo vise da bude.

Znam mnogo nasih ljudi koji su svasta dozivjeli i dozivljavaju na zapadu samo zato sto su muslimani, a zive normalan, posten zivot kao i domacini. Cak su na posliu u skoli itd. mnogo bolji i vrijedniji.
Razne uvrede provucene kao kroz salu, ali koje bole. Pogotovo je problem kada ti dijete iz skole dodje uplakano, a niti oni koji ga tamo "mobaju" niti ono jadno zna sustinu stvari. Ali sterotipi su na zapadu stvoreni vec davno, a 11. septembra 2001. godine jos jednom utemeljeni i potvrdjeni.

popajic

Post by popajic » 31/10/2011 12:47

Ako cemo se drzati stereotipa mi "glupi Bosanci " ne bi trebali voditi bilo kakve diskusije :D
A vizuelni stereotip proizilazi iz nekad davno oformljenog stereotipa o odredjenoj grupaciji , narodu , religiji ...
Ljudi svojim nacinom zivota, svojim idejama i opredjeljenjima pokazuju da li je taj stereotip tacan ili vrlo netacna i uvredljiva klasifikacija.

manki
Been thanked: 1 time

Post by manki » 31/10/2011 12:55

ultima_palabra wrote:Ako se ja "vratim vizuelnim stereotipima" i počnem prepoznavati vehabije, pedere, skinheadse po ulici... i djelovati protiv njih, onda i ja postajem opasnost po društvo. Ako nas ima više takvih, postaćemo veća opasnost nego pomenute grupe, kojima ustav ove države garantuje pravo na različitost.

Ejvala ti gdje svrsta pedere, medju vehabije i skinheadse. Gdje si vidio ikad da je peder ijedan se raznio bombom, opalio rafal po nekoj ambasadi, izbo ljude, napadao ih na ulici, i sl?

ultima_palabra

Post by ultima_palabra » 31/10/2011 12:56

manki wrote:
ultima_palabra wrote:Ako se ja "vratim vizuelnim stereotipima" i počnem prepoznavati vehabije, pedere, skinheadse po ulici... i djelovati protiv njih, onda i ja postajem opasnost po društvo. Ako nas ima više takvih, postaćemo veća opasnost nego pomenute grupe, kojima ustav ove države garantuje pravo na različitost.

Ejvala ti gdje svrsta pedere, medju vehabije i skinheadse. Gdje si vidio ikad da je peder ijedan se raznio bombom, opalio rafal po nekoj ambasadi, izbo ljude, napadao ih na ulici, i sl?

Nisam ih svrstao ja, nego pokretač teme.

FnatiC

Post by FnatiC » 31/10/2011 13:05

Locked