Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#1 Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by MahalacIpo »

Imam pitanje, hocu da uzmem opremu neku koja mi je potrebna u njemackoj kao BiH drzavljanin i volio bih da uradim povrat PDVa. Da li mogu i da li postoje ogranicenja?

Letio bih avionom, otisao tamo na 1/2 dana, kupio i vratio se u Bosnu? Kupio bih: dron, kameru, 2/3 aksesoara za kameru i vr headset sto je vrijednost nekih 2500e i sve je elektronika osim tih aksesoara.
User avatar
mayab
Posts: 27352
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by mayab »

To sve sredi u prodavnici u Njemačkoj gdje budeš kupovao, oni će ti izdati odgovarajuće "papire".
Onda to sve moraš ovjeriti i pokazati na izlasku iz EU (ako ideš avionom ,pretpostavljam onda na aerodromu).
I ne zaboravi da za sve preko 300 KM plaćaš carinu i PDV kod unosa u BiH
User avatar
yoda82
Posts: 1638
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#3 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by yoda82 »

mayab wrote: 20/02/2024 06:21 To sve sredi u prodavnici u Njemačkoj gdje budeš kupovao, oni će ti izdati odgovarajuće "papire".
Onda to sve moraš ovjeriti i pokazati na izlasku iz EU (ako ideš avionom ,pretpostavljam onda na aerodromu).
I ne zaboravi da za sve preko 300 KM plaćaš carinu i PDV kod unosa u BiH
Preko 600 KM kada unosiš u državu, a preko 300 KM kada naručuješ, odnosno kada dolazi nekom poštom.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15787
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by problemnatravunu »

Ako misliš "prošverati" na našoj carini na aerodromu, možda ti to i uspije , šta ja znam da li baš pregledaju prtljag kad sletiš.
Ali ako ideš busom ili autom , pa na izlazu iz HR prijaviš robu da je izvoziš,i da "ganjaš" povrat PDV-a ,
vrlo su velike šanse da ovi javljaju to BiH carini, pa će te ovi direktno pitati "imate li šta?" , i ako si prekoračio limit ide naplata svega plus kazna :lol:
User avatar
gentoo
Posts: 3354
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#5 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by gentoo »

Otpakujes sve da izgleda “koristeno”, opalis 10ak slika aviona za svaki slucaj i pravis se lud. Naravno povratak avionom jer nema sanse da znaju sta je ko prijavio u Minkenu.

Ja sam vise puta unosio tako kupljene stvari i nisam imao nikakvih problema (niti me ko sta pitao).

Pare mozes nakon ovjere kod carine odma na aerodromu i dobiti. Imas odma (npr. u Minkenu) pored carine onaj Globalblue, samo ti treba boarding karta naravno (kao i za carinu)
User avatar
yoda82
Posts: 1638
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#6 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by yoda82 »

problemnatravunu wrote: 21/02/2024 07:13 Ako misliš "prošverati" na našoj carini na aerodromu, možda ti to i uspije , šta ja znam da li baš pregledaju prtljag kad sletiš.
Ali ako ideš busom ili autom , pa na izlazu iz HR prijaviš robu da je izvoziš,i da "ganjaš" povrat PDV-a ,
vrlo su velike šanse da ovi javljaju to BiH carini, pa će te ovi direktno pitati "imate li šta?" , i ako si prekoračio limit ide naplata svega plus kazna :lol:
Javljaju 100% (ili imaju neki zajednički sistem). Nekoliko puta mi se desilo da naš graničar uđe u autobus i kaže nešto u stilu "neka izađu ove tri žene što su tražile povrat poreza".
Avionom mi niko nikad nije gledao, ali realno nisam nikad ni pokušavao unijeti nešto preko 600 KM.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#7 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by goredole »

nije iskljuceno da ce carinici iz njemacke javiti carinicima dole da je uradjen povrat pdv-a. usput da znas da ako te uhvate, pored sto ti privremeno oduzmu robu, moras platiti pdv i carinu za uvoz, ide ti i carinski prekrsaj.
User avatar
Ateista
Posts: 46850
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#8 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by Ateista »

Pratim temu, jer planiram ove godine da odem u njemacku ili austriju po gitaru, s tim sto cu najvjerovatnije autom ici.
Ono sto mene zanima je kad idem autom, ko i kad mi vraca njihov pdv? Da li neko na granici ili mi shop vraca ziralno novac?
Licno neman namjeru svercati i platicu pdv u BiH, samo me zanima kako da vratim pdv iz zemlje gdje je kupljeno.
Sjecam se jednom u Ikei u Zagrebu da su mi rekli da moram kod njih opet doci za povrat pdv-a, a to mi se naravno ne bi isplatilo.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#9 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by Login77777 »

Ateista wrote: 21/02/2024 08:17 Pratim temu, jer planiram ove godine da odem u njemacku ili austriju po gitaru, s tim sto cu najvjerovatnije autom ici.
Ono sto mene zanima je kad idem autom, ko i kad mi vraca njihov pdv? Da li neko na granici ili mi shop vraca ziralno novac?
Licno neman namjeru svercati i platicu pdv u BiH, samo me zanima kako da vratim pdv iz zemlje gdje je kupljeno.
Sjecam se jednom u Ikei u Zagrebu da su mi rekli da moram kod njih opet doci za povrat pdv-a, a to mi se naravno ne bi isplatilo.
Ja redovno iz Njemacke uvozim. Ne u BiH ali uvozim. Ima vise nacina. Neki ti vrate pare kada iduci put navratis odma u prodavnici. A neki ti papire daju i sam sve ispunis i pare ti budu uplacene na bankovni racun.
User avatar
Ateista
Posts: 46850
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by Ateista »

Login77777 wrote: 21/02/2024 09:21
Ateista wrote: 21/02/2024 08:17 Pratim temu, jer planiram ove godine da odem u njemacku ili austriju po gitaru, s tim sto cu najvjerovatnije autom ici.
Ono sto mene zanima je kad idem autom, ko i kad mi vraca njihov pdv? Da li neko na granici ili mi shop vraca ziralno novac?
Licno neman namjeru svercati i platicu pdv u BiH, samo me zanima kako da vratim pdv iz zemlje gdje je kupljeno.
Sjecam se jednom u Ikei u Zagrebu da su mi rekli da moram kod njih opet doci za povrat pdv-a, a to mi se naravno ne bi isplatilo.
Ja redovno iz Njemacke uvozim. Ne u BiH ali uvozim. Ima vise nacina. Neki ti vrate pare kada iduci put navratis odma u prodavnici. A neki ti papire daju i sam sve ispunis i pare ti budu uplacene na bankovni racun.
:thumbup:
Hvala na informaciji. Provjericu svakako i sa njima prije nego sto odem, gledacu iskljucivo varijantu vracanja na bankovni racun, ne isplati mi se bas ponovo ici samo zbog toga.
sitni svercer
Posts: 995
Joined: 08/09/2018 14:43

#11 Re: Vracanje poreza na kupovinu u Njemackoj?

Post by sitni svercer »

problemnatravunu wrote: 21/02/2024 07:13 Ako misliš "prošverati" na našoj carini na aerodromu, možda ti to i uspije , šta ja znam da li baš pregledaju prtljag kad sletiš.
Ali ako ideš busom ili autom , pa na izlazu iz HR prijaviš robu da je izvoziš,i da "ganjaš" povrat PDV-a ,
vrlo su velike šanse da ovi javljaju to BiH carini, pa će te ovi direktno pitati "imate li šta?" , i ako si prekoračio limit ide naplata svega plus kazna :lol:
male su sanse da ce ga ista pitati na granici ...o svemu ce biti pismeno obavjesten kad dodje kuci :lol:
Post Reply