vozaci, dakle od sutra... :P

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
pentesileja

vozaci, dakle od sutra... :P

Post by pentesileja » 07/08/2006 18:25

NAJVAŽNIJE IZMJENE IZ ZAKONA O OSNOVAMA SIGURNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA U BOSNI I HERCEGOVINI

Najvažnije izmjene u novom Zakonu o osnovama sigurnosti saobraćaja objavljene u Službenom glasniku BiH 06/2006 od 08.02.2006.godine:

1. Član 33 : za vrijeme kretanja vozila u saobraćaju na javnom putu vozač ne smije koristiti mobilni telefon, osim u slučaju da je mobilni telefon prilagođen upotrebi u vozilu.
Kaznena odredba iz člana 238 iznosi 40 KM, a ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i novčanom kaznom u iznosu od 50 do 200 KM, odredit će mu se i jedan kazneni bod, a može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.

2. Član 34 : vozač motornog vozila i lica koja se prevoze tim vozilom dužni su koristiti sigurnosne pojaseve za vrijeme dok se vozilo kreće u saobraćaju na javnom putu.
Kaznena odredba iz člana 239 iznosi 30 KM, a ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i novčanom kaznom u iznosu od 50 do 150 KM, odredit će mu se i jedan kazneni bod, a može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.

3. Član 43 : prilikom pokretanja vozila iz mjesta vozač ne smije naglo povećati brzinu kretanja tako da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe usljed proklizavanja pogonskih točkova vozila osim u slučaju opasnosti.
Kaznena odredba iz člana 238 iznosi 40 KM, a ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i novčanom kaznom u iznosu od 50 do 200 KM, odredit će mu se i jedan kazneni bod, a može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.

4. Član 44 : na putu u naselju vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od 60 km/h osim ako saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
Na putu van naselja vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od :
-130 km/h na autoputevima ;
-100 km/h na putevima rezerniranim za saobraćaj motornih vozila i brzim putevima ;
- 80 km/h na ostalim putevima.
Na putu van naselja vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od brzine određene saobraćajnim znakom postavljenim na putu.
Kaznena odredba iz člana 235 iznosi od 100 do 300 KM za prekoraćenje brzine više od 30km/h od dozvoljene u naselju, odnosno za prekoraćenje brzine više od 50 km/h van naselja, odnosno 50KM za prekoraćenje brzine više od 20 do 30km/h od dozvoljene u naselju, odnosno za prekoraćenje brzine više od 30 do 50 km/h van naselja, a ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i dodatnim novčanim kaznama, odredit će mu se i dva kaznena boda, a izreći će se i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do jednog do šest mjeseci.

5. Član 90 : za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla.
Kaznena odredba iz člana 239 iznosi 30 KM, a ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i novčanom kaznom u iznosu od 50 do 150 KM, odredit će mu se i jedan kazneni bod, a može se izreći i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do dva mjeseca.

6. Član 174 : dozvoljena količina alkohola iznosi 0,3 g/kg, a dozvoljena količina alkohola od 0,0 g/kg je za profesionalne vozače određenih kategorija, vozače javnog prijevoza, vozače instruktore, kandidate za vozača i vozača koji ima manje od 21 godine starosti ili manje od tri godine vozačkog iskustva.
Kaznena odredba iz člana 235 iznosi od 100 do300 KM za vozača ili vozača –
instruktora, kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi preko g/kg.Kaznena odredba iz člana 236 iznosi od 50 do250 KM za vozača ili vozača -instruktora, kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi preko o,3 g/kg do 1,0 g/kg.
Ako je prekršajem izazvana saobraćajna nesreća vozač će se kazniti i dodatnim novčanim kaznama, odredit će mu se jadan ili dva kaznena boda, a izreći će se i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju do jednog do šest mjeseci.

7. Član 225 : vozaču motornog vozila koji je pravosnažnom sudskom odlukom kažnjen za određene prekršaje, osim propisanih kazni određuju se i kazneni bodovi.
Broj kaznenih bodova je jedan i dva, zavisno od težine učinjenog prekršaja.
Kazneni bodovi evidentiraju se u evidenciju vozača na osnovu pravosnažne odluke.
U slučaju sticanja kaznenih bodova, kazna se izriče za prekršaj koji nosi veći broj kaznenih bodova.
Vozača kojem je u roku od jedne godine, zbog učinjenih prekršaja iz ovog zakona, određeno najmanje deset kaznenih bodova nadležni organ kod kojeg se vodi u evidenciji pozvat će na predavanja o posljedicama koje proizlaze iz nepoštivanja ili nepoznavanja saobraćajnih propisa.

Vozaču koji se ne odazove na predavanja rješenjem će se privremeno oduzeti
vozačka dozvola, dok se ne odazove na predavanja.

Žalba na rješenje o privremenom oduzimanju vozačke dozvole ne odgađa izvršenje rješenja.

Vozaču kojem je u roku od jedne godine, zbog počinjenih prekršaja iz ovog zakona, određeno najmanje 15 kaznenih bodova bit će oduzeta vozačka dozvola u trajanju od 30 dana i on će biti upućen na provjeru poznavanja saobraćajnih propisa.

Vozačka dozvola oduzeta na osnovu stava (8) ovog člana bit će vraćena vozaču po isteku roka iz stava (8) ovog člana, uz predočenje dokaza da je zadovoljio na provjeri poznavanja saobraćajnih propisa.

Vozaču kojem u roku od dvije godine, zbog počinjenih prekršaja iz ovog zakona, ponovo bude određeno 15 kaznenih bodova bit će oduzeta vozačka dozvola u trajanju od 60 dana.
Rješenje o oduzimanju vozačke dozvole donosi organ kod kojeg se vozač vodi
u evidenciji.

8. Član 256 : zakon je stupio na snagu 8. februara 2006. godine, a primjena će početi 8. augusta 2006. godine.

Sarajevo, 26.07.2006. godine

sekiracija

Post by sekiracija » 07/08/2006 18:30

Kad si kod tog sobracaja ,cuo sam da ste dobili novi autoput u Bosni koji se predje za 5minuta i 5 sekundi brzinom od 100km na sat.Ono sto me zanima jeli vec neko uspio poginut na tom putu? :-)

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 07/08/2006 19:14

po meni je to jedan od najboljih... ja svijetla palim cim upalim auto od kako sam polozio... i auto je mnogo uocljivije i po danu kada su svjetla upaljena... ne vidim zasto je glup zakon?!

danas

Post by danas » 07/08/2006 19:21

pa svi noviji modeli automobila imaju automatski dnevna vozeca svjetla (ili "kratka" po naski)... :)

The_Fluid

Post by The_Fluid » 07/08/2006 19:23

danas wrote:pa svi noviji modeli automobila imaju automatski dnevna vozeca svjetla (ili "kratka" po naski)... :)

iskopcaju ovi nasi, kazu "trosi se akumulator", a drva nisu nabavili, za zime :D:D :-)

Guento

Post by Guento » 07/08/2006 19:24

Kad pomislim da me drot jednom zaustavio da me kofol opomene zbog upaljenih svjetala po danu.... :lol: i ja morao objasnjavat da se 'vako bolje vidim. Ma sansi nema :-) Sto ti je zakon kurva.
Kratka nikad ne gasim, bio dan ili noc... Samo pazim da ovi dusmani ne vide :D A glavno mi je kad blicaju, ono "upaljena ti svjetla" :D

Qler

Post by Qler » 07/08/2006 19:32

koristim i varas se da su neprimjetna... bas suprotno svjetla se vide iznenadjujuce dobro...

jel to stedis gorivo :D na svjetlima :D:D

Stitch__

Post by Stitch__ » 07/08/2006 19:33

od sutra - nista

Donošenje Zakona nije pratilo i donošenje pravilnika o primjeni * Doći će do sukoba građana i policije

Zbog odluke Parlamenta BiH kojom je dozvoljeno da se novi Zakon o sigurnosti saobraćaja u BiH počne primjenjivati od 8. avgusta nastat će potpuni haos u ovoj oblasti zbog kojeg će ispaštati svi građani BiH, kaže za "Dnevni avaz" zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Milorad Živković.
Dodaje da će takvo stanje biti rezultat toga što donošenje Zakona nije pratilo i donošenje pravilnika o njegovoj primjeni.
Brojni propusti

- Komisija za saobraćaj i komunikacije čiji sam, nažalost, i ja bio član, podržala je novi Zakon, uprkos brojnim propustima i manjkavostima, jer smo dobili obećanje Ministarstva prometa i komunikacija BiH da će 22 pravilnika biti izrađena do početka primjene. No, tek nedavno nam je rečeno da do tada neće biti izrađen nijedan pravilnik. Time je zloupotrijebljeno i izigrano prvo moje, ali i povjerenje cijele Komisije - rekao je Živković.
Inače, kako je dodao, stav Komisije je bio da ukoliko Ministarstvo ne ispoštuje obećanje da će biti dovedeno u pitanje primjenjivanje Zakona.
- Sad nam se dešava da od utorka počinje primjena jedinstvenog zakona u kombinaciji sa nizom različitih pravilnika počev od kantonalnih do entitetskih. Sigurno je da će to dovesti do sukoba između građana i policije. Jer, policajci neće znati koje kazne odrediti za određenu vrstu prekršaja, a vozači će im svakako moći postaviti pitanje po kojim im to pravilnicima kažnjavaju - kaže naš sagovornik.
Nisu upoznati

Nakon saznanja da pravilnici neće biti završeni do 8. avgusta, Živković je Parlamentu predložio da se njegova primjena odgodi do sljedeće godine. No, kako saznajemo, na novi Zakon uloženo je 17 amandmana među kojima je i zahtjev Ministarstva pravde BiH za izmjenu u dijelu koji se odnosi na kaznene odredbe koji je u koliziji s novim Zakonom o prekršajima.
- Sve to je bilo dovoljno da se odloži primjena. No, Parlament je odbio taj prijedlog. Parlamentarci nisu upoznati s posljedicama koje će prouzrokovati Zakon, a kako bi i bili kad se nisu upuštali u njegovu materiju, već samo nijemo prihvatali ono što im je stizalo iz Ministarstva - rekao je Živković.

S. ŠKULETIĆ

Ništa od kaznenih bodova

Pravilnici trebaju "zakrpiti" niz rupa koje su ostale u novom Zakonu. Upravo to je, kako tvrdi Živković, i razlog zbog kojeg primjena zakona nije smjela početi dok se ne završe pravilnici.
- Naprimjer, nije jasno kako i gdje se planiraju upisivati kazneni bodovi, jer ne postoji pravilnik koji to reguliše. Drugim riječima, to je isto kao da nismo ni uveli bodove, jer čemu njihov smisao kad nema načina evidencije, a time ni mogućnosti da se na ovom osnovu oduzme vozačka dozvola - kazao je Živković.

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... =12&isasp=

:D :lol: bem ti drzavu

Guento

Post by Guento » 07/08/2006 19:39

Od sutra namjerno vozim 120 kroz naseljeno mjesto i pricam na dva mob'tela u voznji :D :D Zivjela anarhijaaaaaaaa!!!! :D

The_Fluid

Post by The_Fluid » 07/08/2006 19:54

induendo wrote:Iako mislim da bi se veca bezbjednost postigla da je uvedeno 0,0 promila alkohola,nego sa upaljenim svjetlima i onim drecavim prslukom. :D
Ali sta je tu je,nasa pametna vlast najbolje zna. :-?

Nemoj misliti, zakon je samo kopija zakona drzava clanica EU i onih koje su o fazi kandidata.

Po meni, donesen sa jedno 4-5 godina zakasnjenja. No, bolje ikad no nikad.

sulesavic

Post by sulesavic » 07/08/2006 20:19

Ko nije po danu palio svjetla i ranije ili je palio samo one pozicije, :x

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 07/08/2006 20:20

davno se znalo kakve ce odredbe zakona biti, danas u novinama letimicno procitam da se neki politicar nadigao pravo kao CUJ UVODIMO STARATELJE ZA VOZACE IZMEDJU 18 i 23 GODINA STAROSTI A DAJEMO IM PRAVO GLASANJA bla bla bla...

super, nisam znala da se i preko ovoga mogu sticati poJeni...

Qler

Post by Qler » 07/08/2006 20:24

ja znam da je ovo za svijetla extra stvar :) jedini glup zakon je ovo za pratnju mladjim od 23. godine... sta ako neki momak ima drzvani i radi kao neki prevoznik i sta treba zvati gazdu da sjedi pored njega kad vozi nesto kasno :D mislim glupost teska....

danas

Post by danas » 07/08/2006 20:27

mIRCerka wrote:davno se znalo kakve ce odredbe zakona biti, danas u novinama letimicno procitam da se neki politicar nadigao pravo kao CUJ UVODIMO STARATELJE ZA VOZACE IZMEDJU 18 i 23 GODINA STAROSTI A DAJEMO IM PRAVO GLASANJA bla bla bla...

zasto da ne? :D
evo, ja sam prva da se ova kontradiktornost otkloni, time sto ce se pravo glasa oduzeti osobama izmedju 18 i 23 godine starosti :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/08/2006 20:29

danas wrote:
mIRCerka wrote:davno se znalo kakve ce odredbe zakona biti, danas u novinama letimicno procitam da se neki politicar nadigao pravo kao CUJ UVODIMO STARATELJE ZA VOZACE IZMEDJU 18 i 23 GODINA STAROSTI A DAJEMO IM PRAVO GLASANJA bla bla bla...

zasto da ne? :D
evo, ja sam prva da se ova kontradiktornost otkloni, time sto ce se pravo glasa oduzeti osobama izmedju 18 i 23 godine starosti :D

meni to nije nimalo smijesno.....meni je to tuzno...kao da ginu samo 18-23 godine stari ljudi....
neki dan u mostaru poginu zena 42 godine...bajkerka...

danas

Post by danas » 07/08/2006 20:32

nije u tome stvar ko gine ili ko ne gine, vec je valjda pretpostavka da neko ko je tek polozio vozacki (18-23 godine) nije i dalje sposoban da sam upravlja vozilom u svim uslovima, te mu treba staratelj. u USA ima slican zakon... ako me sjecanje sluzi, ovdje dobijas "learner's permit" sa 16 godina, ali ne mozes voziti sa njom sam u autu, tj. bez pratnje nekog starijeg.

that's all...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/08/2006 20:35

danas wrote:nije u tome stvar ko gine ili ko ne gine, vec je valjda pretpostavka da neko ko je tek polozio vozacki (18-23 godine) nije i dalje sposoban da sam upravlja vozilom u svim uslovima, te mu treba staratelj. u USA ima slican zakon... ako me sjecanje sluzi, ovdje dobijas "learner's permit" sa 16 godina, ali ne mozes voziti sa njom sam u autu, tj. bez pratnje nekog starijeg.

that's all...

bogam' u mjesec dana sto bijah preko bare vidjoh mnoge putercice za volanom same...
sto je nebitno, ovim zakonom su uspjeli sami sebi uskociti u usta, jer jos nisu napravili nove blokove za kazne...a anvodno neces moci platiti amndatnu na FACE OF THE PLACE vec sve ide preko suda...navodno...kao da smanje korapshn...

danas

Post by danas » 07/08/2006 20:36

Stitch__ wrote:opet ti :D

a svevisnji slusa i marljivo biljezi :D

znadem :D svevisnji za mene ima poseban tefter :D :D :D

PS @Mirci:
a da zakon i implementacija istog ne fercera kod nas... ne znam zasto te to sokira?!?
:-) :-) :-)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/08/2006 20:42

danas wrote:
PS @Mirci:
a da zakon i implementacija istog ne fercera kod nas... ne znam zasto te to sokira?!?
:-) :-) :-)

ja ne znam odakle tebi ideja da mene to sokira...ono sto me je sokiralo je cinjenica da sam nasla jaknu koja mi odgovara u svim pravcima, nista ne moram nadogradjivati ili suzavati...a neprimjena me ne sokira, dapace dapile , to sam ocekivala...jer je bitno sad otvoriti milion dzamija i crkvi (no fabrikaz) ili recimo iskoristiti zakon koji bi bio divan DA SE MOZE PRIMJENITI ali bez instrumenata primjene PLAVA KNJIZICA KOJU IMAM SAMO SKUPLJA PRASHINU....

btw, ako ko ima namjeru polagati vozacki, javite se na PP da vam preporucim aVto skolu koja je mene prije godinu dana ucila sve po ovom zakonu...mene mama ruziJo kad po danu palim svjetla...a sad se mora...hihihihi....

PS Nisam nasla u zakonu da onaj bljakavi prsluk MORA BITI razapet na vozacevo sjediste, a opet, svi ga razapeshe, including me myself and I...

PPS ono sto ne kontam je da za novopecene vozace vrijedi ogranicenje 10km manje od ogranicenja na tabli....kako ce policajac znati (ako sam vezana, ako su svjetla upaljena itd) da stara kebara poput mene vozi tek godinu dana?
ne kontam kojim cudom to misle provjeravati

ifbbpro

Post by ifbbpro » 07/08/2006 20:55

A gdje je tu onaj zakon ˝ispod 23 godine˝ ??

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/08/2006 21:15

ifbbpro wrote:A gdje je tu onaj zakon ˝ispod 23 godine˝ ??

http://www.pungas.com/forum/showthread.php?tid=10955

evo tu ces naci link i komplet zakon pa protabiri...bilo je u proslom broju starta...

mr`mirza

Post by mr`mirza » 07/08/2006 21:24

Ja zaista ne znam kako da uspijem potrositi samo 40 KM na razgovore mobitelom mjesecno 8)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/08/2006 21:26

mr`mirza wrote:Ja zaista ne znam kako da uspijem potrositi samo 40 KM na razgovore mobitelom mjesecno 8)

:? ti si sinko zbunjen mensechini...

mr`mirza

Post by mr`mirza » 07/08/2006 23:20

mIRCerka wrote:
mr`mirza wrote:Ja zaista ne znam kako da uspijem potrositi samo 40 KM na razgovore mobitelom mjesecno 8)

:? ti si sinko zbunjen mensechini...

Ma zajebancija...

PS
Zakoni se mijenjaju, ali drotovi ostaju drotovi.

Post Reply