Volontiranje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Hamo100

Volontiranje

Post by Hamo100 » 28/05/2012 10:22

Gdje bih mogao volontirati preko ljetnjeg raspusta u sarajevu i okolini sarajeva ?

Aldin1993

Re: Volontiranje

Post by Aldin1993 » 28/05/2012 12:23

Hamo100 wrote:Gdje bih mogao volontirati preko ljetnjeg raspusta u sarajevu i okolini sarajeva ?

Mogao bi kod mene da pokosimo travu i da sjeno pokupimo i nakon toga da cjepamo drva.Čitavo ljeto bi radio ko crnac
Šala mala nemoj zamjeriti :D :D

Individualism18

Post by Individualism18 » 28/05/2012 20:49

Zavisi šta te interesuje.
Evo nekih organizacija sa kojima sam ja imala dodira u posljedjih par godina:
SUMERO - Savez organizacija za podršku osobama s intelektualnim teškoćama
RENESANSA - Udruženje osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke
KULT - uključivanje mladih građana/ki u javni politički život
NARKO-NE - prevencija ovisnosti (Imaju puno različitih projekata - od pisanja časopisa do pomaganja djeci bez roditeljskog staranja)
+ SFF - Za SFF su prijave završene, ali to mi je definitivno jedno od dražih iskustava u volontiranju.

corbica

Post by corbica » 29/05/2012 19:37

Dom Mjedenica, Centar u Pazariću, organizacija Narko- ne.
Ima toliko nevladinih organizacija koje pružaju zaista široke programe volontiranja. Nadam se da ćeš naći ono što te zaista zanima. :-D

xyzm

Post by xyzm » 03/06/2013 00:22

da li bi neko mogao podijeliti svoja iskustva sa volontiranja na SFF?

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 03/06/2013 15:16

Molim za pojašnjenje,
je li ovo znači da npr master mašinstva može volontirati u jednoj ovakvoj humanitarnoj organizaciji godinu dana,
pa se to zove odrađen pripravnički staž od godinu dana.
Može li mu to poslužiti da kasnije aplicira na poslove master maš. u termoelektrani Tuzla,na poslove gdje se trži jedna godina radnog iskustva?

Individualism18

Post by Individualism18 » 03/06/2013 15:20

KAMENKO12 wrote:Molim za pojašnjenje,
je li ovo znači da npr master mašinstva može volontirati u jednoj ovakvoj humanitarnoj organizaciji godinu dana,
pa se to zove odrađen pripravnički staž od godinu dana.
Može li mu to poslužiti da kasnije aplicira na poslove master maš. u termoelektrani Tuzla,na poslove gdje se trži jedna godina radnog iskustva?

Ne, nije to pripravnički staž...

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 05/06/2013 12:56

PA KOME I ZAŠTO ONDA TREBA TAJ "VOLONTERSKI STAŽ".
GDJE SE MOŽE KORISTITI?

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 05/06/2013 14:47

KAMENKO12 wrote:PA KOME I ZAŠTO ONDA TREBA TAJ "VOLONTERSKI STAŽ".
GDJE SE MOŽE KORISTITI?

volontiranje godinu dana u struci priznaje se kao radno iskustvo u struci...
prilikom apliciranja za posao ako pise 1 godina radnog iskustva svoju potvrdu o tih godinu dana rada prilozis kao dokaz o radnom iskustvu

volontiranje nije pripravnicki

Individualism18

Post by Individualism18 » 05/06/2013 15:13

GDJE SE MOŽE KORISTITI?

Pročitaj zakon o volontiranju. Volontiranje se priznaje kao radni staž, ali ne i pripravnički što je i logično jer pripravnički ipak trebaš odraditi u svojoj struci...

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 06/06/2013 14:24

je li ovo znači da npr master mašinstva može volontirati u jednoj ovakvoj humanitarnoj organizaciji tri godine ,
pa se to zove odrađen volonterski staž od tri godine.
Može li mu to poslužiti da kasnije aplicira na poslove master maš. u termoelektrani Tuzla (traži se rukovodioc pogona),na poslove gdje se trži tri godine radnog iskustva?
ILI

Može aplicirati na poziciju termoenergetskog inspektora,gdje je također uslov tri godine radnog iskustva?
Samo ozbiljno!!!

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 06/06/2013 14:26

Individualism18 wrote:
GDJE SE MOŽE KORISTITI?

Pročitaj zakon o volontiranju. Volontiranje se priznaje kao radni staž, ali ne i pripravnički što je i logično jer pripravnički ipak trebaš odraditi u svojoj struci...

ZOVIMO ga kako hoćemo,ali za šta će poslužiti jednom inženjeru-npr

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 06/06/2013 14:28

Individualism18 wrote:
GDJE SE MOŽE KORISTITI?

ne kao staz, vec kao radno iskustvo

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 07/06/2013 12:41

Radno iskustvo,za šta?
naveo sam primjer,možeš li na tome opisati svoje razmišljanje.

JOINT_1921

Post by JOINT_1921 » 07/06/2013 12:53

Nemoj se brukati sa tim pitanjima mozes li volontirati negdje pa da udjes u elektranu... Na elektrani mozes raditi na nekom radnom mjestu ako odradis pripravnicki za to isto radno mjesto nakon konkursa o obavljanju pripravnickog staza na tom radnom mjestu... Ako ce biti raspisan konkurs na neodredjeno za to radno mjesto, onda se moze prijaviti samo onaj ko ima odradjen pripravnicki po vec prethodno opisanoj proceduri...

Volontiras ako zelis da imas iskustvo vise u CV-u, odnosno ako zelis neko radno iskustvo s kojim mozes reci da si bolji od ostalih prilikom prijavljivanja na neki konkurs...

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/06/2013 13:02

KAMENKO12 wrote:Radno iskustvo,za šta?

uffff

zavrsio si skolu da budes bravar...
volontiras u nekoj bravarskoj radionici...

to je radno iskustvo u struci

zavrsis za novinara
volontiras u agenciji za prodavanje kozmetike

to je radno iskustvo ali ne u struci

Stvarno ne znam kako drugacije da to objasnim. Ne moze tebi neko priznati radno iskustvo bilo kakvo. Ono je slatko da imas vise za napisati u CV-iju ako apliciras za neko radno mjesto, ali danas svi traze da imas radno iskustvo u struci za koju apliciras. Jer kao u drugom primjeru ako tebi traze iskustvo u novinarstvu koje ti nemas njima nista ne znaci tvoje radno iskustvo u prodaji kozmetike.

Nadam se da je sad jasnije :)

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 07/06/2013 13:04

JOINT_1921 wrote:Nemoj se brukati sa tim pitanjima mozes li volontirati negdje pa da udjes u elektranu... Na elektrani mozes raditi na nekom radnom mjestu ako odradis pripravnicki za to isto radno mjesto nakon konkursa o obavljanju pripravnickog staza na tom radnom mjestu... Ako ce biti raspisan konkurs na neodredjeno za to radno mjesto, onda se moze prijaviti samo onaj ko ima odradjen pripravnicki po vec prethodno opisanoj proceduri...

Volontiras ako zelis da imas iskustvo vise u CV-u, odnosno ako zelis neko radno iskustvo s kojim mozes reci da si bolji od ostalih prilikom prijavljivanja na neki konkurs...

OVO ŠTO NAVODIŠ NEMA LOGIKE,
-ovo za elektranu nije tačno-nigdje nečeš naći da se između ostalog traži odrađen pripravnički staž.
u konkursu stoji npr. dipl.inž.maš sa tri god radnog iskustva-

Isto za npr.kantonalnog termoenergetskog inspektora
Provjeri,pa opet piši.

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 07/06/2013 13:08

kockica_kockica wrote:

ufff

zavrsis za novinara

Za ovu osobu,
traže dipl.žurnalista i godina radnog iskustva.

Hoće li proći na konkursu,ako se prijavi osoba sa sedmim stepenom-pravne struke i radio na Radiu Stari Grad-dvije godine kao spiker-dopisnik
Last edited by KAMENKO12 on 07/06/2013 13:09, edited 1 time in total.

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/06/2013 13:08

JOINT_1921 wrote:Nemoj se brukati sa tim pitanjima mozes li volontirati negdje pa da udjes u elektranu... Na elektrani mozes raditi na nekom radnom mjestu ako odradis pripravnicki za to isto radno mjesto nakon konkursa o obavljanju pripravnickog staza na tom radnom mjestu... Ako ce biti raspisan konkurs na neodredjeno za to radno mjesto, onda se moze prijaviti samo onaj ko ima odradjen pripravnicki po vec prethodno opisanoj proceduri...

Imas neka zanimanja za koja je uslov za zaposlenje odradjen pripravnicki staz (medicinari recimo moraju imati pripravnicki staz odradjen) ..
Medjutim u velikom broju slucajeva danasnji oglasi za posao na ovo pitanje glase:
radno iskustvo na istim ili slicnim posloavima - godinu dvije tri...

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 07/06/2013 13:10

i opet pitanje:
čemu služi ovaj volonterski staž?
Gdje će ga osoba koristiti?

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/06/2013 13:13

KAMENKO12 wrote:
kockica_kockica wrote:

ufff

zavrsis za novinara

Za ovu osobu,
traže dipl.žurnalista i godina radnog iskustva.

Hoće li proći na konkursu,ako se prijavi osoba sa sedmim stepenom-pravne struke i radio na Radiu Stari Grad-dvije godine kao spiker-dopisnik

mislim da prvenstveno gledaju skolu pa tek onda iskustvo... barem bi tako trebalo biti...
posebno ako je naglasena konkretna sprema i fakultet ... i radno iskustvo u toj konkretnoj struci... kao sto si ti naveo....

JOINT_1921

Post by JOINT_1921 » 07/06/2013 13:13

Hahahah... :lol: Pa na to sam i mislio, radno iskustvo godinu dana, a to se misli na odradjen pripravnicki za tu poziciju, jer ne mozes doci apsolutno ni sa jednom godinom radnog iskustva iz bilo koje druge firme osim elektroprivrede, ako si npr. zavrsio pripravnicki u Kaknju u elektrani pa se zaposljavas u Tuzli, to moze, a svaka druga firma ne moze... Za svaku poziciju na elektrani moras imati odradjen pripravnicki staz za tu poziciju, a ako si npr. vec radio na elektrani onda ti se vrijeme skracuje za pola... Znam o cemu pricam...

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/06/2013 13:14

KAMENKO12 wrote:i opet pitanje:
čemu služi ovaj volonterski staž?
Gdje će ga osoba koristiti?

volontiranjem nemas staz vec radno iskustvo...
pripravnickim imas staz...

i vec sam objasnila kako se koristi odnosno moze iskoristiti...

KAMENKO12

Post by KAMENKO12 » 07/06/2013 13:29

JOINT_1921 wrote:Hahahah... :lol: Pa na to sam i mislio, radno iskustvo godinu dana, a to se misli na odradjen pripravnicki za tu poziciju, jer ne mozes doci apsolutno ni sa jednom godinom radnog iskustva iz bilo koje druge firme osim elektroprivrede, ako si npr. zavrsio pripravnicki u Kaknju u elektrani pa se zaposljavas u Tuzli, to moze, a svaka druga firma ne moze... Za svaku poziciju na elektrani moras imati odradjen pripravnicki staz za tu poziciju, a ako si npr. vec radio na elektrani onda ti se vrijeme skracuje za pola... Znam o cemu pricam...

Hajde,slučajno znam da nije ovako u elektrani jer
je lik bio direktor jedne firme,pa je po pol.liniji prebačen u TE za savjetnika.
Jel ovo dosta da te demantujem za elektranu?
Sada uzmi ekonomistu ili pravnika sa sedmim stepenom i predpostavvi da su odradili u crvenom krstu i ovoj agenciji za kozmetiku po ukupno četiri godine.
Žele polagati stručni i državni ispit,imaju li uslov za polaganje?
pa onda:
Oglasom se traže
- na pozicije stručnog saradnika -državni službenik sedmi stepen tri god.radnog iskustva
mogu li ravnopravno aplicirati za te pozicije?

JOINT_1921

Post by JOINT_1921 » 07/06/2013 13:38

COVJECE, ja ti pricam o struci, o masinstvu, o elektrani... Upoznat sam sa radom drustva, i mislim da nema potrebe za tim mahalskim supljim pricama... Ako sam ti rekao da za svaku poziciju moras imati pripravnicki, onda moras... Ako imas neko slicno radno iskustvo u okviru iste firme onda odradjujes pola pripravnickog za tu poziciju, odnosno za VSS, inzinjer masinstva, 6 mjeseci, a ako si tek zavrsio fakultet onda MORAS prvo na elektrani odraditi 1 godinu pripravnicki za tu neku poziciju za koju se raspise konkurs i niko te nece primiti sa odradjenim pripravnickim npr. iz zeljezare ili cementare i sl. nego ti to moze biti samo plus pri izboru a opet ces odraditi godinu ili 6 mjeseci pripravnickog pa tek onda biti primljen za stalno...

Taj prijatelj ti je vjerovatno primljen 6 mjeseci (ako je VSS) ili 3 mjeseca pod jednim ugovorom, tj. onim koji se smatra kao pripravnicki, pa mu je tek onda povecan koeficijent i primljen je za stalno...

Za te primjere koje pitas, ne znam, jer nisam upoznat sa prijemom zaposlenika u organe drzavne sluzbe, ali za Elektroprivredu BiH znam kako idu stvari...

Post Reply