Volonterski nakon fakulteta?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
Salah ad-Din

Volonterski nakon fakulteta?

Post by Salah ad-Din » 09/09/2015 09:31

Završo sam fakultet i sada se nalazim u ogromnoj nedoumici, da li upisivati postdiplomski studij ili ne, naime zanima me ako upišem master da li mogu volontirati (obavezno volontiranje ili kako to kod nas kažu pripravnički od godinu dana)? Ili za to moram biti prijavljen na biro rada? Također me zanima ako bi našao volonterski da radim u nekoj privatnoj firmi, a ne u opštini da li poslije toga mogu polagati stručni ispit?

Ništa mi nije jasno, u zakonu ima jako malo o volontiranju, čak ne znam ni kakva je razlika između volontiranja i pripravničkog, dođe mu na isto samo ti nije dužan dati 80% plate :)

Dakle planirao sam da ove godine odradim i postdiplomski i da završim to volontiranje da mi ne prolaze više godine :) samo ne znam da li je to tehnički i zakonski moguće izvesti, ogroman broj mojih kolega su tako i uradili jer kažu da za volontiranje ti ne traže radničku knjižicu, ne upisuje se nigdje staž pa ako iko zna nešto o ovome, molim pomoć :)

Unaprijed vam hvala :)

drunken tiger

Re: Volonterski nakon fakulteta?

Post by drunken tiger » 09/09/2015 09:39

Salah ad-Din wrote:Završo sam fakultet i sada se nalazim u ogromnoj nedoumici, da li upisivati postdiplomski studij ili ne, naime zanima me ako upišem master da li mogu volontirati (obavezno volontiranje ili kako to kod nas kažu pripravnički od godinu dana)? Ili za to moram biti prijavljen na biro rada? Također me zanima ako bi našao volonterski da radim u nekoj privatnoj firmi, a ne u opštini da li poslije toga mogu polagati stručni ispit?

Ništa mi nije jasno, u zakonu ima jako malo o volontiranju, čak ne znam ni kakva je razlika između volontiranja i pripravničkog, dođe mu na isto samo ti nije dužan dati 80% plate :)

Dakle planirao sam da ove godine odradim i postdiplomski i da završim to volontiranje da mi ne prolaze više godine :) samo ne znam da li je to tehnički i zakonski moguće izvesti, ogroman broj mojih kolega su tako i uradili jer kažu da za volontiranje ti ne traže radničku knjižicu, ne upisuje se nigdje staž pa ako iko zna nešto o ovome, molim pomoć :)

Imaš zakon o volontiranju u kojem je sve lijepo objašnjeno što se tiče volontiranja. Pripravnički možeš raditi i studirati na masteru ali VANREDNO. Moj ti je savjet da se ne gnjeviš puno oko pripravničkog jer ti on ne znači ništa. Traži posao odmah, znam da traže svi iskustvo od godinu dana ali budi uporan. POslodavci zloupotrebljuju Zakon o volontiranju i koriste ga kao alat za legalno robovlasništvo. Pripravnički je nešto najgluplje što postoji i ne mogu da vjerujem da još uvijek postoji...

putokaz1

Post by putokaz1 » 13/09/2015 01:53

Salah ad-Din wrote:Završo sam fakultet i sada se nalazim u ogromnoj nedoumici, da li upisivati postdiplomski studij ili ne, naime zanima me ako upišem master da li mogu volontirati (obavezno volontiranje ili kako to kod nas kažu pripravnički od godinu dana)? Ili za to moram biti prijavljen na biro rada? Također me zanima ako bi našao volonterski da radim u nekoj privatnoj firmi, a ne u opštini da li poslije toga mogu polagati stručni ispit?

Pripravnički(stari) sa 80% plate je rijetkost a treba ti za stručni ili za posao a volontiranje računaju isto ali plate samo topli ili ništa,isto je osim novcampa je pravilo volontiranje a izuzetak pripravnički u praksi

Sarajmen

Post by Sarajmen » 18/09/2015 21:37

Stručni možeš polagati kada ti bude volja, nezavisno od konkursa, platiš nekih 300 km i polažeš. Ostalo u vezi tvog statusa je relativno... kako se ko snađe. Ako imaš mogućnosti idi dalje sa školovanjem, ne gubi vrijeme...

Post Reply