Vodoinstalacije/Grijanje/ Swiss Made

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Relmir

Vodoinstalacije/Grijanje/ Swiss Made

Post by Relmir » 24/03/2012 18:20

Vec duzi period razmisaljam da pocnem uvoziti Vodomaterijal iz Svicarske u Bosnu, firmu zelim u ljetnom periodu registrovati u Tuzli. Pa me zanima vase misljenje.
Kratko o meni. Pohadjao sam osnovnu skolu u Vlasenici, otisao sam kao djecak iz Bosne(zbog rata kao i mnogi od nas) 1995 godine. Zavrisao sam zanatsku skolu u Svicarskoj i skolovao se dalje u raznim segmetima planiranje vodoinstalacija za velike objekte ujedno raspodjela aparata po kupatilima, zrak, solarna energija itd...
Pa me zanima vase misljenje. Recimo da li bi ste ulozili i vise novca u svoju kucu, a da recimo kad su ostrije zime nemorate brinuti o tome da li ce vam voda zalediti. Ili recimo kada se kupate a zena otvori vodu u kuhinji pa vam najednom dodje hladnija ili toplija voda. Jednostvano receno da li zelite imati standard kakvi Svicarci imaju? A vjerujte mi, cijene i nisu mnogo visocije ako covjek racionalno planira i radi... Hvala vam unaprijed.

Rimad

Re: Vodoinstalacije/Grijanje/ Swiss Made

Post by Rimad » 24/03/2012 18:40

Da, uložio bih više novca, ali firme koje grade stanove i prodaju ih ne bi, pošto oni štede na svakoj lopati.

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 24/03/2012 18:53

Relmir wrote:Vec duzi period razmisaljam da pocnem uvoziti Vodomaterijal iz Svicarske u Bosnu, firmu zelim u ljetnom periodu registrovati u Tuzli. Pa me zanima vase misljenje.
Kratko o meni. Pohadjao sam osnovnu skolu u Vlasenici, otisao sam kao djecak iz Bosne(zbog rata kao i mnogi od nas) 1995 godine. Zavrisao sam zanatsku skolu u Svicarskoj i skolovao se dalje u raznim segmetima planiranje vodoinstalacija za velike objekte ujedno raspodjela aparata po kupatilima, zrak, solarna energija itd...
Pa me zanima vase misljenje. Recimo da li bi ste ulozili i vise novca u svoju kucu, a da recimo kad su ostrije zime nemorate brinuti o tome da li ce vam voda zalediti. Ili recimo kada se kupate a zena otvori vodu u kuhinji pa vam najednom dodje hladnija ili toplija voda. Jednostvano receno da li zelite imati standard kakvi Svicarci imaju? A vjerujte mi, cijene i nisu mnogo visocije ako covjek racionalno planira i radi... Hvala vam unaprijed.
Teško prijatelju. Siguran sam da se radi o vrhunskim proizvodima ali ti u BiH vlada tolika besparica da ljudi kuće ostavljaju po 10-15 godina bez fasade, bez krova, bez izrađenog prvog sprata...znači ljudi nisu u stanju završiti kuću ni sa najjeftinijim materialima a ti očekuješ da kupuju švicarske proizvode.

Relmir

Post by Relmir » 24/03/2012 21:01

Vidi ja ne ocekujem nista, ama bas nista. Vec zelim nesto ponuditi nesto sto je sigurno bolje i skuplje ali na godine gledano jeftinije. Ja bih bio spreman i zanatlije da obucim, da bi recimo danas sutra poznavali gotovo svu tehniku koju zapad pruza ali prvenstveno iz Svicarske, posto su oni jedni od vodecih u evropi ako ne i u svijetu firme poput GEBERIT i +GF+ Georg Fischer. Ma vidjecemo ako Bog da.

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 24/03/2012 21:48

Relmir wrote:Vidi ja ne ocekujem nista, ama bas nista. Vec zelim nesto ponuditi nesto sto je sigurno bolje i skuplje ali na godine gledano jeftinije. Ja bih bio spreman i zanatlije da obucim, da bi recimo danas sutra poznavali gotovo svu tehniku koju zapad pruza ali prvenstveno iz Svicarske, posto su oni jedni od vodecih u evropi ako ne i u svijetu firme poput GEBERIT i +GF+ Georg Fischer. Ma vidjecemo ako Bog da.
Pa dobro kako ti to zamišljaš? Hoće li to biti neki humanitarni projekat? Jesi li razmišljao o troškovima? Valja to uvesti pa carina pa porez pa otvaranje firme ako želiš da radiš na ozbiljnim projektima pa loša finansijska situacija čitaj niko ti neće platiti avansno čak je upitno i plaćanje po završetku...

Relmir

Post by Relmir » 24/03/2012 22:14

Pa dobro kako ti to zamišljaš? Hoće li to biti neki humanitarni projekat? Jesi li razmišljao o troškovima? Valja to uvesti pa carina pa porez pa otvaranje firme ako želiš da radiš na ozbiljnim projektima pa loša finansijska situacija čitaj niko ti neće platiti avansno čak je upitno i plaćanje po završetku...

ja ne bih da tema ide u pograsnom smijeru. Sto se i troskova i porkrica tice sve je obezbedjeno i planirano. Ja samo zelim da znam vase misljenje sto se standarda tice, da li bili spremni vise uloziti za svoje dobro?
Recimo nesto u ovom smislu http://www.youtube.com/watch?v=79Dm_diq0to

starii
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by starii » 25/03/2012 06:59

vjerovatno ti imas i postene namjere al bjezi od bosne kilometrima...uzivaj u lijevoj švici :)

zahvalan

Post by zahvalan » 25/03/2012 14:09

Najbolje bi bilo kad bi ti mogao otvoriti da se to proizvodi u Bosni imao bi jeftin proizvod za Europsko trziste mozda cak i za Americko,Kanadsko trziste

Vidi npr ja znam da Kanadjani dosta kojekakvi cijevi uvoze iz Italije a cijena rada u Bosni je niza od cijene u Italiji

Ako ces vec pokusavati onda probaj ovu moju varijantu :thumbup:

ja da sam spreman da pokrenem proizvodnju pokrenuo bih ove Plinske Boce sto se ugradjuju u Automobile jer kako je krenulo svi cemo jos malo vozikati na plin :thumbup:

Lijep Pozdrav

desni

Post by desni » 08/04/2012 00:39

Relmir wrote:Pa dobro kako ti to zamišljaš? Hoće li to biti neki humanitarni projekat? Jesi li razmišljao o troškovima? Valja to uvesti pa carina pa porez pa otvaranje firme ako želiš da radiš na ozbiljnim projektima pa loša finansijska situacija čitaj niko ti neće platiti avansno čak je upitno i plaćanje po završetku...

ja ne bih da tema ide u pograsnom smijeru. Sto se i troskova i porkrica tice sve je obezbedjeno i planirano. Ja samo zelim da znam vase misljenje sto se standarda tice, da li bili spremni vise uloziti za svoje dobro?
Recimo nesto u ovom smislu http://www.youtube.com/watch?v=79Dm_diq0to
Samo hrabro a znaš vjerovatno i sam koliko dijaspora gradi po Bosni a kako kažu ko ne riskira ne profitira.Ako si se kolko tolko osigurao u Švici bujrum :bih: .

neki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Post by neki » 08/04/2012 11:12

Razmisli jos jednom jer taj 'svicarski' standard koji navodis nije nepoznanica u Bosni, takvi standardi u stanogradnji su ovdje prisutni jos od 70tih. Geberit sistemi se uveliko primjenjuju i u jefinijoj stanogradnji i vec postoji uvoznik istih i jako puno firmi koje se bave ugradnjom tako da tesko da mozes ponuditi jeftiniju cijenu a pozitivno poslovati. Takodje ne mozes samostalno uvoziti npr Geberit, jedino preko ovlastenog uvoznika koji, kako rekoh, vec postoji.

leo_

Post by leo_ » 08/04/2012 11:31

ako si spreman pristati na placanje po ratama, po normalnim uslovima, mozda bi mogao dobro raditi. ja znam da cu recimo ja dici kredit da uradim kako treba stolariju u svom stanu, sto znaci da cu traziti najkvalitetnije za te pare koje budem imao. Sad je druga stvar koliko cu para imati. :D mislim da je najbolje vidjeti na koji nacin se ekonomski radi istrazivanje i procjena trzista. Ne treba srljati i bacati pare uzalud, a i moras znati unaprijed sta hoces. Ovdje ljudi masovno rade na principu "platim Coca Colu 0.80 KM po boci, a prodajem za 2.50-3.50 KM po boci" ili recimo "10 vrecica caja 2KM, a on prodaje po komadu za 2KM ili 2.5 kao u Ildzisu na Ilidzi). Ako ces tako raditi, pa recimo radijator da tebe kosta ukupno 100KM, a ti ga prodajes za 400KM(lupam cijene namjerno) onda nisam optimista, ali ako ces se zadovoljiti da imas manju zaradu, a da ti ljudi dolaze i kupuju, to svakako podrzavam. Druga stvar, zgrade po Sarajevu samo nicu, ne znam ni sam odakle ih ovoliko, sto znaci da ako ponudis dobre uslove, mozda se to moze i tamo progurati. Sretno i samo naprijed.

Post Reply