Voda?!

Sve o zdravlju...
anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

Voda?!

Post by anthraxQ » 13/10/2011 02:58

eh ljudi, čitam već neko vrijeme o štetnosti Fluora. i to nije ništa novo.

ali čujem kako se voda fluoriše u BiH :( . a dokazano je da to povećeva rizik od kancera :sad: .

pa me zanima šta znate o ovome? da li se to kod nas radi? i sve što vam naumpadne o tome.

anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

Re: Voda?!

Post by anthraxQ » 13/10/2011 22:24

jel se naša voda sa česme fluoriše?

kamen spoticanja
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 22:29

anthraxQ wrote:jel se naša voda sa česme fluoriše?

ne, nazalost

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 22:32

empaticna85 wrote:Ovdje u Bosni je - suti i trpi :lol: .

Pa sta bi radile farmaceutske kompanije, bahati doktori i cijela masinerija koja se bogati na bolestima neupucenih ljudi?

Da treba voda da sadrzi fluor ( kao sto ga neki prodaju da je zdrav za zube, organizam itd., Bog bi dao da fluora ima u vodi), medujtim ljudi si daju za pravo da budu "pametniji od prirode" :D .

Fluor je "dobar" kada se unosi u organizam u prirodnom stanju - recimo ima ga u caju i nekom povrcu (sto je organski fluor) i tijelo ga apsorbuje - onako kako treba i kako je zdravo.

:)

a kako je onda moguce da neki izvori imaju idealan broj ppm-va fluora,neki ga nemaju nikako,a neki ga imaju previse pa konzumenti umiru od floroze?
nego jesi se ikad pitala kako danska ima incidancu pojave zubnog cariesa ispod 1
a BiH preko 12 ?

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 22:34

čitao sam svašta o tome.

ispadne da je dobro što se ne fluoriše.

http://www.pecat.co.rs/2011/02/naucna-gerila-protiv-fluorisanja-vode/

Kaligrafija
Has thanked: 26 times
Been thanked: 5 times

Post by Kaligrafija » 13/10/2011 22:35

Voda se kod nas i u Europi uopste ne Florise , vec Hlorise! U USA se florise, a fluor to je tacno moze biti opasan! Hlor nije tako opasan, ni stetan! E sad da li su nasi sta promijenili, pa poceli florisat vodu e to ne znam!

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 22:42

anthraxQ wrote:čitao sam svašta o tome.

ama citao sam i ja...samo ja sam imao priliku citati obe strane medalje...
jer fakt je da uz ovakve prehrambene navike zivot bez fluora znaci raspad sistema sto se tice oralnog zdravlja...a raspad sistema oralnog zdravlja znaci svasta nesto...a to je vec i pticama jasno...
fluor jeste opasan...opasna je i sama voda...i oksigen je opasan...ali finta je u kolicini...cuo si da kad popijes 5 litara vode budes bivsi...ili konzumiras vazduh s vise od onih famoznih 21% oksigena...e isto ti je to
e sad naravno sistemska fluorizacija vode moze biti mac s dvije ostrice jer je kontrolise uzak krug ljudi koji mogu biti svakakvi i zato je fluor zanimljiv teoreticarima zavjere...ali kad se stvar radi cestito imas vrhunske rezultate bez ikakvih problema :wink:
danska recimo zatvara stomatoloske fakultete jer vise nemaju potrebe za takvim kadrom

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 22:42

Kaligrafija wrote:Voda se kod nas i u Europi uopste ne Florise , vec Hlorise! U USA se florise, a fluor to je tacno moze biti opasan! Hlor nije tako opasan, ni stetan! E sad da li su nasi sta promijenili, pa poceli florisat vodu e to ne znam!

ovo nije tacno

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 22:52

ama ljudi ne fluorise se jer je zakon o javnom zdravstvu koncizan...prvo morate imate ppm strukturu vrela pa onda ici na doziranje na osnovu dozvoljenih koncentracija...a postavljac teme je iz zenice...vjerovatno zna kako radi zenicki vodovod :-)
tako da nazalost mi necemo dugooo dugooo dozivjeti da nam se voda fluorise...al cemo zato imati svi po tri zuba u glavi a papci iz moje struke vozat ce Q7 -ice i vikat jes nam dobar vodovod :wink:

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 22:57

kamen spoticanja wrote:ama ljudi ne fluorise se jer je zakon o javnom zdravstvu koncizan...prvo morate imate ppm strukturu vrela pa onda ici na doziranje na osnovu dozvoljenih koncentracija...a postavljac teme je iz zenice...vjerovatno zna kako radi zenicki vodovod :-)
tako da nazalost mi necemo dugooo dugooo dozivjeti da nam se voda fluorise...al cemo zato imati svi po tri zuba u glavi a papci iz moje struke vozat ce Q7 -ice i vikat jes nam dobar vodovod :wink:

odličan post.

ev ja npr, imam problema sa zubima, a perem ih, i baš se trudim da detaljno operem i dugo... ali ništa.

svaki drugi - treći ima malo karijesa. i to mi nije nikako jasno. a popravljanje kao da ide u nedogled.

stvarno smo dno od države.

da li se fluoriše u Austriji?

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:03

anthraxQ wrote:
kamen spoticanja wrote:ama ljudi ne fluorise se jer je zakon o javnom zdravstvu koncizan...prvo morate imate ppm strukturu vrela pa onda ici na doziranje na osnovu dozvoljenih koncentracija...a postavljac teme je iz zenice...vjerovatno zna kako radi zenicki vodovod :-)

odličan post.

ev ja npr, imam problema sa zubima, a perem ih, i baš se trudim da detaljno operem i dugo... ali ništa.

svaki drugi - treći ima malo karijesa. i to mi nije nikako jasno. a popravljanje kao da ide u nedogled.

jednostavno je nemoguce sacuvati zube zdravim ovakvim nacinom ishrane(mozda uz fakat sjajan genetski faktor ali takvi su u promilima) samo odrzavanjem higijene cetkicom i koncem...nemoguce je...zapad je to shvatio kad su im dentalni racuni isli 15tak puta preko racuna cardiohirurgije...od tad i sistemski fluor...
doduse i na zapadu stomatoloZi vozaju Q7-ice ali zato su izmislili estetsku stomatologiju jer ova obicna konvencionalna vise nije bila dovoljna ni za zaradit hljeb
za austriju tacno ne znam...no siguran sam da da

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:06

empaticna85 wrote:
anthraxQ wrote:

odličan post.

Imas fluora u gotovo svim pastama za zube :-D , tako da razmisli da li je do toga :-) .

sjoj argumenta...jel uopste znas cemu sluzi fluor u zubima,zasto ga stavljaju u paste i kakve su koncentracije u pastama ?
i da vidis kako ti je argument supalj postavit cu kontra pitanje...ako ga ima u svim pastama i ako je tako smrtonosan kako onda svi jos zivimo i kako nam se povecava zivotni vijek bas u dobu od koristimo paste za zube?

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 23:09

empaticna85 wrote:
anthraxQ wrote:

odličan post.

Imas fluora u gotovo svim pastama za zube :-D , tako da razmisli da li je do toga :-) .

trebam prati zube 5x dnevno? trebam lizati pastu kao lizalo? šta?

i koji je to kvalitet pasti koje nama dolaze?

ja kad dobijem ove iz At, mnogo su bolje. i mnoge čak imaju više fluorida u %.

alibaba_i_30_godina
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Post by alibaba_i_30_godina » 13/10/2011 23:12

empaticna85 wrote:
anthraxQ wrote:jel se naša voda sa česme fluoriše?

Tacan podatak o tome se tesko moze naci, cak i ako nadjes nesto - podatak je diskutabilan :-) .

Ja znam da vodi "nesto rade" jer ako pratite, dok prokuhate vodu sva posuda pobijeli :( i ima jako puno kamenca, dok ako negdje odete na prirodni izvor - gdje je voda onakva kakva treba, tog problema nema :).

E sad ne kazem da je za ovo kriv fluor, ali nesto ne stima, i kad skontas koliko ljudi vode popiju itd., svasta se moze zakljuciti.

Posuda upravo pobijeli zbog hlorisanja vode i kamenca. Nasa voda je jako 'tvrda' i puna kamenca.

vouvl

Post by vouvl » 13/10/2011 23:13

Kaligrafija wrote:Voda se kod nas i u Europi uopste ne Florise , vec Hlorise! U USA se florise, a fluor to je tacno moze biti opasan! Hlor nije tako opasan, ni stetan! E sad da li su nasi sta promijenili, pa poceli florisat vodu e to ne znam!

imam osjecaj da si ti jedino informisan na ovoj temi, ali to nikoga ne interesuje na zalost.
:sad:

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:16

ma i da jedes pastu zubima ne bi bilo bolje...samo bi fasovao akutno trovanje fluorom pa bi bilo veselo...recimo i to je dobar primjer...pasta imaju toliku ppm-azu fluora da je ppm-aza jedne tube za nijansu manje od one koja je dovoljna da se akutno otrujes...upravo iz razloga sto bi moglo nekome pasti na um da pojede pastu i ode preko glave...ni to nije slucajno...dakle opet standard...
ali pasta svakako djeluje lokalno...a takav uticaj je dovoljan za skoro nista...fluor iz vode djeluje sistemski i puno je ucinkovitiji...culi ste i za tablete od fluora koje roditelji ubacuju djeci u vodu ...sve je upravo iz tog razloga...ali sve je to na licnoj osnovi,sitno beznacajno i sto je apsurdno puno blize nezeljenim dejstvima fluora
da je srece pa da nam drzava funkcionise kako treba ne bi nam se grohotom smijali kad odemo preko grane zato sto imamo zube...citava dva

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:17

empaticna85 wrote:kamen spoticanja:
Pa ti rece kakvo je stanje kod nas u Bosni sto se tice karijesa i zuba(a svi peru zube pastama koje sadrze fluor). :D

:-) :-)
de mi reci jel bacas ironiju ili fakat ne razumijes ono sto pisem?

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:26

empaticna85 wrote:
kamen spoticanja wrote:
anthraxQ wrote:čitao sam svašta o tome.

ama citao sam i ja...samo ja sam imao priliku citati obe strane medalje...
jer fakt je da uz ovakve prehrambene navike zivot bez fluora znaci raspad sistema sto se tice oralnog zdravlja...a raspad sistema oralnog zdravlja znaci svasta nesto...a to je vec i pticama jasno...
fluor jeste opasan...opasna je i sama voda...i oksigen je opasan...ali finta je u kolicini...cuo si da kad popijes 5 litara vode budes bivsi...ili konzumiras vazduh s vise od onih famoznih 21% oksigena...e isto ti je to
e sad naravno sistemska fluorizacija vode moze biti mac s dvije ostrice jer je kontrolise uzak krug ljudi koji mogu biti svakakvi i zato je fluor zanimljiv teoreticarima zavjere...ali kad se stvar radi cestito imas vrhunske rezultate bez ikakvih problema :wink:
danska recimo zatvara stomatoloske fakultete jer vise nemaju potrebe za takvim kadrom

Tako je, o kolicini pricamo, a hajde molim te reci mi - kad bi se kod nas voda fluorisala - mislis da bi to bilo bas u mjeri koliko je ljudima potrebno, a fluor se unosi hranom/cajem i da mnogi ne bi izgubili zube (vise i nego sad sto imaju problema s njima) zbog veceg unosa fluora?

cuj unosi se cajem...a sta ako ne pijemo caj? a ne pijemo ako nismo bolesni...i koliko se unosi cajem a koliko je idealno...da imas pojma o cemu govorimo sad bih ti postao tabele onoga sto je naucno dokazana cinjenica o idealnoj kolicini floura...
jer o tome i diplim svo vrijeme...ako je idealno npr. 4 ppm za odraslu osobu a u tvojoj cesmi zivi voda s 0,012ppm tvoji zubi su donji...a bez zuba si ti donja a tvoj stomatolog gornji
dakle najprostija matematika...imamo npr 1ppm treba nam 4 za idealno...dale dodamo 3 i mirna bosna...naravno ovde kaukulisemo i tvoj caj pa dodamo 2,85 i opet mirna bosna(ovo navodim kao primjer cifre su drugacije)
i imamo manje izdavanja za zdravstveno osiguranje...sto je i kompletan smisao sve price...pa nam ostane vise za skolstvo i autoputeve i ostale trice i kuchine :wink:

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:28

empaticna85 wrote:
kamen spoticanja wrote:
Pa ti rece kakvo je stanje kod nas u Bosni sto se tice karijesa i zuba(a svi peru zube pastama koje sadrze fluor). :D

:-) :-)
de mi reci jel bacas ironiju ili fakat ne razumijes ono sto pisem?

Ma ne razumijem, imam nedostatak fluora :D .

P.S. Zaista ne zelim da se prepirem, samo iznosim svoje skormno misljenje.

ma nije prepirka...i tvoje misljenje je ok...samo nije tacno...tacnije,ne poznajes dovoljno materiju...a nju ne mozes poznavat ako citas samo sajtove gerila naucnika,teoreticara zavjere i prodavaca lijekova alternativne medicne...

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 23:33

evo dobra stranica o fluoridu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_fluoridation#Effectiveness

ko zna engleski*.

skočiti na Evidence basis.

poenta je da se mišljenja razilaze, jedni naglašavaju koristi, drugi opasnosti.

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:36

anthraxQ wrote:evo dobra stranica o fluoridu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_fluoridation#Effectiveness

ko zna engleski*.

skočiti na Evidence basis.

poenta je da se mišljenja razilaze, jedni naglašavaju koristi, drugi opasnosti.

kljucna rijec je DOZA
i tu se prica i zavrsava...nek mi neda lagat neko s farmacije...oni kazu "razlika izmedju lijeka i otrova jeste doza"

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:38

empaticna85 wrote:Ne samo cajem, vec i hranom :). A konstatacija da se caj samo pije kad smo bolesni je :-) - strasna :-D (mada u Bosni realno je tako), ali da ne skrecem s teme.

Vjerujem da raspolazes podacima sta i kako treba - postovanje :thumbup: , medjutim ne moze ti fluor pomoci i ako se dodaje vodi, ukoliko ti organizam nije zdrav a samim time nece ni zubi biti, jer ce kad tad stalnim unosenjem fluora u vodi poceti organizam da reaguje na njega, i osta ti i bez zuba i razbolje se :).

Svako od nas je indivudualan, i nema standarda koji moze odrediti koliko kome tacno treba fluora kroz vodu :), pa kad skontas za vecinu moze biti vise stete nego koristi.

:-)
pa sto odmah ne kazes...a ja se nesto trudim,umjesto da idem spavat

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 23:40

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fluoridated-water-extent-world.svg

evo slika gdje se voda fluoriše.

sivo je nepoznato. :)

kamen spoticanja

Post by kamen spoticanja » 13/10/2011 23:42

Hehe, hvala. Shvatam ja sta zelis da kazes, tu smo mi negdje s misljenjem, mada se ja vodim logikom i ne vjerujem puno u "standarde" koji nam se pripisuju i cinjenice koje se u labaratorijama dokazuju (jer koliko shvatam, rijetko je sta za pravu ljudsku dobrobit).

P.S. Ne moze se vezat vise od 3 posta, pa moram ovako :-D

ako se vodis samo ovim svakako dzaba diskutujemo...ali me zanima jedno koja je to fascinantna logika kod tebe koja odredjuje koliko smijes unijet fluora danas bez da kontaktiras nauku? (dakle laboratorije)

anthraxQ

Post by anthraxQ » 13/10/2011 23:43

@kamen spoticanja

hvala na informacijama. veoma korisne, i trebaju ih svi znati.

Post Reply