Vjerujete li da ce opet biti rata?

nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#1 Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by nata_sa »

Ljudi moji,
kako koji dan sve mi veća nelagoda živjeti u ovoj našoj Bosni. Jel to pritisak medija ili lični osjećaj zbog svega što se preživjelo u prethodnom ratu...ne znam, ali činjenica je da se nešto dešava.
Pitam, prvenstveno one koji su preživjeli prošli rat, bili tu pod granatama, borili se na ovaj ili onaj način, da li mislite da nam se ista sudbina ponovo sprema?
Da li postoje oni koji bi opet pristali da idu boriti se....na kraju opet ni za šta??
Da li je moguće prisiliti ove naše vođe da nešto učine, da ih opkolimo u parlamentu, vladi, ili gdje već, i ne damo im napolje dok ne donesu određene zakone, odluke...?? Napraviti miran protest i ne micati se dok ne dobijemo nešto. Ovdje mislim na sve entitete jer smatram da nikome od običnih ljudi nije u interesu rat. Pošto je ovu zemlju teško ujediniti mislim da je najlakše ujediniti se u muci, da se skupimo...
Jesmo li zaista nemoćni....
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#2 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Duhovni Vođa »

kad bi ga opet bilo, kad bi počeo rat, i kad bi mi rekli idi u vojsku i bori se za više ciljeve, ja bih rado pristao...


samo jedan metak bih potrošio i za mene bi taj rat završio.
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Skijaš »

nata_sa wrote:Ljudi moji,
kako koji dan sve mi veća nelagoda živjeti u ovoj našoj Bosni. Jel to pritisak medija ili lični osjećaj zbog svega što se preživjelo u prethodnom ratu...ne znam, ali činjenica je da se nešto dešava.
Pitam, prvenstveno one koji su preživjeli prošli rat, bili tu pod granatama, borili se na ovaj ili onaj način, da li mislite da nam se ista sudbina ponovo sprema?
Da li postoje oni koji bi opet pristali da idu boriti se....na kraju opet ni za šta??
Da li je moguće prisiliti ove naše vođe da nešto učine, da ih opkolimo u parlamentu, vladi, ili gdje već, i ne damo im napolje dok ne donesu određene zakone, odluke...?? Napraviti miran protest i ne micati se dok ne dobijemo nešto. Ovdje mislim na sve entitete jer smatram da nikome od običnih ljudi nije u interesu rat. Pošto je ovu zemlju teško ujediniti mislim da je najlakše ujediniti se u muci, da se skupimo...
Jesmo li zaista nemoćni....
Ne vjerujem da će biti rata jer ga bosanskohercegovačke patriote neće početi, a četnici ne smiju jer rizikuju previše. Ostaje nam ovakvo stanje dok se međunarodna zajednica ne uključi u rješavanje problema blokada i suspenzijom entitetskog glasanja otvori put ka EU integracijama.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#4 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by njonjica »

Jasta....moRemo mirno spavat' :oops:
Canasob
Posts: 128
Joined: 27/08/2011 14:54
Location: Gdje god me put odvede....

#5 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Canasob »

Nekad hoce, ali ne u skorijoj buducnosti. Do tada uzivajte.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#6 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by udrch »

Vjerujem i to uskoro..
Ako se onaj avion vlade PC-a ne sruši sa Dodom u njemu mislim da je to već neizbježno..čovjek je izgubio kompas i vodi nas sve zajedno u propast..
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#7 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by SaMaster »

nata_sa wrote:Ljudi moji,
kako koji dan sve mi veća nelagoda živjeti u ovoj našoj Bosni. Jel to pritisak medija ili lični osjećaj zbog svega što se preživjelo u prethodnom ratu...ne znam, ali činjenica je da se nešto dešava.
Pitam, prvenstveno one koji su preživjeli prošli rat, bili tu pod granatama, borili se na ovaj ili onaj način, da li mislite da nam se ista sudbina ponovo sprema?
Da li postoje oni koji bi opet pristali da idu boriti se....na kraju opet ni za šta??
Da li je moguće prisiliti ove naše vođe da nešto učine, da ih opkolimo u parlamentu, vladi, ili gdje već, i ne damo im napolje dok ne donesu određene zakone, odluke...?? Napraviti miran protest i ne micati se dok ne dobijemo nešto. Ovdje mislim na sve entitete jer smatram da nikome od običnih ljudi nije u interesu rat. Pošto je ovu zemlju teško ujediniti mislim da je najlakše ujediniti se u muci, da se skupimo...
Jesmo li zaista nemoćni....

Ja nisam u proslom ratu bio tu jer sam bio dijete pa sam izbjego taj rat. Ne znam je li to naivnost, neiskustvo ili sta vec, ali ja sada imam osjecaj da bih ja uzeo pusku i isao boriti se. Ne zbog toga sto mi se puca, nego ova saga vise nema smisla. Ili da "ih" pobijemo ili da "nas" pobiju jer ovako vise nema smisla...
User avatar
loxem
Posts: 53
Joined: 16/02/2011 22:19

#8 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by loxem »

Duhovni Vođa wrote:kad bi ga opet bilo, kad bi počeo rat, i kad bi mi rekli idi u vojsku i bori se za više ciljeve, ja bih rado pristao...


samo jedan metak bih potrošio i za mene bi taj rat završio.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#9 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by kv99 »

nata_sa wrote:Ljudi moji,
kako koji dan sve mi veća nelagoda živjeti u ovoj našoj Bosni. Jel to pritisak medija ili lični osjećaj zbog svega što se preživjelo u prethodnom ratu...ne znam, ali činjenica je da se nešto dešava.
Pitam, prvenstveno one koji su preživjeli prošli rat, bili tu pod granatama, borili se na ovaj ili onaj način, da li mislite da nam se ista sudbina ponovo sprema?
Da li postoje oni koji bi opet pristali da idu boriti se....na kraju opet ni za šta??
Da li je moguće prisiliti ove naše vođe da nešto učine, da ih opkolimo u parlamentu, vladi, ili gdje već, i ne damo im napolje dok ne donesu određene zakone, odluke...?? Napraviti miran protest i ne micati se dok ne dobijemo nešto. Ovdje mislim na sve entitete jer smatram da nikome od običnih ljudi nije u interesu rat. Pošto je ovu zemlju teško ujediniti mislim da je najlakše ujediniti se u muci, da se skupimo...
Jesmo li zaista nemoćni....
"Napraviti mirne proteste, opkolimo parlament i vladu"...stvarno super ideja , steta da se toga niko nije prije sjetio, sigurno bi uspjelo da su tako nesto uradili npr aprila 1992 u Sarajevu

http://www.youtube.com/watch?v=iUVymStUqOA

A za pitanje da li bi neko pristao da se bori jer nije dobio prosli put nista , onda si pogodio za one koji su krenuli da se bore da bi jeli zlatnim kasikama jer to nisu to dobili , oni koji su krenuli da se bore da im fasiti ne bi upali u kucu pa da im prvo siluju zenu i djecu pa ih na kraju zakolju su uspjeli u svome cilju mnogo vise nego sto su to fasisti ocekivali. Tako onaj ko misli da krene u rat da bi jeo zlatnim kasikama neka slobodno ostane kod kuce, ali pitanje je sa kakvim ciljevima bi krenuli fasisti ?
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#10 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by A1fa »

Klasičnog rata neće biti, ali hoće nacionalnih nemira, ubrzo će se stvari početi odvijati kao i na Kosovu sa ovim barikadama. Nažalost, Bošnjaci su opet nespremni, kao i 92' mislimo da će nam neko drugi urediti državu. Ovaj put će Hrvati biti ti koji će ,,ubiti svata'', novim nemirima će pokušati sebi osigurati ovo o čemu trube još od prošlih izbora, treći entitet. RS im u tome daje svestranu moralnu i političku podršku, jer su im ciljevi isti. :roll: Stranci će ko malo protestvovati, natjerati sve da sjednu za jedan stol i ponovo će se crtati mape čiji će rezultat biti otprilike onakva BIH kakvu je zamislio Dodik, jer im se iz ovog naroda nema ko suprostaviti, ni politički ni vojno. :cry:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#11 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by madner »

Bice sukob niskog intenziteta 99%, da li ce prerasti u rat niko ne zna.
User avatar
crven_barjak
Posts: 372
Joined: 07/05/2011 10:14

#12 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by crven_barjak »

Bice rata.

Kada, ovisnost o mnogo faktora.

Ali da ce biti rata, hoce.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#13 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Šef »

madner wrote:Bice sukob niskog intenziteta 99%, da li ce prerasti u rat niko ne zna.
U kom smislu niskog intenziteta?

Biće rata ali ne strogo lokalnog, bosanskog, nego onog u sklopu većeg svjetskog belaja.
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#14 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by nata_sa »

Ja samo mislim da mora postojati način da se sve to preduhitri, ako smo u bliskoj prošlosti bili naivni....pa zar nismo ništa naučili?
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#15 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Šef »

nata_sa wrote:Ja samo mislim da mora postojati način da se sve to preduhitri, ako smo u bliskoj prošlosti bili naivni....pa zar nismo ništa naučili?
Kako preduhitriti kad na svim stranama imaš tipove koji bi jedva dočekali da ubijaju? U Bosni sirovina i krkana nikad nije nedostajalo.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#16 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by -LIBERO- »

Pojedinci (na celu sa velikim gospodarom manjeg entiteta) ocigledno jako insistiraju na sukobu.
Da l' zaista misle da trenutna desavanja u svijetu ,ukljucujuci i Kosovo,daju im signal da mogu nesto uraditi na planu odcjepljenja..moguce.
Da li dobijaju i neke signale iz pojedinih medjunarodnih krugova ?? Moguce i to.

Samo,da se primjetiti da se desavaju neke jako sinhronizovane i orkestrirane stvari...bas se stice osjecaj da se radi sistematski na destabilizaciji.

Rat?? To sumnjam da se moze desiti u punom kapacitetu tog pojma ,cisto zbog ekonomskih (NE)kapaciteta cijele regije .
Al' da se moze desiti intezivna "kuhanja",konflikti manje i vece razine i sl..pa fakticki to periodicno imamo i sada. Pitanje je samo do koje razine i inteziteta ce sve to ici dalje.


Turska,Amerika,Srbija,Evropa...pitanje je i sta oni planiraju i do koje granice su spremni ici.

Kompleksno je..ja se nadam da nece ici do kraja u svojim teznjama ka pravljenju sra*nja (morao napisati ovo zadnje,oprostite :D )
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#17 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by dudlov »

A1fa wrote:Klasičnog rata neće biti, ali hoće nacionalnih nemira, ubrzo će se stvari početi odvijati kao i na Kosovu sa ovim barikadama. Nažalost, Bošnjaci su opet nespremni, kao i 92' mislimo da će nam neko drugi urediti državu. Ovaj put će Hrvati biti ti koji će ,,ubiti svata'', novim nemirima će pokušati sebi osigurati ovo o čemu trube još od prošlih izbora, treći entitet. RS im u tome daje svestranu moralnu i političku podršku, jer su im ciljevi isti. :roll: Stranci će ko malo protestvovati, natjerati sve da sjednu za jedan stol i ponovo će se crtati mape čiji će rezultat biti otprilike onakva BIH kakvu je zamislio Dodik, jer im se iz ovog naroda nema ko suprostaviti, ni politički ni vojno. :cry:
More bit bidne i tako.A da će hrvati napraviti sranje i "ubiti svata",vrlo vjerovatno.E sad ovi što govore da će biti sukob niskog intenziteta, nek probaju parket zapalit pa može biti da će planut, baš onako, niskog intenziteta.Samo vrlo je vjerovatno, ako sad pukne, ovu državu više niko ne sastavi, osim u slučaju pobjede Armije BiH i oslobođenja cjelokupne teritorije.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by madner »

Šef wrote:
madner wrote:Bice sukob niskog intenziteta 99%, da li ce prerasti u rat niko ne zna.
U kom smislu niskog intenziteta?

Biće rata ali ne strogo lokalnog, bosanskog, nego onog u sklopu većeg svjetskog belaja.
Niski intentzitet = barikade koje policija odkloni, vojska izadje do istih itd... ali broj poginulih ne predje 100.
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#19 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by frombosna »

Dok god strane banke imaju pare u BiH rata neće biti. A još kada im poklone (privatizuju) koju preostalu državnu zlatnu koku zbog raznih dugova....e onda sigurno pogotovo neće biti rata.

Može biti samo kakav socijalni nemir, da ne kažem incident, jer smo ionako svi više otupili na sva sr... koja su nam skoro svakodnevnica. A s obzirom da za rat treba love, koju nemamo...ja ču mirno spavati :)
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#20 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Šef »

madner wrote:
Šef wrote:
madner wrote:Bice sukob niskog intenziteta 99%, da li ce prerasti u rat niko ne zna.
U kom smislu niskog intenziteta?

Biće rata ali ne strogo lokalnog, bosanskog, nego onog u sklopu većeg svjetskog belaja.
Niski intentzitet = barikade koje policija odkloni, vojska izadje do istih itd... ali broj poginulih ne predje 100.
Pa kad bi poginulo desetak to bi pokrenulo spiralu nasilja i ubijanja. Nema toga ko bi to kontrolisao.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#21 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by karanana »

cije bi to barikade bile? koja bi policija izasla da ih razbija? koja bi bila uloga vojske odnosno protiv koga bi oni bili?
Električar
Posts: 3
Joined: 26/08/2011 01:22

#22 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Električar »

Rat bilo gdje na evropskom kontinentu pa i u BiH bio bi blamaža za Nato i EU pa ga neće ni dopustiti.Ni puk nije oduševljen takvim idejama osim ratu tradicionalno sklonih dijasporaca.
Last edited by Električar on 28/08/2011 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#23 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Skijaš »

dudlov wrote:
A1fa wrote:Klasičnog rata neće biti, ali hoće nacionalnih nemira, ubrzo će se stvari početi odvijati kao i na Kosovu sa ovim barikadama. Nažalost, Bošnjaci su opet nespremni, kao i 92' mislimo da će nam neko drugi urediti državu. Ovaj put će Hrvati biti ti koji će ,,ubiti svata'', novim nemirima će pokušati sebi osigurati ovo o čemu trube još od prošlih izbora, treći entitet. RS im u tome daje svestranu moralnu i političku podršku, jer su im ciljevi isti. :roll: Stranci će ko malo protestvovati, natjerati sve da sjednu za jedan stol i ponovo će se crtati mape čiji će rezultat biti otprilike onakva BIH kakvu je zamislio Dodik, jer im se iz ovog naroda nema ko suprostaviti, ni politički ni vojno. :cry:
More bit bidne i tako.A da će hrvati napraviti sranje i "ubiti svata",vrlo vjerovatno.E sad ovi što govore da će biti sukob niskog intenziteta, nek probaju parket zapalit pa može biti da će planut, baš onako, niskog intenziteta.Samo vrlo je vjerovatno, ako sad pukne, ovu državu više niko ne sastavi, osim u slučaju pobjede Armije BiH i oslobođenja cjelokupne teritorije.
Armija BiH ne postoji. Uz NATO saveznike, jedina legalna vojna formacija na teritoriji naše države su Oružane Snage BiH. OS BiH imaju kapacitet i mandat da neutrališu sve paravojne formacije koje bi se formirale i ne postoji ni teoretska šansa da četnici uspiju sa eventualnom pobunom.
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#24 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by Skijaš »

Električar wrote:Rat bilo gdje na evropskom kontinentu pa i u BiH bio bi blamaža za Nato i EU pa ga neće ni dopustiti.Ni puk nije oduševljen takvim idejama osim ratu tradicionalno sklonih dijasporaca.
Trebamo se nadati da oružanog sukoba neće biti, ali tu opciju ne možemo potpuno isključiti, to bi bilo neodgovorno i znak ohrabrenja separatistima.
User avatar
ČikaJosip
Posts: 250
Joined: 24/01/2011 12:17

#25 Re: Vjerujete li da ce opet biti rata?

Post by ČikaJosip »

Rata neće biti. Zapad je zatvorio svoje granice. S time, ako zapuca, gdje će se glavonje skloniti? Gdje će čekati da prođe rat i da se onda vrate i pokupe kajmak?
Ne lupetaj te ljudi, što vam je.
Locked