Vjerska praksa

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Vjerska praksa

Post by Phia »

Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Vjerska praksa

Post by _BosanaC »

Phia wrote:Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
Znao sam ja da danas nece biti dosadno :D

Zasto? Zato :D Zato sto ce zakleti pravoslavac ko uzrecicu psovati Boga, a u nedelju lagano u tu istu crkvu i nece dati a na pravoslavlje :roll:
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#3 Re: Vjerska praksa

Post by Motokultivator »

Phia wrote:Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
E upravo se zbog toga na svakoj temi u podforumu Religija... zakuha. Par puta sam bas postavljo postove, al vazda zaboravim da postoji IRONIJA :D
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by Phia »

Pa ne znam..mene je jednostavno potaklo to što vidim toliko mržnje na vjerskoj osnovi oko sebe a malo ko ide u džamiju ili crkvu i radi što mu vjera nalaže..a oni koji idu samo mogu čuti politiku i još veće raspirivanje mržnje..
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

Phia wrote:Pa ne znam..mene je jednostavno potaklo to što vidim toliko mržnje na vjerskoj osnovi oko sebe a malo ko ide u džamiju ili crkvu i radi što mu vjera nalaže..a oni koji idu samo mogu čuti politiku i još veće raspirivanje mržnje..
Zato sto cafiri valjda ne daju vjernicima da obavljaju svoje obaveze... Koje se svode po svoj prilici samo na pricu o njima, i nista vise. I demokratsku obavezu onih koje to ne interesuje da slusaju samo o tome jer tako drugoj strani vjera nalaze :D
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by Phia »

_BosanaC wrote:
Phia wrote:Pa ne znam..mene je jednostavno potaklo to što vidim toliko mržnje na vjerskoj osnovi oko sebe a malo ko ide u džamiju ili crkvu i radi što mu vjera nalaže..a oni koji idu samo mogu čuti politiku i još veće raspirivanje mržnje..
Zato sto cafiri valjda ne daju vjernicima da obavljaju svoje obaveze... Koje se svode po svoj prilici samo na pricu o njima, i nista vise. I demokratsku obavezu onih koje to ne interesuje da slusaju samo o tome jer tako drugoj strani vjera nalaze :D
:-) :D
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#7

Post by Motokultivator »

Ma mene najvise nervira, mada pokusavam da se toga klonim, al eto nece sejtan smirom, bas to sto o vjerskim pitanjima uglavnom se prepiru, potpuni nevjernici ili oni koji su ni tam ni vam.
To je isto ko kad bi ja vodio raspravu o patologiji, jer znate moja nana je bila vrhunski patolog i ona je meni pricala cega se sve nagledala. :x .
Vazda su one price, eto ti s' mi rec, moj dedo je dvaput iso na hadz :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by _BosanaC »

Motokultivator wrote:Ma mene najvise nervira, mada pokusavam da se toga klonim, al eto nece sejtan smirom, bas to sto o vjerskim pitanjima uglavnom se prepiru, potpuni nevjernici ili oni koji su ni tam ni vam.
To je isto ko kad bi ja vodio raspravu o patologiji, jer znate moja nana je bila vrhunski patolog i ona je meni pricala cega se sve nagledala. :x .
Vazda su one price, eto ti s' mi rec, moj dedo je dvaput iso na hadz :oops:
E jbg :-) Kad ti krene vaziti neko kome je najveca referenca dedo i to sto nosi 'muslimansko' ime o Islamu, ili neko ko je krsten samo zato sto ga se tada nista nije pitalo, o ispravnosti svog puta i o tome kako je tvoj put totalno pogresan samo zato sto nije isti kao njegov - hajd' se ne upali k'o kutnjak :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#9

Post by Tesssa »

Ova tema ima predispozicije da bude veeeeooooma interesantna :-)
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by Phia »

_BosanaC wrote:
Motokultivator wrote:Ma mene najvise nervira, mada pokusavam da se toga klonim, al eto nece sejtan smirom, bas to sto o vjerskim pitanjima uglavnom se prepiru, potpuni nevjernici ili oni koji su ni tam ni vam.
To je isto ko kad bi ja vodio raspravu o patologiji, jer znate moja nana je bila vrhunski patolog i ona je meni pricala cega se sve nagledala. :x .
Vazda su one price, eto ti s' mi rec, moj dedo je dvaput iso na hadz :oops:
E jbg :-) Kad ti krene vaziti neko kome je najveca referenca dedo i to sto nosi 'muslimansko' ime o Islamu, ili neko ko je krsten samo zato sto ga se tada nista nije pitalo, o ispravnosti svog puta i o tome kako je tvoj put totalno pogresan samo zato sto nije isti kao njegov - hajd' se ne upali k'o kutnjak :D
Kod nas je to simptomatično.Jedino što ovdje ljudi imaju od vjere je ono što su naslijedili od roditelja: ono kako su oni praktikovali vjeru (a zna se kako su to radili :-) ) i ime.I naravno svu mržnu prema različitom iz prošlosti.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by _BosanaC »

dinchy84 wrote:Ova tema ima predispozicije da bude veeeeooooma interesantna :-)
Rekoh ja jos u drugom postu :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

Phia wrote:
_BosanaC wrote:
Motokultivator wrote:Ma mene najvise nervira, mada pokusavam da se toga klonim, al eto nece sejtan smirom, bas to sto o vjerskim pitanjima uglavnom se prepiru, potpuni nevjernici ili oni koji su ni tam ni vam.
To je isto ko kad bi ja vodio raspravu o patologiji, jer znate moja nana je bila vrhunski patolog i ona je meni pricala cega se sve nagledala. :x .
Vazda su one price, eto ti s' mi rec, moj dedo je dvaput iso na hadz :oops:
E jbg :-) Kad ti krene vaziti neko kome je najveca referenca dedo i to sto nosi 'muslimansko' ime o Islamu, ili neko ko je krsten samo zato sto ga se tada nista nije pitalo, o ispravnosti svog puta i o tome kako je tvoj put totalno pogresan samo zato sto nije isti kao njegov - hajd' se ne upali k'o kutnjak :D
Kod nas je to simptomatično.Jedino što ovdje ljudi imaju od vjere je ono što su naslijedili od roditelja: ono kako su oni praktikovali vjeru (a zna se kako su to radili :-) ) i ime.I naravno svu mržnu prema različitom iz prošlosti.
Jbg, clanstvo u partiji zamjenise clanstvom u religijskim zajednicama :D Tad je bilo profitabilno biti clan Partije, danas je profitabilno vaziti o religiji :D
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#13

Post by Phia »

Sjećam se perioda friško nakon završetka rata..svi išli u džamiju redovno i kako je vrijeme prolazilo sve manje i manje je toga bilo.Ljudi opet zapali u komu. :D
Sad se samo ide petkom na džumu da se sluša vaz i nedjeljom u crkvu da se također sluša 'vaz' :D :-)
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#14

Post by PITARKA_SA »

kod nas je vjera nasljedna,kao DNK-a,kao boja ociju..i slicno
ono,nema tu puno odbarbira,zna se,ako si iz msulimanske porodice normalno da si musliman..samo zalosno je to sto se mnogi deklarisu kao vjernici,a mnoge stvari znam koje su radili,u toku rata i nakon njega..ali dobro ,oni idu u dzamiju,ja ne,oni su patriote,sta se moze,takav vakat dosao.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by _BosanaC »

PITARKA_SA wrote:kod nas je vjera nasljedna,kao DNK-a,kao boja ociju..i slicno
ono,nema tu puno odbarbira,zna se,ako si iz msulimanske porodice normalno da si musliman..samo zalosno je to sto se mnogi deklarisu kao vjernici,a mnoge stvari znam koje su radili,u toku rata i nakon njega..ali dobro ,oni idu u dzamiju,ja ne,oni su patriote,sta se moze,takav vakat dosao.
E zato je religija prva liga :D Kaze da nije bitno sta si bio i ko si bio prije nego sto postade vjernik :D Znaci, sva su ti vrata otvorena ;)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#16

Post by gavrilo »

_BosanaC wrote: Znaci, sva su ti vrata otvorena ;)
... uz istinsko pokajanje :D



i par zlatnih novcica vjerskom poglavaru :oops:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17

Post by pitt »

pa imas dosta ljudi koji vjeru shvataju i praktikuju na svoj nacin koji se razlikuje od strogo propisanih pravila. Sad ce neko reci da ako neko ne postuje i sprovodi sve sto neka od svetih knjiga propisuje, nije pravi vjernik :roll: . isto ko da je njihov posao a ne Boziji da sude drugima :D
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#18 Re: Vjerska praksa

Post by sekretar »

Phia wrote:Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
A zašto oni koji najmanje praktikuju vjeru, pričaju kao da najviše o njoj znaju?
Posebno kritika praktikanata, tu su najjači.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#19 Re: Vjerska praksa

Post by Phia »

sekretar wrote:
Phia wrote:Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
A zašto oni koji najmanje praktikuju vjeru, pričaju kao da najviše o njoj znaju?
Posebno kritika praktikanata, tu su najjači.
A zašto oni koji ne poznaju kritičara praktikanata govore kao da poznaju njegovu vjersku praksu? :D :P
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by Phia »

pitt wrote:pa imas dosta ljudi koji vjeru shvataju i praktikuju na svoj nacin koji se razlikuje od strogo propisanih pravila. Sad ce neko reci da ako neko ne postuje i sprovodi sve sto neka od svetih knjiga propisuje, nije pravi vjernik :roll: . isto ko da je njihov posao a ne Boziji da sude drugima :D
Pa dobro ipak postoje dogme.Kao npr u islamu farz, znači neke obavezne stvari.Pođimo od toga.Ako neko shvata drugačije islam odbacujući te dogme onda on nije musliman već pripadnik neke islamske sekte.Što ne znači da su njegova dobra djela ništavna.. :roll:
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#21 Re: Vjerska praksa

Post by sekretar »

Phia wrote:
sekretar wrote:
Phia wrote:Zašto kod nas većina onih koji će prvi započeti svađu na vjerskoj osnovi braneći svoju vjeru ne praktikuju tu istu vjeru.Konkretno ja poznajem malo muslimana koji se drže stogo određenih pravila islama. :roll:
A zašto oni koji najmanje praktikuju vjeru, pričaju kao da najviše o njoj znaju?
Posebno kritika praktikanata, tu su najjači.
A zašto oni koji ne poznaju kritičara praktikanata govore kao da poznaju njegovu vjersku praksu? :D :P
Nisam aludirao na nekog maxuz. Pa ni na autora gore citiranog teksta. Ovim putem se izvinjavam ako se autor našao prozvanim.
O tome koliko ko zaista vjeruje ili ne govorim. To je između njega i Boga. Al, ako se deklariše kao vjernik, prihvatiću ga takvog, pa makar čaršija rekla da je ublehaš, lopov i hrsuz.

Peace
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#22 Re: Vjerska praksa

Post by _BosanaC »

sekretar wrote:
Phia wrote:
sekretar wrote: A zašto oni koji najmanje praktikuju vjeru, pričaju kao da najviše o njoj znaju?
Posebno kritika praktikanata, tu su najjači.
A zašto oni koji ne poznaju kritičara praktikanata govore kao da poznaju njegovu vjersku praksu? :D :P
Nisam aludirao na nekog maxuz. Pa ni na autora gore citiranog teksta. Ovim putem se izvinjavam ako se autor našao prozvanim.
O tome koliko ko zaista vjeruje ili ne govorim. To je između njega i Boga. Al, ako se deklariše kao vjernik, prihvatiću ga takvog, pa makar čaršija rekla da je ublehaš, lopov i hrsuz.

Peace
Bingo! Pogodio si u srz. Ako je neko vjernik - da li je automatski dobar kao covjek?
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#23

Post by Motokultivator »

_BosanaC wrote:
Motokultivator wrote:Ma mene najvise nervira, mada pokusavam da se toga klonim, al eto nece sejtan smirom, bas to sto o vjerskim pitanjima uglavnom se prepiru, potpuni nevjernici ili oni koji su ni tam ni vam.
To je isto ko kad bi ja vodio raspravu o patologiji, jer znate moja nana je bila vrhunski patolog i ona je meni pricala cega se sve nagledala. :x .
Vazda su one price, eto ti s' mi rec, moj dedo je dvaput iso na hadz :oops:
E jbg :-) Kad ti krene vaziti neko kome je najveca referenca dedo i to sto nosi 'muslimansko' ime o Islamu, ili neko ko je krsten samo zato sto ga se tada nista nije pitalo, o ispravnosti svog puta i o tome kako je tvoj put totalno pogresan samo zato sto nije isti kao njegov - hajd' se ne upali k'o kutnjak :D
Ma, da o tom bas i pricam. Najvise me i nervira, to dedo i to 'muslimansko' ime. Neznam jesmo l na istoj valnoj duzini. Al me takodje nervira i to kad neko ko nema blage veze o vjeri i uz to se jos deklarise kao nevjernik, pocne vazit o vjeri, pa neznam sta mi ide vise na zivce, takvi ili ovi sto imaju referencu u dedi i nani.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: Vjerska praksa

Post by Phia »

sekretar wrote:
Phia wrote:
sekretar wrote: A zašto oni koji najmanje praktikuju vjeru, pričaju kao da najviše o njoj znaju?
Posebno kritika praktikanata, tu su najjači.
A zašto oni koji ne poznaju kritičara praktikanata govore kao da poznaju njegovu vjersku praksu? :D :P
Nisam aludirao na nekog maxuz. Pa ni na autora gore citiranog teksta. Ovim putem se izvinjavam ako se autor našao prozvanim.
O tome koliko ko zaista vjeruje ili ne govorim. To je između njega i Boga. Al, ako se deklariše kao vjernik, prihvatiću ga takvog, pa makar čaršija rekla da je ublehaš, lopov i hrsuz.

Peace
Pa citat i ono što si napisao u nastavku nisu mi ostavljali mnogo prostora da to shvatim drugačije. :roll:
Ako se neko deklariše kao vjernik to je naravno njegova stvar ali ako se neko deklariše kao kršćanin,musliman,pravoslavac ili jevrej (itd.) a krši stroga pravila iste vjere onda je meni stvarno žao što moram reći da taj neko nije ono za što se izdaje. :roll:
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#25

Post by El_comadante »

svi bi nešta raspravlja o drugome a niko o sebi
Post Reply