VJERONAUK U ŠKOLAMA I VRTIĆIMA-sloboda odlučivanja u odgoju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dr.gog

#1 VJERONAUK U ŠKOLAMA I VRTIĆIMA-sloboda odlučivanja u odgoju

Post by dr.gog » 02/02/2008 13:44

Cijenjeni članovi foruma,

potaknut nemilom raspravom koja se rasplamsala na drugom podforumu,a tiče se problema sa uvođenjem vjeronauke u predškolske odgojne institucije, iskreno bih vas zamolio da iznesete svoja lična iskustva u odgoju djece(ako imate djecu) vezano za vjerski odgoj i poduku koju im dajete.

Također, želio bih čuti vaše prijedloge o regulisanju rada vjerskih službenika u javnim institucijama,njihovom statusu i kvalifikacijama--posebno vezano za obdaništa i škole.

Kako bi ste pomirili dva neotuđiva prava--na vjeronauk djece čiji roditelji prakticiraju vjeru ,te pravo na neutralnost i odgoj bez vjeronauke djece roditelja koji su ateističke orijentacije---unutar obrazovno-odgojnih institucija?

I na kraju,možda i najkontroverznija pitanja koja uzrokuju polemike:

Gdje se vjeronauk,kao edukativni školski predmet, kosi sa slobodom odlučivanja u vjeri?

Koliko su djeca danas slobodna u razvijanju vlastite ličnosti i koliko su podložna dogmatskim krutim odvajanjima koja su na djelu, u brojnim školama u Federaciji i Republici Srpskoj?

Šta činite kao roditelji i kako odgajate svoju djecu u izgradnji pozitivnih stavova naspram drugih ljudi,i u pitanju vjere i u pitanju međuljudskih odnosa?

Posebno bih zamolio sve one koji raspolažu sa konkretnim podacima i primjerima da ih slobodno i bez ustručavanja iznesu na ovoj ili vlastitoj temi.

S poštovanjem,dr.Gog.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 02/02/2008 16:42

Da mi je da ostanem koncizna i ne rasplinem se u sirinu objasnjavanja zasto je religija i vjera, losa ideja (po mom misljenju) u javnim skolama....

Evo najkrace sto mogu:

Svaka religija je po svom ustrojstvu, iskljuciva (iskljucuje nevjernike, druge religije, gresnike....). A skole su javne za sve i svakoga. Roditelji djece koji ne zele da im djeca budu izlozena bilo kakvim religijskim uticajima, jos uvijek mogu da posalju djecu u javne skole i ne brinu se o tome da li ce ih neko uciti da je bog katolicki ili muslimanski ili pravoslavni, ili ce biti poslani u drugu prostoriju, van skole ili bilo gdje druge kada njihovi skolski drugovi i drugarice imaju cas vjeronauke (da li znate koliko je djeci u tom dobu bitno da budu prihvacena od svojih vrsnjaka?) A djeca vjernika jos uvijek imaju dzamije i crkve gdje mogu slati svoju djecu da dobiju religijsku obuku i tako ostvare svoje demokratsko pravo da uce SVOJU djecu sta god hoce.

Ako se vjeronauka uvede i u javne skole (ili vrtice po toj osnovi), ispade da vjernici ustvari namecu svoje time sto dovlace religiju tamo gdje joj nije mjesto, a vec imaju mjesto odredjeno za to....

Osim toga, nekada davno je uspostavljeno da se u skolama izucava nauka....a znamo da religija ne spada u taj domen. Ako neko potegne Darvinovu Teoriju Evolucije i pokusa da kaze da ni ona nije dokazana, da odmah kazem: ne, nije u potpunosti dokazana, ali je do sada najbolja, naucno potkovana, ponudjena teorija o razvoju covjeka i zasada bolje nemamo (a da ispunjava ove uslove). Sve sto bilo ko drugi zeli da ponudi svom djetetu kao alternativu ovoj teoriji, trebao bi to da uradi van skole, jer takve teorije nemaju nijedan jedini empirijski dokaz koji bi ih validirao, pa stoga trebaju biti poducavane van skolskih i obrazovnih ustanova.

Da ponudim i kompromis po mom misljenju: nemam nista protiv istorije religije, jer ona svakako jeste veliki dio ljudske istorije, ali da je predaje skolovano, svjetovno (a ne vjersko) lice i da ponudi i vjersko i naucno objasnjenje nastanka religije....

Ne razumijem jos jednu stvar: zasto religiozni ljudi toliko pokusavaju da uvedu religiju u skolu? Jer razlog sigurno nije to sto djeca ne mogu dobiti religijsku poduku negdje drugo :?
Drugo: zar se osnove religije, tradicije i vjerovanja ne sticu u porodici prvo? I ako da, ne mislite li dragi vjerinici da nikakva skola na svijetu ne moze vase dijete nauciti da postuje postulate religije ako to vi niste ucini i konstantno cinite?
Last edited by FFK as Lucy01 on 02/02/2008 17:35, edited 1 time in total.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 17:15

FFK as Lucy01 wrote:
Osim toga, nekada davno je uspostavljeno da se u skolama izucava nauka....a znamo da religija ne spada u taj domen. Ako neko potegne Darvinovu Teoriju Evolucije i pokusa da kaze da ni ona nije dokazana, da odmah kazem: ne, nije u potpunosti dokazana, ali je do sada najbolja, naucno potkovana, ponudjena teorija o postanku covjeka i zasada bolje nemamo (a da ispunjava ove uslove). Sve sto bilo ko drugi zeli da ponudi svom djetetu kao alternativu ovoj teoriji, trebao bi to da uradi van skole, jer takve teorije nemaju nijedan jedini empirijski dokaz koji bi ih validirao, pa stoga trebaju biti poducavane van skolskih i obrazovnih ustanova.
Eto da te malo ispravim,
vjeronauk u školama je ok, ali kao izvanredan predmet, znači onaj koji neće
da pohađa i ne mora. Stvar osobne volje roditelja djece.
Da djeca ne bi lutala po hodnicima ako imaju slobodan sat preporučeno je da to bude prvi ili poslijednji sat u nastavi.
Što se tiče Darvinove teoriju evolucije, ona se bavi razvojem vrsta a nikako
postankom čovjeka. Za to ne postoji nikakav znanstveni studij. I kao u
ostalim europskim zemljama, treba učiti u školi ali samo kao jednu
"teoriju" evolucije.
Nikako to nametati kao što je bilo u SFRJ kada se učilo da je čovjek postao
od majmuna i negiralo sve u vezi s vjerom.

Jara

Post by Jara » 02/02/2008 17:29

Lincoln-Burrows wrote:
2 ispravke:
1. nikad se nije učilo da je čovjek postao od majmuna
2. nikad se nije negiralo sve u vezi s vjerom

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 17:37

Jara wrote:
Lincoln-Burrows wrote:
2 ispravke:
ok, postao ili evoluirao može tako :-D

zar si ikada doživio/la da je u školi čestitan Božić ili
neki drugi vjerski blagdan

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 02/02/2008 17:37

Lincoln-Burrows wrote:
FFK as Lucy01 wrote:
Osim toga, nekada davno je uspostavljeno da se u skolama izucava nauka....a znamo da religija ne spada u taj domen. Ako neko potegne Darvinovu Teoriju Evolucije i pokusa da kaze da ni ona nije dokazana, da odmah kazem: ne, nije u potpunosti dokazana, ali je do sada najbolja, naucno potkovana, ponudjena teorija o postanku covjeka i zasada bolje nemamo (a da ispunjava ove uslove). Sve sto bilo ko drugi zeli da ponudi svom djetetu kao alternativu ovoj teoriji, trebao bi to da uradi van skole, jer takve teorije nemaju nijedan jedini empirijski dokaz koji bi ih validirao, pa stoga trebaju biti poducavane van skolskih i obrazovnih ustanova.
Eto da te malo ispravim,
Da djeca ne bi lutala po hodnicima ako imaju slobodan sat preporučeno je da to bude prvi ili poslijednji sat u nastavi.
Što se tiče Darvinove teoriju evolucije, ona se bavi razvojem vrsta a nikako
postankom čovjeka. Za to ne postoji nikakav znanstveni studij. I kao u
ostalim europskim zemljama, treba učiti u školi ali samo kao jednu
"teoriju" evolucije.
Moja greska, napisala postanak umjesto razvoj izvinjavam se.

Jos uvijek mi nisi odgovorio na pitanje zasto kao vjernik insistiras da dijete dobije osnovnu poduku o religiji tvog izbora u javnoj skoli, kad ima izbor da istu dobije u crkvi/dzamiji?

mrki62

Post by mrki62 » 02/02/2008 17:41

Ako je vjera odvojena od države - onda vjera u državnim institucijama nema šta tražiti.
Kakav vjeronauk ?
Ko će to financirati ?
Zar nije dosta što vjerski poglavari pričaju političkim jezikom , sad još treba i vjeronauk ,................
Ako je vjeronauk u školama - čemu onda vjerski objekti ?

PS. Gdje god je vjera jaka - država je siromašna !

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 02/02/2008 17:42

pokusacu biti kratak :-)
ja sam u svedskoj srednjoj i osnovoj imao predmet "poznavanje religija" i mislim da je tako nesto idealno za zemlju poput bosne. zanci da sva djeca, u citavoj bosni, uce po istom udzbeniku. (znam da je ovo utopija, ali boze moj, vrijedi sanjati) jer nama je potrebno znanje o onom drugom, plus sto ne skodi ako se nauce nesto o religijama kojih ne nema u bosni, a nije zgoreg ni uciti o ateistima i njihovom vidjenju svijeta.

posto u bosni ne fali bomogolja svi koje zele da se djeca uce klanjati, ili na neki drugi nacin bogu moliti mogu ih slati u dzamije, crkve i tako dalje.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 17:43

FFK as Lucy01 wrote: Jos uvijek mi nisi odgovorio na pitanje zasto kao vjernik insistiras da dijete dobije osnovnu poduku o religiji tvog izbora u javnoj skoli, kad ima izbor da istu dobije u crkvi/dzamiji?
Gledao sam više sa praktične strane da bude djeci i predavačima jednostavnije.
Inače nemam ništa protiv ni da to bude u crkvama ili đamijama.

Klodovik

Post by Klodovik » 02/02/2008 17:43

mrki62 wrote:Ako je vjera odvojena od države - onda vjera u državnim institucijama nema šta tražiti.
Kakav vjeronauk ?
Ko će to financirati ?
Zar nije dosta što vjerski poglavari pričaju političkim jezikom , sad još treba i vjeronauk ,................

Jah, još će i Vatikan ispasti siromašan.

mrki62

Post by mrki62 » 02/02/2008 17:48

Klodovik wrote:
mrki62 wrote:Ako je vjera odvojena od države - onda vjera u državnim institucijama nema šta tražiti.
Kakav vjeronauk ?
Ko će to financirati ?

E sad kad si pomenuo Vatikan , daj broj stanovništva i onda skontaj ko je to u Vatikanu .
U Italiji je država u državi sa imenom Vatikan sa cca hiljadu ljudi a to su papa sa svojim kardinalima - koji imaju enormne plate i za koje ne plaćaju dadžbine - porez .
E jesi našao državu :-)

Jara

Post by Jara » 02/02/2008 17:50

Lincoln-Burrows wrote:
Jara wrote:
Lincoln-Burrows wrote:
2 ispravke:
ok, postao ili evoluirao može tako :-D

zar si ikada doživio/la da je u školi čestitan Božić ili
neki drugi vjerski blagdan
1. nije se učilo ni da je evoluirao od majmuna
2. to ne znači da se negiralo sve u vezi s vjerom

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 18:04

Jara wrote: 1. nije se učilo ni da je evoluirao od majmuna
2. to ne znači da se negiralo sve u vezi s vjerom
odustajem, razumio si me sasvim dobro 8)
radi se samo o igri riječima a svi znaju što
je bilo i kako je bilo

Klodovik

Post by Klodovik » 02/02/2008 18:09

mrki62 wrote:
Klodovik wrote:
Kakav vjeronauk ?
Ko će to financirati ?

E sad kad si pomenuo Vatikan , daj broj stanovništva i onda skontaj ko je to u Vatikanu .
U Italiji je država u državi sa imenom Vatikan sa cca hiljadu ljudi a to su papa sa svojim kardinalima - koji imaju enormne plate i za koje ne plaćaju dadžbine - porez .
E jesi našao državu :-)
Pa, eto onda uzmi Italiju i postavi ta dva pitanja:

1. Je li u Italiji vjera jaka?
2. Je li Italija siromašna država?

mrki62

Post by mrki62 » 02/02/2008 18:15

Klodovik wrote:
Pa, eto onda uzmi Italiju i postavi ta dva pitanja:

1. Je li u Italiji vjera jaka?
2. Je li Italija siromašna država?
Svaka država ima svoj sjever i jug :-D
U Italiji nije vjera jaka - pogledaj koliko je vjerskih objekata i bit će ti sve jasno.
Mislim da samo polovina BiH ima više vjerskih objekata od čitave Italije :lol:
Inače Italija nije toliko jaka koliko neki misle - pogledajte Siciliju i sve će vam biti jasno.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 18:20

mrki62 wrote: Svaka država ima svoj sjever i jug :-D
U Italiji nije vjera jaka - pogledaj koliko je vjerskih objekata i bit će ti sve jasno.
Mislim da samo polovina BiH ima više vjerskih objekata od čitave Italije :lol:
Inače Italija nije toliko jaka koliko neki misle - pogledajte Siciliju i sve će vam biti jasno.
vjera je duhovna hrana, i nema veze sa materijalizmom
tako da ovo nema smisla

gornja tvoja izjava je bila " gdje je vjera jaka, država je siromašna"

rekao bih da je bogata država u kojoj ljudi žive vjeru :)

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 02/02/2008 18:48

Lincoln-Burrows wrote:
Ja bih, opet, rekla da je bogata drzava u kojoj ljudi mogu da zadovolje osnovne zivotne potrebe: stan, hranu, zaposlenje, skolovanje, zdravstvenu zastitu....duhovno (sta god to kome bilo) dolazi poslije toga....

Zato mi i nije jasno zasto vjerske zajednice toliko forsiraju vjeru i religiju na svoje pripadnike, znajuci da mnogi od njih nemaju ni za hranu...ustvari, jasno mi je....jer najlakse je indoktrinisati gladnog covjeka :roll:

Evo prijedlog od mene: da vjerske zajednice, umjesto vjeronauke, traze od drzave da se uvede besplatan obrok i knjige za siromasnu djecu. Garantujem da ce im se imdz promijeniti nabolje, a ateisti nece imati nista protiv (za promjenu :D )...cak ce se i pridruziti u nastojanjima.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 18:54

FFK as Lucy01 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:
Ja bih, opet, rekla da je bogata drzava u kojoj ljudi mogu da zadovolje osnovne zivotne potrebe: stan, hranu, zaposlenje, skolovanje, zdravstvenu zastitu....duhovno (sta god to kome bilo) dolazi poslije toga....

Zato mi i nije jasno zasto vjerske zajednice toliko forsiraju vjeru i religiju na svoje pripadnike, znajuci da mnogi od njih nemaju ni za hranu...ustvari, jasno mi je....jer najlakse je indoktrinisati gladnog covjeka :roll:

Evo prijedlog od mene: da vjerske zajednice, umjesto vjeronauke, traze od drzave da se uvede besplatan obrok i knjige za siromasnu djecu. Garantujem da ce im se imdz promijeniti nabolje, a ateisti nece imati nista protiv (za promjenu :D )...cak ce se i pridruziti u nastojanjima.
Slažem se sa svime :) osim sa ocjenom da vjera negira pomaganje i hranu
za gladne i siromašne. Osnovne ljudske potrebe nisu materijalizam i pohlepa. Caritas postoji i misionari postoje i sve je u službi pomaganja.

Kada sam mislio na život u vjeri mislio sam na Božje zapovijedi i njihovo
poštivanje. Moralan život. Što bi nekome vjerniku smetalo da se recimo
u školama uči teorija evolucije. Nisam za isključivost već za toleranciju.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 02/02/2008 19:06

Lincoln-Burrows wrote:
FFK as Lucy01 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:

Osnovne ljudske potrebe nisu materijalizam i pohlepa.
Nemoj mi reci da covjek moze da zivi napolju i bez hrane, bez obrazovanja i bez zdravstvene zastite-u danasnje vrijeme :shock: , jer sve ovo nabrojano jesu materijalne stvari koje su preduslov da neko uopste razmislja o duhovnoj ili filozofskoj strani zivota....

Ili ti nikada nisi cuo za Maslow-u piramidu ljudskih potreba :?
Image

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 19:15

čuo sam za to, ali ja ništa nisam drugo rekao nego da osnovne ljudske
potrebe nisu materijalizam i pohlepa t.j. one su osnovna potreba
svakog čovjeka.

e sad, da ne odemo od teme vjeronauk nije obaveza, već tolerantnost

off topic

Maslow je jedan čovjek među svima nama na zemlji,
pa pitam te ako znaš, što je temelj njegove teorije o moralu
pošto je to na vrhu piramide???
Last edited by Lincoln-Burrows on 02/02/2008 19:33, edited 1 time in total.

dr.gog

Post by dr.gog » 02/02/2008 19:30

Kako bi ste pomirili dva neotuđiva prava--na vjeronauk djece čiji roditelji prakticiraju vjeru ,te pravo na neutralnost i odgoj bez vjeronauke djece roditelja koji su ateističke orijentacije---unutar obrazovno-odgojnih institucija?
:) moze li neko promisliti,koliko mu vrijeme dopusta ,o ovom konkretnom pitanju? :kravata: :kravata:

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 19:37

dr.gog wrote:
:) moze li neko promisliti,koliko mu vrijeme dopusta ,o ovom konkretnom pitanju? :kravata: :kravata:
Odgovorio sam gore, ali ću ponoviti

i još da dodam, kako oba neotuđiva prava ovim ne bi smjela biti povrijeđena
ako netko misli da će biti povrijeđena neka napiše....

suncica24

Post by suncica24 » 02/02/2008 19:39

dr.gog wrote:
Uvodjenjem "istorije religija" ili ti ucenju o svim religijama u vrticima, ako vec mora. Sto podrazumjeva zajednicko slavljenje svih religijskih, ali i ne religijskih praznika, ali i ucenje o etici i moralu sa stanovista atesizma.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 02/02/2008 19:46

suncica24 wrote: Uvodjenjem "istorije religija" ili ti ucenju o svim religijama u vrticima, ako vec mora. Sto podrazumjeva zajednicko slavljenje svih religijskih, ali i ne religijskih praznika, ali i ucenje o etici i moralu sa stanovista atesizma.
ovo u vrtićima je malo nezgodnije, možda ipak bolje djeci ne forsirati religiju.
a slaviti treba svaki vjerski praznik ako su mješoviti vrtići, e ovdje na području
vrtića priznajem javlja se ovaj problem izraženije :?

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 02/02/2008 19:52

Ja ipak mislim da bi za djecu u obdanistima pametnije bilo da ih uce slovima, brojevima, lijepom odgoju i vaspitanju, ekologiji...

Post Reply