Vjecita dilema...sta kupiti!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
party_zan

Vjecita dilema...sta kupiti!

Post by party_zan » 04/05/2012 10:35

uskoro se raspisuje tender za kupovinu polovnog automobila :) pa da prodiskutujemo sta i kako!

čačko sam po netu, malo prostudiro i ovo su finalisti:

-golf IV
-pug 307
-megane

znaci, cijenovni rang do nekih 9000 KM...znam da ce vecina reci da je golfać najbolji izbor, ali ostali imaju mnogo vise za ponuditi za istu il' cak manju!
to bi trebalo biti 'moje' prvo auto, za mladi bracni par, koji ce cesto putovati na relaciji Sarajevo-Bihac...od kojeg ce me najmanje zaboliti glava?
Il mi je neki audi a4 promakao u ovom cijenovnom rangu :)

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Vjecita dilema...sta kupiti!

Post by drndalo » 04/05/2012 10:49

Ako ti je neki A4 promakao u tom cjenovnom rangu, i neka je... Vjerovatno je urnisan...

Moj savjet, od navedenih, trazi benzince, jer je mnogo vjerovatnije da ces ih ocuvanije naci od dizela...

olensoner

Post by olensoner » 04/05/2012 10:55

Ja cesto putujem na toj relaciji koju si upravo spomenuo i mogu ti preporuciti da gledas sto udobniji auto, jer iako se cini kako tih 300km nije neka daljina, ali kad zbrojis koliko krivina ima na toj relaciji, zavrti ti se u glavi. U biti auto polovan kad kupujes glavno je da je redovno odrzavan, da nije imao veci sudar (koji moze utjecati na vozne sposobnosti auta) i da auto fabricki nije imao neke vece boljke (problem sa elektronikom, diznama, ovjesom itd, uglavnom o tome imas informacije na netu).
Ovako na prvu bih ti mozda preporucio Peugeot 307 2.0HDI, po mogucnosti 66kw, jer nemas problema za FAP filterom, koji je osjetljiv na lose gorivo, a inace motor je dosta tih, profinjen i ne trosi puno, takodjer mislim da je 307 udoban (iako se nisam vozio na duze relacije sa njim).

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 04/05/2012 11:41

Pogledaj malo i Astre G, a i Vectra B 2001-02 godište sa DTI motorom je dobar izbor. U tom cjenovnom rangu je većina auta već izraubovana i sa oko 200 000 km na satu ali moglo bi se naći nešto očuvano.

Bakir1
Been thanked: 6 times

Post by Bakir1 » 04/05/2012 11:45

vozim pomenutu relaciju cesto,barem jednom mjesecno,sluzbenim automobilom vw bora 1.9 tdi 90 KS, posto idem malo dalje od bihaca tj u bosansku krupu prakticiram put preko vlasica - banja luke - prijedora - novog grada i bosanske krupe, ali put preko petrovca tj jajca, kljuca, mrkonjic grada istim automobilom je u svakom slucaju naporan i nije nikako put za 1 dan.
automobil koji bi trebao posjedovati za takvu vrstu putovanja, trebao bi imati motor od barem 100 KS, zapremine ne ispod 1,9, i biti dosta mekan tj blag prema vozacu i putnicima.
imas dosta uspona prvi od turbeta, drugi od jajca, treci od mrkonjica, cetvrti od kljuca i slicno, motor mora imati kuveta da sa klimom vozi bez problema u trecoj brzini uz pomenute uspone.
posto je dug put a pocesto na relacijama do viteza i veoma spor, sa kombinacijom udarnih rupa i losih prometnica treba ti veliki i tezak auto ne neki mali auto, cak i bora osjeti poprecne udare i neravnine veoma cesto.
definitivno moras izbjegavati aute koji su musicavi u fabrickoj postavci sa elektronikom jer ako ostanes bilo gdje na putu na spomenutoj relaciji ima da te glava zaboli strasno.
bora na toj relaciji sa 90 KS ima prosjek potrosnje u dosta ostroj voznji sa klimom 6 litara,passat 4 motion 9 litara, kia proceed benzin 8,5 litara, passat 2,0 benzin 9 litara i tako.
ne navijam za vagen ali u pomenutoj kombinaciji automobila moja preporuka bi bila golf sa tdi motorom od 110 KS.

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by drndalo » 04/05/2012 11:54

Bakire, za 9000, a da valja ? Uracunati i servis "da te ne boli glava", set zupcastog remena...

Bakir1

Post by Bakir1 » 04/05/2012 12:04

ima,vjeruj mi,sta se sve nudi za 9000 kes novca to ti je na guzicu da padnes,auto se ne kupuje za 9000 odmah prvi koji nadjes nego cekas,trazis,gledas i moze se naci dobar auto.
bora koju ja vozim 402.000 km, od toga sam ja presao preko 250.000 km, nije auto koji vozi jedan vozac nego po njoj jasu svi, e odrzavanje, ako ides jednom mjesecno do bihaca i ako prelazis 15000 km mjesecno moras jednom mjesecno mijenjati ulje, disk plocice svako 3 ili 4 mjeseca i tako.
kada je u pitanju vagen pd motore izbjegavati, a Boga mi nadje se poneka cetvorka iz 99 godine kupljena u BiH sa 110 KS ili passat malo stariji oko tog godista.
posto se suzio izbor na 3 modela, od ponudjenih iz iskustava prijatelja, 307 hdi alternator, anlaser, regler, wastegate ventil, megane dci turbina dizne bla bla bla.
motoru tdi stare koncepcije bez pd tehnologije, turbine sa varijabilnom geometrijom, plivajuceg zamajca, uz redovne izmjene ulja nema smrti.
benzinci su rupa bez dna na ovoj relaciji jer nemaju kuveta savladati sve te uspone i drzati potrosnju u okviru normalne.

party_zan

Post by party_zan » 04/05/2012 12:47

sto se tice odrzavanja i motora tu sam potpuni laik...oko 100KS bi bilo sasvim ok, i sa snagom i sa potrosnjom...TDI svi hvale, i to dugo godina vec...al 307 za ove pare daje mnogo vise, od panorame, digitalne klime i tih nekih điđa :) golf je ipak golf i mislim da ce se nekad kasnije i lakse prodati i da ce mu cijena slabije opadati. Kavav je ovaj Reno-ov 1.9 dci motor, nesta mi puno to konja za 1.9, a ovaj 1.5 dci vele da je los...mada i Bora nekako upada u ovaj rang :)

Da mi ko hoce pokloniti auto najrahatniji bi bio :)))

Bakire, kakav je taj put preko Vlasica, isplati li se ici?vidim da je kraci oko 30tak km...isplati li se ici preko?

Bakir1

Post by Bakir1 » 04/05/2012 12:52

isplati, do skretanja za vlasic ima nesto policije i to u lasvi, vitezu, turbetu, poslije toga gas do poda sredinom ceste slobodno do mrkonjic grada, prodjes mrkonjic i ista prica do banja luke, tu se malo pripazis kamere i radari, prema prijedoru dosta visok tempo oko 80 sve ravnica,prodjes prijedor do novog nema nigdje zivog ni hajvana ni insana, u novom zna biti poneka patrola i do ljusine je sve bez policije.
manje guzve dosta slab promet dosta se brze dodje i prodje.
jedini uspon na cijelom tom putu ti je popeti se do vlasica tj mrkonjic grada nekih 30 tak km, poslije toga je sve pod nogu sto bi nas narod rekao

Mr.Fundamental

Post by Mr.Fundamental » 04/05/2012 14:51

Od ova tri što si naveo ja bih bez razmišljanja uzeo Megane 1.9 dCi (120 ili 130 KS). U poređenju sa Golfom je mlađi model,a u ponudi ih solidno ima sa nekom razumnom kilometražom, za razliku od Golfa gdje je većina sa 200.000+ pređenih kilometara i u ne baš dobrom stanju. 307 je imalo par poznanika i nisu sa njim imali pozitivna iskustva, bili su previše skloni kvarovima, pogotovo modeli iz prvih godina proizvodnje.
1.9 dCI je odličan motor sa fantastičnim perfomansama, iznad 1500-2000 o/min vuče ko lud, a 1.9 dci motori su bili vrh ponude tako da su ovi Meganei odlično opremljeni.
Moj tetak ima ovakvog Meganea, 2006 godište, i do sad nije imao nikakvih većim problema sa njim. Često ga i ja vozim, i uvijek mi je gušt igrat se sa njegovim ubrzanjima :D Na otvorenom za relaksiranu vožnju uključim tempomat, ubacim u šestu brzinu, namjestim na 2000 o/min, i pičiš ko hadžija 8-)
Potrošnja (koliko sam ja upratio) u gradu se kreće 7,1-7,8 l, na otvorenom oko 5,5.
Last edited by Mr.Fundamental on 04/05/2012 15:24, edited 2 times in total.

golfiista

Post by golfiista » 04/05/2012 14:53

najbolje bi bilo Oktaviju prve generacije, ali bi ti trebalo još malo novca...

technoGeek

Post by technoGeek » 04/05/2012 15:04

Uzmi Meganea, em noviji motor em manje trosi i vise nudi...

Mozes i Golfa, ali prelistaj malo koliko je tema oko Golfa & Co. http://www.bhtuning.com/kvarovi-f-7.html

Em racunaj da ti valja uloziti u zastitu ako uzmes Golfa

ElRe
Has thanked: 1 time

Post by ElRe » 04/05/2012 15:26

1.9 dCi motor je imao problematicnu turbinu do 2003 god, pa obrati paznju na to.
Pug 307 66KW je dobar, o Golfu se manje više sve zna.

Uzmi najbolji (najocuvaniji) primjerak na koji naidjes.

citroen xm

Post by citroen xm » 04/05/2012 15:38

Dizajnerski taj Megan MK2 ubjedljivo najbolji. DCI motor dobar. Ali ako budeš uzimao gledaj da nađeš model iz 2006-e i mlađi jer je to redizajn na kome su riješene mušice sa elektronikom i ostalim zezancijama. Mislim da može za te pare.

Pežo 307 je takođe odličan, ali dizajn konzervativniji. HDI odličan motor, unutra prostraniji od Megana. Od ove trojke najmanje sklon krađi.

Golf, tijesan, tvrd i sklon krađi. 1.9 TDI motor dobar, ali neuglađen i bučan sa zastarjelom tehnologijom. Stvarno ne vidim ni jedan jedini razlog zašto uzeti Golf-a.

Dakle ako bi ja bio na tvom mjestu izbacio bi Golfa, a između ova dva bi bila mrtva trka mada možda bi megan pobijedio zbog dizajna, ali samo pod uslovom da je redizajnirani model sa otklonjenim manama. Naravno suvišno je pričati da treba otvoriči četvere oči prilikom kupovine bilo kog polovnjaka.

Post Reply