viza za Italiju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
misha

viza za Italiju

Post by misha » 30/01/2007 19:21

ee da li neko slucajno zna sta je sve potrebno od papira za italijansku vizu i koliko kosta?
radi se o posjeti, garantno pismo zagarantovano :-D , dakle samo sta jos treba?
hvalaaa

kilam

Post by kilam » 30/01/2007 19:29

osiguranje na period vazenja garantnog, pasos (hehe), slikica, popunjen formular (dobijes u ambasadi), iskopirane vazece kreditne kartice (ili kes), kopija saobracajne (ili rezervacija karte/karta ako ides nekim drugim prevoznim sredstvom) to bi bilo to (cini mi se da nest zaboravljam..) u svakom slucaju otidji do ambasade pise ti sve :D

melb26sa

Post by melb26sa » 30/01/2007 20:22

Zaboravio si celicne zivce. Meni zbog tranzitne vize <15 sati u Milanu i to zbog leta, kopirali kreditnu i jos nisam skontala za sta im to treba. A nisam ni stigla pitati po kom osnovu to rade i ko mi garantuje da tamo neki sluzbenik nece fino otici na internet pa naruciti stogod za sebe mojom k karticom :?

A da, i porani jer primaju samo odredjeni broj ljudi svaki dan (bar je tako bilo kad sam ja isla).

Sretno!

kilam

Post by kilam » 31/01/2007 19:04

melb26sa wrote:Zaboravio si celicne zivce. Meni zbog tranzitne vize <15 sati u Milanu i to zbog leta, kopirali kreditnu i jos nisam skontala za sta im to treba. A nisam ni stigla pitati po kom osnovu to rade i ko mi garantuje da tamo neki sluzbenik nece fino otici na internet pa naruciti stogod za sebe mojom k karticom :?

kopiraju karticu da bi se uvjerili da imas sredstva kojim bi se mogao izdrzavati tokom boravka u italiji, a na moj upit da li mi neko garantuje da nece bit zloupotrabe dobio sam samo slijeganje ramenima, srecom bila je ona ljubazna (imaju dvije sluzbenice sto rade na prijemu papira: ona ljubazna i ona odvratna, vazda im imena pomjesam :) )

A da, i porani jer primaju samo odredjeni broj ljudi svaki dan (bar je tako bilo kad sam ja isla).

Sretno!

kolko ja znam (iskustveno :) ) nije ograniceno brojem aplikanata samo je bitno da dodjes u vremenu predvidjenom za predavanje papirologije. a sa talijanskom abasadom imam fina iskustva (da ne ureknem) par puta su mi izasli u susret i izdali vizu u istom danu ili za 24 sata, za razliku od spanske gdje sam morao cekati desetak dana (doduse oni momci sto rade gore su bili vise nego ljubazni) ili njemacke koju bi najradije izbriso sa lica zemlje :D

nemaveze

Post by nemaveze » 05/02/2007 12:21

Umjesto kopije kredtne kartice valjda treba samo izvod sa računa?

Izvadio sam do sada 5 x šengen viza i niko mi nije tražio kopiju kreditne, već izvod sa računa, jes da sam zadnji put vadio prošle godine.

To izgleda samo u BiH treba, jer nigdje drugo nema pravo da ti kopira karticu, osim da je pokažeš ako nemaš keša, samo izvod traže.

emina_22

Post by emina_22 » 05/02/2007 12:38

.
Last edited by emina_22 on 28/11/2008 10:33, edited 1 time in total.

GoschaUkuchi

Post by GoschaUkuchi » 05/02/2007 13:06

Ja sam u Oktobru vadila vizu za Italiju i bilo mi je potrebno:
Uplata za hotel u kojem ću boraviti, dokaz o rezervaciji karata za trajekt, saob. dozvola, ZK, dvije kreditne kartice, fotok.radne knjižice, M2 obrazac, slika, osiguranje, fotok. cips prijave.

Viza košta 68,70 KM.

I samo još nešto, dobro se pripremi jer žabari na vratima ljude tretiraju kao stoku, a još gori su oni naši na šalterima... Ja dala 70,00 KM za vizu i ona ne vraća kusur. Pitam ja: "a kusur"...ona naravno gleda pravo u mene i kaže: HVALA :x

nemaveze

Post by nemaveze » 05/02/2007 13:20

Bilo gdje da pođeš, problem će ti napraviti samo naši idioti na šalterima i ulazima koji ionako ne odlučuju ko će dobiti vizu. Stojim ja u redu pred italijanskom ambasadom, izlazi čovjek namršten i kaže nama u redu - "džaba čekate, ona krava danas opet neraspoložena"!

Fakat, ja ušao, imam sve za tranzit šengen i hoću kroz Italiju a ona kaže "ne možeš preko Italije, idi u austrijsku i tamo traži", kao da je njeno da mi kaže kuda ću se ja voziti.

Više ti viza zavisi od seljaka na šalterima nego od pravila!

quantum

Post by quantum » 05/02/2007 16:01

Da u Italijanskoj ambasadi u Sarajevu rade dvije sluzbenice na salterima. Jedna je prilicno ljubazna i OK cura, druga je .... trazim rijec kojom bih opisao takvu splachinu od zene, a da ne budem previshe prost. Ne znam cime je isfrustrirana, ali znam da je dobila odlicnu priliku da lijeci sve svoje zivotne frustracije na jadnicima koji dodju da traze vizu. Toliko je neljubazna, nekulturna, namrgodjena, prepotentna, uzima sebi za pravo da odlucuje ko ce dobiti vizu ili nece....vishe puta sam vadio vizu za Italiju i dobro znam o cemu govorim.
Inace zahtjevi za vize se izdaju ujutro do 11h, osim petka kada zahtjeve mogu predati samo grupe (turisticke agencije uglavnom).

Zox

Post by Zox » 05/02/2007 18:39

jel treba radna knjizica ili ne? (ne pitam za mene,srecom, sumnjam da cu vise ikad vaditi vizu u toj ambasadi).

A za neljubaznu sluzbenicu, radimo na dohakavanju istoj :D
(radimo PRIVATNO, da ne bude zabune, buduci da profesionalno nemam nikakve veze s ambasadom!)

GandalfSivi
Has thanked: 6 times
Been thanked: 60 times

Post by GandalfSivi » 05/02/2007 18:45

Ne volim psovati, ali onim kujama sto rade u telijaskoj ambasadi treba j...ti majke svaki put kad ih se vidi. Ja dobio vizu i izasao vani, place mi se kako postupaju sa ljudima. Jedina gora stvar od stranih sluzbenika su domaci sluzbenici koji rade za strance. FUJ.

p.s. Sretno

Post Reply