vitamini i minerali

Sve o zdravlju...
Post Reply
štzngrm

vitamini i minerali

Post by štzngrm » 12/03/2006 14:35

Dvostruki nobelovac prof dr Linus Pauling svojevremeno je rekao: “svakom bolesnom stanju trag leži u nedostatku minerala”. Da je zaista tako, najviše nam govore brojne bolesti deficitarnosti čije manifestacije mogu biti neugodne pa i vrlo teške. Objašnjenje je jednostavno; minerali su u molekuli svakog enzima i svih bioloških procesa koji se svakodnevno odigravaju u organizmu. Pogledajmo samo jednog od njih - jod! Njegov nedostatak u hrani i vodi za piće dovodi do gušavosti ljudi širih regija pa i cijelih država. Isto tako nedostatak selena može izazvati rak više lokacija! Bez željeza u krvi nema hemoglobina, a bez ovoga nema kisika u mozgu i drugim vitalnim organima. Bez kalcija čovjek bi bio hrpa mesa koju ne bi mogla zamisliti ni mašta Stevena Spilberga!

Pročitao sam ovo i odlučio da popravim krvnu sliku- otišao u apoteku, a tamo vitamina i minerala k'o auta na autopijaci-šta uzeti? da li ima ikakve razlike između svih tih multivitaminskih proizvoda. Nedavno sam čuo da su šumeće najlošije, hm...

neko iz mase

Post by neko iz mase » 12/03/2006 21:52

Koje god multivitamine izaberes, svi imaju manje vise iste sastojke. Ja bi ti preporucio da obratis paznju na kapsule ili tablete, tj da trazis multivitaminske tablete koje se ne izluce odjednom u organizam, vec djeluju par sati. Obicne tablete se u par minuta rastvore u zeludcu, i pri tom oslobode sve sastojke. Tijelo abosrbira koliko moze u tom trenutku a ostatak je izbacen kroz urin. Ove tablete o kojim govorim oslobadjaju vitamine u par sati, tako da je tijelo izlozeno vitaminima kroz duzi vremenski period, i vise vitamina absorbira.
Po ovom mozes zakljuciti sto su sumece najlosije

NeKi_LiK

Post by NeKi_LiK » 13/03/2006 00:23

U nekom idealnom svijetu, ono tipa ovdje potok tamo cvijet, bi poželjno bilo uzimati vitamine A C D, B kompleks, E, selen, zatim magnezij cink, pa odvojeno kalcij željezo... i začiniti sa još ponekim detaljem u tačno određenim omjerima... slični projekti čine golemu rupu u novčaniku, a briga o omjerima uzimanja, međusobnim interakcijama i interakcijama sa krutom hranom bi dovele do toga da te zaboli glava pa bi vjerovatno mislio da negativno djeluju na tebe... uz to bi sa hrpom tableta kolegama na poslu izgledao čudniji nego da privežeš podlakticu, izvadiš špricu i pukneš se heroinom...

:D

Ja bih ti preporučio all-in-one formule, jer iako nisu najbolji izbor (i to ne samo kod vitamina i minerala), uzimajući u obzir da vjerovatno (?) i nisi osoba sa pretjeranom fizičkom aktivnošću vjerujem da će imati itekako pozitivnog uticaja na tebe.

Naprimjer - Natural Welth Ultra ABC Plus (koji je kombinacija 15 vitamina i desetak minerala) + bi uz to uzimao dodatno vitamin C i riblje ulje... ovo bi uzimao u svakom slučaju, osim ukoliko ne postoji potreba za povećanim unosom tačno određenog vitamina/minerala....

Ako je kod tebe specifična situacija i imaš manjak ili potrebu za tačno određenim mineralom/vitaminom išao bi na Natural Wealth ABC Plus (koji je po sastavu skoro identičan Ultra ABC+ samo u manjim količinama) + naglasak na ono što nedostaje...

Ne znam u kojim apotekama se sada mogu naći Natural Wealth proizvodi (čini mi se da sam kupovao negdje na Alipašinu) - njih sam preporučio jer znam za njihove all-in-one proizvode a i cijenom su u granicama normale...

Velik izbor dodataka ishrani imaš i u Calivita/California Fitness zastupništvu u onoj novoj zgradi na križanju Radničke i Zagrebačke prema Vracama... kvalitetni proizvodi ali prilično skupi...

:)

štzngrm

Post by štzngrm » 14/03/2006 13:53

zahvaljujem na savjetima, ranije uopšte nisam brinuo o vitaminskim potrebama- posljednje vrijeme bio sam hronično umoran- uzeo sam neki dan feroglobin b12-željezo-i što je rijetkost, nakon dva dana osjećao sam se puno,puno bolje

štzngrm

Post by štzngrm » 14/03/2006 13:54

doduše, možda je placebo efekat

xygirl

Post by xygirl » 15/03/2006 17:03

ja sam trenutno na vitaminima A+D... riblje ulje... to je ono svakodnevno
onda ponekad B kompleksich, cink je tu kad nesto zakoci...
u svakom slucaju trudim se da da mi se uvijek nesto slicno nadje na stolu... :D ljeti navalim na beta karot. zbog koze itd...

pirmin

Post by pirmin » 15/03/2006 17:15

Probao sam sve preparate koji se mogu naci u jednoj prosjecnoj bosansko-hercegovackoj apoteci i na kraju sve bacio jer su mi pogorsali krvnu sliku-citaj vrijednosti jetre.
Jos staru napao jer mi je sve to znala prodati.
Zaboravi sve ove gluposti i okreni se normalnoj ishrani i posebno vazno-mrdanju guzovima.

xygirl

Post by xygirl » 16/03/2006 14:12

da, mrdanje guzovima je isto vazno... medjutim moras se okrenuti vitaminima ako nista u slucajevima kad ishrana i nije bas normalna a meni se to pocesto desi zbog ponekad izopacenog mi bioritma.... :)

Ana Maria

Re: vitamini i minerali

Post by Ana Maria » 30/10/2016 12:27

Preporuke za B kompleks vitamini - od koje proizvodjaca i kakve su cijene? Da li ima nekih negativnih posljedica?

Post Reply