Visok krvni pritisak

Sve o zdravlju...
Post Reply
samir825

#1 Visok krvni pritisak

Post by samir825 » 01/06/2011 14:09

E zdravo, prije nekoliko dana isao sam doktoru pronasli su mi visok pritisak, 130-140/80 - kuci, 150-160/80 - kod doktora, pored toga nasli su mi zadebljanje nekog srcanog listica na ultazvuku, dijagnoza glasi : Morfoloski prisutan prolaps srednjeg mitralnog kuspisa do 8.5 mm i funkcionalna neznatna regurgitacija. Dali su mi Aminol za srce i Angiotec za pritisak, pa samo da vas pitam koliko je ovo opasno, internista koji mi je radio ultrazvuk kaze da nije, ali doktorica opste prakse kaze da nije toliko beznacajno i da moram raditi jos nekih sitrazivanja i nalaza, i da vas pitam sta da radim za pritisak, nije ovo puno visok pritisak a i tek mi je 20 godina, pa mi se ne truje ovim tabletama, jel postoji kakav drugi nacin za regulaciju pritiska, ishrana, vjezba (ako smijem zbog srca), neka narodna medicina :D
Hvala unaprijed ;)

Beauty01

#2 Re: Visok krvni pritisak

Post by Beauty01 » 31/05/2012 17:23

Ćao, i ja imam sličnu dijagnozu, prolaps uglavnom... Nemam visoki pritisak.. Šta bi kod tebe, jesi li radio dodatne pretrage i jel sve ok?

talić

#3 Re: Visok krvni pritisak

Post by talić » 31/05/2012 22:59

samir825 wrote:E zdravo, prije nekoliko dana isao sam doktoru pronasli su mi visok pritisak, 130-140/80 - kuci, 150-160/80 - kod doktora, pored toga nasli su mi zadebljanje nekog srcanog listica na ultazvuku, dijagnoza glasi : Morfoloski prisutan prolaps srednjeg mitralnog kuspisa do 8.5 mm i funkcionalna neznatna regurgitacija. Dali su mi Aminol za srce i Angiotec za pritisak, pa samo da vas pitam koliko je ovo opasno, internista koji mi je radio ultrazvuk kaze da nije, ali doktorica opste prakse kaze da nije toliko beznacajno i da moram raditi jos nekih sitrazivanja i nalaza, i da vas pitam sta da radim za pritisak, nije ovo puno visok pritisak a i tek mi je 20 godina, pa mi se ne truje ovim tabletama, jel postoji kakav drugi nacin za regulaciju pritiska, ishrana, vjezba (ako smijem zbog srca), neka narodna medicina :D
Hvala unaprijed ;)
nemaš ti visok pritisak i ne trebaju ti tablete ako ti je taj donji pritisak 80 kao što kažeš.
Ako se čovjek malo uzbudi ili uplaši ode gornji pritisak na 180 pa i na 200.
Normalno je da se lijekovi ne uzimaju do 140/ 90 a neki doktori daju lijekove tek kad pritisak pređe 160/95.
Da li ti je pravilan rad srca i koliko otkucaja u minuti? Da li se umaraš, da li ti se nesvjesti, zuji u ušima ? Kako se osjećaš ? To su malo bitniji parametri od samog pritiska.

cx6

#4 Re: Visok krvni pritisak

Post by cx6 » 01/06/2012 12:11

Moj pritisak je 145/95 +-5.Imam zujanje u usima,umaram se,nekad imam male nesvjestice ali samo pri jacem fizickom naporu.Doktorica opste medicine me jos ne salje internisti jer hoce da utvrdi u desetodnevnom mjerenju pritiska da li je stvarno povisen ili je to nesto trenutacno.Vec 5 dana je 145/95 stim da je jednom bio 145/110.Inace me blago probada na desnoj strani srca,ali jako rijetko,samo kad je tesko vrijeme.Nalazi krvi uredu.Nisam htio otvarati novu temu pa reko da pitam ovdje,trebam li se zabrinuti.Ovakvo stanje traje duze vremena

Beauty01

#5 Re: Visok krvni pritisak

Post by Beauty01 » 01/06/2012 15:09

Najbolje je da odeš internisti, po mogućnosti kod kardiologa... Pogotovo ako si mlad-tada će ti većina njih reći da ti je to sve na psihičkoj bazi. Znači no stress i sve će biti ok :) Tako je meni...mene je probadalo, stezalo, treperilo...nema šta nije... I išla na UZ srca, doktor otkrio taj prolaps (ne mora tebi biti ništa), međutim kažu da taj prolaps ima svaka 2-3 žena. To uopšte nije neka zdravstvena mana, i ne piju se lijekovi.. ALI stres utječe na taj duži zalisak i onda osjećam te tegobe...
Moja seka isto sve ovo prošla, ista dijagnoza i doktorica joj rekla-čim ti zatrudniš , ništa te više neće probadati :D Sada ima troje djece... :D

The Realist

#6 Re: Visok krvni pritisak

Post by The Realist » 01/06/2012 21:13

Ovo neka se ne uzima kao 100%, no uglavom je pravilo da ako propada, tj. bol možete lokalizirati prstom, onda se radi o psihičkim razlozima.

Ako se lokalitet bola pokazuje dlanom, tj. da zahvaća veće područje, e onda je već problem.

Ponavljam, ovo nije nikakvo dijagnosticiranje, ili slično, svi neka se uvijek jave svom ljekaru, jer dok vas neko ne vidi, ne može ni dati dijagnozu, no, ovo je nešto što se uči na praksi (što ne znači da pacijenta ne ćete pregledati).

talić

#7 Re: Visok krvni pritisak

Post by talić » 01/06/2012 21:22

cx6 wrote:Moj pritisak je 145/95 +-5.Imam zujanje u usima,umaram se,nekad imam male nesvjestice ali samo pri jacem fizickom naporu.Doktorica opste medicine me jos ne salje internisti jer hoce da utvrdi u desetodnevnom mjerenju pritiska da li je stvarno povisen ili je to nesto trenutacno.Vec 5 dana je 145/95 stim da je jednom bio 145/110.Inace me blago probada na desnoj strani srca,ali jako rijetko,samo kad je tesko vrijeme.Nalazi krvi uredu.Nisam htio otvarati novu temu pa reko da pitam ovdje,trebam li se zabrinuti.Ovakvo stanje traje duze vremena
Odkad znam za sebe moja mama muku muči sa visokim krvnim pritiskom.
Kod mene je na regrutaciji otkriven visok krvni pritisak koji godinama nisam liječio ( punih 20 godina) a išao je i do 200/120, najčešće mjerena vrijednost je bila 160/100. Negdje 1991. sam prvi put osjetio šta je aritmija. U posljednjih sedam ili osam godina uzimam lijekove ( više zbog aritmije nego zbog pritiska) prvo sam uzimao 50 mg atenolola za koji sam kasnije čuo da je loš ( posebno za muškarce) a sad u zadnje dvije godine uzimam nebilet (nešto skuplji ali i bolji lijek). Radio sam UZ srca prije par godina i osim malog zadebljanja stijenke ( do 10 mm) nema većih promjena. Dakle probadanja nemaju veze sa srcem. Bol koji kida prsa i traje je bol srca. Kretanje i umjeren sport, manje soliti, uzimati hranu koja je bogata kalijem ( krompir, parajz, banane, grožđice,..)pokušati ne nervirati se i ne maltretirati organizam.

beeri

#8 Re: Visok krvni pritisak

Post by beeri » 01/06/2012 22:12

Imao isti problem kad sam imao 20 godina.

Krenuo na fax,osjetio vrtoglavicu,nekako sam dosao kuci,prepao se bash bio...i hajd patio sam se nekoliko dana,dosla nova godina,krenuo da slavim,osjetim neki strah od guzve,sve mi u glavi da cu pasti...odem u hitnu,pritisak 140-100 :O
Odmah krenuo sa pretrafgama,klasicno,mjerio 7 dana pritisak,svaki dan bio 120-80(jednom 125-80),isao kod interniste,radio ekg,sve uredu,kao i nalazi krvi itd...U glavnom,ustanovilo se da je na psihickoj bazi,da sam se od obicne vrtoglavice toliko umislio da nisam smio u trolu uci,na kraju se sve dobro zavrsilo :D

Ma samo opusteno :D

Brus Lee
Been thanked: 9 times

#9 Re: Visok krvni pritisak

Post by Brus Lee » 03/06/2012 01:41

samir825 wrote:E zdravo, prije nekoliko dana isao sam doktoru pronasli su mi visok pritisak, 130-140/80 - kuci, 150-160/80 - kod doktora, pored toga nasli su mi zadebljanje nekog srcanog listica na ultazvuku, dijagnoza glasi : Morfoloski prisutan prolaps srednjeg mitralnog kuspisa do 8.5 mm i funkcionalna neznatna regurgitacija. Dali su mi Aminol za srce i Angiotec za pritisak, pa samo da vas pitam koliko je ovo opasno, internista koji mi je radio ultrazvuk kaze da nije, ali doktorica opste prakse kaze da nije toliko beznacajno i da moram raditi jos nekih sitrazivanja i nalaza, i da vas pitam sta da radim za pritisak, nije ovo puno visok pritisak a i tek mi je 20 godina, pa mi se ne truje ovim tabletama, jel postoji kakav drugi nacin za regulaciju pritiska, ishrana, vjezba (ako smijem zbog srca), neka narodna medicina :D
Hvala unaprijed ;)
Normalan krvni pritisak je sve ispod 140/90, ali obzirom da si mlad, misljenja sam, da ne bi trebao da tolerises granicne vrijednosti. Funkcionalno neznatna regurgitacija nije problem, ali ako ce ostati funkcionalno neznatna regurgitacija. Da bi se to desilo trebas da jedes skoro neslanu hranu (soliti tek toliko da ima ukus), i eventualno koristiti neke blage antihipertenzive, tek toliko da se srce sto vise rastereti. Mladi ljudi izbjegavaju upotrebu antihipertenziva izmedju ostalog i sto gotovo svi, na duze staze, utjecu na libido. Jedan od rijetkih koji ne utjece na libido (barem zvanicno) je antihipertenziv Lorista, koji je na listi lijekova koji idu na recept, ali koji moras doplatiti 75% od cijene lijeka (25% placa Drzava). Suma sumarum, poslusaj svoju doktoricu opste prakse.

Post Reply