VISINA INVALIDSKE PENZIJE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
nokeproof

VISINA INVALIDSKE PENZIJE

Post by nokeproof » 09/03/2013 17:28

da li neko znaa koliko iznosi minimalna invalidska penzija u FBIH, za invalide prve kategorije ...pozz

dječak sa šibicama

Re: VISINA INVALIDSKE PENZIJE

Post by dječak sa šibicama » 09/03/2013 17:55

Ovo je iz sjecanja, jer proslo je par godina kad sam ovo ganjao za mamu, uglavnom postoje invalidi prve i druge kategorije ako se ne varam, prva kategorija su invalidi u potpunosti ovisni o drugome (staratelju) prakticno vezani za kolica/krevet... druga kategorija su koliko toliko pokretni... govorim naravno o 100% invalidima, oni sa nizim procentom imaju puno manja primanja.

Moja mama je bila 2. kategorija, invalidnina koliko se ja sjecam, iznosila je oko 250 km. Za prvu kategoriju, tako sam cuo od korisnika ali ne drzi me za rijec, iznosi duplo vise.

nokeproof

Post by nokeproof » 09/03/2013 18:10

ah ok hvala ti ..kod mene mama dobila to neko privremeno rjesenje i pise 180 km e sad ne znam hoce li tako biti i kad dobije to neko ''zvanicno rjesenje '' ili nece ....a i ovi iz pio-a kad pisu nista ne mozes skontati sta hoce autor da kaze

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 09/03/2013 19:40

Moja mama je imala ja mislim 255 invalidnine, oko 100 km pomoc treceg lica, ili drugog :D i nekih 30 km ortopedsko pomagalo, ali to je na onim silnim revizijama polako ukidano, smanjivano, iako su najavljivali da ce revizijama ukloniti lazne korisnike pa ce pravi invalidi imati veca primanja :roll: na kraju su smanjili invalidnine pravim invalidima, kroz poostravanje pravila... meni je doktorica koja radi u komisiji rekla da se po novom pravilniku tumori odnosno karcinom oboljenja ne racunaju vise kao oboljenja koja invalidima povecavaju invalidnost, kao prije donosenja novog pravilnika od prosle godine :-) hoce reci, on (karcinom) se nece uzimati u obzir u vezi ocjene opce invalidnosti kod redovnih revizija vec klasificiranih invalidnih osoba. Do sada se jeste uzimao u obzir.

nokeproof

Post by nokeproof » 10/03/2013 18:31

hvala na info
ali nikako ne mogu da nađem koliko iznsi minimalna ta invalidska penzija i kako to ide posto mama ima i godine staza i zivota za penziju pa ne znam nakon tog privremenog da li ce dobiti konacno rjesenje,,ovde kod nas ne zna se nista i nista se ne uredi do kraja :bih: :bih:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 10/03/2013 19:16

nokeproof wrote:ah ok hvala ti ..kod mene mama dobila to neko privremeno rjesenje i pise 180 km e sad ne znam hoce li tako biti i kad dobije to neko ''zvanicno rjesenje '' ili nece ....a i ovi iz pio-a kad pisu nista ne mozes skontati sta hoce autor da kaze

Ne znam u čemu je problem PIO/MIO FBiH meni redovno odgovara na sva moja pitanja i to elektronskim putem da se ja ne bih zahmetio:

[email protected]

Čini mi se da je za te civilne neratne naknade za onesposoboljene nadležno Ministarstvo soc. politike FBiH.

Btw, ima tema na podforumu Politika o invalidima.Istina o invalidima!

Tu je tema metnuta da bi onima koji stvarno odlučuju bila na uvid i da ih svaki put ''štrecne'' malo.

nokeproof

Post by nokeproof » 10/03/2013 20:06

stani kakve veze ima min za soc rad sa . njom koja je stekla uslov za penziju ...to mi nema smisla .....meni nisu odgovorili nista sto znaci da se tu nesto muti .......evo 5 dana cekam tj 3 ne racunajuci vikend vidio sam da ima tema ali ovo je nesto drugo skroz
:bih: :bih: :sax: :sax:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 10/03/2013 21:26

Meni redovno odgovaraju iz PIO/MIO fonda na datu adresu i to u roku jednog dana dobijem odgovor ako me vikend ne zakači.

karlheinz_kummenige

Post by karlheinz_kummenige » 30/06/2015 15:31

Pozdrav svima!
Vjerovatno je vec negdje pisano na ovoj temi u vezi sa mojim pitanjem, ali ja ne nađoh!

Naime, otac mi je danas dobio "privremeno rješenje" o iznosu invalidske penzije od 179,65 KM. Invalid je prve kategorije (60% bolest, 40% povreda na radu), 29 godina radnog staža, starost 59 godina.
Mene sada interesuje da li je ovo konačni iznos koji će primati ili se to mnozi sa nekim koeficijentom (i kojim?)!?

Hvala unaprijed na odgovorima!

Ana Maria

Post by Ana Maria » 20/11/2016 13:37

Koja je visina invalidske penzije za osobe koje su u kategoriji II invalidnosti u 2016.g.? Koliku novcanu pomoc mogu te osobe ostvarivati ukoliko se njihovom zahtjevu za penziju ne udovolji?

Post Reply