Više od milion poginulih u Iraku !!!!!

Post Reply
sebilj

#1 Više od milion poginulih u Iraku !!!!!

Post by sebilj » 31/01/2008 11:13

Istraživanje koje je sprovela jedna od vodećih britanskih firmi za istraživanje ORB pokazalo je da je 20 odsto ljudi imalo najmanje jedan smrtni slučaj u porodici kao posljedicu konflikta, prenio je Rojters. Prema posljednjem popisu iz 1997, Irak je imao 4,05 miliona domaćinstava, a tu cifru je "ORB" iskoristio da izračuna da je približno 1,03 miliona ljudi izgubilo život u ratu.

Istraživanje je obuhvatilo 15 od 18 iračkih provincija. Među tri koje nisu obuhvaćene su Kerbala i Anbar, regioni sa najviše sukoba, i Arbil gde lokalne vlasti nisu dale dozvolu za rad istraživačima.

Direktor grupe "ORB" Alan Hajd izjavio je da je jedini cilj istraživanja da što tačnije utvrdi broj žrtava među iračkim narodom kao posljedicu rata.

seln

Post by seln » 31/01/2008 12:52

Ja sistema i govana.....
ako 50 ljudi koji su u rodbinskoj vezi (u Iraku to bar nije rijetkost) izgubi jednog srodnika, onda je to 2%. Nigdje ne pise da je iz svake kuce poginuo po jedan.
Uostalom, cemu ove metode? Ionako se svaki dan javlja koliko je poginulih.
Potrebno je samo sabrati.

osa

Post by osa » 31/01/2008 13:18

Od toga oko 4000 američkih žrtava. toliko o stradanjima amerikanaca u iraku i priči al kaide o borbi do zadnjeg čovjeka protiv američkog režima, ovakvim tempom iračko stanovništvo bi nestalo prije jedne američke divizije.

karanana

Post by karanana » 31/01/2008 13:20

osa wrote:Od toga oko 4000 američkih žrtava. toliko o stradanjima amerikanaca u iraku i priči al kaide o borbi do zadnjeg čovjeka protiv američkog režima, ovakvim tempom iračko stanovništvo bi nestalo prije jedne američke divizije.
jah, ali ko im je kriv kad ubijaju sami sebe. i da su cifre tacne, nisu amerikanci ubili svih milion, vecina je stradala od ruke brace muslimana.

osa

Post by osa » 31/01/2008 13:25

karanana wrote:
osa wrote:Od toga oko 4000 američkih žrtava. toliko o stradanjima amerikanaca u iraku i priči al kaide o borbi do zadnjeg čovjeka protiv američkog režima, ovakvim tempom iračko stanovništvo bi nestalo prije jedne američke divizije.
jah, ali ko im je kriv kad ubijaju sami sebe. i da su cifre tacne, nisu amerikanci ubili svih milion, vecina je stradala od ruke brace muslimana.
nisam to niti rekao, osobno ne vjerujem da je stradalo milijun iračana, nekako mi ta brojka djeluje zastršujuće, ali mi je smiješna priča koja se može čuti kako amerikanci stradaju u iraku, nešto kao što su stradali u vijetnamu, poginulo ih cca 50 000 , a usporedo poginulo 2000 000 vijetnamaca, a tragedije za amere.

cyprus

Post by cyprus » 31/01/2008 15:02

I da svi amerikanci izginu, ne bi mi bilo previše žao, jer nije ih niko zvao ni prisilio da okupiraju tuđu zemlju.

A btw, ni meni ovaj broj od oko milion poginulih ne zvuči baš tačan.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 31/01/2008 16:03

karanana wrote:
Vala bas, amerikanci samo dosli tek tako da vide sta oni malo rade, da prosire demokratiju i pokrste koju hiljadu iracana. :oops:

Black swan

Post by Black swan » 31/01/2008 16:08

američke žrtve požete pratiti preko

http://icasualties.org/oif

Klodovik

Post by Klodovik » 31/01/2008 16:18

Prema procjenama, do milion djece u Iraku umrlo je od posljedica ekonomskih sankcija. Madeleine Albright u jednom intervjuu nije osporila brojku od pola miliona mrtve djece. Matematika rata može biti samo strašnija.

osa

Post by osa » 31/01/2008 21:12

Klodovik wrote:Prema procjenama, do milion djece u Iraku umrlo je od posljedica ekonomskih sankcija. Madeleine Albright u jednom intervjuu nije osporila brojku od pola miliona mrtve djece. Matematika rata može biti samo strašnija.
Sumnjam da su djeca umrla zbog ekonomskih sankcija, prije bih rekao zbog idiota (pokojnog) koji im je bio predsjednik. pa i srbija je imala sankcije pa se nije umiralo zbog toga.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 31/01/2008 22:09

cyprus wrote:I da svi amerikanci izginu, ne bi mi bilo previše žao, jer nije ih niko zvao ni prisilio da okupiraju tuđu zemlju.

Mozda bi svoj gnjev trebao uputiti liderima koji su odveli tu vojsku u rat, a ne same vojnike koji izvrsavaju svoj posao. Obicni vojnik nije pitao da ide u rat. Imas i Bosance tamo, trebaju li oni zagunit pa da ti bude zao ili drugim rijecima zaboli kurac.

Klodovik

Post by Klodovik » 31/01/2008 22:25

osa wrote:
Klodovik wrote:Prema procjenama, do milion djece u Iraku umrlo je od posljedica ekonomskih sankcija. Madeleine Albright u jednom intervjuu nije osporila brojku od pola miliona mrtve djece. Matematika rata može biti samo strašnija.
Sumnjam da su djeca umrla zbog ekonomskih sankcija, prije bih rekao zbog idiota (pokojnog) koji im je bio predsjednik. pa i srbija je imala sankcije pa se nije umiralo zbog toga.

Da, Srbija je imala sankcije. No postoje sankcije i sankcije. Googlati mozes i sam, naravno, ali evo:

The grim question of how many people have died in Iraq has sparked heated debate over the years. The controversy dates from 1995, when researchers with a Food and Agricultural Organization (FAO) study in Iraq wrote to The Lancet, the journal of the British Medical Society, asserting that sanctions were responsible for the deaths of 567,000 Iraqi children. The New York Times picked up the story and declared "Iraq Sanctions Kill Children." CBS followed up with a segment on 60 Minutes that repeated the numbers and depicted sanctions as a murderous assault on children. This was the program in which UN ambassador (and later Secretary of State) Madeleine Albright, when asked about these numbers, coldly stated, "The price is worth it."
-----------------------
Lesley Stahl on U.S. sanctions against Iraq: We have heard that a half million children have died. I mean, that's more children than died in Hiroshima. And, you know, is the price worth it?

Secretary of State Madeleine Albright: I think this is a very hard choice, but the price--we think the price is worth it.
-----------------------
Albrightova je kasnije izjavljivala da bi voljela da može povući ono što je rekla u spomenutom intervjuu, ali bilo je već kasno. Ona tada nije ni pokušala opovrgnuti navedenu brojku.

Što se tiče broja poginulih... Mene uopće ne bi iznenadilo da je navedeni broj žrtava, nažalost, sasvim blizu istini. Oružja koja su Amerikanci koristili, informacije koje su skrivali i lažno predstavljali... takvo mišljenje samo osnažuju.

cyprus

Post by cyprus » 31/01/2008 22:30

rajvosa^ wrote:
cyprus wrote:I da svi amerikanci izginu, ne bi mi bilo previše žao, jer nije ih niko zvao ni prisilio da okupiraju tuđu zemlju.

Mozda bi svoj gnjev trebao uputiti liderima koji su odveli tu vojsku u rat, a ne same vojnike koji izvrsavaju svoj posao. Obicni vojnik nije pitao da ide u rat. Imas i Bosance tamo, trebaju li oni zagunit pa da ti bude zao ili drugim rijecima zaboli kurac.
Ja znam da niko nije natjeran da ide itamo i svi vrlo dobro znaju u kakav se rizik upuštaju. Naravno da je moj gnjev kako ti kažeš u prvom redu okrenut ka liderima koji su odveli vojsku u rat, ali nikad mi ne može biti jednako žao zbog poginulog vojnika koji se tamo nalazi skoro pa ničim izazvan (bilo koje nacionalnosti bio, pa i naše) u odnosu na civila koji nema drugog izbora nego da strahuje za život svaki dan, i to uglavnom krivicom tih istih vojnika.

Maraschino

Post by Maraschino » 31/01/2008 23:29

koliko jos treba da pogine pa da neko kaze DOSTA ovo je genocid :(
sada ce krenuti ona prica ''pa ubijaju se i izmedju sebe'' ali zasto ? kako ?
zato sto je amerikanac dosao da im otvori oci i izvede iz sadamovog pakla (ono je bio raj u odnosu na ovo sada) ne racunajuci period sankcija zapadnih zemalja prema neposlusnom sadamu

sibelius

Post by sibelius » 01/02/2008 00:31

pa koliko je samo ljudi ubijeno od strane rimskih legija...

...a gdje bi sad svijet bio da nije bilo rima?

rekoh da malo zacinim :D

cyprus

Post by cyprus » 01/02/2008 04:16

Maraschino wrote:

zato sto je amerikanac dosao da im otvori oci i izvede iz sadamovog pakla (ono je bio raj u odnosu na ovo sada) ne racunajuci period sankcija zapadnih zemalja prema neposlusnom sadamu
Eh sad nećemo baš sve nazivat genocidom, jer se onda devalvira sam pojam genocida :-) .

Post by location » 01/02/2008 08:38

Maraschino wrote:

To reci Kurdima i Sitima. Imao sam dosta prijatelja Sita iz Iraka koji nisu htjeli da pogledaju u oci jednog Sunija koji je isto iz Iraka. Kurd mi je pricao kako su mu zaklali mamu ispred ociju 1991. Jastuk joj stavljao na vrat da zaustavi krv ali nije nista uspio. Tada je imao 11 god a sestra pokraj njega 8. Otac im pobjegao i sada zive zajedno u USA. Naslusao sam se dosta takvih prica 97 i 98. .

Mnogi su se Iracani radovali invaziji Amerike ovdje. Jedan je mi je to fino objasnio "sada cemo mi puske u ruke i raditi ono sto su oni nama" i to sa onim hladnim osmjehom je to rekao. To je govorio a prva bomba od amera jos nije pala, Saddam nije pao. Priznajem da sam prihvatio njegovu pricu na jedno uho i ispustio na drugo , ali sada kada se prisjetim sta je sve govorio mjesec dana prije pocetka rata i sta se sve odigralo, rekao je istinu. Jeste jednu rekao, prvo Sune skinuti pa onda Amere.

Tolike ima mrznje u sebi da mi nije nimalo cudno da kolju jedne druge.

Ebu Mus`ab

Post by Ebu Mus`ab » 01/02/2008 17:47

Ovo istrazivanje je apsolutno cista laz i obmana javnosti ja vjerujem da je ovo istrazivanje sprovela krstaska CIA jer zaista je smijesno povjerovati da ima 1. 000.000 mrtvi a svaki dan skoro 50 mrtvih od strane Al-Kaidinih boraca i jos plus 30-ak mrtvih civila SVAKI DAN od strane sinova Dzordza Busa [krstaske americke vojske] pa racunajte.

Ebu Mus`ab

Post by Ebu Mus`ab » 01/02/2008 17:50

I jos da kazem to da je za vrijeme Abu Musaba al-Zarqavija bilo najmanje 150 mrtvih.Toliko od mene pa izracunajte da li je 1 000.000 ili mnoooogo vise.

homo_sapiens

Post by homo_sapiens » 01/02/2008 17:57

Odakle ti iskrsnu, Bin-Ladena ti ???

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 01/02/2008 19:25

karanana wrote:
slazem se, da ne kazem potpis!

kijameta

Post by kijameta » 01/02/2008 19:56

A sta mislite koliko je ORB skrsio para da izracuna ovaj podatak,svaki taj $ je izdvojen iz neke donacije za Irak. Klasicno pranje para.Lesinari.
A kada bi USA vojska sutra otisla,onda bi stvarno bilo 1 milijun mrtvih i vise,USA vojska je jedina sila koja spracava da zemlja ne zavrsi u totalnom nacionalnom i vjerskom ratu,gdje bi komotno mogli postaviti novu definiciju genocida,osim u kurdsim dijelovima,tamo bi uletila turska vojska i zavela red i mir,ne bi smjeli ni po ulici pljuvat a kamoli bombe postavljati.

Post Reply