Vinjete

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#1 Vinjete

Post by eduscho »

Postovani,

molim vas info gdje se mogu kupiti vinjete za Sloveniju i Austriju? Trebam putovati u Hamburg, a rekose mi da su auto putevi u Njemackoj besplatni, a u Sloveniji i Austriji treba vinjeta!?
Zna li ko sta o ovome?

Pozdrav
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#2 Re: Vinjete

Post by _aja_ »

Mislim da se kod slovenaca vinjete mogu kupiti na benzinskim postajama.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3 Re: Vinjete

Post by dustaban »

_aja_ wrote:Mislim da se kod slovenaca vinjete mogu kupiti na benzinskim postajama.
LOGICNO. U Sloveniji se vinjete kupuju na benzinskim postajama.

Kod nas se vinjete nece nikad prodavati, a nadopunu onog gowneta sto ti samo zamjenjuje kesh mozes izvrsiti samo na dva mjesta, na naplatnim rampama i to tako da ostavis auto na samoj rampi i molis boga da ga neko ne opauci!
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#4 Re: Vinjete

Post by blugirl »

eduscho wrote:Postovani,

molim vas info gdje se mogu kupiti vinjete za Sloveniju i Austriju? Trebam putovati u Hamburg, a rekose mi da su auto putevi u Njemackoj besplatni, a u Sloveniji i Austriji treba vinjeta!?
Zna li ko sta o ovome?

Pozdrav
Imas odmah na granici kad udjes u Sloveniju ili trafiku ili stanes na prvu benzinsku. Ja zadnji put kupila i slo i austrijsku vinjetu odmah na slo granici. Macelj mislim da je bio
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Vinjete

Post by Danguba »

blugirl wrote:
eduscho wrote:Postovani,

molim vas info gdje se mogu kupiti vinjete za Sloveniju i Austriju? Trebam putovati u Hamburg, a rekose mi da su auto putevi u Njemackoj besplatni, a u Sloveniji i Austriji treba vinjeta!?
Zna li ko sta o ovome?

Pozdrav
Imas odmah na granici kad udjes u Sloveniju ili trafiku ili stanes na prvu benzinsku. Ja zadnji put kupila i slo i austrijsku vinjetu odmah na slo granici. Macelj mislim da je bio
Ima na granici i jedne i druge vinjete.
Nemoj ni slucajno rizikovati. Slovenci nisane sa durbinom :lol: :lol: a ja im se uvijek to :D a u Austriji nemoj ni kilometra voziti bez vinjete. Odmah na ulazu na Sentilju dolazi ti Spilfeld e tu znaju odmah da skrenu sve na parking i provjeravaju. Ako ih tu nema, ne brini na svakom naplatnoj kucici gdje se placa tunel (dva puta) postavljene kamere a i teta stalno gleda(diskretno) imas li vinjetu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#6 Re: Vinjete

Post by hrle1976 »

eduscho wrote:Postovani,

molim vas info gdje se mogu kupiti vinjete za Sloveniju i Austriju? Trebam putovati u Hamburg, a rekose mi da su auto putevi u Njemackoj besplatni, a u Sloveniji i Austriji treba vinjeta!?
Zna li ko sta o ovome?

Pozdrav
Granica izmedju SLO i HR se nece ukinuti za narednih 7-10 godina. Vinjetu za Sloveniju kupis na samoj granici kad ulazis. Ako budes vozio do prve pumpe mozes to vozikanje platiti 500€ ili oduzimanje auta ako ne da platis pa se slikaj. Vinjetu za Austriju kupis na zadnjoj OMV ili Petrola pumpi ako ides preko Sentija ili na samom ulazu u Austriju. Ako preko Karavanki onda kupis na zadnjoj Petrolovoj pumpi kod Jesenic. Prolaz kroz predor Karavanke kosta 6,5€ dodatno. Ako ides preko Sentilja, u Austriji ces dodatno platit dva puta cestninu skupa 13€ ako preko Kravankah onda u Austriji samo jedan put od 9,5€.
sabih05
Posts: 71
Joined: 21/02/2005 10:32

#7 Re: Vinjete

Post by sabih05 »

Na samom granicnom prelazu izmedju Hrvatske i Slovenije odmah mozes kupiti i slovenacku i austrijsku vinjetu. Ne mozes promasiti, imas oznacena prodajna mjesta.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#8 Re: Vinjete

Post by eduscho »

Meni treba za 15 dana, jel se moze naci takva ili su na mjesec dana najkrace?

LP
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#9 Re: Vinjete

Post by swanfilter »

Ako idete na Metlika granicni prelaz bemzinska pumpa je odmah nakon prelaza. A mozda ih i na granici odmah nalijepe kao crnogorci onu takusu :-D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#10 Re: Vinjete

Post by hrle1976 »

eduscho wrote:Meni treba za 15 dana, jel se moze naci takva ili su na mjesec dana najkrace?

LP
Za Sloveniju kupis na mjesec dana, jer kosta 30€ a inace druga opcija je sedmicna (7 dana) ali kosta 15€ pa te isto ispadne. Za Asutriju dva puta po 10 dana, ukupno 15,40€.
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#11 Re: Vinjete

Post by topcam »

Joj jarane jest ti pala kasika u med. Ako pozuris, a Hamburg-Kiel nije daleko, stici ces i na
Kieler Woche, taman malo setnje sa punicom. :lol:


Zdravstveno osiguranje ne zaboravi, koji dan duze od planiranog boravka. Za gorivo
se isplati sici sa autoputa (usteda do 10 centi po litru, zavisi gdje se nalazis).

Spavanje na Rastplatz (Odmaraliste) u njemackoj i austriji dozvoljeno, u HR je to vec
divlje kampovanje. U slucaju guzve i mic po mic voznje, prakticno je usmjeriti na prvo odmaraliste
i hladovina, dok se saobracaj ne opusti malo.

Ako ides sa zenom i djetetom, imas za 35 ili 45 € hotel/pansion u Regensburgu sa doruckom, to
ti je negdje pola puta i taman. I sa dvoje djece ti je ista cijena.

Sam ako vozis mozes se i u autu guzvat, ja neneser i peskir ponesem, pa kad tocim gorivo i
svratim u wc( 0,50 €) usput se osvjezim (klasika, umiti i zube oprat).

Gdje platis wc tu vecinom dobijes nazad kao bon za kafu (0,50 €) razliku moras doplatiti naravno.
Ja sve sto konzumiram ponesem od kuce.

Isto praktikujem voznju od 120 do 140 km/h, samo kad su tri trake ili nocu kad nema kamiona,
vozim brze, na relaciji SA-HH to je nekih 250 km


Za austriju dvije vinjete po 10 dana 16,60 €, vaze tek kad ih pravilno zaljepis na sofersajbu.
Kazna bez vinjete je 120 €, ako nisi zalijepio kako treba kazna 2-4 puta veca.

Kad su austrijanci tek uveli vinjete mi smo sa 3 auto koristili jednu vinjetu (kad se poklopi sve),
ali ta su vremena prosla. Nije nikakva prevara bila, uvijek se samo jedno auto nalazilo u austriji.
Naprotiv ekoloski smo nastrojeni i protiv sjece drveca za malo papira od kojeg se prave vinjete.

Nisu bas ljubitelji prirode, iz tog razloga je vinjeta samo kad je potpuno zaljepis vazeca.

Sloveniju je moguce i bez vinjete proci, ali ce slovenci u jeku slovenacke tranzit turisticke sezone :mrgreen: , blokirati
ceste gradilistima i usmjeriti saobracaj na autoput, i to ce biti obicna baustela, al hajd.
Tako da je kroz SLO vinjeta preporucljiva.

Kroz Austriju imas 2 tunela 4,50 € i 7,50 € ne zaboravi ukljucit "ono" da ne usisava zrak s vana, ne znam kako se
zove. Veliko dugme na sred armature i svijetli zuto. :oops:
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#12 Re: Vinjete

Post by Astrix »

Na koliko se može najmanja vinjeta u Slo uzeti, trebao bih u Ljubljanju ići i mislim da neću duže od 3-4 dana ostati...?
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#13 Re: Vinjete

Post by muzicar_iz_parka »

7 dana, košta 15 E.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#14 Re: Vinjete

Post by Kataklinger »

A kako se to pravilno lijepi vinjeta? Dakle, najbolje kupiti odmah na granici, ne usuđivati se voziti do prve benzinske poslije granice.

Usput, ovi iskusniji, što su obišli Evropu autom, preporuka za put od Sarajeva do npr. Beča, pa dalje do Minhena? Kojom rutom ići?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Vinjete

Post by insomnia78 »

U gornji lijevi cosak sajbe
Imas na svakoj upustvo kako se postavlja
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#16 Re: Vinjete

Post by apsidejzi »

Kataklinger wrote:A kako se to pravilno lijepi vinjeta? Dakle, najbolje kupiti odmah na granici, ne usuđivati se voziti do prve benzinske poslije granice.

Usput, ovi iskusniji, što su obišli Evropu autom, preporuka za put od Sarajeva do npr. Beča, pa dalje do Minhena? Kojom rutom ići?
Idi na Ljubljanu. Baca te na mnogo ljepsi austrijski autoput nego ako ides preko Maribora. Ides lagano Ljubljana, Villach, Salzburg, Minhen.

E jedino ako bas moras preko Beca onda ti ostaje Maribor al put od Maribora do Graca je pun tunela i svaki se nesto renovira i onda 70 ogranicenje...Ljetos sam tu izgubio kamaru vremena.

U principu ides na Brod a onda slijedis Zagreb. Odmah poslije zagreba je odvajanje za Ljubljanu ili Maribor.
MMM1977
Posts: 4418
Joined: 15/07/2009 12:56

#17 Re: Vinjete

Post by MMM1977 »

apsidejzi wrote:
Kataklinger wrote:A kako se to pravilno lijepi vinjeta? Dakle, najbolje kupiti odmah na granici, ne usuđivati se voziti do prve benzinske poslije granice.

Usput, ovi iskusniji, što su obišli Evropu autom, preporuka za put od Sarajeva do npr. Beča, pa dalje do Minhena? Kojom rutom ići?
Idi na Ljubljanu. Baca te na mnogo ljepsi austrijski autoput nego ako ides preko Maribora. Ides lagano Ljubljana, Villach, Salzburg, Minhen.

E jedino ako bas moras preko Beca onda ti ostaje Maribor al put od Maribora do Graca je pun tunela i svaki se nesto renovira i onda 70 ogranicenje...Ljetos sam tu izgubio kamaru vremena.

U principu ides na Brod a onda slijedis Zagreb. Odmah poslije zagreba je odvajanje za Ljubljanu ili Maribor.
Ja uvijek biram put preko Budimpešte ako idem za Beč. Bolja cesta i jeftinije. Autoput od Šamca do Osijeka i od Mohača do Pešte uvijek prazan, dušu dao za propuhivanje motora. Najbolje voziti nedeljom, jer onda nema gužve ni od Pešte do Beča, radnim danom zna biti baš zagužvano.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#18 Re: Vinjete

Post by titinho »

Na granici Hrvatske i Slovenije imas objekte u kojima se kupuju vinjete, lijepo je oznaceno kada dodjes na granicu, jasno vidljivo.
Slovenija 15 eura, Austrija 8.70 eura (10 dana)

I spremi eura za tunele kroz Austriju, otprilike na Ljubljanu kad ides imas Tauern i Karavanke otprilike 11 i 7 eura. a preko Maribora imas poslije Graza 2 tunela otprilike 6 i 10 eura. moze se tacno provjeriti na netu. Preko Maribora i Graza kad ides do Wurzburga (a3 na a7 autput) blize je nekih 50-70km. Tuneli su 100km/h, i imas nekih 2-3km izmedju Hrvatske i Slovenije, radova na putu. Poslije Graza ganjas Wels,Linz i Passau (Njemacka).

Ako ides preko Maribor,Graz,Passau,Regensburg,Nurnberg,Wurzburg onda je malo lakse jer u Njemacku ulazis na autobahn A3 i kod Wurzburga ides na A7 za Hamburg.
Ako ides preko Ljubljana,Villach,Munchen,Nurnberg,Wurzburg, onda ulazis u Njemacku na A8 kod Salzubrga pa kod Minhena ides na A99 (okolo Minhena), pa kod Allianz Arene na A9 i onda kod Nurnberga na A3 pa kod Wurzburg na A7 i taj te vodi u Hamburg.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19 Re: Vinjete

Post by vjesticanametli »

MMM1977 wrote:
apsidejzi wrote:
Kataklinger wrote:A kako se to pravilno lijepi vinjeta? Dakle, najbolje kupiti odmah na granici, ne usuđivati se voziti do prve benzinske poslije granice.

Usput, ovi iskusniji, što su obišli Evropu autom, preporuka za put od Sarajeva do npr. Beča, pa dalje do Minhena? Kojom rutom ići?
Idi na Ljubljanu. Baca te na mnogo ljepsi austrijski autoput nego ako ides preko Maribora. Ides lagano Ljubljana, Villach, Salzburg, Minhen.

E jedino ako bas moras preko Beca onda ti ostaje Maribor al put od Maribora do Graca je pun tunela i svaki se nesto renovira i onda 70 ogranicenje...Ljetos sam tu izgubio kamaru vremena.

U principu ides na Brod a onda slijedis Zagreb. Odmah poslije zagreba je odvajanje za Ljubljanu ili Maribor.
Ja uvijek biram put preko Budimpešte ako idem za Beč. Bolja cesta i jeftinije. Autoput od Šamca do Osijeka i od Mohača do Pešte uvijek prazan, dušu dao za propuhivanje motora. Najbolje voziti nedeljom, jer onda nema gužve ni od Pešte do Beča, radnim danom zna biti baš zagužvano.
da i ja...puno ljepse.... obiĐŽes svega hahah i nema slovencima love od vinjete :evil:
MMM1977
Posts: 4418
Joined: 15/07/2009 12:56

#20 Re: Vinjete

Post by MMM1977 »

Nema mi ništa mrže nego njima plaćati bilo šta. Pogotovo preko Maribora, pripišaj vožnje a 15 eur.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#21 Re: Vinjete

Post by vjesticanametli »

:D :-D
taricco
Posts: 28
Joined: 25/07/2011 11:37

#22 Re: Vinjete

Post by taricco »

Pozdrav. Interesuje me je li neko zna po kojem osnovu se naplacuju vinjete u sloveniji, kao ima neka kategorija 2A, i ona kosta 15 eura, i 2B kosta 30 eura. E sad, 2A vazi kao za vozila ispod 3,5t i visinu ispod 1,3 metra?? Mislim, samo rijetki roadsteri su nizi od 1,3 metra, nema mi nikakve logike da cu morati platiti 30 eura, a vozim skodu fabiju? Hvala.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#23 Re: Vinjete

Post by zforumas »

taricco wrote:Pozdrav. Interesuje me je li neko zna po kojem osnovu se naplacuju vinjete u sloveniji, kao ima neka kategorija 2A, i ona kosta 15 eura, i 2B kosta 30 eura. E sad, 2A vazi kao za vozila ispod 3,5t i visinu ispod 1,3 metra?? Mislim, samo rijetki roadsteri su nizi od 1,3 metra, nema mi nikakve logike da cu morati platiti 30 eura, a vozim skodu fabiju? Hvala.
Uzmes vinjetu od 15€ i vozi misko.... 1,3m je visina iznad prve osovine.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#24 Re: Vinjete

Post by Logovan »

Ma hajte molim vas....
taricco
Posts: 28
Joined: 25/07/2011 11:37

#25 Re: Vinjete

Post by taricco »

zforumas wrote:
taricco wrote:Pozdrav. Interesuje me je li neko zna po kojem osnovu se naplacuju vinjete u sloveniji, kao ima neka kategorija 2A, i ona kosta 15 eura, i 2B kosta 30 eura. E sad, 2A vazi kao za vozila ispod 3,5t i visinu ispod 1,3 metra?? Mislim, samo rijetki roadsteri su nizi od 1,3 metra, nema mi nikakve logike da cu morati platiti 30 eura, a vozim skodu fabiju? Hvala.
Uzmes vinjetu od 15€ i vozi misko.... 1,3m je visina iznad prve osovine.
Odlicno, hvala puno :D
Post Reply