Vilsonovo od 17h - gdje je barem jedan policajac?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

braca

Vilsonovo od 17h - gdje je barem jedan policajac?

Post by braca » 22/06/2011 23:02

Ciao Creasy, sta ima?

Znaci, Vilsonovo, veoma cesto odem sa djecom na vozikanja biciklima iza 17h, jednako kao i stotine i stotine drugih gradjana grada Sarajeva. Mozda i hiljade, nisam brojao.

Jedna od najuocljivijih pojava su omladinci i adolescenti koji ludjackim voznjama svojih bicikala zivotno ugrozavaju onu malu djecu roditelja koja su ih izvela u laganu setnju u ovu gradsku oazu mira. Nisu rijetka pojava ni skuteri, naravno veoma cesto bez registracije, opet omladinci koji valjda pokusavaju da impresioniraju omladinke. Prodje pocesto i po koji auto, ko fol šatro zalutao.

Jel' problem delegirati makar jednog policajca-biciklistu u ovu relativno veliku zonu/oazu sa apsolutno velikom koncentracijom gradjana? Naravno da nije problem, a ako su policajci-biciklisti i dalje zauzeti pravljenjem čeka na uglovima raskrsnica, ne bi li uhvatili kakvog vozaca koji nije svezao pojas, i Vilsonovo im nije opsti-javni interes, zar je u tom slucaju problem barem jednog policajca-pjesaka delegirati u Vilsonovo od 17h pa nadalje?

Nemojte mi truniti da tamo patrolira policija, nema ih "ni za lijeka", tamo sam haman svaki dan, ja nemam problema sa kamikazama na biciklima, no vidim da je samo stvar trenutka kada ce (ne daj Boze) neko dijete zaplatiti.

Bas me interesuje sta ce sluzbeni forumski branitelj nerada policije prokomentarisati na ovu temu u interesu odbrane neinteresa policije za najvecu koncentraciju gradjana u gradu u toku jednog ljetnjeg dana.

bull21

Re: Vilsonovo od 17h - gdje je barem jedan policajac?

Post by bull21 » 22/06/2011 23:18

Skokni do skenderije oko 5-6 pa češ vidjeti drotova na biciklima. Sjagme se ponekad i prije 5, valjda čekaju ljude sa posla...

Black swan

Post by Black swan » 22/06/2011 23:24

vilsonovo ko video igrica
kako proći bez povrede :cry:

HaHaHa2

Post by HaHaHa2 » 22/06/2011 23:25

@braca, nemoj mislit da ih branim al' i ja sam skoro svaki dan u Vilsonovom i svaki put ih vidim, sto pozornika sto bicikliste.E sad je li to puka slucajnost...

dezurni_ucenik
Been thanked: 1 time

Post by dezurni_ucenik » 22/06/2011 23:40

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 21:46, edited 1 time in total.

poznanik

Post by poznanik » 23/06/2011 00:08

HaHaHa2 wrote:@braca, nemoj mislit da ih branim al' i ja sam skoro svaki dan u Vilsonovom i svaki put ih vidim, sto pozornika sto bicikliste.E sad je li to puka slucajnost...

Od mosta kod El.privrede do Vrbanja mosta je 1.700m. Ne može jedan policajac, koji je prisutan uglavnom oko 17 sati radnim danima ili vikendom iza podne, ne bi li kaznio zaboravne vozače, imati nadzor nad cijelim Vilsonovim. Ponekad zalutaju djevojke policajci na biciklima, ponekad po jedan muški, i tu su najviše po pola sata, odvezu krug-dva - i nigdje ih više... :(
Ne može policija, takođe, dežurati sve vrijeme i kažnjavati prestupnike, ali može u nekoliko dana snažno pojačati nadzor, može tako i češće raditi, može početi sprovoditi zakon i najstrožije kažnjavati, i siguran sam da će, bar u dogledno vrijeme, broj izgrednika biti znatno manji. Ma, svi će saznati za par sati da policija kažnjava brzu vožnju na biciklima, da kažnjava vožnju bez kaciga (nedavno je poginuo mladić...), da kažnjava sugrađane koji ne mare za pravila sa brnjicom na psima...

Međutim, neće policija N.Sarajeva samoinicijativno ništa pokrenuti, u to sam ubijeđen. Sve dok im neko ne zatraži pojačan nadzor, dok neko ne uputi pismo s kritikama i sl. Možda neko iz "gradskih" udruženja pročita ovu temu i problem šetača na Vilsonovom i pošalje neko pismo...

zikmu

Post by zikmu » 23/06/2011 00:41

I ja sam cesto na Vilsu, i u zadnje vrijeme sam ih vidjao po 3-4 na biciklima... ali treba da su tu svaki dan i malo da provjere mangupcice sa cukama i ove trenerka style... A ovo za jurnjavu ima i do roditelja, puste djecu kao da nema nigdje nikog... djete samo po cesti hoda...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 23/06/2011 01:58

poznanik wrote:Međutim, neće policija N.Sarajeva samoinicijativno ništa pokrenuti, u to sam ubijeđen. Sve dok im neko ne zatraži pojačan nadzor, dok neko ne uputi pismo s kritikama i sl. Možda neko iz "gradskih" udruženja pročita ovu temu i problem šetača na Vilsonovom i pošalje neko pismo...

Evo ovdje se mogu poslati primjedbe i sugestije MUP-u Kantona:
http://mupks.ba/?jezik=bos&x=83

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 23/06/2011 07:07

Ja sinoc vidio policajca i policajku (dobra plavka) na biciklu.

A vi roditelji malo pripazite na svoju djecu, najgore mi je vozim biciklo, a roditelj pusti djete i ono u jednom trenutku samo krene na drugu stranu i onda dodjem u dilemu dal da sa biciklom spucam roditelja ili da se sklanjajuci od djetete zabijem u kakvo drvo.

poznanik

Post by poznanik » 23/06/2011 07:26

maxell_sarajevo wrote:...A vi roditelji malo pripazite na svoju djecu, najgore mi je vozim biciklo, a roditelj pusti djete i ono u jednom trenutku samo krene na drugu stranu i onda dodjem u dilemu dal da sa biciklom spucam roditelja ili da se sklanjajuci od djetete zabijem u kakvo drvo.

Da bicikl voziš po propisanoj brzini, ne bi dolazio u sličnu dilemu, jer Vilsonovo šetalište je, nakon 17 sati - šetalište, nije biciklistička staza... :oops:

dadoka84
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by dadoka84 » 23/06/2011 07:47

25 kmh... toliko je max dozvoljeno za bicikl. Da vecina vozi vilsonovim svaki dan tom brzinom bilo bi mrtvih svako malo. 10kmh je brzina za vilsa. Ja obicno prodjem pored rijeke onim travnatim dijelom.

Ken_M
Been thanked: 5 times

Post by Ken_M » 23/06/2011 08:37

poznanik wrote:Da bicikl voziš po propisanoj brzini, ne bi dolazio u sličnu dilemu, jer Vilsonovo šetalište je, nakon 17 sati - šetalište, nije biciklistička staza... :oops:

Samim tim sto je, koliko se sjecam, znak zabrane za sva motorna vozila iza 17 sati ne pretvara cestu u setaliste. Nigdje nema zabrane za bicikl. Tamo gdje nema biciklisticke staze dozvoljeno je kretanje bicikla desnom stranom ceste u smijeru kretanja osim, naravno, autoputem ali vilsonovo nije autoput.

HaHaHa2

Post by HaHaHa2 » 23/06/2011 08:46

poznanik wrote:
HaHaHa2 wrote:@braca, nemoj mislit da ih branim al' i ja sam skoro svaki dan u Vilsonovom i svaki put ih vidim, sto pozornika sto bicikliste.E sad je li to puka slucajnost...

Od mosta kod El.privrede do Vrbanja mosta je 1.700m. Ne može jedan policajac, koji je prisutan uglavnom oko 17 sati radnim danima ili vikendom iza podne, ne bi li kaznio zaboravne vozače, imati nadzor nad cijelim Vilsonovim. Ponekad zalutaju djevojke policajci na biciklima, ponekad po jedan muški, i tu su najviše po pola sata, odvezu krug-dva - i nigdje ih više... :(
Ne može policija, takođe, dežurati sve vrijeme i kažnjavati prestupnike, ali može u nekoliko dana snažno pojačati nadzor, može tako i češće raditi, može početi sprovoditi zakon i najstrožije kažnjavati, i siguran sam da će, bar u dogledno vrijeme, broj izgrednika biti znatno manji. Ma, svi će saznati za par sati da policija kažnjava brzu vožnju na biciklima, da kažnjava vožnju bez kaciga (nedavno je poginuo mladić...), da kažnjava sugrađane koji ne mare za pravila sa brnjicom na psima...

Međutim, neće policija N.Sarajeva samoinicijativno ništa pokrenuti, u to sam ubijeđen. Sve dok im neko ne zatraži pojačan nadzor, dok neko ne uputi pismo s kritikama i sl. Možda neko iz "gradskih" udruženja pročita ovu temu i problem šetača na Vilsonovom i pošalje neko pismo...

Pa onaj "debeljuca" na biciklu je neki dan zaustavljao ove s psima koji nisu imali brnice i pisao im naloge (dok sam ja stajao sa drustvom napisao je bar 6-7).Cesto sam znao vidjeti djevojku sa argentinskom dogom koja nije marila za nikoga u Vilsonovom pa eto i njoj "debeli" napisa prijavu.Nigdje na forumu ne procitah da je neko napisao kako je pas napao drota u Vilsonovom prije par dana i pritom ga ugrizao za ruku a da je nedo bog izvukao pistolj i pucao u psa (ovo jucer saznadoh da moze) bilo bi ovdje na forumu svega i svacega...Da drotovi pisu za nenosenje kacige biciklistima onda bi ovdje bila ona standardna prica "sta mene pegla za kacigu, neka hvata kriminalce" i sl.

cappy_tempo

Post by cappy_tempo » 23/06/2011 08:56

HaHaHa2 ja uvijek kazem da trebaju pisati za kacige ali onda vidim da 99% njih ne nosi kacigu,neki je drze na upravljacu,a neki je nemaju nikako i kako onda on moze meni doci i pisati kaznu sto nemam kacige,a on koji sprovodi taj zakon nece da je stavi. ja je licno nosam stalno osim sada jer je pravo vruce ali nek me sad nekad eto zaustavi kad je nemam i nek pocne pametovati fino cu ga vodovodu prosljediti da se zali. juce sa jaranom sjedim kod at mejdana i stoji patrola policijska i 4 specijalca kulturno kafenisu ali oni su parkirali kod prvog kafica kad se ide od papagajke,a dva dana prije toga su tu stali i pisali kazne raji koja su isto tako parkirala da kafu popiju. kad oni pocnu zakon postovati onda mogu drugima pametovati i pisati kazne,a ovako u vecini slucajeva krse sve moguce zakone onda nemaju pravo nekome pametovati zbog kacige,pojasa i slicno.

madnessa

Post by madnessa » 23/06/2011 09:01

Ken_M wrote:
poznanik wrote:Da bicikl voziš po propisanoj brzini, ne bi dolazio u sličnu dilemu, jer Vilsonovo šetalište je, nakon 17 sati - šetalište, nije biciklistička staza... :oops:

Samim tim sto je, koliko se sjecam, znak zabrane za sva motorna vozila iza 17 sati ne pretvara cestu u setaliste. Nigdje nema zabrane za bicikl. Tamo gdje nema biciklisticke staze dozvoljeno je kretanje bicikla desnom stranom ceste u smijeru kretanja osim, naravno, autoputem ali vilsonovo nije autoput.

:thumbup:

isto tako da roditelji vode djecu za rucicu bilo bi ugodnije voziti bicikl ili rolati se. djeca do 2g znaju i po 10m biti udaljeni od roditelja, koji su se zapricali s nekim. treba sankcionisati i ove roditelje, ako cemo pravo. dalje, to sto ljudi imaju pravo da se krecu ulicom ne znaci da ne moraju postivati osnovna saobracajna pravila. ponekad se osjecam kao na slalomu kada pokusavam biciklom preci duzinu vilsa. i nemoguce je ne voziti bicikl po "propisanoj" brzini, jer je guzva tolika da je mozda pametnije sici sa istog. nama generalno trebaju biciklisticke staze.

@HaHaHa2: ovo za kacige se slazem... prvenstveno je nosim radi svoje sigurnosti, kao sto i voznju prilagodim uslovima na putu, stanem na semaforu i sl. i generalno mi je bezveze sto se izjavljuje nesto poput "kud mene nadje pored toliko problema". ne mogu se manji problemi ostaviti na cekanje, jer zaboga postoje veci problemi. ispada da se prvo trebaju rijesiti problemi poput korupcije, droge, obrazovanja i sl., pa onda mozemo poceti pricati o nosenju kaciga. problem je problem i ti sada odgovaras za njega.

@cappy_tempo: fino 122 i prijavis policajca. nerijetko im proslijedim sliku cuvara reda u neredu.

roki

Post by roki » 23/06/2011 09:08

Trebate se ugledati na lika koji se vazda na biciklu voza po Vilsonovom,onako pomršav,sa onim tankim gumama.On je prošle godine djevojčici bacio skejt u Miljacku.Njemu oko 30 a njoj oko 10,valjda naletila na njega ili šta već :x

braca

Post by braca » 23/06/2011 09:13

1. sticajem okolnosti, Vils JESTE i za setace i za roditelje i za malu djecu, ali i za bicikliste. Imajuci to u vidu, jasno je kao dan da se biciklom u takvim uvjetima treba VOZIKATI savim lagano, oprezno, sto velika vecina i radi. Naravno, ko je taj da moze odrediti da djeca ne smiju "švrljati" po Vilsonovom, a kazem ako je za sviju - a jeste - treba se prilagoditi situaciji i ne divljati. Postoji jedan dio divljaka - mali dio - i zbog njih bi policija treba biti tamo.

2. mora da su ti neki policajci NEVIDLJIVI, bio sam jucer sa djecom na Vilsu od 17h do 21 h, gore-dolje, policiju nisam vidio, a bas sam ih "okom" trazio.

3. POTPISUJEM POD PUNIM MORALNIM I MATERIJANIM GARANCIJAMA DA HAMAN NI JEDAN POLICAJAC NE NOSI KACIGU NA GLAVI ZA VRIJEME POLICIJSKOG SLUZBOVANJA NA BICIKLIMA, VIDJAM IH POSEBNO DOSTA OKO "RAPIDOVOG" NEBODERA NA SKENDERIJI. NOSE ONE SVOJE IZLIZANE - NEKADA BILE PLAVE - KAPICE/KACKETE ILI NE NOSE NISTA. SAD CU SE ZAINATITI I KADA BUDE PRILIKA SLIKATI CU IH.

4. moja djeca kacige nose, ne radi policije, to svakako ne.

5. ja vjerujem da ponekada pokoji policajac PRODJE Vilsonovim, ali to nije dovoljno, potrebno je STALNO prisustvo u terminu od 17h, makar jedan, a to nije neko mudro slovo za odraditi, ipak je Vils od opsteg javnog interesa.

6. ne treba taj policajac nikoga kaznjavati, bile bi sasvim dovoljne opomene, posebno omladincima koji i jesu najveci trkaci po Vilsonovom
Last edited by braca on 23/06/2011 10:42, edited 2 times in total.

JThomas
Been thanked: 42 times

Post by JThomas » 23/06/2011 09:29

ne nose nikad kacige, živa istina, samo one kačkete. a o parkiranju policije je bilo već dosta materijala na temi majstori parkiranja...

Creasy

Post by Creasy » 23/06/2011 10:49

cappy_tempo wrote:HaHaHa2 ja uvijek kazem da trebaju pisati za kacige ali onda vidim da 99% njih ne nosi kacigu,neki je drze na upravljacu,a neki je nemaju nikako i kako onda on moze meni doci i pisati kaznu sto nemam kacige,a on koji sprovodi taj zakon nece da je stavi. ja je licno nosam stalno osim sada jer je pravo vruce ali nek me sad nekad eto zaustavi kad je nemam i nek pocne pametovati fino cu ga vodovodu prosljediti da se zali. juce sa jaranom sjedim kod at mejdana i stoji patrola policijska i 4 specijalca kulturno kafenisu ali oni su parkirali kod prvog kafica kad se ide od papagajke,a dva dana prije toga su tu stali i pisali kazne raji koja su isto tako parkirala da kafu popiju. kad oni pocnu zakon postovati onda mogu drugima pametovati i pisati kazne,a ovako u vecini slucajeva krse sve moguce zakone onda nemaju pravo nekome pametovati zbog kacige,pojasa i slicno.

:lol:

Pa ne pises ti njega, nego on tebe. :D

braca

Post by braca » 23/06/2011 11:17

Lijepo moderno doba kada se foto-aparat (mobitel) lako trzne iz dzepa, pa onda MI fotografisemo - NJEGA. :lol:

HaHaHa2

Post by HaHaHa2 » 23/06/2011 11:21

braca wrote:Lijepo moderno doba kada se foto-aparat (mobitel) lako trzne iz dzepa, pa onda MI fotografisemo - NJEGA. :lol:

Je li to opet hajka na drotove? :D

Black swan

Post by Black swan » 23/06/2011 11:27

mislim da su kacige za vilsonovo bezveze
ja kacigu nosim samo kada idem preko entitetske linije :) i kad nije vodoravan put :mrgreen:

Creasy

Post by Creasy » 23/06/2011 11:37

HaHaHa2 wrote:
braca wrote:Lijepo moderno doba kada se foto-aparat (mobitel) lako trzne iz dzepa, pa onda MI fotografisemo - NJEGA. :lol:

Je li to opet hajka na drotove? :D

Braca opet dobio kaznu za parkiranje. :lol:

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Post by drndalo » 23/06/2011 12:58

Nisam odavno prosao Vilsonovim osim ujutro autom, pa ne znam ima li ih, ali ako ih zaista nema, napisite e-mail MUPu KS, i pozalite se... Ja sam za jednu drugu stvar tako uradio, bas da vidim sta ce biti...

U roku 2 dana zove me neko iz njihove sluzbe za odnose s javnoscu da me obavijesti da su primili prituzbu, te da je provjera u toku... Bla, bla, u najkracem roku ce vidjeti sa direkcijom za ceste, i ZYX jos nekim, nesto... Sve skupa, u roku od oko 15 dana, tu gdje sam ih upozorio da postoji opasnost, osvanuli su novi saobracajni znakovi, bez kojih se ni kaznjavat kretene nije moglo...

Da li su nakon toga kaznjavali zbog novih znakova, ne znam, ali sam ja postigao ono sto sam pokusao, a u sta sam iskreno sumnjao...

Napisati 3 reda u e-mailu traje 3 minuta...

cappy_tempo

Post by cappy_tempo » 23/06/2011 13:03

creasy ti policajac na biciklu bez kacige i zaustavis mene isto bez kacige i pises mi kaznu kako krsim zakon,a ti koji ga sprovodis krsis ga. dakle ti mene zapises onda ja izvadim mobitel ili ja tebe zapisem i kazem ja vrsim gradjansko hapsenje kao u americkim filmovima ? :mrgreen:

Post Reply