Vijecnica u vlasnistvu Grada

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#1 Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

plava strijela
Posts: 346
Joined: 08/04/2014 17:50

#2 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by plava strijela »

Avetinho wrote: 03/03/2023 13:30 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-v ... /230303039

Cija je do sada bila?
Rizo sa ženom živio u njoj pa je onda prodao jednom amerikancu iz kentakija.
User avatar
Qler
Posts: 23726
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Qler »

:D :D :D :lol: :lol: :lol:

Jamo jamo, ne bi je prodao, jok, kaki, ni za kakve pare :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Haris.ba »

Avetinho wrote: 03/03/2023 13:30 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-v ... /230303039

Cija je do sada bila?
Pa pise u tekstu
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

Haris.ba wrote: 03/03/2023 13:39
Avetinho wrote: 03/03/2023 13:30 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-v ... /230303039

Cija je do sada bila?
Pa pise u tekstu
Gdje? Ne vidim dobro.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Haris.ba »

Haris.ba wrote: 03/03/2023 13:39
Avetinho wrote: 03/03/2023 13:30 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-v ... /230303039

Cija je do sada bila?
Pa pise u tekstu
Bila je "privremeno" od drzave BiH. I sad su konacno dobili ko je vlasnik.

Nije postojao pojam vlasnistva kao danas. Zato i nisu napisali ko je vlasnik.

Slicno ko sto ima mukata na vakuf 5 grosa godisnje upisana.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#7 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

Haris.ba wrote: 03/03/2023 13:50
Haris.ba wrote: 03/03/2023 13:39

Pa pise u tekstu
Bila je "privremeno" od drzave BiH. I sad su konacno dobili ko je vlasnik.

Nije postojao pojam vlasnistva kao danas. Zato i nisu napisali ko je vlasnik.

Slicno ko sto ima mukata na vakuf 5 grosa godisnje upisana.
Aha, sad razumijem. Oteli smo od sebe da dodijelimo sebi, velika pobjeda.
Ovako ide top lista "najvecih pobjeda" gradonacelnice:

1. Vijecnica u vlasnistvu Grada
2. Slika s cevabdzijama na Bascarsiji
3. Zlatna ogradica oko Vjecne vatre
4. Odrzavanje u dobrom stanju upozorenja "Pazi! Fasada se obrusava!" u Ferhadiji dok se fasade u Ferhadiji obrusavaju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45813
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Chmoljo »

NUBiH je nešto svojatao oko vijećnice. biblioteka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Haris.ba »

Chmoljo wrote: 03/03/2023 14:10 NUBiH je nešto svojatao oko vijećnice. biblioteka.
Pisalo se o tome. Nije htjela da spominje gradonacelnica.

NUB je bila upisana kao korisnik.

Nego, kada ce se poceti placati mukata?
Mukata vakuf vrsta je pravnog odnosa u islamskom pravu. Tu se daje vakufsko zemljište u zakup nekoj osobi da na njemu izgradi objekt uz obvezu plaćanja kirije. Nema konačnog vremenskog ograničenja. Vlasništvo je podijeljeno. Vlasnik zemljišta je vakuf, a vlasnik objekta zakupoprimac. Europsko građansko pravo ne poznaje podijeljeno vlasništvo te je ovo bio prvi problem austro-ugarske uprave u BiH. Davanje vakufskog dobra u zakup nastalo je kao odgovor ili kao potreba očuvanja vakufa od propadanja odnosno radi obnove devastirana vakufa čime bi mu se vratila funkcionalnost
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#10 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

Hajde sad mi je lakse! Po bombasticnom naslovu pomislio sam da je i to neko uspio prodati kakvom saudijskom princu ili barem ruskom mogulu.

Jad i bijeda, kad uporedim ovu "veliku pobjedu" s onima iz vremena gromada od gradonacelnika koji su Sarajevo stavljali u centar svijeta u vrijeme STENS-a i Olimpijade.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Hajvan »

trolololo lo


2018:
RSE: Više od 22 godine su prošle od tog istorijskog koncerta. Kako vam je Sarajevo izgledalo tada, a kako vam izgleda sada?

Novak (Laibach): Mi dolazimo u Sarajevo svakih par godina. Tada je bilo razrušeno, uništeno, danas je izgrađeno, čak više u neku ruku nego u drugim gradovima koji nisu imali rat, kao kod nas u Sloveniji. Neke stvari u Sloveniji se nisu maknule nigdje posljednjih 30 godina, u međuvremenu se Sarajevo napravilo. Vidi se da se grad razvija, da se život razvija, ali naravno situacija je kompleksna u Bosni, u Sarajevu. Već smo prošli kroz ekonomsku krizu, politička kriza ne prestaje. Ta bitka za bolji život neće biti završena tek tako.
https://www.slobodnaevropa.org/a/laibac ... 33948.html
User avatar
Leverage
Posts: 9554
Joined: 27/05/2018 16:32

#12 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Leverage »

Lik otvorio temu da botuje za SDA.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#13 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

To, omladinac, no pasaran! Odmah ad hominem!
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#14 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

Hajvan wrote: 03/03/2023 16:26 trolololo lo


2018:
RSE: Više od 22 godine su prošle od tog istorijskog koncerta. Kako vam je Sarajevo izgledalo tada, a kako vam izgleda sada?

Novak (Laibach): Mi dolazimo u Sarajevo svakih par godina. Tada je bilo razrušeno, uništeno, danas je izgrađeno, čak više u neku ruku nego u drugim gradovima koji nisu imali rat, kao kod nas u Sloveniji. Neke stvari u Sloveniji se nisu maknule nigdje posljednjih 30 godina, u međuvremenu se Sarajevo napravilo. Vidi se da se grad razvija, da se život razvija, ali naravno situacija je kompleksna u Bosni, u Sarajevu. Već smo prošli kroz ekonomsku krizu, politička kriza ne prestaje. Ta bitka za bolji život neće biti završena tek tako.
https://www.slobodnaevropa.org/a/laibac ... 33948.html
E to je, vidis, isto problem. Nadjemo neku rok grupu, ili neku drugu estradnu licnost, koja nam pomogne da na ovo nase stanje u govnima prevedemo u "moglo je i gore". I onda nam bude lakse, jer mozes mislit kako je lose onim jadnicima u Sloveniji.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Haris.ba »

Pa je li, ili nije? :D

Iznenađeni smo saopćenjem kako je Grad Sarajevo uspio
upisati pravo vlasništva nad zgradom Vijećnice bez učešća Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine u tom postupku, kao dugogodišnjeg nosioca prava raspolaganja, odnosno prava korištenja. Inače, NUBBiH je od 1951. godine nosilac prava raspolaganja nad zgradom Vijećnice, po odluci tada nadležnih organa Grada Sarajeva.


Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, a ni advokat koji zastupa instituciju nisu obavješteni o ovom postupku i o ovom rješenju, iako Zemljišno-knjižni ured, Odsjek za harmonizaciju, imaju podatke i zahtjev NUBBiH za upis prava vlasništva, shodno Zakonu o stvarnim pravima FBiH. Biblioteka je podnijela zahtjev Općini Stari Grad (prije više od dvije godine) na čijoj se lokaciji nalazi zgrada Vijećnice, da je upiše u katastarski operat, koji ni do danas nije riješen, a sve na osnovu Zakona o stvarnim pravima Federacije BiH.


Nakon granatiranja zgrade Vijećnice (25. augusta 1992.), zatim poslijeratnog nerješavanja pravno-finansijskog statusa NUBBiH, ovo je najveći napad na ovu instituciju u njenoj časnoj misiji kulture, obrazovanja i nauke. U časnoj historiji Sarajeva gradonačelnici su se zalagali za što bolje uslove i afirmaciju Biblioteke, kao jednog od simbola kulturnog identiteta države BiH; izgleda da smo sada dočekali gradonačelnicu koja čini suprotno i otima stečeno pravo Biblioteke i u tom činu borbe protiv kulture trijumfalno informiše javnost.


S obzirom da NUBBiH i advokat koji je zastupa nisu dobili ni rješenje po kojim se upisuje pravo vlasništva Grada Sarajeva, jasno je da ćemo svim pravnim sredstvima pobijati prava vlasništva i navedeni upis Grada Sarajeva, a protiv odgovornih podnijeti krivične prijave, jer se letimičnim uvidom u ZK izvadak koji gradonačelnica prezentira na službenom Twitter i Facebook nalogu vidi da se nije čekala ni pravosnažnost pomenutog rješenja.


Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine će istrajati u namjeri da zgrada Vijećnice pripada kulturi, onoj istinskoj, vjekovnoj, historijskoj, koja ima transcendirajuću vrijednost, a ne relativnu vrijednost pseudopolitičkog i administrativno-upravnog aparata i na tom planu pozivamo javnost da se uključi
Image
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#16 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

E samo nam ovo treba, da otimamo sami od sebe i to predstavimo kao veliku pobjedu pravde nad nepravdom. Padaj silo!

Haris.ba wrote: 03/03/2023 17:55 Pa je li, ili nije? :D

Iznenađeni smo saopćenjem kako je Grad Sarajevo uspio
upisati pravo vlasništva nad zgradom Vijećnice bez učešća Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine u tom postupku, kao dugogodišnjeg nosioca prava raspolaganja, odnosno prava korištenja. Inače, NUBBiH je od 1951. godine nosilac prava raspolaganja nad zgradom Vijećnice, po odluci tada nadležnih organa Grada Sarajeva.


Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, a ni advokat koji zastupa instituciju nisu obavješteni o ovom postupku i o ovom rješenju, iako Zemljišno-knjižni ured, Odsjek za harmonizaciju, imaju podatke i zahtjev NUBBiH za upis prava vlasništva, shodno Zakonu o stvarnim pravima FBiH. Biblioteka je podnijela zahtjev Općini Stari Grad (prije više od dvije godine) na čijoj se lokaciji nalazi zgrada Vijećnice, da je upiše u katastarski operat, koji ni do danas nije riješen, a sve na osnovu Zakona o stvarnim pravima Federacije BiH.


Nakon granatiranja zgrade Vijećnice (25. augusta 1992.), zatim poslijeratnog nerješavanja pravno-finansijskog statusa NUBBiH, ovo je najveći napad na ovu instituciju u njenoj časnoj misiji kulture, obrazovanja i nauke. U časnoj historiji Sarajeva gradonačelnici su se zalagali za što bolje uslove i afirmaciju Biblioteke, kao jednog od simbola kulturnog identiteta države BiH; izgleda da smo sada dočekali gradonačelnicu koja čini suprotno i otima stečeno pravo Biblioteke i u tom činu borbe protiv kulture trijumfalno informiše javnost.


S obzirom da NUBBiH i advokat koji je zastupa nisu dobili ni rješenje po kojim se upisuje pravo vlasništva Grada Sarajeva, jasno je da ćemo svim pravnim sredstvima pobijati prava vlasništva i navedeni upis Grada Sarajeva, a protiv odgovornih podnijeti krivične prijave, jer se letimičnim uvidom u ZK izvadak koji gradonačelnica prezentira na službenom Twitter i Facebook nalogu vidi da se nije čekala ni pravosnažnost pomenutog rješenja.


Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine će istrajati u namjeri da zgrada Vijećnice pripada kulturi, onoj istinskoj, vjekovnoj, historijskoj, koja ima transcendirajuću vrijednost, a ne relativnu vrijednost pseudopolitičkog i administrativno-upravnog aparata i na tom planu pozivamo javnost da se uključi
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#17 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Hajvan »

Avetinho wrote: 03/03/2023 17:22
Hajvan wrote: 03/03/2023 16:26 trolololo lo


2018:



https://www.slobodnaevropa.org/a/laibac ... 33948.html
E to je, vidis, isto problem. Nadjemo neku rok grupu, ili neku drugu estradnu licnost, koja nam pomogne da na ovo nase stanje u govnima prevedemo u "moglo je i gore". I onda nam bude lakse, jer mozes mislit kako je lose onim jadnicima u Sloveniji.

s sda more samo gore
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#18 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Avetinho »

Hajvan wrote: 03/03/2023 18:30
Avetinho wrote: 03/03/2023 17:22

E to je, vidis, isto problem. Nadjemo neku rok grupu, ili neku drugu estradnu licnost, koja nam pomogne da na ovo nase stanje u govnima prevedemo u "moglo je i gore". I onda nam bude lakse, jer mozes mislit kako je lose onim jadnicima u Sloveniji.

s sda more samo gore




a ovi sto pljujiu su ili islamisticke gnjidice ili srpskohrvatke/hrvaskosrpske lopuzice
Vidim zadaca se uradila. Lijepo lijepo.

Ali nisi shvatio. Ovdje se ne radi o partijskoj pripadnosti i koja je politicka opcija manje losa. Radi se o tome da se Sarajlijama jos jednom prodaju muda za bubrege u svrhu stjecanja jeftinih politickih poena. Kao, Sarajlije u proteklih 30 godina nisu imale vecih problema od toga ko je polagao pravo na Vijecnicu, pa je sad evo ta odlucna pobjeda izvojevana.
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by sehohari »

Iz današnjeg Oslobođenja.
Ko bi po vašem mišljenju TREBAO biti vlasnik vijećnice?
Za mene, to bi po pravu trebala biti nacionalna biblioteka, ali ipak, istina je da oni imaju samo ograničena sredstva. Iz tog razloga je možda i bolje što će biti upisana kao vlasništvo Grada Sarajeva.

Image
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11174
Joined: 27/04/2021 22:52

#20 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by tramvajtrojka »

sehohari wrote: 05/03/2023 11:34 Iz današnjeg Oslobođenja.
Ko bi po vašem mišljenju TREBAO biti vlasnik vijećnice?
Za mene, to bi po pravu trebala biti nacionalna biblioteka, ali ipak, istina je da oni imaju samo ograničena sredstva. Iz tog razloga je možda i bolje što će biti upisana kao vlasništvo Grada Sarajeva.

Image
Vijecnica naravno da ne treba biti biblioteka niti ima uslova u njoj niti je za to namijenjena, univerzitetska biblioteka mora biti u kampusu gdje ce imati prave uvjete za skladištenje knjiga, za njihovu restauraciju , gdje ce imati prostorije sa posebnom klimatizacijom za ocuvanje knjiga , a i gradska uprava u vijecnici je stariji organ od same biblioteke koja je bila u njoj nekih 50 godina jer komunisti nisu znali sta bi sa tim objektom i nikad nisu napravili zbog toga odgovarajucu biblioteku

nažalost zbog toga je vecina knjiga i izgorila u vijecnici kad su je cetnici zapalili jer nije imala nijedan moderni sustav odbrane od pozara il propisno deponovanih knjiga , da je bila negdje na nekom drugom mjestu zasigurno 90% tih knjiga bi preživjelo rat
maxell_sarajevo
Posts: 2224
Joined: 08/02/2008 19:19

#21 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by maxell_sarajevo »

Ostat ce zapisano da su cetnici zapalili Vijecnicu 25.08.1992, a Benjamina i gradska uprava 03.03.2023 dovršili posao uništenja Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine njenim tjeranjem iz Vijećnice.
Sad dodati jos jednu tablu na Vijecnicu “Sa ovog mjesta su gradske vlasti 03.03.2023 istjerali Nacionalnu biblitoeku BH iz Vijećnice…”
Izgleda da je to briga za kulturu o kojoj pricaju na sav glas…
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11174
Joined: 27/04/2021 22:52

#22 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by tramvajtrojka »

maxell_sarajevo wrote: 05/03/2023 12:19 Ostat ce zapisano da su cetnici zapalili Vijecnicu 25.08.1992, a Benjamina i gradska uprava 03.03.2023 dovršili posao uništenja Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine njenim tjeranjem iz Vijećnice.
Izgleda da je to briga za kulturu o kojoj pricaju na sav glas…
pa logicno jer joj nije mjesto u gradskoj vijećnici
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4891
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#23 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Kao što gore neko napisa NUB BiH treba imati modernu zgradu u kampusu, kako je i planirano i nadam se da će.sama biblioteka, skupa sa univerzitetom i drugim organima na to fokusirati.
A vijećnica je vijećnica, samo ime kaže pobogu
Nemojte patetike
maxell_sarajevo
Posts: 2224
Joined: 08/02/2008 19:19

#24 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by maxell_sarajevo »

tramvajtrojka wrote: 05/03/2023 12:23
maxell_sarajevo wrote: 05/03/2023 12:19 Ostat ce zapisano da su cetnici zapalili Vijecnicu 25.08.1992, a Benjamina i gradska uprava 03.03.2023 dovršili posao uništenja Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine njenim tjeranjem iz Vijećnice.
Izgleda da je to briga za kulturu o kojoj pricaju na sav glas…
pa logicno jer joj nije mjesto u gradskoj vijećnici
Sta je rješenje, da ukinemo i zatvorimo nacionalnu biblioteku ili da i dalje bude u kasarni, a knjige da cuva u austrougarskim konjušnicama?
Btw Nacionalne biblioteka nema nikakve veze sa izgradnjom univerzitetske biblioteke nit je planirano da ona bude u toj zgradi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: Vijecnica u vlasnistvu Grada

Post by Haris.ba »

maxell_sarajevo wrote: 05/03/2023 12:19 Ostat ce zapisano da su cetnici zapalili Vijecnicu 25.08.1992, a Benjamina i gradska uprava 03.03.2023 dovršili posao uništenja Nacionalne biblioteke Bosne i Hercegovine njenim tjeranjem iz Vijećnice.
Sad dodati jos jednu tablu na Vijecnicu “Sa ovog mjesta su gradske vlasti 03.03.2023 istjerali Nacionalnu biblitoeku BH iz Vijećnice…”
Izgleda da je to briga za kulturu o kojoj pricaju na sav glas…
Ma sudovace se jos oni.

Ali, fakat joj tamo nije mjesto.

I treba konacno raspakovati pitanje sto nije napravljena Univerzitetska biblioteka za koju su Saudijci prije 7 godina dali 20 miliona.

I dati NUB isto te prostorije da koristi.
Post Reply