Page 1 of 6
#1 Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:38
by sheikh
Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak

Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog

Nikad se ne zna

Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju

?
#2 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:41
by rukfash
sheikh wrote:Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak

Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog

Nikad se ne zna

Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju

?
Do sada nisam čuo za to...Uglavnom ako ti je neki novi model auta mora biti u uputstvu kako se to koristi...Koji je auto by the way?
#3 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:48
by superxenon
eh i mene to zanima, jer imao sam golfa V u kojem je tako bilo kao sto si opisao, znaci mali kompresor i on napuse i zaljepi gumu sam. ne znam kako se koristi a ne znam da li je potreban rezervni tocak. po mom slobodnom misljenju kad te drot pita za opremu, ti mu kazes imam, a on kaze haj da vidimo i ti mu pokazes kompresor a nemas tocka on moze kaznu da ti pise jer po zakonu je obavezno da imas rezervni tocak.
sada imam drugo auto u kojem je ista situacija. ima taj neki mali kompresor a nema rezervnog tocka, ne znam sta da radim, da li da kupujem tocak ili da cekam prvu kontrolu pa da rizikujem kaznu...
#4 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:49
by superxenon
rukfash wrote:sheikh wrote:Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak

Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog

Nikad se ne zna

Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju

?
Do sada nisam čuo za to...Uglavnom ako ti je neki novi model auta mora biti u uputstvu kako se to koristi...Koji je auto by the way?
napisao je covjek da ima golfa novije generacije, mozda V ili VI
#5 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:50
by debelimedo
ja nemam opreme vec 4 godine, i niakd nisam dobio za to kaznu

#6 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:54
by Jimmy_The_Saint
Bravo majstore. Još ako razmontiraš kočnice i prodaš, kako ćeš tek onda da zajebeš sistem, iiiiiiiiiii

#7 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:57
by superxenon
debelimedo wrote:ja nemam opreme vec 4 godine, i niakd nisam dobio za to kaznu

sigurno vozas auto "samo cetvrtkom" pa su sanse vrlo male da te neko pita za opremu. ipak za nas koji smo malo cesce na cesti je ipak bitno imati opremu, radi policije a i radi samih nas.
dobar prijedlog za kocnice...

#8 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 18:58
by adore
Ako imaš fleku i kompresor u EU ne moraš da imaš rezervnu gumu. Pošto kod nas moraš, jer toga nema u zakonu, dodatno moraš kupiti 5-tu gumu. ASA je neće platiti, ti ćeš

#9 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:02
by donsedin
adore wrote:Ako imaš fleku i kompresor u EU ne moraš da imaš rezervnu gumu. Pošto kod nas moraš, jer toga nema u zakonu, dodatno moraš kupiti 5-tu gumu. ASA je neće platiti, ti ćeš

Ja imam isti slucaj,vozam V, i lik iz ase veli kad te drot pita za rezervnu samo to pokazes neoze te kaznit jer auto ne dodje sa tim vise, nemozes kupit rez jer je nema, bar od VW-a.
#10 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:09
by superxenon
ja mislim da opet to zavisi od drota do drota...
nekome mozes objasniti da je to EU standard, ali nekome ne, on ima potpuno pravo da te kazni jer u zakonu jasno stoji da je u opremi obvezan rezervni tocak
cim naletim na prvu patrolu pitacu ih, bas da vidim sta ce da mi kaze, ipak i oni voze golfove V pa je vjerovatno i kod njih isto tako.
nije slucaj samo kod golfova, nego kod mercedesa je ista stvar, vjerovatno i kod ostalih automobila novije proizvodnje
#11 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:10
by sheikh
Hehehehhe
zahvaljujem na komentarima

Trenutno je IV,mada nisam ni u V verziji imao

pa nesto kontam,i radi sebe i radi zakona sta bi

#12 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:17
by superxenon
radi zakona mozes uvijek staviti bilo koji tocak, nece niko zagledati koliko ima rupa i koji je radijus. ali to ne valja iz razloga sto, imas tocak a ipak ga nemas. ako ces nabavljati onda nadji pravi i kupi.
#13 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:19
by sheikh
gledao sam,nasao na internetu 10KM(4rupe) nema nikako s pet

a sta ce mi s 4 rupe,jos je 15 inca

#14 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:20
by debelimedo
Jimmy_The_Saint wrote:Bravo majstore. Još ako razmontiraš kočnice i prodaš, kako ćeš tek onda da zajebeš sistem, iiiiiiiiiii

e moj jimmy, kakve veze imaju kocnice sa sijalicama i zelenim prslukom

#15 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:20
by vukojebina
Kod mene petica, i rezervna guma normala, cak i poseban dodatak (ona plastika da to fino sve slozis) u gepeku za nju i pratecu opremu, dizalica, itd...i kod sestice sam gledo, isto sve...tebe je neko ocito klepio

#16 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:24
by shlauf
#17 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:26
by sheikh
vukojebina wrote:Kod mene petica, i rezervna guma normala, cak i poseban dodatak (ona plastika da to fino sve slozis) u gepeku za nju i pratecu opremu, dizalica, itd...i kod sestice sam gledo, isto sve...tebe je neko ocito klepio

heehhe
zanimljivo

Ja sam imao sve generacije,od toga zadnje tri nove s full opremom i zadnje dvije nemaju gume uopste,jer je to najnoviji sistem sigurnosti. nije me niko klepio,jer auta ne kupujem u BiH

Nisu svi kriminalci

ovaj sistem previse dobro funkcionise,samo je problem,da li zakon to ogranicava

#18 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:34
by stetoskop
Po zakonu se u EU ne mora voziti po danu sa svjetlima, a kod nas za to masovno kažnjavaju. Prema tome, ako je po zakonu da je obavezna rezervna guma, treba da je imaš, a policajac mora sprovoditi taj zakon, pa tebe primorati da ispunjavaš tu zakonsku obavezu. Naši putevi su takvi da zahtjevaju rezervni točak, jer imaš situacija gdje ti taj kompresor nece baš moci da pomogne, pogotovo kada su u pitanju odroni kamenja na putu.
#19 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:40
by shlauf
Znam da Toyota RAV4 2.2 D X Cross Sport nema rezervnu gumu.
Aleeee aleeeeeeeeeeeee

#20 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 19:54
by vnm
moj tetak nije dobio rezervnu gumu u astri H, a predvidjen prostor u gepeku ima. isto to cudo za krpljenje dobio.
#21 Re: Rezervna guma???
Posted: 08/11/2010 20:22
by ljubav_aha
sheikh wrote:Hehehehhe
zahvaljujem na komentarima

Trenutno je IV,mada nisam ni u V verziji imao

pa nesto kontam,i radi sebe i radi zakona sta bi

zar nije vlastita sigurnost najvaznija

#22 Re: Rezervna guma???
Posted: 09/11/2010 00:36
by respo
ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
#23 Re: Rezervna guma???
Posted: 09/11/2010 00:57
by citroen
respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto

ti vozis peugeot

#24 Re: Rezervna guma???
Posted: 09/11/2010 01:12
by respo
citroen wrote:respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto

ti vozis peugeot

"oca" citroena
#25 Re: Rezervna guma???
Posted: 09/11/2010 01:28
by citroen
respo wrote:citroen wrote:respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto

ti vozis peugeot

"oca" citroena
Ocuh

al nekako peugeot nema DUSHU kao citroen da ga hebes
