Rezervna guma???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#1 Rezervna guma???

Post by sheikh »

Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak :D
Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog :) Nikad se ne zna :D Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju :) ?
rukfash
Posts: 2
Joined: 31/10/2010 00:48

#2 Re: Rezervna guma???

Post by rukfash »

sheikh wrote:Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak :D
Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog :) Nikad se ne zna :D Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju :) ?

Do sada nisam čuo za to...Uglavnom ako ti je neki novi model auta mora biti u uputstvu kako se to koristi...Koji je auto by the way?
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#3 Re: Rezervna guma???

Post by superxenon »

eh i mene to zanima, jer imao sam golfa V u kojem je tako bilo kao sto si opisao, znaci mali kompresor i on napuse i zaljepi gumu sam. ne znam kako se koristi a ne znam da li je potreban rezervni tocak. po mom slobodnom misljenju kad te drot pita za opremu, ti mu kazes imam, a on kaze haj da vidimo i ti mu pokazes kompresor a nemas tocka on moze kaznu da ti pise jer po zakonu je obavezno da imas rezervni tocak.
sada imam drugo auto u kojem je ista situacija. ima taj neki mali kompresor a nema rezervnog tocka, ne znam sta da radim, da li da kupujem tocak ili da cekam prvu kontrolu pa da rizikujem kaznu...
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#4 Re: Rezervna guma???

Post by superxenon »

rukfash wrote:
sheikh wrote:Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak :D
Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog :) Nikad se ne zna :D Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju :) ?

Do sada nisam čuo za to...Uglavnom ako ti je neki novi model auta mora biti u uputstvu kako se to koristi...Koji je auto by the way?
napisao je covjek da ima golfa novije generacije, mozda V ili VI
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#5 Re: Rezervna guma???

Post by debelimedo »

ja nemam opreme vec 4 godine, i niakd nisam dobio za to kaznu :)
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#6 Re: Rezervna guma???

Post by Jimmy_The_Saint »

Bravo majstore. Još ako razmontiraš kočnice i prodaš, kako ćeš tek onda da zajebeš sistem, iiiiiiiiiii :run:
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#7 Re: Rezervna guma???

Post by superxenon »

debelimedo wrote:ja nemam opreme vec 4 godine, i niakd nisam dobio za to kaznu :)
sigurno vozas auto "samo cetvrtkom" pa su sanse vrlo male da te neko pita za opremu. ipak za nas koji smo malo cesce na cesti je ipak bitno imati opremu, radi policije a i radi samih nas.
dobar prijedlog za kocnice... :-)
adore
Posts: 193
Joined: 04/05/2007 12:44

#8 Re: Rezervna guma???

Post by adore »

Ako imaš fleku i kompresor u EU ne moraš da imaš rezervnu gumu. Pošto kod nas moraš, jer toga nema u zakonu, dodatno moraš kupiti 5-tu gumu. ASA je neće platiti, ti ćeš :(
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#9 Re: Rezervna guma???

Post by donsedin »

adore wrote:Ako imaš fleku i kompresor u EU ne moraš da imaš rezervnu gumu. Pošto kod nas moraš, jer toga nema u zakonu, dodatno moraš kupiti 5-tu gumu. ASA je neće platiti, ti ćeš :(
Ja imam isti slucaj,vozam V, i lik iz ase veli kad te drot pita za rezervnu samo to pokazes neoze te kaznit jer auto ne dodje sa tim vise, nemozes kupit rez jer je nema, bar od VW-a.
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#10 Re: Rezervna guma???

Post by superxenon »

ja mislim da opet to zavisi od drota do drota...
nekome mozes objasniti da je to EU standard, ali nekome ne, on ima potpuno pravo da te kazni jer u zakonu jasno stoji da je u opremi obvezan rezervni tocak
cim naletim na prvu patrolu pitacu ih, bas da vidim sta ce da mi kaze, ipak i oni voze golfove V pa je vjerovatno i kod njih isto tako.
nije slucaj samo kod golfova, nego kod mercedesa je ista stvar, vjerovatno i kod ostalih automobila novije proizvodnje
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#11 Re: Rezervna guma???

Post by sheikh »

Hehehehhe
zahvaljujem na komentarima :)
Trenutno je IV,mada nisam ni u V verziji imao :) :) :)
pa nesto kontam,i radi sebe i radi zakona sta bi :)
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#12 Re: Rezervna guma???

Post by superxenon »

radi zakona mozes uvijek staviti bilo koji tocak, nece niko zagledati koliko ima rupa i koji je radijus. ali to ne valja iz razloga sto, imas tocak a ipak ga nemas. ako ces nabavljati onda nadji pravi i kupi.
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#13 Re: Rezervna guma???

Post by sheikh »

gledao sam,nasao na internetu 10KM(4rupe) nema nikako s pet :)
a sta ce mi s 4 rupe,jos je 15 inca :D
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#14 Re: Rezervna guma???

Post by debelimedo »

Jimmy_The_Saint wrote:Bravo majstore. Još ako razmontiraš kočnice i prodaš, kako ćeš tek onda da zajebeš sistem, iiiiiiiiiii :run:
e moj jimmy, kakve veze imaju kocnice sa sijalicama i zelenim prslukom :roll:
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#15 Re: Rezervna guma???

Post by vukojebina »

Kod mene petica, i rezervna guma normala, cak i poseban dodatak (ona plastika da to fino sve slozis) u gepeku za nju i pratecu opremu, dizalica, itd...i kod sestice sam gledo, isto sve...tebe je neko ocito klepio :)
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#16 Re: Rezervna guma???

Post by shlauf »

Ebiga, otvorite sa tim kompresorima pokretnu vulkanizersku radnju :D :D :D :D :D :D


Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#17 Re: Rezervna guma???

Post by sheikh »

vukojebina wrote:Kod mene petica, i rezervna guma normala, cak i poseban dodatak (ona plastika da to fino sve slozis) u gepeku za nju i pratecu opremu, dizalica, itd...i kod sestice sam gledo, isto sve...tebe je neko ocito klepio :)
heehhe
zanimljivo :)
Ja sam imao sve generacije,od toga zadnje tri nove s full opremom i zadnje dvije nemaju gume uopste,jer je to najnoviji sistem sigurnosti. nije me niko klepio,jer auta ne kupujem u BiH :) Nisu svi kriminalci ;) :) ovaj sistem previse dobro funkcionise,samo je problem,da li zakon to ogranicava :)
User avatar
stetoskop
Posts: 1395
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Traktor, ide j€bi ga

#18 Re: Rezervna guma???

Post by stetoskop »

Po zakonu se u EU ne mora voziti po danu sa svjetlima, a kod nas za to masovno kažnjavaju. Prema tome, ako je po zakonu da je obavezna rezervna guma, treba da je imaš, a policajac mora sprovoditi taj zakon, pa tebe primorati da ispunjavaš tu zakonsku obavezu. Naši putevi su takvi da zahtjevaju rezervni točak, jer imaš situacija gdje ti taj kompresor nece baš moci da pomogne, pogotovo kada su u pitanju odroni kamenja na putu.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#19 Re: Rezervna guma???

Post by shlauf »

Znam da Toyota RAV4 2.2 D X Cross Sport nema rezervnu gumu.

Aleeee aleeeeeeeeeeeee :dance:
vnm
Posts: 1489
Joined: 08/07/2008 01:28

#20 Re: Rezervna guma???

Post by vnm »

moj tetak nije dobio rezervnu gumu u astri H, a predvidjen prostor u gepeku ima. isto to cudo za krpljenje dobio.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#21 Re: Rezervna guma???

Post by ljubav_aha »

sheikh wrote:Hehehehhe
zahvaljujem na komentarima :)
Trenutno je IV,mada nisam ni u V verziji imao :) :) :)
pa nesto kontam,i radi sebe i radi zakona sta bi :)
zar nije vlastita sigurnost najvaznija :-D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: Rezervna guma???

Post by respo »

ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#23 Re: Rezervna guma???

Post by citroen »

respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto :D ti vozis peugeot :D :D :sax:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#24 Re: Rezervna guma???

Post by respo »

citroen wrote:
respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto :D ti vozis peugeot :D :D :sax:
"oca" citroena
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#25 Re: Rezervna guma???

Post by citroen »

respo wrote:
citroen wrote:
respo wrote:ja vozim auto koje isto dodje sa tim "ljepkom"
auto cak i nema predvidjen prostor za rezervnu gumu
zaustavio policajac prijatelja koji je uzeo auto trebalo mu nesto i pitao ga za rezervnu
kaze on trazimo mi ko budale
pa da nije u gepeku da nije ispod nista
i policajac ga pusti
jeli ga mogao kazniti ili nije ne znam
Ti ne vozis auto :D ti vozis peugeot :D :D :sax:
"oca" citroena
Ocuh :D al nekako peugeot nema DUSHU kao citroen da ga hebes :D :D :sax:
Post Reply