Page 1 of 5

#1 Kiša

Posted: 29/07/2010 17:47
by ljubav_aha
sto su uzroci povecanog rizika tokom vozenje u period padanja kise,kao i nakon padanja kise :?:

kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori :?:

#2 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 18:30
by emko1234
ljubav_aha wrote:sto su uzroci povecanog rizika tokom vozenje u period padanja kise,kao i nakon padanja kise :?:

kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori :?:
povecan rizik je kad kisa tek pocne da pada jer sva prljavstina s ceste u dodiru s prvim kapima kise postane tako skliska da je isto ko da vozis po ledu a ne po asfaltu.tijekom padanja kise treba pazit na akvaplaning.to je pojava koja se događa kada se voda prikuplja na putu ispod guma brže nego što guma može da je odvede.i stvara se tanak sloj izmedju ceste i gume i imas osjecaj ko da lebdis.logicno je da onda nemas 100% kontrolu na autom.
u principu danas kod modernih auta imas elektronike koja omogucava da voznja u svim uslovima bude sigurna al treba pazit na pogon,jer ako je zadnji nema te elektronike koja ce auto u rukama prosjecnog vozaca ucinit 100% sigurnom.gume,naravno trebale bi bit prilagodjene godisnjem dobu.

#3 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 18:36
by ljubav_aha
kolega,hvala,letenje u autu sam davno dozivjela :lol: :mrgreen: i to bas kad sam uletila sa suhog autoputa u mokru zonu :shock:

vozila sam/vozim razne modele,kako vlastite,tako i rentane autice,i moarm priznati,svaki je "reagovao" drugacije

ali sam primjetila da su stari,masivniji modeli auta sigurniji,ili je to ipak rezultat moje "uplasene kisom" maste :!: :?:

na ledu,snjegu uvijek vozim bez problema :-D

#4 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 18:48
by corolla02
davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!

#5 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 18:54
by ljubav_aha
corolla02 wrote:davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!
to je logicno,ali to nije problem :)

voznju prilagodjavam proprocinalno osjecaju sigurnosti za sebe i druge osobe ukljucene u saobracaju :-D

#6 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 18:58
by emko1234
ljubav_aha wrote:kolega,hvala,letenje u autu sam davno dozivjela :lol: :mrgreen: i to bas kad sam uletila sa suhog autoputa u mokru zonu :shock:

vozila sam/vozim razne modele,kako vlastite,tako i rentane autice,i moarm priznati,svaki je "reagovao" drugacije

ali sam primjetila da su stari,masivniji modeli auta sigurniji,ili je to ipak rezultat moje "uplasene kisom" maste :!: :?:

na ledu,snjegu uvijek vozim bez problema :-D
teza auta jesu sigurnija baz zbog te tezine..al ima druga strana medalje..kad ti teze auto pocne "bjezat" puno ga je teze ispravit nego neki manji auto bas zbog te iste tezine..u svakom slucaju naravno da nece isto reagovat lupam bmw 3 i skoda fabia :D

#7 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 19:05
by corolla02
ljubav_aha wrote:
corolla02 wrote:davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!
to je logicno,ali to nije problem :)

voznju prilagodjavam proprocinalno osjecaju sigurnosti za sebe i druge osobe ukljucene u saobracaju :-D
ne znam onda, licno sam dosta slobodan sa Mazdom na vlaznim kolovozima :wink:

#8 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 19:11
by ljubav_aha
corolla,lijepo sma napsiala,razlicita auta,razlicita iskustva :-D tu sam podvukla pitanje,prednji zadnji pogon,4WD :?:

#9 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 19:16
by corolla02
i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)

#10 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 19:20
by ljubav_aha
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)

kolega,ne vozim auto kao avion :lol:

znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca

#11 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 19:32
by corolla02
ljubav_aha wrote:
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)

kolega,ne vozim auto kao avion :lol:

znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca
auta danas su sigurnija ikad ali ne i savrsena, zato vozac dodatno to oblaksava ili opet pogorsava :)

#12 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 20:50
by jefferson
ljubav_aha wrote:
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)

kolega,ne vozim auto kao avion :lol:

znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca
naravno da gume imaju veze, it o kakve.
prvo, treba razlikovati akvaplaning ili po americki hydraplaning, od drzanja ceste po mokrom.
Prvo, akvaplaning je kao sto ti je emko rekao kada se stvori tanki "lm" vode izmedju asfalta i guma. U tom slucaju gume koje su profilisane kao tkz. kisne gume, sto je vecina guma za porodicna auta, imaju prednost nad sportskim gumama. U ovom slucaju zadnja vuca ima prednost nad prednjom zbog zakona fizike, kao i zbog cinjenice da prednje gume vec "rasklanjaju" vodu zadnjem pogonu.
Kod drugog slucaja, a to je drzanje ceste, sto je u BH uslovima vise vazno, dok je u SAD za tebe manje vazno od hydraplaninga, sve zavisi od prvo kakvo je vrijeme i koje godisnje doba.
Kao sto je emko rekao, prva kisa je najopasnija, dok malo duzi pljusak ne sapere masnoce s cesta (ulje, antifrizi itd). medjutim, nije isto kada je u pitanju drzanje ceste po mokrom, zimi i ljeti.
Zimi gume (posebno sportske ili one sa visokim indexom max. brzine) trebaju vise vremena da s eugriju, sto je problem u BiH npr, dok nije bas veliki problem na zapadu zbog mreze auto cesta.
Tu naravno igra ulogu koja je vuca, i naravno, 4x4 ima najbolje drzanje, ali ako je auto ispravno sa dobrim gumama, ni zadnja vuca nije uopste problematicna.
Tu je najbitnije, pored ispravnog auta, kakve gume su na autu.
GoodYear i Continental su generalno dobre gume po akva ili hydraplaningu.
Za drzanje ceste je dobar Bridgestone ali je definitivno kralj Pirelli!
U sustini, ako vozis vecinom auto putevima (a znam da vozis) onda biraju gume koje su otporne na akvaplaning (npr. za tvoju klimu imas one Good Year tripletread, posto tu ia i snjega) dok za BH uslove ja ne bi dalje isao od Pirelli P6! Za drzanje ceste to je za mene najbolja guma.

#13 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 20:54
by jefferson
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)
Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!

#14 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:15
by corolla02
jefferson wrote:
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)
Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!
@jeff, sta tu nije jasno; svakom normalnom insanu ne treba nikakva zakonska stavka ni objasnjenje za sto je to tako, tj. kako treba da se ponasa na cesti, jer su u pitanju glave.

Svi znakovi i saobracajna pravila svugdje na svijetu su na snazi i postavljena glede savrsenih okolnosti na cesti. Kad je kisa, sumaglica, udes, policija, i sl. ta pravila su disrupted i te je se neophodno prilagoditi novonastalim uslovima na cesti, IMO.

#15 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:22
by jefferson
corolla02 wrote:
jefferson wrote:
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napiso :D prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost ;-)
Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!
@jeff, sta tu nije jasno; svakom normalnom insanu ne treba nikakva zakonska stavka ni objasnjenje za sto je to tako, tj. kako treba da se ponasa na cesti, jer su u pitanju glave.

Svi znakovi i saobracajna pravila svugdje na svijetu su na snazi i postavljena glede savrsenih okolnosti na cesti. Kad je kisa, sumaglica, udes, policija, i sl. ta pravila su disrupted i te je se neophodno prilagoditi novonastalim uslovima na cesti, IMO.
Ono sto ti hoces reci je prebrza voznja!
Ako je kisa ne znaci da ako auto "poleti" na 20mph da je do vozaca i auta, mozda je do oni koji su trebali sanirati kanale na cesti???? Jesil kad pomislio da nisu uvijek vozaci krivi sto se desi hydraplaning?
I ko ce reci koliko brzo trebas voziti po kisi? Jel to 10km/h? 30km/h, 50km/h? Ako se desi nesreca pri 70km/h, bil se desila pri 50km/h?
Sve to neko treba odgovoriti, a ako uz to imas neodrzavan dio ceste, zakonska stavka: neprilagodjena voznja uslovima na cesti, ti dodje vlastima ko kec na desetku!
Slupaj se u SAD na 30mp/h zbog nesanirane ceste i porpicaj s advokatom pa ces vidjeti sta ce reci!

#16 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:34
by corolla02
sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole :wink:

Inace tema je KISA!

#17 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:36
by jefferson
corolla02 wrote:sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole :wink:

Inace tema je KISA!
Nisam ja naostren, nego odgovaram na tvoju opasku!

#18 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:40
by BSn
zato u sveCkoj auto-skole prolaze i obavezni dio voznje po ledu (ako su lagali mene i ja lazem vas).



od jednog sam dalmatinca cuo, koji kaze da je "od ote struke", da je nas asfalt i po suhom, tj. "na suncu" kao led, jer se fuseri u izgradnji, a i kad kome naumpadne da ga obnovi.
onda jos tu dodamo javnu tajnu o nasem autoputu (svaki laik koji se vozio njime skontat ce o cemo pisem), a kamo li da pricamo o magistralama i lokalnim cestama koje od olimpijade nisu vidjele renoviranje. opet, kako znaju sfuserit, nekad je i bolje da je ne renoviraju.
pa, u sarajevu su renovirali jednu kratku dionicu (50-100 metara). prije je bilo sve sasvim normalno, ali poslije radova se kisa pocela nakupljati i ladno stvarati "jezera" na cesti. kakav je tek onda asfalt i koliko slojeva fali?!

i bez svega ovoga, kad bi sve radili po propisu i ne bi fuserili, opet je kristalno jasno da snijeg, led i kisa mijenjaju situaciju na putu. k'o sto neko gore vec napisa, a i kol'ko se ja sjecam, vec pri 80 km/h (mislim da je bilo price da je manje) u odredjenim uvjetima, ti vozis po vodi, a ne po asfaltu.

#19 Re: Kiša

Posted: 29/07/2010 21:47
by corolla02
jefferson wrote:
corolla02 wrote:sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole :wink:

Inace tema je KISA!
Nisam ja naostren, nego odgovaram na tvoju opasku!
Dobro doso u SAD; ovdje sve stima :oops: :mrgreen:

#20 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 03:32
by ljubav_aha
@Corolla
cesto puta na kisi,vozim ispod regularne brzine,a mnogi voze kao da se nista ne desava,to me intirgira,jer usporim,jer ne zelim naglo kociti ili zaokrenuti auto na okuki priliko izalska za auto-puta

@Jefferson
hvala,s obzriom da znas sto vozim i kako vozim na suhom asfaltu,sto preporucujes ,koje gume,za kisu,jer sam doslovno totlano drugaicja vozacica na kisi ,tacnije,sporija :lol:

#21 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 03:35
by ljubav_aha
BSn wrote:
i bez svega ovoga, kad bi sve radili po propisu i ne bi fuserili, opet je kristalno jasno da snijeg, led i kisa mijenjaju situaciju na putu. k'o sto neko gore vec napisa, a i kol'ko se ja sjecam, vec pri 80 km/h (mislim da je bilo price da je manje) u odredjenim uvjetima, ti vozis po vodi, a ne po asfaltu.
eh,o tome pisem,jer nemam problem na snjegu i ledu,vec iskljucivo na kisi :)

ali izgleda da sma pored razlictih auta ipak vozila i auta sa razlicitim gumama :lol:

#22 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 03:35
by ljubav_aha
jesam li ja jedina na forumu sa ovim problemom :D

#23 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 03:55
by whow
Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.

#24 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 04:07
by ljubav_aha
whow wrote:Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.
kolega, hvala,ja sam i uvijek svaki auto testirala/testiram na suhim,snjeznim ,zaledjenim i kisnim cestama,to obavezno radim,proces adaptacije i slicno,naravno
nikad ne kocim naglo i drzim odstojanje,i plus sporije vozim ,jer je lakse kociti,narocito kad mi neko "upadne" u traku
meni je drago da si se pohvalio,to je super, ja bih taj kurs odradilalai gdje :-D :

sto se tice 4WD,ma kad su led,snjeg i nizbrdica,nema razlike:jednom sam parkirala auto,koje je pocelo kliziti do susjednog parkiranog auta,gledam u covjeka vani,cisto je sjeng,pitam i izvinjavam se za auto,kaze ,nista ne brini,vidio sam :lol:
mozes li objasniti nekoliko trikova,hvala :-D

#25 Re: Kiša

Posted: 30/07/2010 05:45
by whow
ljubav_aha wrote:
whow wrote:Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.
kolega, hvala,ja sam i uvijek svaki auto testirala/testiram na suhim,snjeznim ,zaledjenim i kisnim cestama,to obavezno radim,proces adaptacije i slicno,naravno
nikad ne kocim naglo i drzim odstojanje,i plus sporije vozim ,jer je lakse kociti,narocito kad mi neko "upadne" u traku
meni je drago da si se pohvalio,to je super, ja bih taj kurs odradilalai gdje :-D :

sto se tice 4WD,ma kad su led,snjeg i nizbrdica,nema razlike:jednom sam parkirala auto,koje je pocelo kliziti do susjednog parkiranog auta,gledam u covjeka vani,cisto je sjeng,pitam i izvinjavam se za auto,kaze ,nista ne brini,vidio sam :lol:
mozes li objasniti nekoliko trikova,hvala :-D
Ovaj kurs je bio dio treninga na poslu . Miislim da postoji masa slicnih kurseva i treninga koji poducavaju te osnovne tehnike kocenja i upravljanja . To je interesantan osjecaj kad covjek od 80 kg bukvakno stane na kocnisu i radi shuffle stearing da bi dobio putanju u 5 tona teskom kombiju koji ide 80 km/h po ledu .