kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori
Kiša
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#1 Kiša
sto su uzroci povecanog rizika tokom vozenje u period padanja kise,kao i nakon padanja kise
kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori
kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori
-
emko1234
- Posts: 5069
- Joined: 23/06/2009 21:57
- Location: sarajevo
#2 Re: Kiša
povecan rizik je kad kisa tek pocne da pada jer sva prljavstina s ceste u dodiru s prvim kapima kise postane tako skliska da je isto ko da vozis po ledu a ne po asfaltu.tijekom padanja kise treba pazit na akvaplaning.to je pojava koja se događa kada se voda prikuplja na putu ispod guma brže nego što guma može da je odvede.i stvara se tanak sloj izmedju ceste i gume i imas osjecaj ko da lebdis.logicno je da onda nemas 100% kontrolu na autom.ljubav_aha wrote:sto su uzroci povecanog rizika tokom vozenje u period padanja kise,kao i nakon padanja kise![]()
kako i koliko su vazni kvlitet gume,tezina-velicina automobila i drugi slicni faktori
u principu danas kod modernih auta imas elektronike koja omogucava da voznja u svim uslovima bude sigurna al treba pazit na pogon,jer ako je zadnji nema te elektronike koja ce auto u rukama prosjecnog vozaca ucinit 100% sigurnom.gume,naravno trebale bi bit prilagodjene godisnjem dobu.
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#3 Re: Kiša
kolega,hvala,letenje u autu sam davno dozivjela
i to bas kad sam uletila sa suhog autoputa u mokru zonu
vozila sam/vozim razne modele,kako vlastite,tako i rentane autice,i moarm priznati,svaki je "reagovao" drugacije
ali sam primjetila da su stari,masivniji modeli auta sigurniji,ili je to ipak rezultat moje "uplasene kisom" maste
na ledu,snjegu uvijek vozim bez problema
vozila sam/vozim razne modele,kako vlastite,tako i rentane autice,i moarm priznati,svaki je "reagovao" drugacije
ali sam primjetila da su stari,masivniji modeli auta sigurniji,ili je to ipak rezultat moje "uplasene kisom" maste
na ledu,snjegu uvijek vozim bez problema
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#4 Re: Kiša
davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#5 Re: Kiša
to je logicno,ali to nije problemcorolla02 wrote:davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!
voznju prilagodjavam proprocinalno osjecaju sigurnosti za sebe i druge osobe ukljucene u saobracaju
-
emko1234
- Posts: 5069
- Joined: 23/06/2009 21:57
- Location: sarajevo
#6 Re: Kiša
teza auta jesu sigurnija baz zbog te tezine..al ima druga strana medalje..kad ti teze auto pocne "bjezat" puno ga je teze ispravit nego neki manji auto bas zbog te iste tezine..u svakom slucaju naravno da nece isto reagovat lupam bmw 3 i skoda fabialjubav_aha wrote:kolega,hvala,letenje u autu sam davno dozivjela![]()
i to bas kad sam uletila sa suhog autoputa u mokru zonu
![]()
vozila sam/vozim razne modele,kako vlastite,tako i rentane autice,i moarm priznati,svaki je "reagovao" drugacije
ali sam primjetila da su stari,masivniji modeli auta sigurniji,ili je to ipak rezultat moje "uplasene kisom" maste![]()
![]()
na ledu,snjegu uvijek vozim bez problema
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#7 Re: Kiša
ne znam onda, licno sam dosta slobodan sa Mazdom na vlaznim kolovozimaljubav_aha wrote:to je logicno,ali to nije problemcorolla02 wrote:davno je vec naznaceno u auto testovima: prilagodite vasu voznju uslovima saobracaja!![]()
voznju prilagodjavam proprocinalno osjecaju sigurnosti za sebe i druge osobe ukljucene u saobracaju
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#8 Re: Kiša
corolla,lijepo sma napsiala,razlicita auta,razlicita iskustva
tu sam podvukla pitanje,prednji zadnji pogon,4WD 
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#9 Re: Kiša
i ja sam lijepo napiso
prilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost 
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#10 Re: Kiša
corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
kolega,ne vozim auto kao avion
znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#11 Re: Kiša
auta danas su sigurnija ikad ali ne i savrsena, zato vozac dodatno to oblaksava ili opet pogorsavaljubav_aha wrote:corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
kolega,ne vozim auto kao avion![]()
znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#12 Re: Kiša
naravno da gume imaju veze, it o kakve.ljubav_aha wrote:corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
kolega,ne vozim auto kao avion![]()
znam da se ne moze voda kontrolisati,naravno,znaci,nema veze koje su gume,tezina -sirna ,masivnost auta,znaci sve je do vozaca
prvo, treba razlikovati akvaplaning ili po americki hydraplaning, od drzanja ceste po mokrom.
Prvo, akvaplaning je kao sto ti je emko rekao kada se stvori tanki "lm" vode izmedju asfalta i guma. U tom slucaju gume koje su profilisane kao tkz. kisne gume, sto je vecina guma za porodicna auta, imaju prednost nad sportskim gumama. U ovom slucaju zadnja vuca ima prednost nad prednjom zbog zakona fizike, kao i zbog cinjenice da prednje gume vec "rasklanjaju" vodu zadnjem pogonu.
Kod drugog slucaja, a to je drzanje ceste, sto je u BH uslovima vise vazno, dok je u SAD za tebe manje vazno od hydraplaninga, sve zavisi od prvo kakvo je vrijeme i koje godisnje doba.
Kao sto je emko rekao, prva kisa je najopasnija, dok malo duzi pljusak ne sapere masnoce s cesta (ulje, antifrizi itd). medjutim, nije isto kada je u pitanju drzanje ceste po mokrom, zimi i ljeti.
Zimi gume (posebno sportske ili one sa visokim indexom max. brzine) trebaju vise vremena da s eugriju, sto je problem u BiH npr, dok nije bas veliki problem na zapadu zbog mreze auto cesta.
Tu naravno igra ulogu koja je vuca, i naravno, 4x4 ima najbolje drzanje, ali ako je auto ispravno sa dobrim gumama, ni zadnja vuca nije uopste problematicna.
Tu je najbitnije, pored ispravnog auta, kakve gume su na autu.
GoodYear i Continental su generalno dobre gume po akva ili hydraplaningu.
Za drzanje ceste je dobar Bridgestone ali je definitivno kralj Pirelli!
U sustini, ako vozis vecinom auto putevima (a znam da vozis) onda biraju gume koje su otporne na akvaplaning (npr. za tvoju klimu imas one Good Year tripletread, posto tu ia i snjega) dok za BH uslove ja ne bi dalje isao od Pirelli P6! Za drzanje ceste to je za mene najbolja guma.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#13 Re: Kiša
Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#14 Re: Kiša
@jeff, sta tu nije jasno; svakom normalnom insanu ne treba nikakva zakonska stavka ni objasnjenje za sto je to tako, tj. kako treba da se ponasa na cesti, jer su u pitanju glave.jefferson wrote:Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!
Svi znakovi i saobracajna pravila svugdje na svijetu su na snazi i postavljena glede savrsenih okolnosti na cesti. Kad je kisa, sumaglica, udes, policija, i sl. ta pravila su disrupted i te je se neophodno prilagoditi novonastalim uslovima na cesti, IMO.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#15 Re: Kiša
Ono sto ti hoces reci je prebrza voznja!corolla02 wrote:@jeff, sta tu nije jasno; svakom normalnom insanu ne treba nikakva zakonska stavka ni objasnjenje za sto je to tako, tj. kako treba da se ponasa na cesti, jer su u pitanju glave.jefferson wrote:Voznja neprilagodjena uslovima saobracaja je zakonska stavka izmisljena u zemljama kao sto je BiH gdje se drzava na taj nacin skida odgovornost sa sebe kada je u pitanju odrzavanje cesta!corolla02 wrote:i ja sam lijepo napisoprilagodi voznju uslovima saobracaja, jer nema pravila BMW vs Skoda, voda ce oboje da odnese kad se vozi iz krajnjosti u krajnjost
takva zakonska stavka u evropi danas ima jos koliko znam u nekim zemljama ex-YU i Albaniji!
Svi znakovi i saobracajna pravila svugdje na svijetu su na snazi i postavljena glede savrsenih okolnosti na cesti. Kad je kisa, sumaglica, udes, policija, i sl. ta pravila su disrupted i te je se neophodno prilagoditi novonastalim uslovima na cesti, IMO.
Ako je kisa ne znaci da ako auto "poleti" na 20mph da je do vozaca i auta, mozda je do oni koji su trebali sanirati kanale na cesti???? Jesil kad pomislio da nisu uvijek vozaci krivi sto se desi hydraplaning?
I ko ce reci koliko brzo trebas voziti po kisi? Jel to 10km/h? 30km/h, 50km/h? Ako se desi nesreca pri 70km/h, bil se desila pri 50km/h?
Sve to neko treba odgovoriti, a ako uz to imas neodrzavan dio ceste, zakonska stavka: neprilagodjena voznja uslovima na cesti, ti dodje vlastima ko kec na desetku!
Slupaj se u SAD na 30mp/h zbog nesanirane ceste i porpicaj s advokatom pa ces vidjeti sta ce reci!
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#16 Re: Kiša
sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole
Inace tema je KISA!
Inace tema je KISA!
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#17 Re: Kiša
Nisam ja naostren, nego odgovaram na tvoju opasku!corolla02 wrote:sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole![]()
Inace tema je KISA!
- BSn
- Posts: 4938
- Joined: 12/09/2006 15:49
- Location: Kad se hoce, pa lijevo...
#18 Re: Kiša
zato u sveCkoj auto-skole prolaze i obavezni dio voznje po ledu (ako su lagali mene i ja lazem vas).
od jednog sam dalmatinca cuo, koji kaze da je "od ote struke", da je nas asfalt i po suhom, tj. "na suncu" kao led, jer se fuseri u izgradnji, a i kad kome naumpadne da ga obnovi.
onda jos tu dodamo javnu tajnu o nasem autoputu (svaki laik koji se vozio njime skontat ce o cemo pisem), a kamo li da pricamo o magistralama i lokalnim cestama koje od olimpijade nisu vidjele renoviranje. opet, kako znaju sfuserit, nekad je i bolje da je ne renoviraju.
pa, u sarajevu su renovirali jednu kratku dionicu (50-100 metara). prije je bilo sve sasvim normalno, ali poslije radova se kisa pocela nakupljati i ladno stvarati "jezera" na cesti. kakav je tek onda asfalt i koliko slojeva fali?!
i bez svega ovoga, kad bi sve radili po propisu i ne bi fuserili, opet je kristalno jasno da snijeg, led i kisa mijenjaju situaciju na putu. k'o sto neko gore vec napisa, a i kol'ko se ja sjecam, vec pri 80 km/h (mislim da je bilo price da je manje) u odredjenim uvjetima, ti vozis po vodi, a ne po asfaltu.
od jednog sam dalmatinca cuo, koji kaze da je "od ote struke", da je nas asfalt i po suhom, tj. "na suncu" kao led, jer se fuseri u izgradnji, a i kad kome naumpadne da ga obnovi.
onda jos tu dodamo javnu tajnu o nasem autoputu (svaki laik koji se vozio njime skontat ce o cemo pisem), a kamo li da pricamo o magistralama i lokalnim cestama koje od olimpijade nisu vidjele renoviranje. opet, kako znaju sfuserit, nekad je i bolje da je ne renoviraju.
pa, u sarajevu su renovirali jednu kratku dionicu (50-100 metara). prije je bilo sve sasvim normalno, ali poslije radova se kisa pocela nakupljati i ladno stvarati "jezera" na cesti. kakav je tek onda asfalt i koliko slojeva fali?!
i bez svega ovoga, kad bi sve radili po propisu i ne bi fuserili, opet je kristalno jasno da snijeg, led i kisa mijenjaju situaciju na putu. k'o sto neko gore vec napisa, a i kol'ko se ja sjecam, vec pri 80 km/h (mislim da je bilo price da je manje) u odredjenim uvjetima, ti vozis po vodi, a ne po asfaltu.
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#19 Re: Kiša
Dobro doso u SAD; ovdje sve stimajefferson wrote:Nisam ja naostren, nego odgovaram na tvoju opasku!corolla02 wrote:sto si ba uvijek naostren; pa rupa je tu da se zaobidje, ovdje ili dole![]()
Inace tema je KISA!
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#20 Re: Kiša
@Corolla
cesto puta na kisi,vozim ispod regularne brzine,a mnogi voze kao da se nista ne desava,to me intirgira,jer usporim,jer ne zelim naglo kociti ili zaokrenuti auto na okuki priliko izalska za auto-puta
@Jefferson
hvala,s obzriom da znas sto vozim i kako vozim na suhom asfaltu,sto preporucujes ,koje gume,za kisu,jer sam doslovno totlano drugaicja vozacica na kisi ,tacnije,sporija
cesto puta na kisi,vozim ispod regularne brzine,a mnogi voze kao da se nista ne desava,to me intirgira,jer usporim,jer ne zelim naglo kociti ili zaokrenuti auto na okuki priliko izalska za auto-puta
@Jefferson
hvala,s obzriom da znas sto vozim i kako vozim na suhom asfaltu,sto preporucujes ,koje gume,za kisu,jer sam doslovno totlano drugaicja vozacica na kisi ,tacnije,sporija
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#21 Re: Kiša
eh,o tome pisem,jer nemam problem na snjegu i ledu,vec iskljucivo na kisiBSn wrote:
i bez svega ovoga, kad bi sve radili po propisu i ne bi fuserili, opet je kristalno jasno da snijeg, led i kisa mijenjaju situaciju na putu. k'o sto neko gore vec napisa, a i kol'ko se ja sjecam, vec pri 80 km/h (mislim da je bilo price da je manje) u odredjenim uvjetima, ti vozis po vodi, a ne po asfaltu.
ali izgleda da sma pored razlictih auta ipak vozila i auta sa razlicitim gumama
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#22 Re: Kiša
jesam li ja jedina na forumu sa ovim problemom 
-
whow
- Posts: 2217
- Joined: 11/11/2004 07:17
- Location: Edmonton
- Contact:
#23 Re: Kiša
Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.
- ljubav_aha
- Posts: 15082
- Joined: 03/04/2008 19:25
- Location: TURKISH COFFEEBATH
#24 Re: Kiša
kolega, hvala,ja sam i uvijek svaki auto testirala/testiram na suhim,snjeznim ,zaledjenim i kisnim cestama,to obavezno radim,proces adaptacije i slicno,naravnowhow wrote:Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.
nikad ne kocim naglo i drzim odstojanje,i plus sporije vozim ,jer je lakse kociti,narocito kad mi neko "upadne" u traku
meni je drago da si se pohvalio,to je super, ja bih taj kurs odradilalai gdje
sto se tice 4WD,ma kad su led,snjeg i nizbrdica,nema razlike:jednom sam parkirala auto,koje je pocelo kliziti do susjednog parkiranog auta,gledam u covjeka vani,cisto je sjeng,pitam i izvinjavam se za auto,kaze ,nista ne brini,vidio sam
mozes li objasniti nekoliko trikova,hvala
-
whow
- Posts: 2217
- Joined: 11/11/2004 07:17
- Location: Edmonton
- Contact:
#25 Re: Kiša
Ovaj kurs je bio dio treninga na poslu . Miislim da postoji masa slicnih kurseva i treninga koji poducavaju te osnovne tehnike kocenja i upravljanja . To je interesantan osjecaj kad covjek od 80 kg bukvakno stane na kocnisu i radi shuffle stearing da bi dobio putanju u 5 tona teskom kombiju koji ide 80 km/h po ledu .ljubav_aha wrote:kolega, hvala,ja sam i uvijek svaki auto testirala/testiram na suhim,snjeznim ,zaledjenim i kisnim cestama,to obavezno radim,proces adaptacije i slicno,naravnowhow wrote:Po mom misljenju ovi moderni AWD sistemi su u biti pravljeni za voznju po kisi i snjegu obzirom da vecina tih sistema i nema neke pretjerane off road karakteristike dakle AWD je u biti i namjenjen za takve situacije. 4WD je takoder bolji nego FWD ili RWD za kisu i snjeg jednostavno jer ima bolji traction, moje misljenje . Zadnji pogon je specijalno nezahvalan kada su u pitanju snjeg i kisa , tu pomazu traction contorl kao , stability control sistemi a najvaznije dobre gume , kocnice i ispravna suspenzija. Sto se tice samog vozila ja licno preferiram veca vozila. Ja sam jednom dobio savjet od jednog prijatelja nakon sto sam tako izletio sa ceste jer nisam znao kako auto reaguje na naglo kocenje , koji me nasavjetovao da "testiram auto" u tim nekim kriticnim situacijama . Dakle nadi neki prostor ,poligon gdje neces nikoga lupiti i eto tako zaletis se i naglo kocis sidis gdje zanosi , naginje , skontas kako auto reaguje u razlicitim situacijama i kako je najlakse da ga ispravis i sto je najvaznije dobijes samopouzdanje . Evo da se pohvalim ja sam nekada davno odradio taj Emergeny Vehicle Operation Courese i dan danas koristim neke od trikova koje sam tada naucio posebno kada vozilo pocne plesati (fish tailing ) po cesti.
nikad ne kocim naglo i drzim odstojanje,i plus sporije vozim ,jer je lakse kociti,narocito kad mi neko "upadne" u traku
meni je drago da si se pohvalio,to je super, ja bih taj kurs odradilalai gdje:
sto se tice 4WD,ma kad su led,snjeg i nizbrdica,nema razlike:jednom sam parkirala auto,koje je pocelo kliziti do susjednog parkiranog auta,gledam u covjeka vani,cisto je sjeng,pitam i izvinjavam se za auto,kaze ,nista ne brini,vidio sam![]()
mozes li objasniti nekoliko trikova,hvala
