Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7788
Joined: 03/06/2016 16:31

#76 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Dope_Man »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 00:45 "A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: "Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina." Al-An'am 7 ajet.

Ustvari cijela sura Al-An'am je i vise nego dovoljna kao odgovor ovima koji sumnjaju...
U vrijeme kada je Muhamed sa svojima pisao knjigu kojom ce drzati ljude na okupu dobro je vec znao da se moze pojaviti bilo kakav covjek sa novog religijom, i da ce ljudi uvijek sumnjati u novu (ne zato sto su pametni vec samo zato sto se drze stare). Tako da napisati: "I pojavice se oni koji ce u ove rijeci sumnjati" je kao da ja napisem na bilo kojem forumu, na bilo koju temu "I naci ce se oni koji se ne slazu sa mojim misljenjem".

To nije nikakva bozanska pamet, vec najobicnije zapazanje. Kao sto je zapazio da sunce zalazi negdje tamo, pa napisao da zalazi u blatnjavu baru.. vrhunac naucnog dostignuca tog doba (a nije, da je znao za Grke mozda bi bolje opisao astronomiju).
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#77 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

Dope_Man wrote: 02/07/2021 11:02
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 00:45 "A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: "Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina." Al-An'am 7 ajet.

Ustvari cijela sura Al-An'am je i vise nego dovoljna kao odgovor ovima koji sumnjaju...
U vrijeme kada je Muhamed sa svojima pisao knjigu kojom ce drzati ljude na okupu dobro je vec znao da se moze pojaviti bilo kakav covjek sa novog religijom, i da ce ljudi uvijek sumnjati u novu (ne zato sto su pametni vec samo zato sto se drze stare). Tako da napisati: "I pojavice se oni koji ce u ove rijeci sumnjati" je kao da ja napisem na bilo kojem forumu, na bilo koju temu "I naci ce se oni koji se ne slazu sa mojim misljenjem".

To nije nikakva bozanska pamet, vec najobicnije zapazanje. Kao sto je zapazio da sunce zalazi negdje tamo, pa napisao da zalazi u blatnjavu baru.. vrhunac naucnog dostignuca tog doba (a nije, da je znao za Grke mozda bi bolje opisao astronomiju).
Nije on pisao knjigu,bio je nepismen
User avatar
dembele
Posts: 2767
Joined: 19/06/2014 09:15

#78 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by dembele »

Dope_Man wrote: 02/07/2021 11:02
RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 00:45 "A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: "Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina." Al-An'am 7 ajet.

Ustvari cijela sura Al-An'am je i vise nego dovoljna kao odgovor ovima koji sumnjaju...
U vrijeme kada je Muhamed sa svojima pisao knjigu kojom ce drzati ljude na okupu dobro je vec znao da se moze pojaviti bilo kakav covjek sa novog religijom, i da ce ljudi uvijek sumnjati u novu (ne zato sto su pametni vec samo zato sto se drze stare). Tako da napisati: "I pojavice se oni koji ce u ove rijeci sumnjati" je kao da ja napisem na bilo kojem forumu, na bilo koju temu "I naci ce se oni koji se ne slazu sa mojim misljenjem".

To nije nikakva bozanska pamet, vec najobicnije zapazanje. Kao sto je zapazio da sunce zalazi negdje tamo, pa napisao da zalazi u blatnjavu baru.. vrhunac naucnog dostignuca tog doba (a nije, da je znao za Grke mozda bi bolje opisao astronomiju).
Nije Muhammed a.s. pisao Knjigu ni sam ni sa svojima, već su mu ajeti parmanento objavljivani u toku 23 godine, kao što su objavljivani i ranijim vjerovjesnicima poput Musaa ili Mojsija ili Isaa, odnosno Isusa. To se zove vahj ili objava. Šekspir i Meša Selimović su pisali knjige dok su vjerovjesnicima objavljivani ajeti ili rečenice i znaju se modaliteti na kojima je dolazila Objava, bilo da je u pitanju pojava meleka-anđela Džibrila-Gabrijela, pojava meleka u ljudskom liku, san itd. Za života Muhammeda a.s. Kur an uopće nije zapisivan već su ga pamtili njegovi drugovi a tek nakon njegove smrti se Kur an počeo zapisivati.
Hakiz
Posts: 40836
Joined: 30/07/2015 20:01

#79 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

Ništa...
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#80 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by spinel_ »

Steta sto si izbrisao, bas je dubokouman post bio.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#81 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 10:48
merk030 wrote: 02/07/2021 00:31 Treba, prije svega, ne gledati muslimane već proučavati islam.
Naprotiv!!! Upravo treba gledati muslimane da bi razumio islam. Ova tvoja logika se moze aplicirati na bilo sta. Ne treba gledati komuniste vec proucavati komunizam. Ne treba gledati na kapitaliste vec proucavati kapitalizam. Svaka ideologija je savrsena u teoriji. Kada bi svi ljudi bili pravi komunisti imali bismo raj na zemlji. Kada bi svi ljudi pravi kapitalisti opet bismo imali raj na zemlji. Kada bi svi ljudi bili muslimani imali bismo raj na zemlji.

Ali svi ljudi nisu. I tu je problem svih ideologija. Uzimaju jedan ili dva aspekta ljudske licnosti i onda pokusavaju ostale ljude natjerati da im se povinuju. Kvalitet ideologije se ogleda u praksi a ako su muslimani slabi prakticari to samo govori da islam nije idealno rjesenje sa ljudsko bice. To samo govori da smo nekada davno imali nekog vizionara koji se zvao Muhamed i koji je zamislio drustvo na jedan nacin i u praksi se pokazalo da to drustvo nije odrzivo. Bas kao sto je i Karl Marks imao svoju viziju koja se pokazala neodrzivom. Bas kao i Kejns, Budha i sl.

Jedina vizija koja jos uvijek funkcionise, koja je oduvijek funkcionisala je ona koju je donio Charles Darwin. Opstaju oni koji se mogu prilagoditi promjenama u okruzenju. Sve ostalo su zelje koje zive duze ili krace ali na kraju ih pojedu promjene u okruzenju.

Kad se izvrcu cinjenice onda se dobije tvoj ili post slican tvome.

1.naravno da svi ljudi nisu isti.I to nama je objasnjeno u svetoj knjizi.Religija te ne tjera da budes vjernik.Religija je na dobrovoljnoj bazi ili na bazi nekih privilegija kod nekog broja ljudi.Religija kaze da nema prisile u vjerovanju.


2.da bi razumio Islam kazes treba gledati muslimane?
Islam je savrsen.Muslimani( znaci svi oni koji sebe nazivaju Muslimanima) nisu.
Imas doktora koji je dao Hipokratovu zakletvu da ce lijeciti ljude,a imas i doktora koji je korumpiran i nece onkoloskom pacijentu dati morfij ako neko od familije ne zakiti sa 100 eura. Jel to znaci da je medicina bezveze?

3.darwinova teorija,ne zelim trositi tastaturu o tome. Neces da shvatis,da sve osim Boga ima pocetak i kraj. Negdje,nesto i na neki nacin je moralo poceti.I mora imati svoj kraj.
hipija
Posts: 1622
Joined: 30/12/2010 18:17

#82 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by hipija »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 10:55
hipija wrote: 01/07/2021 20:57

Za početak, imaš li možda neki primjer da su neke tvrdnje odnosno ajeti iz Kur ana naučno opovrgnuti?
Ima. Kur'an tvrdi da je Zemlja prvo stvorena pa onda svemir.
To je interpretacija jednog kuranskog ajeta iz sure Bekare, malog dijela islamske uleme, dok većina smatra da je svemir prethodio stvaranju Zemlje. Znači ne postoji konsenzus vezan za tumačenje ovog kuranskog ajeta, kao što je to recimo stav vezan za alkohol, ili blud iako većina smatra da je svemir stvoren prije Zemlje.

To je recimo slično raspravama o noći u kojoj je započela objava Kur ana, pa je većina prihvatila da je 27. noć mjeseca ramazana, dok ima i onih koji smatraju da je to bilo koja druga neparna noć u zadnjoj trećini mjeseca ramazana, ili recimo tajanstvena ličnost iz sure Kehf koja se zove Zulkarnejn, koja je podigla veliku branu, pa jedan manji dio islamske uleme pod Zulkarnejnom misli na Aleksandra Makedonskog, a pod velikom branom-Veliki kineski zid. Naravno besmisleno je i jedno i drugo, i ovdje se takođe radi o par pobornika ovakvog mišljenja, ali ljudi iznose stavove, pa u tom kontekstu treba prihvatiti i komentar onih koji smatraju da je Zemlja stvorena prije svemira.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#84 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 11:31 1.naravno da svi ljudi nisu isti.I to nama je objasnjeno u svetoj knjizi.Religija te ne tjera da budes vjernik.Religija je na dobrovoljnoj bazi ili na bazi nekih privilegija kod nekog broja ljudi.Religija kaze da nema prisile u vjerovanju.
OK. Nije tema.
2.da bi razumio Islam kazes treba gledati muslimane?
Islam je savrsen.Muslimani( znaci svi oni koji sebe nazivaju Muslimanima) nisu.
Imas doktora koji je dao Hipokratovu zakletvu da ce lijeciti ljude,a imas i doktora koji je korumpiran i nece onkoloskom pacijentu dati morfij ako neko od familije ne zakiti sa 100 eura. Jel to znaci da je medicina bezveze?
Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.
3.darwinova teorija,ne zelim trositi tastaturu o tome. Neces da shvatis,da sve osim Boga ima pocetak i kraj. Negdje,nesto i na neki nacin je moralo poceti.I mora imati svoj kraj.
Opet jos jedna recenica koja lijepo zvuci ali nema sustine. Floskula. Tvoja zelja bez ikakvog dokaza. To je isto da ja napisem: Neces da shvatis da sve osim Multiverzuma ima pocetak i kraj. Sto bi bog bio taj koji nema pocetka i kraja a multiverzum ne bi?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#85 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

hipija wrote: 02/07/2021 12:11
apsidejzi wrote: 02/07/2021 10:55
Ima. Kur'an tvrdi da je Zemlja prvo stvorena pa onda svemir.
To je interpretacija jednog kuranskog ajeta iz sure Bekare, malog dijela islamske uleme, dok većina smatra da je svemir prethodio stvaranju Zemlje. Znači ne postoji konsenzus vezan za tumačenje ovog kuranskog ajeta, kao što je to recimo stav vezan za alkohol, ili blud iako većina smatra da je svemir stvoren prije Zemlje.

To je recimo slično raspravama o noći u kojoj je započela objava Kur ana, pa je većina prihvatila da je 27. noć mjeseca ramazana, dok ima i onih koji smatraju da je to bilo koja druga neparna noć u zadnjoj trećini mjeseca ramazana, ili recimo tajanstvena ličnost iz sure Kehf koja se zove Zulkarnejn, koja je podigla veliku branu, pa jedan manji dio islamske uleme pod Zulkarnejnom misli na Aleksandra Makedonskog, a pod velikom branom-Veliki kineski zid. Naravno besmisleno je i jedno i drugo, i ovdje se takođe radi o par pobornika ovakvog mišljenja, ali ljudi iznose stavove, pa u tom kontekstu treba prihvatiti i komentar onih koji smatraju da je Zemlja stvorena prije svemira.
Blaaaaaaaaaa. Nesto mi tanak taj argument. Ja znam da bi vecina sad zelila da je Muhamed napisao kako je Zemlja nastala nakon Zvijezda ali ajet je vise nego jasan. Sto je i logicno. Kako ce beduin u pustinji znati da je nekad prije bila velika zvijezda koja je eksplodirala pa ostaci hidrogena usljed gravitacije napravili novu zvijezdu tj nase Sunce a ostali elementi nakon eksplozije napravili okolne planete i sl. Naravno da je to tesko ocekivati da neko ko zivi u 7 stoljecu zna. Medjutim, to osobi u 7 stoljecu nije smetalo da slaze kako dobija objavu od Sveznajuceg. Sveznajuci bi to vec treba znati. Il je Sveznajuci slagao Muhameda, il je Muhamed slagao muslimane.

Brutalna istina. Nije rijec o tumacenju nego o napisanom tekstu. Crno na bijelo.
Piaty
Posts: 5775
Joined: 01/12/2020 00:58

#86 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

@apsidejzi

Sta je multiverzum? Jel to hipoteticki univerum ili univerzumi? Zapravo, svejedno i da postoji i da ne postoji, doci ce se na neki pocetak, nastanak istog. Vi uvijek slijedite taj evolucijski proces pa cete doci do necega.

Lose si oruzje u ovom slucaju odabrao. Bog je izvan naseg poimanja. Ne mozes da pojmis da je cijela stvar u tome odnosno hrabrost da pojmis iako ne vidis, ali ces osjetiti kroz poruku.

Ja znam sta antropologija kaze za religije opcenito. Po pitanju islama, tu nema niceg simbolickog ili neceg sto je nastalo kao izraz covjekove potrebe pa je nastalo kao obicaj pa tek kasnije obred.
Islam je cist od tih stvar.
Ds li si neku literaturu citao?

P.s sunce ne zalazi u muljevito jezero. To je Korkutov prevod o prici o Iskanderu, zar ne?

Tema se treba obrisati jer nema svrhu
Last edited by Piaty on 02/07/2021 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
shape of despair
Posts: 3137
Joined: 09/04/2008 18:41

#87 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by shape of despair »

Od 2008. godine od kad sam na forumu pa do danas, bilo je ovakvih tema na desetine. Još se prije dalo nešto kvalitetno i pročitati. Onda krenu,poslije par stranica, gurkanja tipa šta je ti, hoćeš da te izmlatim, tema se zaključa i svak se svom životu i uvjerenju vrati.
Onda nikne nova tema i sve ispočetka. Doduše, nije se odavno pokrenula slična rasprava ali joj predviđam sličan kraj kao i predhodnim
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#88 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

dembele wrote: 02/07/2021 11:22 Nije Muhammed a.s. pisao Knjigu ni sam ni sa svojima, već su mu ajeti parmanento objavljivani u toku 23 godine, kao što su objavljivani i ranijim vjerovjesnicima poput Musaa ili Mojsija ili Isaa, odnosno Isusa. To se zove vahj ili objava.
Isti takav vahj imaju ljudi koji konzumiraju DMT. Probaj i ti pa ces vidjeti kako dobijas objavu. Guglaj pa se sam uvjeri. Na Youtube imas bezbroj svjedocenja ljudi koji su konzumirali DMT. DMT se moze ispusiti kao dzoint a kod nekih ljudi se prirodno proizvodi u mozgu. Ja pretpostavljam da je Muhamed imao neku genetsku mutaciju koja je izazvala malo vecu proizvodnju DMT-a u mozgu i on to pobrkao sa objavom i umislio sebi da je poslanik. Taman bio u 40toj godini kad imas krizu srednjih godina i kad mislis da je zivot prosao a ti ga nisi prozivio.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#89 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

Piaty wrote: 02/07/2021 13:45 Lose si oruzje u ovom slucaju odabrao. Bog je izvan naseg poimanja. Ne mozes da pojmis da je cijela stvar u tome odnosno hrabrost da pojmis iako ne vidis, ali ces osjetiti kroz poruku.
Kako znas da je bog izvan naseg poimanja?
Piaty
Posts: 5775
Joined: 01/12/2020 00:58

#90 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:50
Piaty wrote: 02/07/2021 13:45 Lose si oruzje u ovom slucaju odabrao. Bog je izvan naseg poimanja. Ne mozes da pojmis da je cijela stvar u tome odnosno hrabrost da pojmis iako ne vidis, ali ces osjetiti kroz poruku.
Kako znas da je bog izvan naseg poimanja?
Zato sto jeste. Ne razumijem pitanje. Kao da pitas, zasto znas da je 1 +1 = 2.
Izvan je nasih temeljnih osjetila. On se iskazuje kroz otkrovenje da bih potvrdio, samu po sebi, vec utvrdjenu cinjenicu o ljepoti svog stvaranja kojoj svjedocima svakog dana kada ustanemo, kada smo sa nasim bliznjim, kada posmatramo okolinu, kada ja i ti sada pricamo...

Eto tako. Ja cu romantizirati malo kada vec postavljas takva pitanja :-D mada ovo nije romantiziranje vec su cinjenice

P.s svjestan sam da se necemo dogovoriti. Samo je stvar sto je moj motiv dobar prema tebi u ovom slucaju. Meni je npr. stalo do tebe, tebi je svejedno. :)
User avatar
dembele
Posts: 2767
Joined: 19/06/2014 09:15

#91 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by dembele »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:47
dembele wrote: 02/07/2021 11:22 Nije Muhammed a.s. pisao Knjigu ni sam ni sa svojima, već su mu ajeti parmanento objavljivani u toku 23 godine, kao što su objavljivani i ranijim vjerovjesnicima poput Musaa ili Mojsija ili Isaa, odnosno Isusa. To se zove vahj ili objava.
Isti takav vahj imaju ljudi koji konzumiraju DMT. Probaj i ti pa ces vidjeti kako dobijas objavu. Guglaj pa se sam uvjeri. Na Youtube imas bezbroj svjedocenja ljudi koji su konzumirali DMT. DMT se moze ispusiti kao dzoint a kod nekih ljudi se prirodno proizvodi u mozgu. Ja pretpostavljam da je Muhamed imao neku genetsku mutaciju koja je izazvala malo vecu proizvodnju DMT-a u mozgu i on to pobrkao sa objavom i umislio sebi da je poslanik. Taman bio u 40toj godini kad imas krizu srednjih godina i kad mislis da je zivot prosao a ti ga nisi prozivio.
Biće da je to, nema dalje. Oko 124 hiljade vjerovjesnika su bili na opijatima, sa genetskim mutacijama i krizom srednjih godina. Čiji si ti tako pametan? :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#92 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.


Nemoj se ljutiti lave,ali ti nisi dobre glave nikako.
Hakiz
Posts: 40836
Joined: 30/07/2015 20:01

#93 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 02/07/2021 13:58 mada ovo nije romantiziranje vec su cinjenice
:roll:
broj dva
Posts: 4581
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#94 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

Ako bog/bozanstveno postoji onda se slazem sa tim da je van nase spoznaje. Jednostavno nasi ograniceni intelekti, nasa ogranicela cula ne bi mogla spoznati cjelinu stvaraoca univerzuma koji je van univerzuma (jer ne stvara samog sebe, ili mozda stvara ali i ako stvara opet je u nekom smislu van univerzuma mada nebitno)
Jedino sa cime ne ne mogu sloziti je da ako bog postoji da je onakav kakav je predstavljen u monoteistickim knjigama, od boga ocekujem puno bolje i puno vise.
broj dva
Posts: 4581
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#95 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 14:22
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.


Nemoj se ljutiti lave,ali ti nisi dobre glave nikako.
A jesi nasao gresku u njegovom argumentu ? Je li ili nije istina da je isto receno (sistem je savrsen, ljudi koji ka koriste nisu) u raznim kontekstima?
Dobro, ne znaci neophodno da ti nisi u pravu - da Islam zaista jeste savrsen samo ga ljudi pogrenso tumace/upotrebljavaju ali onda dolazimo u situaciju gdje istu mogucnost savrenstva moramo pruziti i komunizmu i kapitalizmu i raznim drugim socijalnim sistemima i religijama zar ne ?
User avatar
geralt
Posts: 5217
Joined: 14/09/2017 12:45

#96 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by geralt »

Zasto ne vjerujete da su Mahabharata, Ramayana i Bhagavad-gita knjige Bozije objave? Zasto ne Biblija, ili Knjiga Mormona, ili Torah, ili egipatska Knjiga Mrtvih, ili Evandjelje leteceg spageta-cudovista (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Gospe ... ti_Monster)?
merk030
Posts: 679
Joined: 30/06/2018 18:31

#97 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by merk030 »

apsidejzi wrote: 02/07/2021 10:48
merk030 wrote: 02/07/2021 00:31 Treba, prije svega, ne gledati muslimane već proučavati islam.
Naprotiv!!! Upravo treba gledati muslimane da bi razumio islam. Ova tvoja logika se moze aplicirati na bilo sta. Ne treba gledati komuniste vec proucavati komunizam. Ne treba gledati na kapitaliste vec proucavati kapitalizam. Svaka ideologija je savrsena u teoriji. Kada bi svi ljudi bili pravi komunisti imali bismo raj na zemlji. Kada bi svi ljudi pravi kapitalisti opet bismo imali raj na zemlji. Kada bi svi ljudi bili muslimani imali bismo raj na zemlji.

Ali svi ljudi nisu. I tu je problem svih ideologija. Uzimaju jedan ili dva aspekta ljudske licnosti i onda pokusavaju ostale ljude natjerati da im se povinuju. Kvalitet ideologije se ogleda u praksi a ako su muslimani slabi prakticari to samo govori da islam nije idealno rjesenje sa ljudsko bice. To samo govori da smo nekada davno imali nekog vizionara koji se zvao Muhamed i koji je zamislio drustvo na jedan nacin i u praksi se pokazalo da to drustvo nije odrzivo. Bas kao sto je i Karl Marks imao svoju viziju koja se pokazala neodrzivom. Bas kao i Kejns, Budha i sl.

Jedina vizija koja jos uvijek funkcionise, koja je oduvijek funkcionisala je ona koju je donio Charles Darwin. Opstaju oni koji se mogu prilagoditi promjenama u okruzenju. Sve ostalo su zelje koje zive duze ili krace ali na kraju ih pojedu promjene u okruzenju.
Čovjek nije svemoguć, niko od tebe ne traži više nego što ti možeš. Niko, poslije Poslanika a.s, nije uspio živjeti vjeru i upravo zbog toga ne treba gledati islam kroz čovjeka. A kod ostalih sistema koje si naveo se ne zna kako, idealno, ih sprovoditi, niko nije dao primjer toga, za islam to imaš.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#98 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

Piaty wrote: 02/07/2021 13:58
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:50
Kako znas da je bog izvan naseg poimanja?
Zato sto jeste. Ne razumijem pitanje. Kao da pitas, zasto znas da je 1 +1 = 2.
Izvan je nasih temeljnih osjetila. On se iskazuje kroz otkrovenje da bih potvrdio, samu po sebi, vec utvrdjenu cinjenicu o ljepoti svog stvaranja kojoj svjedocima svakog dana kada ustanemo, kada smo sa nasim bliznjim, kada posmatramo okolinu, kada ja i ti sada pricamo...

Eto tako. Ja cu romantizirati malo kada vec postavljas takva pitanja :-D mada ovo nije romantiziranje vec su cinjenice

P.s svjestan sam da se necemo dogovoriti. Samo je stvar sto je moj motiv dobar prema tebi u ovom slucaju. Meni je npr. stalo do tebe, tebi je svejedno. :)
Kakav je to odgovor: Zato sto jeste? To je tvrdnja bez osnova. Ja mogu dati tvrdnju da je Djeda mraz izvan naseg poimanja. Kada me ti upitas zasto, ja ti kazem zato. To nije nikakav odgovor. To je samoubjedjenje bez osnova. Ocito nikada nisi ni razmisljao zasto si ti vjernik. Pokupio si floskule koje prosipaju drugi ljudi i sad nama prodajes muda pod bubrege.

Sta je bog i zasto je van naseg poimanja? Sasvim normalno pitanje, osim ako si u nekoj sekti koja ne propituje svoje tvrdnje nego slijepo vjeruje u ono sto im sef kaze. Zasto bih ja tebi vjerovao na rijec?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#99 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

dembele wrote: 02/07/2021 14:10
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:47
Isti takav vahj imaju ljudi koji konzumiraju DMT. Probaj i ti pa ces vidjeti kako dobijas objavu. Guglaj pa se sam uvjeri. Na Youtube imas bezbroj svjedocenja ljudi koji su konzumirali DMT. DMT se moze ispusiti kao dzoint a kod nekih ljudi se prirodno proizvodi u mozgu. Ja pretpostavljam da je Muhamed imao neku genetsku mutaciju koja je izazvala malo vecu proizvodnju DMT-a u mozgu i on to pobrkao sa objavom i umislio sebi da je poslanik. Taman bio u 40toj godini kad imas krizu srednjih godina i kad mislis da je zivot prosao a ti ga nisi prozivio.
Biće da je to, nema dalje. Oko 124 hiljade vjerovjesnika su bili na opijatima, sa genetskim mutacijama i krizom srednjih godina. Čiji si ti tako pametan? :D
Odakle ti informacija da je bilo 124 hiljade vjerovjesnika? Procitao na avazu? Rekla kazala?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#100 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

RagibUzoriti wrote: 02/07/2021 14:22
apsidejzi wrote: 02/07/2021 13:36
Komunizam je savrsen. Komunisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Komunistima) nisu.
Kapitalizam je savrsen. Kapitalisti (znaci svi oni koji sebe nazivaju Kapitalizam ) nisu.
Hinduizam je savrsen. Hindsi(znaci svi oni koji sebe nazivaju Hindusima) nisu.
Fasizam je savrsen. Fasisti(znaci svi oni koji sebe nazivaju Fasistima) nisu.
Krscanstvo je savrseno. Krscani (znaci svi oni koji sebe nazivaju Krscanima) nisu.

Koliko treba crtati da se shvati kako je floskula o "savrsnom islamu" zapravo floskula. Igra rijeci koja lijepo zvuci ali nema sustine.


Nemoj se ljutiti lave,ali ti nisi dobre glave nikako.
Necu se ljutiti ako obrazlozis zasto nisam dobre glave. Sta je to u gornjim recenicama netacno a u onoj o islamu tacno?
Post Reply