Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#51

Post by @ke »

odgovorite mi konkretno, bez fraza

ako mene nevjernika bog pazi,
a muslimane vjernike gazi,

meni nista nije jasno, sta je to vama ubjedljivo u svemu tome :zzzz:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#52

Post by Kwaheri »

A wrote:
zena wrote:
A wrote:Pa to je ista prica kao kod Hriscana - rajo trpite, sutite, patite. Sta vas briga sto gospodari imaju i sto jos od vas to malo uzimaju. Zato kad umrete - bice svima svega, a oni ce ostati bez duse :shock:

Zasto mi ne vjerujemo u sve te price?
Pa zato sto je neubjedljivo, eto.
Jel to hoces da kazes da su samo raja i sirotinja vjernici?
...btw..islam nikome ne savjetuje da bolje biti siromasan nego bogat...niti da siromasnim pripada kraljevstvo nebesko...
- Zato nek te ne oduševljavaju imeci njihovi, niti djeca njihova. Allah samo želi da ih kazni time u životu Dunjaa, i da nestanu duše njihove, a oni budu nevjernici.
...jednom sam vec nesto pisala na ovu temu...ne volim kad se ponavljam, al' sta se moze?

Gornji ajet se obraca siromasnim vjernicima, a sam tekst se odnosi na one koji su nevjernici a imaju imetak..., no nigdje se na naglasava da vjernik mora biti od onih koji su siromasni :)... Islam preferira bogatstvo i moc, za koji se treba potruditi, jer bogat musliman ima vece mogucnosti za cinjenje dobrih djela... kako kaze Poslanik a.s. "najbolji od vas je onaj koji je najkorisniji ljudima". Islam potice na rad, na sticanje imetka, ali imetak koji nije sam sebi svrha...
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#53

Post by Qwert »

Ma nije problem u teoriji nego koliko vidim u praksi. Covjek se prima na ono sto moze da opipa :-) ....cini mi se :roll:
@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#54

Post by @ke »

:zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :skoljka: :cry:
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#55 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by chupacabra »

Zato sto ima mnogo tvrdnji koje su u medjuvremenu naucno opovrgnute. Zato sto je "objavljen" u vrijeme kada je preko 90% ljudi u Arabiji bilo nepismeno. Zato sto je autor dobio "objavu" u pecini bez ikakvih svjedoka i nacina da se potrvdi vjerodostojnost "bozanske objave". Zato sto je cudno zasto bi dizajner svemira za "objavu ili objave" izabrao nepismene pustinjske narode prije 1500 - 2000 godina, a ne kontinuirano komunicirao na neki vjerodostojniji nacin. Zato sto ne postoji ova kreacija koju su ljudi izmislili zbog straha od smrti da bi im bilo lakse podnijeti cinjenicu da nema nista poslije ovog zivota. Zato sto je nemoguce dokazati nepostojanje necega, to jest, bilo kakvu besmislicu koju neko iznese (Zasto ne vjerujete da je Zeus svaralac svijeta?). Zato sto je "bozja objava" sirena macem, robovlasnistvom, i porezom na "nevjernike". Hiljadu zasto, hiljadu zato.
hipija
Posts: 1623
Joined: 30/12/2010 18:17

#56 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by hipija »

chupacabra wrote: 01/07/2021 20:46 Zato sto ima mnogo tvrdnji koje su u medjuvremenu naucno opovrgnute. Zato sto je "objavljen" u vrijeme kada je preko 90% ljudi u Arabiji bilo nepismeno. Zato sto je autor dobio "objavu" u pecini bez ikakvih svjedoka i nacina da se potrvdi vjerodostojnost "bozanske objave". Zato sto je cudno zasto bi dizajner svemira za "objavu ili objave" izabrao nepismene pustinjske narode prije 1500 - 2000 godina, a ne kontinuirano komunicirao na neki vjerodostojniji nacin. Zato sto ne postoji ova kreacija koju su ljudi izmislili zbog straha od smrti da bi im bilo lakse podnijeti cinjenicu da nema nista poslije ovog zivota. Zato sto je nemoguce dokazati nepostojanje necega, to jest, bilo kakvu besmislicu koju neko iznese (Zasto ne vjerujete da je Zeus svaralac svijeta?). Zato sto je "bozja objava" sirena macem, robovlasnistvom, i porezom na "nevjernike". Hiljadu zasto, hiljadu zato.
Za početak, imaš li možda neki primjer da su neke tvrdnje odnosno ajeti iz Kur ana naučno opovrgnuti?
broj dva
Posts: 4602
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#57 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

Zašto bi vjerovao bez dokaza ? I molim vas ne govorite da je postojanje boga dokazano, da jeste ne bi još prićali o tome...
Ne vjerujem jer i druge knjige tvrde isto. Neke da su od istog boga (Tora, Biblija..čak i knjiga mormona) a neke od nekih drugi bogova.
I ne vjerujem jer mi se nije svidila knjiga i imidž mada je to najmanji problem, samo mi dokaz treba...jedan jedini amputirani um da izraste ili nešto slično te puštam bradu i kratim pantale.
Piaty
Posts: 5794
Joined: 01/12/2020 00:58

#58 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

broj dva wrote: 01/07/2021 21:56 Zašto bi vjerovao bez dokaza ? I molim vas ne govorite da je postojanje boga dokazano, da jeste ne bi još prićali o tome...
Ne vjerujem jer i druge knjige tvrde isto. Neke da su od istog boga (Tora, Biblija..čak i knjiga mormona) a neke od nekih drugi bogova.
I ne vjerujem jer mi se nije svidila knjiga i imidž mada je to najmanji problem, samo mi dokaz treba...jedan jedini amputirani um da izraste ili nešto slično te puštam bradu i kratim pantale.
Ti trazis dokaze?
'vamo ne mogu da dokazu ko je opuho drzavu a ti bi da trazis dokaze za Boga???
broj dva
Posts: 4602
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#59 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

Piaty wrote: 01/07/2021 22:00
broj dva wrote: 01/07/2021 21:56 Zašto bi vjerovao bez dokaza ? I molim vas ne govorite da je postojanje boga dokazano, da jeste ne bi još prićali o tome...
Ne vjerujem jer i druge knjige tvrde isto. Neke da su od istog boga (Tora, Biblija..čak i knjiga mormona) a neke od nekih drugi bogova.
I ne vjerujem jer mi se nije svidila knjiga i imidž mada je to najmanji problem, samo mi dokaz treba...jedan jedini amputirani um da izraste ili nešto slično te puštam bradu i kratim pantale.
Ti trazis dokaze?
'vamo ne mogu da dokazu ko je opuho drzavu a ti bi da trazis dokaze za Boga???
Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
User avatar
Truba
Posts: 82417
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Truba »

Upoznao sam pokretaca teme u ssh na cengic vili ima 20 godina :lol:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#61 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by spinel_ »

broj dva wrote: 01/07/2021 22:05
Piaty wrote: 01/07/2021 22:00

Ti trazis dokaze?
'vamo ne mogu da dokazu ko je opuho drzavu a ti bi da trazis dokaze za Boga???
Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Jesi li se vakcinisao protiv covida?
Ako da, jesi li trazio dokaz da ti nece nista biti od vakcine i da ces biti zasticen 90% ili si slusao Gatesa i njemu vjerovao na rijec da tako treba, bez dokaza?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#62 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Hajvan »

whataboutism na djelu, odmah u sledecem postu
hahahahaahah
broj dva
Posts: 4602
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#63 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

spinel_ wrote: 01/07/2021 22:35
broj dva wrote: 01/07/2021 22:05

Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Jesi li se vakcinisao protiv covida?
Ako da, jesi li trazio dokaz da ti nece nista biti od vakcine i da ces biti zasticen 90% ili si slusao Gatesa i njemu vjerovao na rijec da tako treba, bez dokaza?
Nisam slušao Gejtsa, šta on zna o vakcinama ? Slušao sam doktore i naučnike a istorija me naučila o značaju vakcinacije, biologija o osnovi funkcionisanja i zdrav razum o potrebi. A kakve veze imaju vakcine sa kuranom ?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#64 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by spinel_ »

broj dva wrote: 01/07/2021 22:50
spinel_ wrote: 01/07/2021 22:35

Jesi li se vakcinisao protiv covida?
Ako da, jesi li trazio dokaz da ti nece nista biti od vakcine i da ces biti zasticen 90% ili si slusao Gatesa i njemu vjerovao na rijec da tako treba, bez dokaza?
Nisam slušao Gejtsa, šta on zna o vakcinama ? Slušao sam doktore i naučnike a istorija me naučila o značaju vakcinacije, biologija o osnovi funkcionisanja i zdrav razum o potrebi. A kakve veze imaju vakcine sa kuranom ?
Aha, znaci vjerujes sve sto ti kazu doktori i za svoje zdravlje ne trazis nikakve dokaze za to sto primas. Super kad vjerujes na rijec. Usput receno farmaceutske kuce koje prave ove vakcine kao npr Pfizer same su se ogradile od bilo kakvih nezeljenih efekata i osteceni moze mahati usima. A bilo je tih slucajeva. Dovoljno je samo ukucati u trazilicu J&J azbest ili Pfizer odsteta zbog prikrivanja nuspojava.
A gates, ne zavaravajmo se. Sad ga doduse nema u javnosti. Zena ga ostavila zbog pedofilije.
broj dva
Posts: 4602
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#65 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

Doktori dokazano spašavaju živote za razliku od molitve
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#66 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by spinel_ »

broj dva wrote: 01/07/2021 23:12 Doktori dokazano spašavaju živote za razliku od molitve
Da, isto kao sto molitva ne ubija.
Mada, kod nas a u vezi doktora i nije tako kako ti pises. Nazalost.
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1540
Joined: 02/10/2010 08:34

#67 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by MujkicHaris »

broj dva wrote: 01/07/2021 22:05 Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...


Najbolji dokaz je Kur'an. To je jedan od razloga zašto ga je Allah dž.š. objavio --- kao 1) uputu, opomenu za sve ljude 2) radosnu vijest za vjernike. Pročitaj prevod Kur'ana i daj vremena sebi, odbaci nagomilane predrasude i razmisli o onom što čitaš.

Neću ubacati svoje zaključke ali ako iskreno i predano Kur'anu daš priliku neće te ostaviti ravnodušnim.
merk030
Posts: 685
Joined: 30/06/2018 18:31

#68 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by merk030 »

Treba, prije svega, ne gledati muslimane već proučavati islam. Muslimani su najviše zanemarili Kur'an, dovoljno je pogledati prvi ajet, Bog od ljudi traži da uče. Muslimani su u početku bili daleko ispred svih u nauci, sad ih nema nigdje.

Tehničke stvari u vjeri su tu da pomognu čovjeku da se, na neki način, kontrolira, moje neko viđenje.

Sve stvari koje se zabranjuju u islamu su obično štetne po čovjeka.

Često se poteže pitanje muzike, muzika dođe samo kao početak problema. Da ne pomisli neko da sad ne slušam muziku, slušam. Slušaš pjesmu, jave se neki osjećaji, napiješ se, udariš ženu, žena javi svojim, dođe brat, ubije te, ti mrtav, on u zatvor. Smiješno, ali e može niko reći da je to pozitivna stvar, nešto dobro. A nije da se ne dešava.

Dobar video o tome da li je Kur'an Božija riječ:
prvi dio - https://www.youtube.com/watch?v=1VJMT77QqB0
drugi dio - https://www.youtube.com/watch?v=O0VtYLvMCpE

Ne znam je li u ovim videima, meni se svidio primjer koji je naveo. Čovjek kad kupi neku mašinu ili nešto, on obično dobije neko uputstvo uz to što je kupio. Ista je stvar sa čovjekom, kroz Kur'an i hadise Poslanika a.s se provlači svaki segment života.

Sunećenje, evo istraživanja gdje se u zaključku navodi da je poželjno:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5296634/

Nedavno sam čuo da isto čišćenje nakon male nužde spriječava dosta toga, da medicina to preporučuje. To je Poslanik a.s davno preporučio. Pokušao sam naći neko istraživanje, ali ne znam baš terminologiju svu.

Meni je naročito zanimljiv hadis u kojem se govori da, prilikom jedenja, se 1/3 odvoji za hranu, 1/3 za tekućinu i 1/3 da se ostavi prazna. Samo kad zamisliš koliko bi ljudi bili zdravij, ne bi bilo tlakova, šećera i ostalih poremećaja koji su, u većini slučajeva, rezultat prejedanja.

Sve je to zabilježeno prije 1400 godina.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#69 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by RagibUzoriti »

"A i da ti Knjigu na papiru spustimo i da je oni rukama svojim opipaju, opet bi sigurno rekli oni koji neće da vjeruju: "Ovo nije ništa drugo do prava vradžbina." Al-An'am 7 ajet.

Ustvari cijela sura Al-An'am je i vise nego dovoljna kao odgovor ovima koji sumnjaju...
Piaty
Posts: 5794
Joined: 01/12/2020 00:58

#70 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

broj dva wrote: 01/07/2021 22:05
Piaty wrote: 01/07/2021 22:00

Ti trazis dokaze?
'vamo ne mogu da dokazu ko je opuho drzavu a ti bi da trazis dokaze za Boga???
Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...
Salio sam se za ovo iznad. Nije li ocigledno :)

S jedne strane se sa tobom slazem, a to je da ne vjerujes slijepo i to je potpuno u redu. S druge strane, meni je nepojmljivo da bilo ko (ako vec razmislja o tome) nije nasao dosada dokaze. To je samo moje licno misljenje. Ti vjerovatno tvrdis da ja zivim u zabludi, kao sto ja mislim isto za tebe, ali svakom svacije.

Mojom starijom logikom sam i ja trazio dokaze i kasnije mi je to, kao vec "uvjerenom" vjerniku, postalo besmisleno i svetu rijec uzimam bez propitivanja.
Jednostavno, dovoljno sam trazio dokaza i nema smisla da ja, kao mali mrav, dalje preispitujem nesto toliko grandiozno. Evo uvjerio sam se i kojeg obraza cu ja sada ponovo jos traziti nesto. Àli je legalno uvijek pricati o tome, samo je ovo moj licni rezon.
broj dva
Posts: 4602
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#71 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by broj dva »

MujkicHaris wrote: 01/07/2021 23:46
broj dva wrote: 01/07/2021 22:05 Ako ću već da vjerujem onda da, tražim dokaze. Ako ću se odreći alkohola i kotleta tražim dokaze. Ako ću davati zakat i putovati na hadž tražim dokaze. Ako ću živiti ko vjernik - a da vjerujem ne bi imao izbora, morao bi živiti ko vjernik- tražim neoborive dokaze.
Jedino mi nisu jasni ljudi koji tvrde da vjeruju a svetu knjigu koriste kao švedski sto, odaberu.šta vole a ostalo izignorišu...


Najbolji dokaz je Kur'an. To je jedan od razloga zašto ga je Allah dž.š. objavio --- kao 1) uputu, opomenu za sve ljude 2) radosnu vijest za vjernike. Pročitaj prevod Kur'ana i daj vremena sebi, odbaci nagomilane predrasude i razmisli o onom što čitaš.

Neću ubacati svoje zaključke ali ako iskreno i predano Kur'anu daš priliku neće te ostaviti ravnodušnim.
Pozdrav.
Mujkic Haris, fino bosansko muslimansko ime. A da si kojim slucajem rodjen kao Ante Menalo ili Slobodan Peric za neke bi druge knjige govorio da su najbolji dokazi zar ne ?
Da je kuran dokaz ne bi bilo potrebe za pricom, svi bi vjerovali, nas svih 7 i po milijardi.
Piaty
Posts: 5794
Joined: 01/12/2020 00:58

#72 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by Piaty »

broj dva wrote: 02/07/2021 08:38
MujkicHaris wrote: 01/07/2021 23:46

Najbolji dokaz je Kur'an. To je jedan od razloga zašto ga je Allah dž.š. objavio --- kao 1) uputu, opomenu za sve ljude 2) radosnu vijest za vjernike. Pročitaj prevod Kur'ana i daj vremena sebi, odbaci nagomilane predrasude i razmisli o onom što čitaš.

Neću ubacati svoje zaključke ali ako iskreno i predano Kur'anu daš priliku neće te ostaviti ravnodušnim.
Pozdrav.
Mujkic Haris, fino bosansko muslimansko ime. A da si kojim slucajem rodjen kao Ante Menalo ili Slobodan Peric za neke bi druge knjige govorio da su najbolji dokazi zar ne ?
Da je kuran dokaz ne bi bilo potrebe za pricom, svi bi vjerovali, nas svih 7 i po milijardi.
:)

Tek sada vidjeh da ti zapravo i ne trazis nikakve dokaze. Krivo mi sto ti ista napisah maloprije.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#73 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by spinel_ »

Ne znam zaista koji je cilj ovakvih tema i rasprave?
Lik je znaci nakon skoro 20 jebenih godina iskopao nekad ovu temu i namjerno bacio kosku da bi se o istoj raspravljalo.
Uzalud je bilo koja prica i treba izbjegavati i ulaziti u bilo kakve rasprave s neistomisljenicima s obje strane.
Niti ces ti mene ubjediti u suprotno niti ja tebe a niti mi je to cilj.
Svakome njegovo.
Zato i izbjegavam te rasprave ali sam usao cisto da kazem ovome iznad da trazi dokaze sto njemu moze korist ili stetu nanijeti. To mu je vaznije.
A ne da pokazuje svoju superiornost na ovim temama.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8381
Joined: 25/05/2013 23:49

#74 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

merk030 wrote: 02/07/2021 00:31 Treba, prije svega, ne gledati muslimane već proučavati islam.
Naprotiv!!! Upravo treba gledati muslimane da bi razumio islam. Ova tvoja logika se moze aplicirati na bilo sta. Ne treba gledati komuniste vec proucavati komunizam. Ne treba gledati na kapitaliste vec proucavati kapitalizam. Svaka ideologija je savrsena u teoriji. Kada bi svi ljudi bili pravi komunisti imali bismo raj na zemlji. Kada bi svi ljudi pravi kapitalisti opet bismo imali raj na zemlji. Kada bi svi ljudi bili muslimani imali bismo raj na zemlji.

Ali svi ljudi nisu. I tu je problem svih ideologija. Uzimaju jedan ili dva aspekta ljudske licnosti i onda pokusavaju ostale ljude natjerati da im se povinuju. Kvalitet ideologije se ogleda u praksi a ako su muslimani slabi prakticari to samo govori da islam nije idealno rjesenje sa ljudsko bice. To samo govori da smo nekada davno imali nekog vizionara koji se zvao Muhamed i koji je zamislio drustvo na jedan nacin i u praksi se pokazalo da to drustvo nije odrzivo. Bas kao sto je i Karl Marks imao svoju viziju koja se pokazala neodrzivom. Bas kao i Kejns, Budha i sl.

Jedina vizija koja jos uvijek funkcionise, koja je oduvijek funkcionisala je ona koju je donio Charles Darwin. Opstaju oni koji se mogu prilagoditi promjenama u okruzenju. Sve ostalo su zelje koje zive duze ili krace ali na kraju ih pojedu promjene u okruzenju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8381
Joined: 25/05/2013 23:49

#75 Re: Kur'an -zasto ne vjerujete da je knjiga Bozije objave?

Post by apsidejzi »

hipija wrote: 01/07/2021 20:57
chupacabra wrote: 01/07/2021 20:46 Zato sto ima mnogo tvrdnji koje su u medjuvremenu naucno opovrgnute. Zato sto je "objavljen" u vrijeme kada je preko 90% ljudi u Arabiji bilo nepismeno. Zato sto je autor dobio "objavu" u pecini bez ikakvih svjedoka i nacina da se potrvdi vjerodostojnost "bozanske objave". Zato sto je cudno zasto bi dizajner svemira za "objavu ili objave" izabrao nepismene pustinjske narode prije 1500 - 2000 godina, a ne kontinuirano komunicirao na neki vjerodostojniji nacin. Zato sto ne postoji ova kreacija koju su ljudi izmislili zbog straha od smrti da bi im bilo lakse podnijeti cinjenicu da nema nista poslije ovog zivota. Zato sto je nemoguce dokazati nepostojanje necega, to jest, bilo kakvu besmislicu koju neko iznese (Zasto ne vjerujete da je Zeus svaralac svijeta?). Zato sto je "bozja objava" sirena macem, robovlasnistvom, i porezom na "nevjernike". Hiljadu zasto, hiljadu zato.
Za početak, imaš li možda neki primjer da su neke tvrdnje odnosno ajeti iz Kur ana naučno opovrgnuti?
Ima. Kur'an tvrdi da je Zemlja prvo stvorena pa onda svemir.
Post Reply