IRAN

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#9676 Re: IRAN

Post by asurbanipal »

Mlohavi wrote:Na tom snimku nije rekao bilo sta zbog cega bi ga trebalo zatvoriti a kamo li pogubiti, niti je uopste zbog toga pogubljen pa ni zatvoren.

S ciljem mog spoznavanja razlika izmedu Irana i Saudije, kojih naravno ima, ako moze neko da mi odgovori kako u Iranu prolaze oni koji na javno istupa govoreci da je Ebu Bekr, r.a., s pravom odabran da bude prvi halifa, da je Ebu Talib nevjernik koji je u dzehenemu, dok su ostali od Nimra, rahimehullah, u snimku pomenuti ashabi u dzenetu i slicno...?










zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9677 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Mlohavi wrote:Na tom snimku nije rekao bilo sta zbog cega bi ga trebalo zatvoriti a kamo li pogubiti, niti je uopste zbog toga pogubljen pa ni zatvoren.

S ciljem mog spoznavanja razlika izmedu Irana i Saudije, kojih naravno ima, ako moze neko da mi odgovori kako u Iranu prolaze oni koji na javno istupa govoreci da je Ebu Bekr, r.a., s pravom odabran da bude prvi halifa, da je Ebu Talib nevjernik koji je u dzehenemu, dok su ostali od Nimra, rahimehullah, u snimku pomenuti ashabi u dzenetu i slicno...?
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9678 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

zvizdan wrote:
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.
Pobogu, pitanje je jasno, ako mozes odgovoriti da skromni ja shvatim, odgovori, ako ne onda ziv bio, zaobidi.

Za razliku od rjesavanja oprecnih stavova po nekim pitanjima medu sunitima i sijama, na sto se pitanje odnosilo, dovoljno sam upoznat s pravima nemuslimana u islamskoj drzavi.

Vec je odgovorio asurbanipal, hvala mu na tome, a i tebi, valjda.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9679 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Mlohavi wrote:
zvizdan wrote:
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.
Pobogu, pitanje je jasno, ako mozes odgovoriti da skromni ja shvatim, odgovori, ako ne onda ziv bio, zaobidi.

Za razliku od rjesavanja oprecnih stavova po nekim pitanjima medu sunitima i sijama, na sto se pitanje odnosilo, dovoljno sam upoznat s pravima nemuslimana u islamskoj drzavi.

Vec je odgovorio asurbanipal, hvala mu na tome, a i tebi, valjda.
Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9680 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

asurbanipal wrote:
:thumbup:
Ovaj najduzi video pogledam pred spavanje, a ostali me eto pozitivno iznenadise ako nije rijec o propagandi. :oops:

Pravni sistem im ne dolazi u blokadu kad optuzeni bira jedno serijatsko pravo, a ostecenom nanesena uvreda prema drugom ili se to nikad ne desava?
Pomenuse u nekom od snimaka i neke ekstremne pojedince, jesu li podjednako cesti slucajevi ekstremizma medu sijama i sunitima?
Posto je ipak vehabizam zvanicna sekta Saudije, kako prolazi prosjecni vehabije u Iranu te postoji li pandan vehabijama medu sijama?
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9681 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

zvizdan wrote: Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.
Vjerovatno i jeste al' eto nije odmoglo posto saznao sam i kako reaguju u Iranu kad se deres da je Ebu Talib u dzehennemu. :thumbup:
Haj' kad si se dotakao, hoce li iko od dvojice odgovarati za ucinjeno?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9682 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Mlohavi wrote:
zvizdan wrote: Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.
Vjerovatno i jeste al' eto nije odmoglo posto saznao sam i kako reaguju u Iranu kad se deres da je Ebu Talib u dzehennemu. :thumbup:
Haj' kad si se dotakao, hoce li iko od dvojice odgovarati za ucinjeno?
Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos? :D A cuj, to je otprilike kao da se pred dzenazu u Srebrenici razaderes da je Alija Izetbegovic supak, pa te neko nokautira. Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nas sud nesto oderao.
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9683 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

zvizdan wrote: Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos? :D A cuj, to je otprilike kao da se pred dzenazu u Srebrenici razaderes da je Alija Izetbegovic supak, pa te neko nokautira. Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nassud nesto oderao.

Poredenja su mi uvijek bila bolji dio foruma. :D

Hoce li snositi posljedice ijedan od njih dvojice(galamdzija i razbijac).
Stvarno se nadam da poredenje nije na mjestu te da u Iranu nakon sto prebijes sunita nije bas nisu "Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nas sud nesto oderao." :D
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9684 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Mlohavi wrote:
zvizdan wrote: Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos? :D A cuj, to je otprilike kao da se pred dzenazu u Srebrenici razaderes da je Alija Izetbegovic supak, pa te neko nokautira. Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nassud nesto oderao.

Poredenja su mi uvijek bila bolji dio foruma. :D

Hoce li snositi posljedice ijedan od njih dvojice(galamdzija i razbijac).
Stvarno se nadam da poredenje nije na mjestu te da u Iranu nakon sto prebijes sunita nije bas nisu "Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nas sud nesto oderao." :D
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek. :D

Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9685 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Postoji i ova teorija
Image
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9686 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

zvizdan wrote:
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek. :D

Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati. :D
Ponudit cu otplatu dugogodisnjim misionarskim radom, mozda neko prihvati dio troskova porodicne posjete Iranu, zato i visim ovdje. :bih:

Prosao sam i ja kroz fazu tokom nekoliko zavrsnih ispita na fakultetu, al' sad mi se vala i ne klanja nesto. Ako me atmosfera ponese, napijem se i zagalamim da je Ebu Talib u dzehenemu(desilo se nekoliko puta), sad znam da ce u Iranu neko da me pregazi. :D
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9687 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Mlohavi wrote:
zvizdan wrote:
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek. :D

Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati. :D
Ponudit cu otplatu dugogodisnjim misionarskim radom, mozda neko prihvati dio troskova porodicne posjete Iranu, zato i visim ovdje. :bih:

Prosao sam i ja kroz fazu tokom nekoliko zavrsnih ispita na fakultetu, al' sad mi se vala i ne klanja nesto. Ako me atmosfera ponese, napijem se i zagalamim da je Ebu Talib u dzehenemu(desilo se nekoliko puta), sad znam da ce u Iranu neko da me pregazi. :D
Moglo bi ti to proci. Jer, jedan od temeljnih strateskih ciljeva Irana je da Bosna posizi, odmah nakon toga ide nastojanje da se iscupaju sankcija i sve ostalo.

I sta velis, inace kad popijes deres se da je Ebu Talib u dzehennemu? Mislim da si, u odsutnosti, cesta meta zajebancije tvoje raje. :-)
User avatar
Mlohavi
Posts: 1539
Joined: 12/11/2015 08:49
Location: Hairy is good for you

#9688 Re: IRAN

Post by Mlohavi »

zvizdan wrote:
Moglo bi ti to proci. Jer, jedan od temeljnih strateskih ciljeva Irana je da Bosna posizi, odmah nakon toga ide nastojanje da se iscupaju sankcija i sve ostalo.

I sta velis, inace kad popijes deres se da je Ebu Talib u dzehennemu? Mislim da si, u odsutnosti, cesta meta zajebancije tvoje raje. :-)
Moze me posjeti Iranu pogurati i Saudija, boli me dupe, ja ne dijelim novac na ovaj il' onaj. Prilicno sam siguran da se iz tih krugova tema prati. 8)
Jedan od tri rostilja zavrsi se tako sto unose me u kucu dok se derem da je Ebu Talib u vatri.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9689 Re: IRAN

Post by Tabhana »

Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.

Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#9690 Re: IRAN

Post by zagortenej »

Tabhana wrote:Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.

Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
Kakve ima veze serijat sa onim što je govorio o ashabima? Serijat ima vise veze sa ljudskim pravima i poštivanju svakog čovjeka, njegovog života i časti.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9691 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Tabhana wrote:Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.

Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
Covjek je rekao da su Ebu Bekr i Omer uzurpirali Alijevo pravo na hilafet. To je stav o historiji islama, a ne govor mrznje. I u kojem to serijatu postoji sankcija (posebno smrtna kazna) za to? De razmisli malo kako predstavljas serijat kao pravni sistem. Ti, majke mi, ko da si u Posusju na sijelu o islamu ucio.

I cuj Njemacka kaznjava ako kazes sta lose o Angeli? Nije valjda? Govor mrznje se kaznjava svugdje, ali pokusaj malo istraziti sta bi ta sintagma trebala oznacavati.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9692 Re: IRAN

Post by Tabhana »

Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#9693 Re: IRAN

Post by zagortenej »

Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Nego zato sto nije postovao serijat, onaj saudijski?
Prije ce biti da je ubijen jer je vrijedjao saudijske kumire, porodicu saud. I jos nesto, rekao je istinu nepravednom vladaru, to dodje kao veliki džihad, ne?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9694 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9695 Re: IRAN

Post by Tabhana »

zagortenej wrote:
Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Nego zato sto nije postovao serijat, onaj saudijski?
Prije ce biti da je ubijen jer je vrijedjao saudijske kumire, porodicu saud. I jos nesto, rekao je istinu nepravednom vladaru, to dodje kao veliki džihad, ne?
Dok budem imao vremena, pronaći ću u detalje razloge što je ubijen.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9696 Re: IRAN

Post by Tabhana »

zvizdan wrote:
Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...
Nije bilo ni Sunnita, Šija itd, bilo je samo muslimana.

Ja ne branim KSA, samo kažem da se zakoni država u kojima boraviš moraju poštovati, zar ne? Ako je moja rečenica sporna, halalite.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#9697 Re: IRAN

Post by zvizdan »

Tabhana wrote:
zvizdan wrote:
Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...
Nije bilo ni Sunnita, Šija itd, bilo je samo muslimana.

Ja ne branim KSA, samo kažem da se zakoni država u kojima boraviš moraju poštovati, zar ne? Ako je moja rečenica sporna, halalite.
De se ti malo, kod neutralnih izvora (mozes slobodno i iz japanskih medija), informisi o razlozima zbog kojih je covjek ubijen, pa ce ti biti jasnije sta pricas.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#9698 Re: IRAN

Post by Tabhana »

Pa napiši ih ovdje, samo nemoj sa kurira :)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9699 Re: IRAN

Post by salik79 »

Norman wrote:
salik79 wrote:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar." :(

Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica. :-D
Jesi li to u Iranu, pa te zeza cenzura na internetu? :D

Evo podigao sam jednu epizodu na youtube.

Iran im Herzen - Glaube
Jarane, ili je Bosna gora po "cenzuri" od Irana, ili samo ja ne mogu otvoriti ni ovo sto si ti podigao?! :? :mrgreen:
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#9700 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

salik79 wrote:
Norman wrote:
salik79 wrote:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar." :(

Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica. :-D
Jesi li to u Iranu, pa te zeza cenzura na internetu? :D

Evo podigao sam jednu epizodu na youtube.

Iran im Herzen - Glaube
Jarane, ili je Bosna gora po "cenzuri" od Irana, ili samo ja ne mogu otvoriti ni ovo sto si ti podigao?! :? :mrgreen:
Uobicajena je pojava da se reportaze pravljena od producijskih kuca u jednoj drzavi iz nekog razloga ne mogu prikazivati u nekim drugim drzavama. Meni se desavalo milion puta.
Ima veze sa autorskim pravima i distribucijom ali sta i kako - pojma nemam.
Post Reply