Mlohavi wrote:Na tom snimku nije rekao bilo sta zbog cega bi ga trebalo zatvoriti a kamo li pogubiti, niti je uopste zbog toga pogubljen pa ni zatvoren.
S ciljem mog spoznavanja razlika izmedu Irana i Saudije, kojih naravno ima, ako moze neko da mi odgovori kako u Iranu prolaze oni koji na javno istupa govoreci da je Ebu Bekr, r.a., s pravom odabran da bude prvi halifa, da je Ebu Talib nevjernik koji je u dzehenemu, dok su ostali od Nimra, rahimehullah, u snimku pomenuti ashabi u dzenetu i slicno...?
IRAN
- asurbanipal
- Posts: 6692
- Joined: 28/06/2010 15:54
- Location: opet sam ti u kafani
#9676 Re: IRAN
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9677 Re: IRAN
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.Mlohavi wrote:Na tom snimku nije rekao bilo sta zbog cega bi ga trebalo zatvoriti a kamo li pogubiti, niti je uopste zbog toga pogubljen pa ni zatvoren.
S ciljem mog spoznavanja razlika izmedu Irana i Saudije, kojih naravno ima, ako moze neko da mi odgovori kako u Iranu prolaze oni koji na javno istupa govoreci da je Ebu Bekr, r.a., s pravom odabran da bude prvi halifa, da je Ebu Talib nevjernik koji je u dzehenemu, dok su ostali od Nimra, rahimehullah, u snimku pomenuti ashabi u dzenetu i slicno...?
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9678 Re: IRAN
Pobogu, pitanje je jasno, ako mozes odgovoriti da skromni ja shvatim, odgovori, ako ne onda ziv bio, zaobidi.zvizdan wrote:
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.
Za razliku od rjesavanja oprecnih stavova po nekim pitanjima medu sunitima i sijama, na sto se pitanje odnosilo, dovoljno sam upoznat s pravima nemuslimana u islamskoj drzavi.
Vec je odgovorio asurbanipal, hvala mu na tome, a i tebi, valjda.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9679 Re: IRAN
Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.Mlohavi wrote:Pobogu, pitanje je jasno, ako mozes odgovoriti da skromni ja shvatim, odgovori, ako ne onda ziv bio, zaobidi.zvizdan wrote:
Pobogu, kakvo ti je to pitanje? Kako onda prolaze krscani, jevreji i zoroastrijanci? Mislim, oni ne vjeruju da je Muhammed uopce bio Boziji poslanik.
Za razliku od rjesavanja oprecnih stavova po nekim pitanjima medu sunitima i sijama, na sto se pitanje odnosilo, dovoljno sam upoznat s pravima nemuslimana u islamskoj drzavi.
Vec je odgovorio asurbanipal, hvala mu na tome, a i tebi, valjda.
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9680 Re: IRAN
Ovaj najduzi video pogledam pred spavanje, a ostali me eto pozitivno iznenadise ako nije rijec o propagandi.asurbanipal wrote:
![]()
Pravni sistem im ne dolazi u blokadu kad optuzeni bira jedno serijatsko pravo, a ostecenom nanesena uvreda prema drugom ili se to nikad ne desava?
Pomenuse u nekom od snimaka i neke ekstremne pojedince, jesu li podjednako cesti slucajevi ekstremizma medu sijama i sunitima?
Posto je ipak vehabizam zvanicna sekta Saudije, kako prolazi prosjecni vehabije u Iranu te postoji li pandan vehabijama medu sijama?
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9681 Re: IRAN
Vjerovatno i jeste al' eto nije odmoglo posto saznao sam i kako reaguju u Iranu kad se deres da je Ebu Talib u dzehennemu.zvizdan wrote: Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.
Haj' kad si se dotakao, hoce li iko od dvojice odgovarati za ucinjeno?
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9682 Re: IRAN
Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos?Mlohavi wrote:Vjerovatno i jeste al' eto nije odmoglo posto saznao sam i kako reaguju u Iranu kad se deres da je Ebu Talib u dzehennemu.zvizdan wrote: Oprosti ako je zvucalo grubo, ali pitanje ti je fakat lose uopceno: "kako u Iranu polaze...?" Pa zakon se ne bavi necijim dozivljajem historije islama, prosjecnog covjeka ne zanima narocito sta ti mislis o "sporu na Sakifi", ali ako za ceremonije Asure negdje u Meshedu stanes kraj ceste i pocnes se derati da je Ebu Talib u dzehennemu, neko ce ti garant razbiti nos.![]()
Haj' kad si se dotakao, hoce li iko od dvojice odgovarati za ucinjeno?
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9683 Re: IRAN
zvizdan wrote: Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos?A cuj, to je otprilike kao da se pred dzenazu u Srebrenici razaderes da je Alija Izetbegovic supak, pa te neko nokautira. Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nassud nesto oderao.
Poredenja su mi uvijek bila bolji dio foruma.
Hoce li snositi posljedice ijedan od njih dvojice(galamdzija i razbijac).
Stvarno se nadam da poredenje nije na mjestu te da u Iranu nakon sto prebijes sunita nije bas nisu "Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nas sud nesto oderao."
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9684 Re: IRAN
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek.Mlohavi wrote:zvizdan wrote: Ne razumijem stvarno. Mislis, hoce li odgovarati onaj sto je galamio ili ovaj sto mu je razbio nos?A cuj, to je otprilike kao da se pred dzenazu u Srebrenici razaderes da je Alija Izetbegovic supak, pa te neko nokautira. Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nassud nesto oderao.
Poredenja su mi uvijek bila bolji dio foruma.![]()
Hoce li snositi posljedice ijedan od njih dvojice(galamdzija i razbijac).
Stvarno se nadam da poredenje nije na mjestu te da u Iranu nakon sto prebijes sunita nije bas nisu "Mozes tuziti covjeka, naravno, ali ne vjerujem da bi se odlucio na to, a i ne vjerujem da bi ga nas sud nesto oderao."
Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati.
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9686 Re: IRAN
Ponudit cu otplatu dugogodisnjim misionarskim radom, mozda neko prihvati dio troskova porodicne posjete Iranu, zato i visim ovdje.zvizdan wrote:
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek.![]()
Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati.
Prosao sam i ja kroz fazu tokom nekoliko zavrsnih ispita na fakultetu, al' sad mi se vala i ne klanja nesto. Ako me atmosfera ponese, napijem se i zagalamim da je Ebu Talib u dzehenemu(desilo se nekoliko puta), sad znam da ce u Iranu neko da me pregazi.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9687 Re: IRAN
Moglo bi ti to proci. Jer, jedan od temeljnih strateskih ciljeva Irana je da Bosna posizi, odmah nakon toga ide nastojanje da se iscupaju sankcija i sve ostalo.Mlohavi wrote:Ponudit cu otplatu dugogodisnjim misionarskim radom, mozda neko prihvati dio troskova porodicne posjete Iranu, zato i visim ovdje.zvizdan wrote:
Naravno da ces zaglaviti ako maltretiras nekoga zbog njegove vjerske pripadnosti ili vjerske praske. Postoji zakon i on to jasno regulise, sankcije su svakako predvidjene i mislim da su prilicno stroge. A nas slucaj je svakako bio strogo hipoteticki, niko normalan to nece raditi, neko sto je svjestan da je kretenski bezveze provocirati druge, a neko sto ne zeli bezveze fasovati degenek.![]()
Uglavnom, nadjes li se u Iranu, slobodno klanjaj kako god zelis u prvoj dzamiji na koju naidjes, ljudi ce te pitati odakle si, bices im jako zanimljiv i dobices masu iskrenih i srdacnih poziva da im budes gost kod kuce. Ako ti se pak nikako i nikad ne klanja, opet ti nece biti nikakav problem naci drustvo u kojem ces se dobro osjecati.![]()
Prosao sam i ja kroz fazu tokom nekoliko zavrsnih ispita na fakultetu, al' sad mi se vala i ne klanja nesto. Ako me atmosfera ponese, napijem se i zagalamim da je Ebu Talib u dzehenemu(desilo se nekoliko puta), sad znam da ce u Iranu neko da me pregazi.
I sta velis, inace kad popijes deres se da je Ebu Talib u dzehennemu? Mislim da si, u odsutnosti, cesta meta zajebancije tvoje raje.
- Mlohavi
- Posts: 1539
- Joined: 12/11/2015 08:49
- Location: Hairy is good for you
#9688 Re: IRAN
Moze me posjeti Iranu pogurati i Saudija, boli me dupe, ja ne dijelim novac na ovaj il' onaj. Prilicno sam siguran da se iz tih krugova tema prati.zvizdan wrote:
Moglo bi ti to proci. Jer, jedan od temeljnih strateskih ciljeva Irana je da Bosna posizi, odmah nakon toga ide nastojanje da se iscupaju sankcija i sve ostalo.
I sta velis, inace kad popijes deres se da je Ebu Talib u dzehennemu? Mislim da si, u odsutnosti, cesta meta zajebancije tvoje raje.
Jedan od tri rostilja zavrsi se tako sto unose me u kucu dok se derem da je Ebu Talib u vatri.
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#9689 Re: IRAN
Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.
Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
- zagortenej
- Posts: 3903
- Joined: 22/04/2013 13:27
- Location: Arš
#9690 Re: IRAN
Kakve ima veze serijat sa onim što je govorio o ashabima? Serijat ima vise veze sa ljudskim pravima i poštivanju svakog čovjeka, njegovog života i časti.Tabhana wrote:Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.
Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9691 Re: IRAN
Covjek je rekao da su Ebu Bekr i Omer uzurpirali Alijevo pravo na hilafet. To je stav o historiji islama, a ne govor mrznje. I u kojem to serijatu postoji sankcija (posebno smrtna kazna) za to? De razmisli malo kako predstavljas serijat kao pravni sistem. Ti, majke mi, ko da si u Posusju na sijelu o islamu ucio.Tabhana wrote:Ja kako znam šerijatski zakon vlada u KSA, ne znam što vam je toliko čudno da je pogubljen nakon svakakih riječi. Ne budimo licemjerni, ako ćemo poštovati zakone svoje države, onda poštujmo i zakone država u kojima boravimo, nebitno Iran, Sjeverna Koreja, SAD, Hrvatska, Njemačka itd.
Otiđite u Njemačku, počnite govor mržnje prema Angeli, dobićete masnu kaznu, ne smrtnu jer je tamo nema za taj prekrašaj, ali opet će biti kazne.
I cuj Njemacka kaznjava ako kazes sta lose o Angeli? Nije valjda? Govor mrznje se kaznjava svugdje, ali pokusaj malo istraziti sta bi ta sintagma trebala oznacavati.
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#9692 Re: IRAN
Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
- zagortenej
- Posts: 3903
- Joined: 22/04/2013 13:27
- Location: Arš
#9693 Re: IRAN
Nego zato sto nije postovao serijat, onaj saudijski?Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prije ce biti da je ubijen jer je vrijedjao saudijske kumire, porodicu saud. I jos nesto, rekao je istinu nepravednom vladaru, to dodje kao veliki džihad, ne?
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9694 Re: IRAN
Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#9695 Re: IRAN
Dok budem imao vremena, pronaći ću u detalje razloge što je ubijen.zagortenej wrote:Nego zato sto nije postovao serijat, onaj saudijski?Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Prije ce biti da je ubijen jer je vrijedjao saudijske kumire, porodicu saud. I jos nesto, rekao je istinu nepravednom vladaru, to dodje kao veliki džihad, ne?
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#9696 Re: IRAN
Nije bilo ni Sunnita, Šija itd, bilo je samo muslimana.zvizdan wrote:Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Ja ne branim KSA, samo kažem da se zakoni država u kojima boraviš moraju poštovati, zar ne? Ako je moja rečenica sporna, halalite.
-
zvizdan
- Posts: 935
- Joined: 06/11/2006 20:33
#9697 Re: IRAN
De se ti malo, kod neutralnih izvora (mozes slobodno i iz japanskih medija), informisi o razlozima zbog kojih je covjek ubijen, pa ce ti biti jasnije sta pricas.Tabhana wrote:Nije bilo ni Sunnita, Šija itd, bilo je samo muslimana.zvizdan wrote:Prijatelju, u islamu, onakvom kakvog ga je donio Poslanik, a.s., ljude se ne ubija zbog stavova. Kakvi god ti stavovi bili i cega god se ticali. Takve grozote su smislili losi ljudi, da bi zastitili svoje dinastije, ideologije, feude, imetke, poslove...Tabhana wrote:Pa nije samo radi govora sa klipa ubijen.
Ja ne branim KSA, samo kažem da se zakoni država u kojima boraviš moraju poštovati, zar ne? Ako je moja rečenica sporna, halalite.
- Tabhana
- Posts: 3133
- Joined: 09/02/2015 11:41
- Location: Titin RAtsoM
#9698 Re: IRAN
Pa napiši ih ovdje, samo nemoj sa kurira 
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#9699 Re: IRAN
Jarane, ili je Bosna gora po "cenzuri" od Irana, ili samo ja ne mogu otvoriti ni ovo sto si ti podigao?!Norman wrote:Jesi li to u Iranu, pa te zeza cenzura na internetu?salik79 wrote:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar."![]()
Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica.![]()
Evo podigao sam jednu epizodu na youtube.
Iran im Herzen - Glaube
- Opetja033
- Posts: 10041
- Joined: 01/11/2011 20:33
#9700 Re: IRAN
Uobicajena je pojava da se reportaze pravljena od producijskih kuca u jednoj drzavi iz nekog razloga ne mogu prikazivati u nekim drugim drzavama. Meni se desavalo milion puta.salik79 wrote:Jarane, ili je Bosna gora po "cenzuri" od Irana, ili samo ja ne mogu otvoriti ni ovo sto si ti podigao?!Norman wrote:Jesi li to u Iranu, pa te zeza cenzura na internetu?salik79 wrote:
Tamam se na sabahu zaletio kad ono: "Es tut uns leid. Dieses Video ist in Ihrem Land nicht verfügbar."![]()
Sto se zoroastrijanaca tice, citao sam to u knjizi (putopisu) "Iran" hadzi hafiz Mehmeda Karahodzica.![]()
Evo podigao sam jednu epizodu na youtube.
Iran im Herzen - Glaube![]()
Ima veze sa autorskim pravima i distribucijom ali sta i kako - pojma nemam.

