Električni romobili

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4586
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#926 Re: Električni romobili

Post by VladaFBiH »

kakaljin wrote: 19/10/2022 09:38
VladaFBiH wrote: 19/10/2022 09:19

Trotoar (fr. Trottoir), pločnik ili nogostup je posebno uređena površina koja služi za kretanje pješaka u saobraćaju. Nalazi se sa obje strane neke saobraćajnice, ali nije nužno. Od ulice je odvojen ivičnjakom koji je na višem nivou od kolovoza.

u kojem dijelu opisa i funkcije trotoara stoji da sližu za vožnju bicikla/romobila? Da ne bude zabune vozim oboje i opet naglašavam - ok. mi je da se vozi po njemu dok je brzina na nivou kretanja pješaka (to je onaj mali čiko na romobilu koji je obično prva brzina :bih: )
Mnogi kod nas zakoni su napisani davno, a mnogo toga se unaprijedilo i novih stvari nastalo a nije se ubacilo u zakone i dodalo na postojece zakone, pa zato ne pise mnogo stvari koje tebaju da pisu.

Naravno slazem sa brzinom jer i sam vidjam kao neki prolete kao da su sami, ali sa razmisljanjem i paznjom moze se i brze voziti biciklo/romobil kada je sve u granicama normalnog i sigurno po sve ucesnike u saobracaju.
iskeno, ja nisam imao ništa protiv vožnje dok mi hajvan na romobilu nije zamalo zgazio dijete vozeći najmanje 25-30 km/h trotoarom - malo je falilo da ga ubijem. Od toga trenutka sam izričit da ne može romobil na trotoar osim ako ide brzinom kojom idu pješaci.
User avatar
laserShow
Posts: 4130
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#927 Re: Električni romobili

Post by laserShow »

Vozio sam po mahalskim cestama i nimalo ugodno nije. Prvo jer usporavam saobracaj, drugo jer sam nesiguran hoce li me ko zakaciti.

Debil je onaj ko je predlozio, a jos vise debil onaj ko je usvojio zakon.

Kod nas se od govana pravi pita. Umjesto da su napravli biciklisticke, ili dijelove uz rub ceste, ili sta vec, pa onda donijeli zakon da je zabranjeno voziti trotoarom, ovdje se donese nakaradni zakon, da se eto kao nesto radi.
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#928 Re: Električni romobili

Post by krofnaa* »

VladaFBiH wrote: 19/10/2022 09:43
kakaljin wrote: 19/10/2022 09:38

Mnogi kod nas zakoni su napisani davno, a mnogo toga se unaprijedilo i novih stvari nastalo a nije se ubacilo u zakone i dodalo na postojece zakone, pa zato ne pise mnogo stvari koje tebaju da pisu.

Naravno slazem sa brzinom jer i sam vidjam kao neki prolete kao da su sami, ali sa razmisljanjem i paznjom moze se i brze voziti biciklo/romobil kada je sve u granicama normalnog i sigurno po sve ucesnike u saobracaju.
iskeno, ja nisam imao ništa protiv vožnje dok mi hajvan na romobilu nije zamalo zgazio dijete vozeći najmanje 25-30 km/h trotoarom - malo je falilo da ga ubijem. Od toga trenutka sam izričit da ne može romobil na trotoar osim ako ide brzinom kojom idu pješaci.
Kao što ima pješaka seljaka, vozača divljaka tako ima i papaka na romobilima. Toga će uvijek biti jer saobraćajna kultura je kod nas 0. Ako se već vozi na trotoaru, brzinu treba prilagoditi na 10-15km/h, da se blagovremeno može zakočiti ili zaobići pješak bez da se ugrozi nečija sigurnost.
kvaju
Posts: 36
Joined: 20/04/2009 22:08

#929 Re: Električni romobili

Post by kvaju »

Vozač romobila nekih godinu dana, i mislim da je super stvar. Po mojoj procjeni, uštedio sam 3 tanka goriva gradske vožnje (oko 2000km sam prešao), i mislim da mi se investicija već vratila.
Kako vozim auto, poznajem pravila ponašanja na cesti, i prilagođavam se tome.

Definitivno sam za uvođenje neke regulacije, kazni ili slično, da se neki red uvede, jer djeca ovo
voze po cesti kao mahniti, i još tipkaju na mob dok voze romobil, dakle jednom rukom, pa šamarčinu bi mu zveknuo da mu
se glava okrene, tu su roditelji krivi ili tko već. Doduše po mostaru ionako nema murije po ulicama, pa sve to prolazi.

Neki red, mora postojati, isto tako i sankcije.

Što se tiče zvona i romobila, rjetko kad da sam ga upotrijebio, prilagodim brzinu vožnje na trotoaru, i kada zaobilazim ljude
normalno prođem pokraj njih, ne zujnem, i uvijek 100% fokus, jer si na njihovom terenu.
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#930 Re: Električni romobili

Post by nikeze »

Električni romobil je odlična stvar.
Prvenstveno ljeti na +35 stepeni, gradska vožnja romobilom je bolja nego autom jer nema ni kapi znoja na tijelu ukoliko se vozi hladovinom i drvoredom.
Ogromna ušteda energije i vremena.
Jedino što brzina ne smije biti veća od 10 km/sat jer ako izgubite ravnotežu pri većoj brzini nećete se moći dočekati na noge.
Brzina romobila ne bi trebala biti veća od brzine trčanja.
Dzontra_Volta
Posts: 6550
Joined: 20/01/2011 11:10

#931 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

Kako se aktivira ova android aplikacija za binbin? Ovaj početni sms mi nikako ne dolazi.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32496
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#932 Re: Električni romobili

Post by Bobi »

Savjet za pješake, klonite se romobilista :D, držite se ivice trotoara, nek jurcaju, sebe spasite nek njih svevišnji spašava :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32496
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#933 Re: Električni romobili

Post by Bobi »

User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20715
Joined: 12/08/2013 12:51

#934 Re: Električni romobili

Post by insaneinthebrain »

koji debil :-)
nekome
Posts: 2994
Joined: 17/05/2011 10:41

#935 Re: Električni romobili

Post by nekome »

frajer guro romobil, koji debil
Leon16v
Posts: 5839
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#936 Re: Električni romobili

Post by Leon16v »

Bobi wrote: 02/11/2022 09:26 Savjet za pješake, klonite se romobilista :D, držite se ivice trotoara, nek jurcaju, sebe spasite nek njih svevišnji spašava :D.
Njih ni svevišnji neće spasit, kad ih se dograbe naši vozači, a malo im fali :D
Seherovac
Posts: 243
Joined: 17/01/2012 20:05

#937 Re: Električni romobili

Post by Seherovac »

Pozz svima,

Da li neko ima iskustvo sa romobilom VSETT 10+, da kaže koju, a također isto pitanje i za MS Energy x10. Slična su vrsta romobila, ali razlika u cijeni je poprilična, a toliku razliku u karakteristikama ja nisam mogao pronaći.

Također, ako mi ko može pojasniti zašto su ovako dugačka vremena punjenja, VSETT 12h, sa jačim punjačem 5,5 - 6h, MS Energy 9 - 10h. Je li to "standard" za baterijski kapacitnije romobile?

Hvala, pozz.
User avatar
Praetorious
Posts: 1575
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#938 Re: Električni romobili

Post by Praetorious »

Pozdrav, ljudi i ljudice :)
Da pripitam na ovoj temi, jer je pojava ovih nečujnih napasti dovela do toga da glupi ljudi donose glupe odluke i zakone u vezi dvotočkaša.
Ranije je Zakon o saobraćaju propisivao da biciklisti moraju nositi kacigu, pa je onda to ukinuto (vrlo mudra odluka, samo malo sutra), a ne znam kako je sad stanje po tom pitanju. Zna li ko da li biklisti opet moraju imati kacigu ili ne? Ja sam je nosao dok sam morao, ali kako se krećem isključivo biciklističkom stazom & širokim trotoarima brzinom od 10-12 Km/h radije ne bih imao tu tutu na glavi ako baš zakon izričito ne traži.
Pa, ako ko zasigurno zna, molio bih povratnu informaciju :)

...i ako opet neki idiJot proleti pokraj mene na 10 cm udaljenosti na ovim nečujnim električnim napastima, ću da se ljutim! :twisted:
kakaljin
Posts: 11713
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#939 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

Praetorious wrote: 15/02/2023 20:33 Pozdrav, ljudi i ljudice :)
Da pripitam na ovoj temi, jer je pojava ovih nečujnih napasti dovela do toga da glupi ljudi donose glupe odluke i zakone u vezi dvotočkaša.
Ranije je Zakon o saobraćaju propisivao da biciklisti moraju nositi kacigu, pa je onda to ukinuto (vrlo mudra odluka, samo malo sutra), a ne znam kako je sad stanje po tom pitanju. Zna li ko da li biklisti opet moraju imati kacigu ili ne? Ja sam je nosao dok sam morao, ali kako se krećem isključivo biciklističkom stazom & širokim trotoarima brzinom od 10-12 Km/h radije ne bih imao tu tutu na glavi ako baš zakon izričito ne traži.
Pa, ako ko zasigurno zna, molio bih povratnu informaciju :)

...i ako opet neki idiJot proleti pokraj mene na 10 cm udaljenosti na ovim nečujnim električnim napastima, ću da se ljutim! :twisted:
Uvedeni zakon da nije obavezna kaciga za bicikliste i romobiliste je najveca glupost i pod hitno taj zakon treba promjeniti i da bude obavezna kaciga.

A i da nije obavezna kaciga svako normalan ce je staviti na glavu radi svoje sigurnosti.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31598
Joined: 16/04/2011 18:46

#940 Re: Električni romobili

Post by skafiskafsnjak »

kakaljin wrote: 15/02/2023 21:53
Praetorious wrote: 15/02/2023 20:33 Pozdrav, ljudi i ljudice :)
Da pripitam na ovoj temi, jer je pojava ovih nečujnih napasti dovela do toga da glupi ljudi donose glupe odluke i zakone u vezi dvotočkaša.
Ranije je Zakon o saobraćaju propisivao da biciklisti moraju nositi kacigu, pa je onda to ukinuto (vrlo mudra odluka, samo malo sutra), a ne znam kako je sad stanje po tom pitanju. Zna li ko da li biklisti opet moraju imati kacigu ili ne? Ja sam je nosao dok sam morao, ali kako se krećem isključivo biciklističkom stazom & širokim trotoarima brzinom od 10-12 Km/h radije ne bih imao tu tutu na glavi ako baš zakon izričito ne traži.
Pa, ako ko zasigurno zna, molio bih povratnu informaciju :)

...i ako opet neki idiJot proleti pokraj mene na 10 cm udaljenosti na ovim nečujnim električnim napastima, ću da se ljutim! :twisted:
Uvedeni zakon da nije obavezna kaciga za bicikliste i romobiliste je najveca glupost i pod hitno taj zakon treba promjeniti i da bude obavezna kaciga.

A i da nije obavezna kaciga svako normalan ce je staviti na glavu radi svoje sigurnosti.
Ne treba da bude obaveza, kao ni vezanje pojasa u autu. Samo nacini kako policija pare da uzima.

Pa ko je pametan i kome je glava draga, taj ce staviti. Ne treba zakon da te tjera.
kakaljin
Posts: 11713
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#941 Re: Električni romobili

Post by kakaljin »

skafiskafsnjak wrote: 15/02/2023 21:54
kakaljin wrote: 15/02/2023 21:53

Uvedeni zakon da nije obavezna kaciga za bicikliste i romobiliste je najveca glupost i pod hitno taj zakon treba promjeniti i da bude obavezna kaciga.

A i da nije obavezna kaciga svako normalan ce je staviti na glavu radi svoje sigurnosti.
Ne treba da bude obaveza, kao ni vezanje pojasa u autu. Samo nacini kako policija pare da uzima.

Pa ko je pametan i kome je glava draga, taj ce staviti. Ne treba zakon da te tjera.
Na zalost neke zakone moras uvesti radi budala koji koriste da kazu nije u zakonu i ne moram to, a te neke stvari su u njegovom interesu radi njegove sigurnosti.
User avatar
Praetorious
Posts: 1575
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#942 Re: Električni romobili

Post by Praetorious »

Hvala na odgovorima :thumbup:
Ja je nosim i današnji topao dan je iskorišten da se bajk dovede u pristojnije stanje, stavio novi zadnji amortizer i sjedište/sic/cic, sutra ide podmazivanje. Obzirom da sam i kacigu oprao, rekoh da priupitam jesu li se opametili i ponovo uveli obavezu nošenja. Nekako nisam iznenađen što nisu, ne znam zašto... Na žalost moram reći ovo: 1) jako malo biciklista nosi kacigu i 2) jako malo biciklista ima svjetlo prilikom noćne vožnje. Ad 3) bi bilo zapažanje da skoro ni jedan vozač el. romobila nema kacigu. Tuga.
Neko će past' mrtav, samo ne želim da to budem ja radi neke budale.

BTW Morao sam popustiti remenje kacige, odebljao mi vrat :D
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#943 Re: Električni romobili

Post by MehmedPasaMoric »

Ja jos nisam vidio nikoga na romobilu sa kacigom :?
User avatar
Praetorious
Posts: 1575
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#944 Re: Električni romobili

Post by Praetorious »

MehmedPasaMoric wrote: 20/02/2023 10:51 Ja jos nisam vidio nikoga na romobilu sa kacigom :?
Ja vidio u četvrtak i zijanio se. Bio je to prvi i krajnje neočekivani susret treće vrste, ja na bajku sa kacigom prema Neždarićima, on na romobilu sa kacigom prema Ilidži :D
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#945 Re: Električni romobili

Post by jahac96 »

Pozdrav imam ms energy m10 koji nakon zime ne moze da se upali. Tacnije uspjeli smo ga upaliti 2x jednom i voziti ali vise ne mozemo. Ima li neko neki savjet ili da je imao isti kvar
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3414
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#946 Re: Električni romobili

Post by Dupli_skalp »

ima li neko da preporuči neki romobil u rangu m365 ali sa što širom platformom (dakle dužina nije bitna, nego širina iste)?
User avatar
Truba
Posts: 82569
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#947 Re: Električni romobili

Post by Truba »

Danas kod granda liku otpade tocak...ispade rucka raspade se romobil isto u crtanom
:lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37296
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#948 Re: Električni romobili

Post by bitanga_sa_otesa »

garant kineski :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 6550
Joined: 20/01/2011 11:10

#949 Re: Električni romobili

Post by Dzontra_Volta »

Šta bi sa onim jako-zelenim romobilima što su je jedno vrijeme pojavljivali na ulicama? Zadnje što sam čuo je bilo da ih je hrpu Hadzibajric pokupio u kamion da traži neke pare što to neko postavlja po njegovoj općini.
User avatar
Praetorious
Posts: 1575
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#950 Re: Električni romobili

Post by Praetorious »

Nisam čuo za takav iznuđivački potez, ali ima tih zelenih i raznobojnih po čitavom gradu. Stoka koja ih iznajmi ne zna ih parkirati uz kraj trotoara, već na po polovine džade, pa pješaci, majke sa djecom i/ili kolicima i ini dunjaluk mora da ih zaobilazi. Boga mi, k'o da stoka živi u ovom gradu, a ne ljudi. Malo-malo, pa neki parkiran poprijeko na trotoaru, neki prevrnut, neki uz sam rub ceste... nikakvog reda. Treba odrediti gdje su im zone za parking i kažnjavati korisnike sa po 20-tak KM ako ih ostave mimo predviđenih zona, ovako je kupleraj po trotarima.
Nisam protiv tih el. zujalica, niti protiv iznajmljivanja, da se razumijemo. Samo mora/bi trebalo da bude nekog reda pri korištenju i parkiranju.
Post Reply