Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#8301 Re: Ljetne gume

Post by Throttle »

bitanga_sa_otesa wrote: 23/04/2023 19:38
Throttle wrote: 23/04/2023 19:03

Jest dok ti ne padne na pamet na izbacis tockove 10tak mm, onda cirkus dok uganjas distancere :D
kupis prave tockove sa et-om 0 ili minus i ne trebaju distanceri :-D
Nema za nas s glupim rasponima nista, samo fabricke :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8302 Re: Ljetne gume

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8303 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

beco wrote: 18/04/2023 22:07 Slušam neki podcast danas i lik govori koliko je zmajena guma sa balansiranjem u Californiji 240$ odnosno zavisno od majstora 40-80$ po gumi. :bih:
Samo balansiranje (bez demontaza/montaza) kosta 123€ u Njemackoj, spura od 80 do 120 eura
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8305 Re: Ljetne gume

Post by noviclan »

Al'din wrote: 24/04/2023 05:03
beco wrote: 18/04/2023 22:07 Slušam neki podcast danas i lik govori koliko je zmajena guma sa balansiranjem u Californiji 240$ odnosno zavisno od majstora 40-80$ po gumi. :bih:
Samo balansiranje (bez demontaza/montaza) kosta 123€ u Njemackoj, spura od 80 do 120 eura
Lijepa nasa federacija, a i "dodrkov" entitet republika srpska
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#8306 Re: Ljetne gume

Post by beco »

noviclan wrote: 24/04/2023 11:46
Al'din wrote: 24/04/2023 05:03

Samo balansiranje (bez demontaza/montaza) kosta 123€ u Njemackoj, spura od 80 do 120 eura
Lijepa nasa federacija, a i "dodrkov" entitet republika srpska
Je li to standardno balansiranje kao i kod nas ili neka atomska fizika?

Ne kontam kako za 20 min posla i manje toliko da košta.
dado_
Posts: 747
Joined: 25/12/2012 11:35

#8307 Re: Ljetne gume

Post by dado_ »

Hajmo glupo pitanje i vjecna dilema... Ljetne gume imam 4 conti kupljene prosle godine na felgama polovnim, dvije imaju odlicnu saru, skoro kao nove stvarno, dvije sto sam stavio nazad skoro dosle do granicnika, sve 4 su dot17... imam osjecaj da nazad preko onih tankih lezecih nesto "lupa", kao onaj tupi zvuk, a na ovjesu je sve ispravno. Moze li bit do guma? E sad konto sam uzet 2 nove posto su ove prednje stvarno odlicne, sad ove nove sto uzmem stavit nazad ili njih naprijed a ove dobre nazad?
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#8308 Re: Ljetne gume

Post by profatr »

Gume starosti 5 godina morale su se do sada djelomično plastificirati. Kada su na zadnjoj osovini može te zavrtiti u okuci a kada su na prednjoj proklizavati će kod jačeg kretanja.
Ja bih uzeo četri nove a te dvije prodao na piku.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8309 Re: Ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

gdje ima uzet? da i ja uzmem..
dado_
Posts: 747
Joined: 25/12/2012 11:35

#8310 Re: Ljetne gume

Post by dado_ »

profatr wrote: 24/04/2023 12:14 Gume starosti 5 godina morale su se do sada djelomično plastificirati. Kada su na zadnjoj osovini može te zavrtiti u okuci a kada su na prednjoj proklizavati će kod jačeg kretanja.
Ja bih uzeo četri nove a te dvije prodao na piku.
Nije bas najjeftinija dimenzija, nije ni problem kupit 4 nove da je potrebno, ali stvarno nije potrebno jer su prednje gume kao sto sam naveo i vulkanizer potvrdio stvarno odlicne, a to o starosti gume... u eu se gume starosti do 5god prodaju kao nove pravilno skladistene, a set je dosao iz eu, i po stanju prednjih guma ne bih rekao da su vozene ni sezonu, tako da, ako moze odgovor na postavljeno, ako ne... :thumbup:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#8311 Re: Ljetne gume

Post by RagibUzoriti »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/04/2023 12:15 gdje ima uzet? da i ja uzmem..
Nemoj,zavrtit ce te u okuKi
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8312 Re: Ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

RagibUzoriti wrote: 24/04/2023 12:30

Nemoj,zavrtit ce te u okuKi
ja samo pravo vozim,nema motanja ,zivim za strit rejs :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8313 Re: Ljetne gume

Post by Evolution_IV »

profatr wrote: 24/04/2023 12:14 Gume starosti 5 godina morale su se do sada djelomično plastificirati. Kada su na zadnjoj osovini može te zavrtiti u okuci a kada su na prednjoj proklizavati će kod jačeg kretanja.
Ja bih uzeo četri nove a te dvije prodao na piku.
prica drzi vodu ako si kupio smetlje neko od gume i ili presao 40+ hiljada...
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#8314 Re: Ljetne gume

Post by profatr »

dado_ wrote: 24/04/2023 12:30
profatr wrote: 24/04/2023 12:14 Gume starosti 5 godina morale su se do sada djelomično plastificirati. Kada su na zadnjoj osovini može te zavrtiti u okuci a kada su na prednjoj proklizavati će kod jačeg kretanja.
Ja bih uzeo četri nove a te dvije prodao na piku.
Nije bas najjeftinija dimenzija, nije ni problem kupit 4 nove da je potrebno, ali stvarno nije potrebno jer su prednje gume kao sto sam naveo i vulkanizer potvrdio stvarno odlicne, a to o starosti gume... u eu se gume starosti do 5god prodaju kao nove pravilno skladistene, a set je dosao iz eu, i po stanju prednjih guma ne bih rekao da su vozene ni sezonu, tako da, ako moze odgovor na postavljeno, ako ne... :thumbup:
Normalno da nije isto da li su gume 5 godina u vožnji ili su skladištene. Moje gume vožene 5 sezona djeluju "kao nove" jer imam takav stil vožnje. Ja osjetim pad u perfomansama gume najčešće nakon 5./6. sezone i tada ih mijenjam iako su naizgled dobre.
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8315 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

beco wrote: 24/04/2023 11:55
noviclan wrote: 24/04/2023 11:46

Lijepa nasa federacija, a i "dodrkov" entitet republika srpska
Je li to standardno balansiranje kao i kod nas ili neka atomska fizika?

Ne kontam kako za 20 min posla i manje toliko da košta.
Najstandardnije balansiranje :mrgreen: kod nekog turcina u nekakvoj garazi sa 2 "krokodilke" male dizalice
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8316 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

dado_ wrote: 24/04/2023 12:07 Hajmo glupo pitanje i vjecna dilema... Ljetne gume imam 4 conti kupljene prosle godine na felgama polovnim, dvije imaju odlicnu saru, skoro kao nove stvarno, dvije sto sam stavio nazad skoro dosle do granicnika, sve 4 su dot17... imam osjecaj da nazad preko onih tankih lezecih nesto "lupa", kao onaj tupi zvuk, a na ovjesu je sve ispravno. Moze li bit do guma? E sad konto sam uzet 2 nove posto su ove prednje stvarno odlicne, sad ove nove sto uzmem stavit nazad ili njih naprijed a ove dobre nazad?
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )

Ne lupa zbog guma. Zvuk tupog udara prouzrokuje los amortizer, gumica balans-stange, nosac (stabilizator) balans-stange
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8317 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/04/2023 12:15 gdje ima uzet? da i ja uzmem..
Kod mene :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8318 Re: Ljetne gume

Post by _BataZiv_0809 »

Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )
:?
sitni svercer
Posts: 1040
Joined: 08/09/2018 14:43

#8319 Re: Ljetne gume

Post by sitni svercer »

Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
dado_ wrote: 24/04/2023 12:07 Hajmo glupo pitanje i vjecna dilema... Ljetne gume imam 4 conti kupljene prosle godine na felgama polovnim, dvije imaju odlicnu saru, skoro kao nove stvarno, dvije sto sam stavio nazad skoro dosle do granicnika, sve 4 su dot17... imam osjecaj da nazad preko onih tankih lezecih nesto "lupa", kao onaj tupi zvuk, a na ovjesu je sve ispravno. Moze li bit do guma? E sad konto sam uzet 2 nove posto su ove prednje stvarno odlicne, sad ove nove sto uzmem stavit nazad ili njih naprijed a ove dobre nazad?
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )

Ne lupa zbog guma. Zvuk tupog udara prouzrokuje los amortizer, gumica balans-stange, nosac (stabilizator) balans-stange
moze i zbog guma a narocito vole da lupaju xl dot gume. tup-tup prestaje nakon par stotina kilometara 8)
User avatar
semirsar
Posts: 9030
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#8320 Re: Ljetne gume

Post by semirsar »

_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2023 00:09
Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )
:?
ja ko momak mlad cuo od starijih a i naucio iz vlastitog iskustva to sto @Al'din tvrdi
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83388
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8321 Re: Ljetne gume

Post by _BataZiv_0809 »

semirsar wrote: 25/04/2023 00:19
_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2023 00:09

:?
ja ko momak mlad cuo od starijih a i naucio iz vlastitog iskustva to sto @Al'din tvrdi
Haj da cujemo bas
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8322 Re: Ljetne gume

Post by kravamuzara »

Ko misli mogu gume jos ovu sezonu ili moze changshlang jer je jeftinije 20 maraka neka pogleda ovaj clanak i video https://www.24sata.hr/amp/news/jeziva-s ... nuo-659315
User avatar
semirsar
Posts: 9030
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#8323 Re: Ljetne gume

Post by semirsar »

_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2023 00:33
semirsar wrote: 25/04/2023 00:19

ja ko momak mlad cuo od starijih a i naucio iz vlastitog iskustva to sto @Al'din tvrdi
Haj da cujemo bas
samo jedan primjer, "najblazi" iz tih dana, samo zamisli stari magistralni put iz '84-te, i one kolotrage od kamiona, i jacu kisu, vozis sasvim normalno i odjednom ti bjezi zadnji kraj, drz ne daj i odosmo u jarak... naprijed nove, trayal cini mi se, pozadi dosta starije, isto trayal.

'oce zadnji kraj proklizati u krivinama.
od tada uvijek sve cetiri mjenjam, sebi sam ipak najpreci.
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8324 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2023 00:09
Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )
:?
Da da, nista cudno, tako se to radi, kome nije jasno moze i da se objasni 😁
veselinovic
Posts: 149
Joined: 11/11/2011 16:57

#8325 Re: Ljetne gume

Post by veselinovic »

Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )
I ti vozis BMW ? :)

Ovo je tacno, kad proklizu prednje imas sansu i da se korigujes, kad na 100 km/h proklizu zadnje,.... Imas par procenata sanse da ostanes na putu.
Post Reply