Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
sime_cipol
Posts: 23439
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#7826 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

Seawolf wrote: 24/04/2024 12:40
Seawolf wrote: 24/04/2024 12:04
ElRe wrote: 24/04/2024 10:33 Felge 20 inča, širina gume u vrh glave 195.

Nova ARNA.
Pošto je ista tipska homologacija kao kod Jeep Avenger, onda je 215/55 R18.

Na varijantu "Veloce" idu 225/40 R20.
I da, varijanta "Veloce", pored ovih felgi i guma, ima i elektromotor snage 240 PS i TorSen diferencijal između prednjih pogonskih točkova.

Ne znam da se iko od rođaka još može time pohvaliti.
Abarth 600e :D
Nadam se da Veloce nece ograniciti na 150 km/h kao ostale električne rodjake
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#7827 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

sime_cipol wrote: 24/04/2024 12:50
Seawolf wrote: 24/04/2024 12:40
Seawolf wrote: 24/04/2024 12:04
Pošto je ista tipska homologacija kao kod Jeep Avenger, onda je 215/55 R18.

Na varijantu "Veloce" idu 225/40 R20.
I da, varijanta "Veloce", pored ovih felgi i guma, ima i elektromotor snage 240 PS i TorSen diferencijal između prednjih pogonskih točkova.

Ne znam da se iko od rođaka još može time pohvaliti.
Abarth 600e :D
Nadam se da Veloce nece ograniciti na 150 km/h kao ostale električne rodjake
200 km/h i 6,0 s do 100 km/h.

Ima cjenovnik sa opremom i podacima na https://www.alfaromeo.de/downloadcenter
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#7828 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Seawolf wrote: 24/04/2024 13:04 200 km/h i 6,0 s do 100 km/h.

Ima cjenovnik sa opremom i podacima na https://www.alfaromeo.de/downloadcenter
Hibrid 48V, 29PS, 55Nm, ovo smrdi na nesto skupo i integrisano u mjenjacu :?
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7829 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

kravamuzara wrote: 24/04/2024 13:23 Hibrid 48V, 29PS, 55Nm, ovo smrdi na nesto skupo i integrisano u mjenjacu
https://punchpowertrain.com/products/dt2-edct-phev-48v/

Nanjing Punch Powertrain i PSA Dongfeng saradnja. Do sada su radili samo CVT za BAIC, Geely, Proton...PSA (sada Stellantis) je prvi proizvođač za kojeg će proizvoditi eDCT. Vidjećemo koliko će ti biti pouzdano.

U press materijalu još nisu promijenili Milano->Junior...

Multijet sada zovu VGT-D :run:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#7830 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

ElRe wrote: 24/04/2024 14:04
kravamuzara wrote: 24/04/2024 13:23 Hibrid 48V, 29PS, 55Nm, ovo smrdi na nesto skupo i integrisano u mjenjacu
https://punchpowertrain.com/products/dt2-edct-phev-48v/

Nanjing Punch Powertrain i PSA Dongfeng saradnja. Do sada su radili samo CVT za BAIC, Geely, Proton...PSA (sada Stellantis) je prvi proizvođač za kojeg će proizvoditi eDCT. Vidjećemo koliko će ti biti pouzdano.
Znaci kinezi, divno, bas sam neki dan sa morskim raspravljao i nisam znao ko je dobavljac.
DT2 MHEV is a flexible, fully integrated and low cost hybrid system
Our DCT is the most compact in the world. This is because of our patented gear train design
Skup rijeci koji dugorocno uvijek znaci epsku katastrofu :run:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7831 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

kravamuzara wrote: 24/04/2024 14:09 Znaci kinezi, divno, bas sam neki dan sa morskim raspravljao i nisam znao ko je dobavljac.

FCA je radio sa Magnom (Slovačka), za FCA u saradnji sa Marelli-em, ali to je za Stellantis izgleda bilo skupo.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#7832 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Mislim da je samo proizvodnja u slovackoj a development u austriji.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#7833 Re: Alfa Romeo

Post by basicm »

ElRe wrote: 24/04/2024 12:15
Seawolf wrote: 24/04/2024 12:04
ElRe wrote: 24/04/2024 10:33 Felge 20 inča, širina gume u vrh glave 195.

Nova ARNA.
Pošto je ista tipska homologacija kao kod Jeep Avenger, onda je 215/55 R18.

Na varijantu "Veloce" idu 225/40 R20.
Sve u svemu, nakarada :run:

Tavares završava svoj mandat u Stellantisu 2026. Kandidati su Luca De Meo, Antonio Filosa iz Jeepa, Michael Manley, Maxime Picat, Roy Jakobs i Carlos Zarlenga.

Osim De Mea, ostalo je sve North America škola, koja bojim se nije kompatibilna sa evropskim tržištem.
Imam osjecaj da je samo u toj grupaciji vazno ko je sef. Ostale brendove nisam cuo da forsiraju ime glavnog. Za mercovog culi kad je u penziju isao i one zezancije sa bmw-om.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7834 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#7835 Re: Alfa Romeo

Post by citroen xm »

Kakva moć :skoljka:
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#7836 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

Kako god, po mom nekom viđenju stvari, Alfa Romeo je jedini preostali ozbiljan brend u ovoj Stellantis grupaciji.

Jedini oni još mogu svojim kupcima ponuditi četiri stvarno različita tipa automobila, u tri jasno odvojena segmenta i na tri stvarno različite platforme.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7837 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Seawolf wrote: 25/04/2024 12:26 Kako god, po mom nekom viđenju stvari, Alfa Romeo je jedini preostali ozbiljan brend u ovoj Stellantis grupaciji.

Jedini oni još mogu svojim kupcima ponuditi četiri stvarno različita tipa automobila, u tri jasno odvojena segmenta i na tri stvarno različite platforme.
To je gotovo, trajaće još par godina.

Stelvio, Giulia, Tonale naredne generacije sve idu na 2 BEV Stellantis platoforme. Tonale će ići na platformi nove 3008ice. Svakako Punto platforma iz 2005. na kojoj je Tonale nije dostojna Alfa Romeo brenda. Prodajne brojke, čak i u Italiji sve govore.

Budućnost 2.0 GME motora u Evropi je upitna, jer se prelazi na 1.6 THP PHEV PSA pogon. Čak i u Sjevernoj Americi.
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#7838 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

ElRe wrote: 25/04/2024 12:41
Seawolf wrote: 25/04/2024 12:26 Kako god, po mom nekom viđenju stvari, Alfa Romeo je jedini preostali ozbiljan brend u ovoj Stellantis grupaciji.

Jedini oni još mogu svojim kupcima ponuditi četiri stvarno različita tipa automobila, u tri jasno odvojena segmenta i na tri stvarno različite platforme.
To je gotovo, trajaće još par godina.

Stelvio, Giulia, Tonale naredne generacije sve idu na 2 BEV Stellantis platoforme. Tonale će ići na platformi nove 3008ice. Svakako Punto platforma iz 2005. na kojoj je Tonale nije dostojna Alfa Romeo brenda. Prodajne brojke, čak i u Italiji sve govore.

Budućnost 2.0 GME motora u Evropi je upitna, jer se prelazi na 1.6 THP PHEV PSA pogon. Čak i u Sjevernoj Americi.
Nije zar da budale iz koncerna planiraju da uskoro odbace, praktično pa nov motor, kakav je 2.0 GME.

Eto, imaju u grupaciji puno tipova 2.0 benzinaca, pa im je ovaj GME viška.

Kreteni.

I onda neko pita: Pa što kupuješ švapski auto?

Zato što sve dok budu postojali švapski auti, postojat će u njima i 2.0 četvorocilindraši. Eto zato.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#7839 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Image

igrica igraona 2 litre laga
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#7840 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7841 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Stellantis will invest $99 million into factories in North America to build a new 1.6-liter, four-cylinder turbocharged engine for two, upcoming hybrid models. Production of the powerplant will begin in early 2025.

This engine is based on a powerplant that's currently available from Stellantis brands in Europe. A company spokesperson told us that it was in Peugeot and Citroen vehicles.
1.6 Motor će ići u sve nove Stellantis NA modele C i D segmenta, ostalo ide na BEV.

Grand Cheroke će vjerovatno ostati sa 2.0 4xe pogonom i to je to.

2.0 GME i 2.2 Multijet će biti samo na raspolaganju u Južnoj Americi još neko vrijeme.

Svih 1000 radnika i inžinjera koji su radili na 2.0 GME, V6 Nettuno motoru i Giorgio platformi su otpušteni i prešli u Ferrari, Fiat Powertrain Technologies, Lamborghini, Pagani, Leonardo.
Last edited by ElRe on 25/04/2024 13:21, edited 3 times in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#7842 Re: Alfa Romeo

Post by ZoomZoomKiwi »

:run:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#7843 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 13:05 Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
smetljiste :D
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#7844 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 13:05 Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
Ne, mislim na pravi evropski četvorocilindrični 2.0 turbo benzinac sa preko 200 PS, kakve sam počeo voljeti krajem osamdesetih godina prošlog vijeka.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#7845 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Seawolf wrote: 25/04/2024 13:10
ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 13:05 Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
Ne, mislim na pravi evropski četvorocilindrični 2.0 turbo benzinac sa preko 200 PS, kakve sam počeo voljeti krajem osamdesetih godina prošlog vijeka.
Ko je ono babo za 2.0 turbaka, ah da, Honda :zzzz:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#7846 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

ElRe wrote: 25/04/2024 13:07 Svih 1000 radnika i inžinjera koji su radili na 2.0 GME, V6 Nettuno motoru i Giorgio platformi su otpušteni i prešli u Ferrati, Fiat Powertrain Technologies, Lamborghini, Pagani, Leonardo.
Briljantan potez :lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#7847 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

kravamuzara wrote: 25/04/2024 13:20 Briljantan potez
Ti ljudi su bili blago, koje je kada odu nemoguće nadoknaditi.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#7848 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Seawolf wrote: 25/04/2024 13:10
ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 13:05 Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
Ne, mislim na pravi evropski četvorocilindrični 2.0 turbo benzinac sa preko 200 PS, kakve sam počeo voljeti krajem osamdesetih godina prošlog vijeka.
imali su i ovi tada na istoku, bilo ih je i sa 250 do 280ps :) , a bilo je i atmosfere koja je bila 1.6/1.8 150+ ili 2.0 sa preko 200

sad su neka druga vremena

realno saab je bio skola svima al propade, jer su kupci budale
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#7849 Re: Alfa Romeo

Post by Seawolf »

Evolution_IV wrote: 25/04/2024 13:22
Seawolf wrote: 25/04/2024 13:10
ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 13:05 Misliš japanski R6 3.3 ili 2.5 2.2 i 2.0 R4 :mrgreen:
Ne, mislim na pravi evropski četvorocilindrični 2.0 turbo benzinac sa preko 200 PS, kakve sam počeo voljeti krajem osamdesetih godina prošlog vijeka.
imali su i ovi tada na istoku, bilo ih je i sa 250 do 280ps :) , a bilo je i atmosfere koja je bila 1.6/1.8 150+ ili 2.0 sa preko 200

sad su neka druga vremena

realno saab je bio skola svima al propade, jer su kupci budale
Ja sam, prije svih, mislio na britanski koji je ugrađivan u Ford Sierra RS Cosworth i na italijanski koji je ugrađivan u Lancia Delta HF integrale 16V.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#7850 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Seawolf wrote: 25/04/2024 13:52
Evolution_IV wrote: 25/04/2024 13:22
Seawolf wrote: 25/04/2024 13:10
Ne, mislim na pravi evropski četvorocilindrični 2.0 turbo benzinac sa preko 200 PS, kakve sam počeo voljeti krajem osamdesetih godina prošlog vijeka.
imali su i ovi tada na istoku, bilo ih je i sa 250 do 280ps :) , a bilo je i atmosfere koja je bila 1.6/1.8 150+ ili 2.0 sa preko 200

sad su neka druga vremena

realno saab je bio skola svima al propade, jer su kupci budale
Ja sam, prije svih, mislio na britanski koji je ugrađivan u Ford Sierra RS Cosworth i na italijanski koji je ugrađivan u Lancia Delta HF integrale 16V.
a dobro to su jurilice :D

kad kazes 2.0 turbo ja prvo piomislim na saab 900 turbo :D
Post Reply