Klub filma

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#751 Re: Klub filma

Post by omar little »

put za dzenet :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#752 Re: Klub filma

Post by dale cooper »

Jeste...posebice onaj drum crash prije zadnjeg refrena i momenat kada Celine stvarno pusti glas. :D

Ne znam jeste li svi pogledali onaj isječak sa Kate Winslet koji sam postavio? Navodno je McConaughey bio u opciji da igra Jacka,
čak je Kate radila neke probe sa njim. Eto fun fact koji ja nisam znao. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#753 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Jesam pogledao sam, malko mi je Kate cudne face slagala, a za Mekonaheja prvi put cujem.

Inace, meni u ovu kategoriju filmova koje sam ocigledno gledao previse star spada Spasavanje vojnika Rajana. Vjerovatno sam pregledao dosta kasnijih filmova slicne tematike i vjerujem da je u svoje doba bio impozantan, ali moj utisak je meeeeeh i nemam uopste zelju da ga ikad vise pogledam...
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11125
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#754 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: 18/02/2021 14:40 Odron odrona.
Joj ne znam care, onaj manijakalni smijeh legendarnog Bill Paxtona mi poboljsa ovu grozotu od filma pa jedno 200%. :D

Iako generalno volim Camerona, slazem se sa drugaricom @omar little da je film teski holivudski oscar-bait i zesca patetika. Mada potpuno razumijem one koji kazu da se treba gledat' kroz tu neku vremensku prizmu i licnu nostalgiju (i ja imam sentimentalnu povezanost prema nekim filmovima koji nisu cak ni za B-klase), al' ja sam Titanic pogled'o samo jedan jedini put u zivotu i nisam nikad vise.

Cameron je fenomenalan direktor akcije, i to se dobro vidi kad pocinje brod da se raspada. Sve ostalo, znaci 95% filma mi je bleh. Neko sa 4chan je na interesantan nacin sazeo cijelu pricu:

Image

Baj de vej, dobrodos'o na ovaj pdf gospodine @Chmoljo. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#755 Re: Klub filma

Post by ExNihilo »

@Tito i partija Slika prva liga. :lol:

@_BataZiv_0809 Meni u tu kategoriju kasno pogledanih spada The Usual Suspects. Rinaka mrtva. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#756 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Ne znam, nekako ste mi isuvise iskljucivi i beskompromisni. Necu reci da Titanic ne plese po vrlo tankoj liniji patetike sve vrijeme, ali je NIKAD NE PRELAZI.

Mislim da mu vise treba zamjeriti poprilicnu nemastovitost osnovne ljubavne price puunooo prije mozebitne patetike...

Kao suprotan primjer gdje je granica predjena je takodjer vrlo solidni Pearl Harbour. Ali onog trenutka kad je americka patriotska patetika krenula sa izdrkavanjen scenom kad ljudi doniraju krv u boce Coca Cole, tu su me izgubili :skoljka: :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11125
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#757 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

@_BataZiv_0809 E jebiga Bato, valja reklamirat' sponzore, nista nije dzaba. :-D

@ExNihilo The Usual Suspects jeste supalj k'o svajcarski sir sto se tice price, al' mi je gluma u tom filmu bila fantasticna.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#758 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Nije ni mene The Usual Suspects nesto posebno uradio @ExNihilo
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#759 Re: Klub filma

Post by johnnykola »

Isto, talašika.
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#760 Re: Klub filma

Post by omar little »

sentimentalnost i neke nostalgicne veze nemaju veze sa filmom. nema tu nista lose, filmovi se vole, gledaju i uzivaju iz tisucu razloga, samo nije univerzalno. recimo, ja sam shvatila da meni pulp fiction nije nista drugo do sirovi madeleine cookie i ne upustam se vise uopce u price o tom filmu. isto tako imam hrpu raznoraznih djela koja su mi draga, iz ovog ili onog razloga, ali to ne znaci da cu tvrditi da su ti filmovi bolji no sto jesu. mene, osobno, nedijegetske manipulacije odbijaju odmah u startu. kao sto ne volim da mi se smijehom pokusava odrediti sta mi je ciniti kad gledam sitkom, tako i sa prenapuhanim orkestracijama i lajtmotivima ne zelim da mi se odredjuje sta trebam osjecati.

iz titanika se sjecam borbe sa vodom, mada mi je, osobno, upecatljivija i u boljem sjecanju ostala slicna stvar iz the poseidon adventure. moze se raspredati zasto.


u novom harper's scorsese ima essay "on fellini and the lost magic of cinema". nisam procitala jos ali vidjeh da ima pa eto...

edit:
zaboravih prikaciti link.
https://harpers.org/archive/2021/03/il- ... -scorsese/
Last edited by omar little on 18/02/2021 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#761 Re: Klub filma

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 18/02/2021 18:01
Cameron je fenomenalan direktor akcije, i to se dobro vidi kad pocinje brod da se raspada.
Da, aspolutno. A zaista sjajnih akcionih režisera je malo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#762 Re: Klub filma

Post by ExNihilo »

omar little wrote: 18/02/2021 19:57 sentimentalnost i neke nostalgicne veze nemaju veze sa filmom. nema tu nista lose, filmovi se vole, gledaju i uzivaju iz tisucu razloga, samo nije univerzalno. recimo, ja sam shvatila da meni pulp fiction nije nista drugo do sirovi madeleine cookie i ne upustam se vise uopce u price o tom filmu. isto tako imam hrpu raznoraznih djela koja su mi draga, iz ovog ili onog razloga, ali to ne znaci da cu tvrditi da su ti filmovi bolji no sto jesu. mene, osobno, nedijegetske manipulacije odbijaju odmah u startu. kao sto ne volim da mi se smijehom pokusava odrediti sta mi je ciniti kad gledam sitkom, tako i sa prenapuhanim orkestracijama i lajtmotivima ne zelim da mi se odredjuje sta trebam osjecati.

iz titanika se sjecam borbe sa vodom, mada mi je, osobno, upecatljivija i u boljem sjecanju ostala slicna stvar iz the poseidon adventure. moze se raspredati zasto.


u novom harper's scorsese ima essay "on fellini and the lost magic of cinema". nisam procitala jos ali vidjeh da ima pa eto...

edit:
zaboravih prikaciti link.
https://harpers.org/archive/2021/03/il- ... -scorsese/
Evo, pročitah.

Biznis je uništio kinematografiju, danas niko ne zna šta je prava kinematografija, mi koji znamo moramo to podijeliti s drugima, nema više majstora, i tako dalje. Boomersko laprdanje i žal što se svijet mijenja.

:D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#763 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 18/02/2021 21:11 Boomersko laprdanje i žal što se svijet mijenja.

:D
Koji je naziv za generaciju rodjenu krajem 80-tih?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#764 Re: Klub filma

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 18/02/2021 21:14
ExNihilo wrote: 18/02/2021 21:11 Boomersko laprdanje i žal što se svijet mijenja.

:D
Koji je naziv za generaciju rodjenu krajem 80-tih?
Millennials. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#765 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Cuj mi MIllenijalsi, ja mislio to ovi 2000-to godiste :lol: Ali ima logike da smo mi Millenijalsi, jer smo se poceli formirati kao licnosti na prelazu dva milenija :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#766 Re: Klub filma

Post by dale cooper »

Ja sam Bato iz nekog razloga mislio da si nešto stariji.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#767 Re: Klub filma

Post by 90minut »

I ja isto bato je cini mi se u 40tim mislio sam da gura preko 55.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#768 Re: Klub filma

Post by dale cooper »

90minut wrote: 18/02/2021 21:29 I ja isto bato je cini mi se u 40tim mislio sam da gura preko 55.
Kako će biti u četrdesetim ako je rođen krajem 80-tih? :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45813
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#769 Re: Klub filma

Post by Chmoljo »

Tito_i_Partija wrote: 18/02/2021 18:01

Baj de vej, dobrodos'o na ovaj pdf gospodine @Chmoljo. :D
Bolje vas naso, al bojim se da j ovoj kategoriji ne mogu prismrditi. Nisam uopste pogledao znatan broj filmova da bih mogao o njima rasoredati nadugo i nasiroko. Jezikom kojim obojica razumijemo, igro sam samo Fortnite i nista vise. :mrgreen:
_BataZiv_0809 wrote: 18/02/2021 17:25 Jesam pogledao sam, malko mi je Kate cudne face slagala, a za Mekonaheja prvi put cujem.

Inace, meni u ovu kategoriju filmova koje sam ocigledno gledao previse star spada Spasavanje vojnika Rajana. Vjerovatno sam pregledao dosta kasnijih filmova slicne tematike i vjerujem da je u svoje doba bio impozantan, ali moj utisak je meeeeeh i nemam uopste zelju da ga ikad vise pogledam...
A jebiga, ja strasno volim Rajana. Tom Hanks mi je drag glumac i volim pogledati njegove filmove. Sam pocetak filma na plazi zasluzuje oskara, jer je briljantan, vrlo dobro docaran. Burazer koji je stariji i ima iskustvo sa linije imo je jeben flesbek cim su meci poceli lupati po onim brodicima i tijelima.

Ali, ALI, i pored toga, i ako zanemarimo neke scene bez kojih je moglo (pucanje pistoljem u tenk na kraju filma), ili nekih uvijenih generalizacija (zarobljeni nijemac kojeg pustaju i koji opet poslije puca po njima sa posebnim zarom, engleska pickica, raspameceni francuzi koji nakon cetiri godine okupacije vriste ocajni kao da su to skontali tek kad su amerikance vidjeli i jos daju svoju kcerku, kao bice sigurnija sa amerikancima :lol: ) strasan, uzasan, grozno patetican je kraj filma koji se vraca u sadasnjost i propitivanju jednom-nogom-ugrobu-Rajana da li je imao sadrzajan zivot. Ravan ovom neprikazanom zavrsetku Titanica.

Medjutim ni to mi nije ogadilo ostatak filma.

Pride jer je iz njega proizasla moja omiljena serija Band of brothers, ali to nije tema ove emisije :mrgreen:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#770 Re: Klub filma

Post by 90minut »

dale cooper wrote: 18/02/2021 21:30
90minut wrote: 18/02/2021 21:29 I ja isto bato je cini mi se u 40tim mislio sam da gura preko 55.
Kako će biti u četrdesetim ako je rođen krajem 80-tih? :D
Znaci samo tvoj post procitao nisam ni skrolao iznad baš me iznenadilo. :-)
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11125
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#771 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: 18/02/2021 21:11
omar little wrote: 18/02/2021 19:57 sentimentalnost i neke nostalgicne veze nemaju veze sa filmom. nema tu nista lose, filmovi se vole, gledaju i uzivaju iz tisucu razloga, samo nije univerzalno. recimo, ja sam shvatila da meni pulp fiction nije nista drugo do sirovi madeleine cookie i ne upustam se vise uopce u price o tom filmu. isto tako imam hrpu raznoraznih djela koja su mi draga, iz ovog ili onog razloga, ali to ne znaci da cu tvrditi da su ti filmovi bolji no sto jesu. mene, osobno, nedijegetske manipulacije odbijaju odmah u startu. kao sto ne volim da mi se smijehom pokusava odrediti sta mi je ciniti kad gledam sitkom, tako i sa prenapuhanim orkestracijama i lajtmotivima ne zelim da mi se odredjuje sta trebam osjecati.

iz titanika se sjecam borbe sa vodom, mada mi je, osobno, upecatljivija i u boljem sjecanju ostala slicna stvar iz the poseidon adventure. moze se raspredati zasto.


u novom harper's scorsese ima essay "on fellini and the lost magic of cinema". nisam procitala jos ali vidjeh da ima pa eto...

edit:
zaboravih prikaciti link.
https://harpers.org/archive/2021/03/il- ... -scorsese/
Evo, pročitah.

Biznis je uništio kinematografiju, danas niko ne zna šta je prava kinematografija, mi koji znamo moramo to podijeliti s drugima, nema više majstora, i tako dalje. Boomersko laprdanje i žal što se svijet mijenja.

:D
Tako sam i ja to shvatio. Haj ono sto je govorio za Marvelove filmove, da se raspravljat', al' sad je bas prica bezveze.

Eto Netflix obezvrijedio kinematografiju, al' dobar je Netflix kad baci bruku para da deda Martin napravi The Irishman. Daj stari ne seri. :roll:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#772 Re: Klub filma

Post by 90minut »

U pravu i za jedno i za drugo samo što su nama sad netflix i ostali prirasli srcu jer imamo dodatni materijal za uživanje, postavi se na njegovo mjesto i onih koji su u tom poslu.

Elem dabogda propali do kraja, amin.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11125
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#773 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

omar little wrote: 18/02/2021 19:57 sentimentalnost i neke nostalgicne veze nemaju veze sa filmom. nema tu nista lose, filmovi se vole, gledaju i uzivaju iz tisucu razloga, samo nije univerzalno. recimo, ja sam shvatila da meni pulp fiction nije nista drugo do sirovi madeleine cookie i ne upustam se vise uopce u price o tom filmu. isto tako imam hrpu raznoraznih djela koja su mi draga, iz ovog ili onog razloga, ali to ne znaci da cu tvrditi da su ti filmovi bolji no sto jesu.
Ne bih se bas slozio, cisto zato jer smo svi mi subjektivna bica do te mjere da nam se nesto cini bolje ili losije zavisi kako i kad nam "legne". Pogotovo je mladje ljude lakse impresionirat' nekim cisto stilistickim stvarima koji nemaju ni S od supstance, i to je nekad sasvim dovoljno da to nose kroz citav zivot misleci da je remek-djelo.

Vidio sam kamaru ljudi koji gledaju svoje najdraze filmove kroz takve naocale roze boje, i pokusavaju da mi objasne neku dublju umjetnu vrijednost nekog sasvim plitkog holivudskog filma iz 90-ih. Ne trebas ic' dalje od ovog foruma da naletis na hrpu dokaza za to.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#774 Re: Klub filma

Post by Nadzornik »

_BataZiv_0809 wrote: 18/02/2021 21:14
Koji je naziv za generaciju rodjenu krajem 80-tih?
Ambilight androidska generacija... :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#775 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 18/02/2021 21:32
A jebiga, ja strasno volim Rajana. Tom Hanks mi je drag glumac i volim pogledati njegove filmove. Sam pocetak filma na plazi zasluzuje oskara, jer je briljantan, vrlo dobro docaran. Burazer koji je stariji i ima iskustvo sa linije imo je jeben flesbek cim su meci poceli lupati po onim brodicima i tijelima.

Ali, ALI, i pored toga, i ako zanemarimo neke scene bez kojih je moglo (pucanje pistoljem u tenk na kraju filma), ili nekih uvijenih generalizacija (zarobljeni nijemac kojeg pustaju i koji opet poslije puca po njima sa posebnim zarom, engleska pickica, raspameceni francuzi koji nakon cetiri godine okupacije vriste ocajni kao da su to skontali tek kad su amerikance vidjeli i jos daju svoju kcerku, kao bice sigurnija sa amerikancima :lol: ) strasan, uzasan, grozno patetican je kraj filma koji se vraca u sadasnjost i propitivanju jednom-nogom-ugrobu-Rajana da li je imao sadrzajan zivot. Ravan ovom neprikazanom zavrsetku Titanica.

Medjutim ni to mi nije ogadilo ostatak filma.

Pride jer je iz njega proizasla moja omiljena serija Band of brothers, ali to nije tema ove emisije :mrgreen:
Eh eto to je to, razlicite percepcije, vjerovatno djelomicno uzrokovane i momentom kad si prvi put gledao taj film. I ja volim Tom Hanksa, ima brat "čehru" dobrog čovjeka, nenadjebiv mi je u Odraslom dječaku, Philadelphiji, Brodolomu života, pa i u Mostu špijuna, ali od Rajana mi se bukvalno povraća. Zato razumijem da neko istu emociju može imati i za Titanic, ali i za bilo koji drugi film....i neka te sa nama, dobro došao, nije bitno koliko si filmova pregledao, bitno je da voliš filmove :thumbup:
dale cooper wrote: 18/02/2021 21:26 Ja sam Bato iz nekog razloga mislio da si nešto stariji.
Iskreno govoreci, jako cesto ovo cujem od ljudi sa kojima komuniciram bez prethodnog licnog upoznavanja. :) Ne bih znao zasto je to tako :)
Post Reply