BMW 320d E46

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#76 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

Ne brine mene kilometraza... Ono sto me najvise zabrinjava jeste sto je auto po ovim forumima ''ocrnjeno'' po pitanju kvarova na turbini, zamajcu i bospumpi, sto su i jedni od skupljih dijelova auta, narocito za BMW-a. Ako ce mi ''crci'' sve to prije ili kasnije samo od sebe, onda se ne radujem tome. U sustini me najvise zanima da li je odrzavanje bas toliko skupo, odnosno da li je MNOGO skuplje nego kod Golfa 4. A sto se tice ovih kvalitatvinih nedostataka na pojedinim dijelovima, to VALJDA ne bi trebalo da predstavlja problem:
1. ukoliko je auto za sada u ocuvanom stanju i
2. ukoliko se bude redovno vodilo racuna o njemu nakon sto ga kupim, sto nije upitno...
Nadam se da se ne varam... :)
User avatar
ranger
Posts: 2643
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#77 Re: BMW 320d E46

Post by ranger »

sve se to da provjerit. povedi nekog ko ima iskustva, dobar majstor moze ocijenit turbinu...
reparacija turbine ti je 600KM, zamajac 1000, seleni do 100KM/kom, remenica radilice oko 200, lafeta ako cijelu mijenjas 200, filter turbine (koji majstori ni ne znaju da postoji) 100KM, diskovi prednji 150, plocice 60, ulje zavisi koje uzimas od 70..., filteri svi osim ovog za turbinu 100KM. bmw nema zupcasti vec lanac koji se promjeni ev.jednom u radnom vijeku auta i to te izadje cca 400KM.
bospumpa je kompleksniji problem i malo ju je teze skontat, mada majstor za bosch moze i to provjerit. reparacija je 1000KM.
ne znam kolko ovo sve kosta za golfa ali ni ne mozes poredit odrzavanje golfa i bmw-a.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#78 Re: BMW 320d E46

Post by ado-šampion »

Stani, zar E46 2001. godiste ima plivajuci zamajanac?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#79 Re: BMW 320d E46

Post by mali_milojica »

ado-šampion wrote:Stani, zar E46 2001. godiste ima plivajuci zamajanac?
Pa ako ga ima Golf 4,ne znam zasto ga ne bi imao "premijum"
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#80 Re: BMW 320d E46

Post by ado-šampion »

mali_milojica wrote:
ado-šampion wrote:Stani, zar E46 2001. godiste ima plivajuci zamajanac?
Pa ako ga ima Golf 4,ne znam zasto ga ne bi imao "premijum"
Pa nema recimo neki Pezo 308 2008. Zato me cudi.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5379
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#81 Re: BMW 320d E46

Post by Slo Burner »

NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
User avatar
ranger
Posts: 2643
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#82 Re: BMW 320d E46

Post by ranger »

ado-šampion wrote:Stani, zar E46 2001. godiste ima plivajuci zamajanac?
ima jaro, i te kako...
User avatar
ranger
Posts: 2643
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#83 Re: BMW 320d E46

Post by ranger »

Slo Burner wrote:NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
potpisujem ;)
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#84 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

ranger wrote:sve se to da provjerit. povedi nekog ko ima iskustva, dobar majstor moze ocijenit turbinu...
reparacija turbine ti je 600KM, zamajac 1000, seleni do 100KM/kom, remenica radilice oko 200, lafeta ako cijelu mijenjas 200, filter turbine (koji majstori ni ne znaju da postoji) 100KM, diskovi prednji 150, plocice 60, ulje zavisi koje uzimas od 70..., filteri svi osim ovog za turbinu 100KM. bmw nema zupcasti vec lanac koji se promjeni ev.jednom u radnom vijeku auta i to te izadje cca 400KM.
bospumpa je kompleksniji problem i malo ju je teze skontat, mada majstor za bosch moze i to provjerit. reparacija je 1000KM.
ne znam kolko ovo sve kosta za golfa ali ni ne mozes poredit odrzavanje golfa i bmw-a.

Hvala puno na konkretnim informacijama, dosta je pomoglo... :) Kad smo vec kod cijena, ne znam za sve dijelove, posto se ja ne bavim odrzavanjem golfa, ali znam da su prednji diskovi i pakne za golfa oko 150KM, te da je turbina barem 500KM... Uglavnom, razlika nije drasticna, meni dovoljno da znam... :izet:
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#85 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

Slo Burner wrote:NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
E, pa super onda!! :D Hvala na odgovoru... :) A od same pomisli na osjecaj opisan u pretposljednjoj recenici me vec hvata euforija! :D
User avatar
ranger
Posts: 2643
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#86 Re: BMW 320d E46

Post by ranger »

charon_air wrote:
Slo Burner wrote:NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
E, pa super onda!! :D Hvala na odgovoru... :) A od same pomisli na osjecaj opisan u pretposljednjoj recenici me vec hvata euforija! :D
smanji euforiju 320d iz 2000.g ima "samo" 136 konja :mrgreen:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#87 Re: BMW 320d E46

Post by ado-šampion »

ranger wrote:
charon_air wrote:
Slo Burner wrote:NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
E, pa super onda!! :D Hvala na odgovoru... :) A od same pomisli na osjecaj opisan u pretposljednjoj recenici me vec hvata euforija! :D
smanji euforiju 320d iz 2000.g ima "samo" 136 konja :mrgreen:
I po mnogima najbolji 2-litreni dizelski motor tog godista. :)
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#88 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

ranger wrote:
charon_air wrote:
Slo Burner wrote:NEmojte bolan covjeka prepadati, ja sam otvorio ovu temu prije 3 godine, kupio auto i nemam nikakvih problema s njim godinama... Turbinu sma uradio , ali mi je i dosao sa pokvarenom, toga sam bio svjestan...od ostalih stvari radio sam samo kocnice i redovne servise...
Naravno da neces uzeti BMW sa 200 milja bez obzira sta pisalo na tabli :D, ali taj motor opusteno prelazi pola miliona... POgledaj, odvezi do mehanicara neka pregleda, bitno je da nema cudnih zvukova, da ne dimi,a auto je polovno naravno da se moze desiti da nemas srece :D

Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:
E, pa super onda!! :D Hvala na odgovoru... :) A od same pomisli na osjecaj opisan u pretposljednjoj recenici me vec hvata euforija! :D
smanji euforiju 320d iz 2000.g ima "samo" 136 konja :mrgreen:
Sto je vise i jace od 1,9 TDI i 110 konja, koje posjeduje Golf 4 koji vozim... Za mene ce to biti "simpaticna" razlika... :lol:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#89 Re: BMW 320d E46

Post by corsa »

charon_air wrote:
ranger wrote:
charon_air wrote:
Mada kad osjetis tih 150 konja i zadnji pogon vidjeces da se rizikovati mora

Enjoy the ride :thumbup:

E, pa super onda!! :D Hvala na odgovoru... :) A od same pomisli na osjecaj opisan u pretposljednjoj recenici me vec hvata euforija! :D
smanji euforiju 320d iz 2000.g ima "samo" 136 konja :mrgreen:
Sto je vise i jace od 1,9 TDI i 110 konja, koje posjeduje Golf 4 koji vozim... Za mene ce to biti "simpaticna" razlika... :lol:
A ne racunas koliko je BMW tezi? Mislim da ti nece biti neka velika razlika, cak ce ti se, zbog razlike u klasi, ciniti da Golf ide brze.
emko1234
Posts: 4626
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#90 Re: BMW 320d E46

Post by emko1234 »

Ma ide BMW puno bolje, ali ja iskreno ne bi nikad uzeo te prve modele sa 136ks.
Imas li nekon konkretnog kojeg gledas ili tek trazis?
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#91 Re: BMW 320d E46

Post by Pirija »

sad ce 10 godina kao je taj presao prvih 230 hiljada :)
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#92 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

Tu si u pravu, o tome nisam razmisljala... :) Jedno sam sigurna, bitno mi je da je TDI, jer je SDI za moj ukus previse mrtav (barem onaj Golf 5 na kojem sam obucavala voznju jos kod instruktora i cini mi se da SDI ne bih vise nikad mogla voziti!) i da ide barem ''solidno''... :) Sta znam, moj golfic fino ide i ''pojeo'' bi onu ''peticu'' koja je fujjj... :D Nisam jos stiskala papucicu gasa na tom BMW-u, pa nemam predstavu o cemu je rijec, ali 2.0 TDI i 136 konja meni ne zvuci lose. Mada bih prije vozila i malo ''slabijeg'' BMW-a nego jaceg Golfa 4, toliko daleko ta zaludjenost za BMW-om ide... :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#93 Re: BMW 320d E46

Post by mali_milojica »

A da uzmes FL model 318d :D
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#94 Re: BMW 320d E46

Post by madner »

Ma samo TDi BMW, to je zmaj. :D
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#95 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

Iskrsla je ponuda konkretnog auta, zato sam se narocito i zainteresovala... Covjek ga prodaje jer ide u inostranstvo godinu dana, pa da mu ''ne propada'' ovdje jer ga niko nece voziti... Mada se brat dvoumi i prenemaze, izgleda da nije zainteresovan koliko sam ja... Ja sam zagrizla od samog pocetka! :lol: Naravno, auto treba pregledati i vidjeti u kakvom je stanju, ne pada mi napamet da kupujem krs... :D
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#96 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

mali_milojica wrote:A da uzmes FL model 318d :D
Prelijepo auto, nema sta... :D Ali ja sam jos uvijek student (nezaposlena :D) i ne zelim da ispoljavam hirove takve vrste... :) Mozda jednog dana kad zavrsim faks i zaposlim se kupim sebi taj ili neki drugi model BMW-a... :D Trenutno mi ne pada na pamet da trazim bratu da mi kupi BMW-a koji je ipak dosta skuplji od Golfa 4 (a taj jeste, jer je i noviji model)... Ako cu ga voziti, vozicu ga jer sam ga sebi priustila jednog dana, svojim naporima i od svog novca cu ga kupiti... Nijedan muskarac, bilo da je u rodbinskoj vezi sa mnom ili nije (momak :D) mi nece kupovati auta koja ja zelim da vozam! :D Na kupovinu 320d pokusavam da izvrsim uticaj samo zato sto je neznatno skuplji od cetvorke i ne bih bas toliko finansijski ''ogulila'' brata radi ovog ''hira'', a znam da se potajno i njemu dopada... :wink: :lol:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#97 Re: BMW 320d E46

Post by mali_milojica »

Kod mene je rođak trebao zamjeniti svoj 206 CC sa neznatno skupljim BMW o kakvom ti pricas. Kad je auto odvezen kod majstora da se pogleda,bilo je zavale oko 3000 KM. Turbina,kvacilo,kardan,CR pumpa nije radila kako treba. Preporuka,ako je slicna stvar,neka Golfa 4,zlatan je. :thumbup:
charon_air
Posts: 14
Joined: 02/11/2014 14:59

#98 Re: BMW 320d E46

Post by charon_air »

mali_milojica wrote:Kod mene je rođak trebao zamjeniti svoj 206 CC sa neznatno skupljim BMW o kakvom ti pricas. Kad je auto odvezen kod majstora da se pogleda,bilo je zavale oko 3000 KM. Turbina,kvacilo,kardan,CR pumpa nije radila kako treba. Preporuka,ako je slicna stvar,neka Golfa 4,zlatan je. :thumbup:
Ih, pa taj je bas bio otisao dodjavola... :D Mislim da je ovaj auto ocuvan, vlasnik je ozbiljan covjek i, sto bi rekli u narodu, ''cjepidlaka'' :D, pa pretpostavljam i da je odrzavao auto kako treba. Prodaje ga zato sto odlazi, ne zato sto mu se mijenja auto (ili sto mu nesto fali), sto znaci da bi ga jos vozio pod pretpostavkom da ostaje... :D Mada, sve su to pretpostavke, bez dobrog majstora i pregleda auta, ne treba se zalijetati... A o tome, nazalost, ne odlucujem ja... :D Ali polako, vidjecemo sta ce biti... :D Ali sa ovim Golfom 4 uvijek znam na cemu sam, to jeste... :D
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#99 Re: BMW 320d E46

Post by aktivacija »

S obzirom na cijenu goriva, razmisljam da uzmem 320ku sa plinom. I automatik naravno. 2001-2002 su godista sa dobacivom cijenom. Planiram ga voziti 3-4god dok ne skupim za "nesto mladje". Pitam ljude sa iskustvom za savjet/misljenje. Ima li neki adakvatan model koji bi se isplatilo uzeti za tih nekih 7-8k KM. Iako mi je bmw trenutno favorit :)
Fala
Ah da, i sta bi ste vi prije uzeli...isti model sa slicnom cijenom bmw tricu ili peticu?
User avatar
ranger
Posts: 2643
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#100 Re: BMW 320d E46

Post by ranger »

aktivacija wrote:S obzirom na cijenu goriva, razmisljam da uzmem 320ku sa plinom. I automatik naravno. 2001-2002 su godista sa dobacivom cijenom. Planiram ga voziti 3-4god dok ne skupim za "nesto mladje". Pitam ljude sa iskustvom za savjet/misljenje. Ima li neki adakvatan model koji bi se isplatilo uzeti za tih nekih 7-8k KM. Iako mi je bmw trenutno favorit :)
Fala
Ah da, i sta bi ste vi prije uzeli...isti model sa slicnom cijenom bmw tricu ili peticu?
prvo, ako u BiH planiras kupovat, tesko. JEdnostavno nema ih. Ovo sto ima je krs.
Dalje, ne znam dal znas, 320i imaš 2 verzije 2.0 150KS (starija) i 2.2 170KS novija. Oba šestaci.
Najbolja kombinacija je 325i, trosi maalo vise od ovih iznad a ide puno bolje i generalno odlicno se pokazao. 330i je isto dobar.
318i prije FL ti je 1.9 benzin 4 cilindra, najizdrzljiviji motor od svih benzinaca, jeftin za odrzavanje i cesci na trzistu od svih ranije nabrijanih ali nije neka sila 118KS. poslije fl su u 318i stavili 2.0 benzinca sa 143KS solidno ide, ali nikad nije bio poznat po pouzdanosti.
ako ti nije snaga prioritet, onda 318i prije fl + plin je moj prijedlog.
Post Reply