Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

ja za 3000 ne bih radio u osnovnoj i srednjoj

a na faksu bih i za 2000

:mrgreen:



pa jarane lik došao na sat glazbe predavat curica momku ga šlajfa ispod stola
lik popizdio nagovorio im se svega
na kraju roditelji te curice umal mu otkaz nisu spakovali

slajfanje sklonjeno u stranu
black64
Posts: 185
Joined: 16/02/2016 18:45

#77 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by black64 »

Našem društvu je konstantno bitnija forma od suštine, zbog toga smo po svim parametrima na dnu evropskih ljestvica.

Milioni papira, izvještaja, zahtjeva, čega sve ne, za šta ? PISA ranking - 62 (2018.), a nikad veći prosjek ocjena. Koga kriviti?
corei3
Posts: 738
Joined: 22/05/2014 09:42

#78 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

black64 wrote: 18/04/2024 11:49 Našem društvu je konstantno bitnija forma od suštine, zbog toga smo po svim parametrima na dnu evropskih ljestvica.

Milioni papira, izvještaja, zahtjeva, čega sve ne, za šta ? PISA ranking - 62 (2018.), a nikad veći prosjek ocjena. Koga kriviti?
Rekao sam negdje na predhodnoj stranici gotovo istu stvar. Uvode se mnogi zakoni, pravilnici, izmjene i dopune istih, a u valjda cilju ostvarenja poboljšanja u svim aspektima društva, rada i života.i Je li nam danas a na osnovu ovih predhodno spomenutih silnih izmjena bolje i lakše pa nije, u praksi nam je svima teže raditi. U realnom sam sektoru i znam vrlo dobro o čemu pričam.
Sigurno je to i razlog ovog štrajka prosvjetara, nameće se nešto što je vjerovatno neostvarivo ili nije ostvarivo u potpunosti a onda je kao takvo manjkavo.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#79 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

šta radi prosvjetni radnik kad nije u učionici s djecom

dežura na hodniku i mijenja kolegu koji nije došao na posao ili mora ranije ići...kasni na posao inače nastaje anarhija
moimoi
Posts: 5092
Joined: 01/07/2006 12:59

#80 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

black64 wrote: 18/04/2024 11:49 Našem društvu je konstantno bitnija forma od suštine, zbog toga smo po svim parametrima na dnu evropskih ljestvica.

Milioni papira, izvještaja, zahtjeva, čega sve ne, za šta ? PISA ranking - 62 (2018.), a nikad veći prosjek ocjena. Koga kriviti?
1. Roditelje koji ne mogu prihvatiti da njihovo dijete nije vunderkind.
2. Nastavnike koji poklanjaju ocjene.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25959
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#81 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by BHF_Manijak »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:11
corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Kakvu ba povecanu pisaniju. Imaju aplikaciju gdje trebaju unijeti ocjene. Prisustva. Itd. I poneki izvjestaj.

To je 30 min u vrh glave posla na dan. U cemu je onda problem? Evo ja pitam ucitelje da mi objasne ako danas imaju nastavu od 8 do pola 12. Sta rade ostatak dana do 16h. Je li to 4h nije dovoljno da se odrade te obaveze. Dajte ba.

Sta im podilazite vise koji qrac. Pa radije cu sam onda kuci skolovati dijete.
Pa i ne treba da imaju 8 sati radno vrijeme u toj vrsti posla, barem ne za ovu platu. Dan te jebo konobari izadju vise od njih, a stresa i odgovornosti 18 puta vise.
I sad jos treba nakon 4-5 sati rada s djecom, jos da neko ostaje dodatnih 3-4 sata na poslu, samo zato sto se nadigla karina nekon ministrici ili kome vec?
Ma smijesno. U kojoj jos drzavi ima da su prosvjetni radnici na punom radnom vremenu?
Nikad bilo, nikad.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#82 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Sanjarko wrote: 17/04/2024 19:51 Sta tacno traze prosvjetari, vece plate kako sam ja skontao? Oprosti te moderatori na onom off topic ali nisam mogao da odolim u vezi institucija i rada subotom i nedeljom.
Traže da Sivro sa dva učenika u grupi ima punu platu.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#83 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Sanjarko wrote: 17/04/2024 20:22
corei3 wrote: 17/04/2024 20:00 imas u prvom postu
Ma TV medijsko izvjestavanje i pokrivanje ovoga nije nikako dobro, kad se gleda kontas traze bolje uslove i vece plate. Ja sam na strani radnika uvijek, i naroda, samim tim i prosvjetara, ali jbs ga ako mogu skontati ko je ovdje upravu.

Televizija ovo nije nikako dobro pokrila. Vjerovatno zbog svih ostalih dogadzaja.
Dobili su povećanje plate, sad su bitke oko pedagoških standarda i nekih poteza nadležnog ministarstva koji su, blago rečeno, upitni.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Ko je u pravu

Djevojcica koja jebe majku i djecu profi u facu razrednoj i direkotoru lupa i razbija po skoli ne bude odstranjena


Ili mala zivi kod momka drugi srednje
I prekinu posvadjaju se na satu on njoj ja sam tebe jebo
A ona ga stolicom po ledjima

Za koliko para biste ovo slusali?

I dodje snob iz druge gimnazije i hoce neke papire

Sta hoce...karaju nam se ucenici i zive zajedno
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#85 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 18/04/2024 09:03
Haris.ba wrote: 18/04/2024 08:53
corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Je li to ministarstvo trazi nezakonito te izvjestaje?

Cuj represija izvjestajima. :sax:
Po zakonu te pritišće, zbog čega štrajk? Neću da ulazim u dublju diskusiju,ne razumijem se. Nastave i dalje nema, djeca trpe,roditelji trpe. Prepucavanja su trebali rješiti na neki drugi način.
Kako gdje. Moja žena redovno drži sve časove. Realno, ovaj štrajk je nepotreban i samo okreće javnost protiv nastavnika.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#86 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:07 Ja samo znam da su ti ucitelji, nastavnici najrazmazenija sorta koju sam upoznao.

Kad god i gdje god sam pricao sa istima, konstantno su ugrozeni, imaju posla, tesko im je itd.

Znaci ne znam da sam ikada pricao sa nekim iz prosvjete da je rekao, da uziva u poslu, pa ok eto ne mora to reci. Ali toliko se zaliti, kao da u rudniku rade.

Realnost.

Imam dosta prijatelja, plus komsija iz prosvjete. Prvo, ti ljudi kuci dolaze min 2h prije mene. Dakle, ja ne znam kako i sta oni rade, govorim cinjenice. 4 mjeseca godisnje, uopste nemaju dodira sa djecom. Dakle ta 4 mjeseca oni fakticki ne rade direktno svoj posao. Vikend i praznici NIKADA u svom zivotu nece okusiti da rade.

Ok. Borite se za svoja prava. To je apsolutno pravilna stvar.

Ali NE PREKO LEDJA DJECE i PREKO LEDJA NAS RODITELJA.

Kod mene je ucitelj napravio frku jer ima eto malo.vise administrativnog posla i kao ne moze se posvetiti djeci. Ja sam mu na roditeljskom rekao, pa ok evo vi ste sa djecom 3 do 4 casa, nemate druge casove? Nemam. Pa ok. Djeca vam oduzmu eto max 4h. Jel to problem ostalih 4h rasporediti da se urade i te administrativne obaveze. Naravno onda je poceo kenjati o tome kako ima tu jos bla bla.

Pa halo ba to ti je posao!!! Isto da ja na poslu kazem, eh necu taj raport napisati, ono nismo ga ranije imali. Taman eto nekoga boli qrac. Dobijes zadatak i odradjujes.

Neka strajkuju i bore se za prava. Ali ovo iskoristavanje djece u te svrhe je stvarno degutantno.
Posao nastavnika nije samo rad sa djecom, naročito sa ovolikom administracijom kakvu imaju danas.

Druga stvar je što se uglavnom najglasnije bune oni koji najmanje rade, ali ako ćeš kako treba raditi posao nastavnika onda tu ima posla. Nije ni tačno da preko vikenda i praznicima nikad neće okusiti posao, bar ne oni koji rade svoj posao savjesno.

Dalje, zašto bi vikendom i praznicima i radili? Imaš zakon o radu i slobodne vikende. Dalje, radim po četrdesetosatnoj radnoj sedmici, po zakonu o radu.

Na kraju, ne žalim se onako kako se to ovdje predstavlja, samo imam nekad potrebu ukazati na predrasude u vezi sa radom u školi.

Nije problem ni u vremenu provedenom na poslu ni u obimu posla ni u administraciji. Više je problem u miješanju laika u naš posao, raznim stereotipima i predrasudama i tome da se ni u jednu struku (osim,možda, u medicinu u posljednje vrijeme) ne petlja i Kurta i Murta smatrajući da bolje znaju od ljudi koji su u tome profesionalci. Eto, ovdje pola forumaša smatra da bolje od mene zna koliko vremena provodim na poslu, kolika mi je plata i koliko mi je lako ili teško raditi.
last mohicans
Posts: 12256
Joined: 09/08/2012 23:19

#87 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by last mohicans »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:07 Ja samo znam da su ti ucitelji, nastavnici najrazmazenija sorta koju sam upoznao.

Kad god i gdje god sam pricao sa istima, konstantno su ugrozeni, imaju posla, tesko im je itd.

Znaci ne znam da sam ikada pricao sa nekim iz prosvjete da je rekao, da uziva u poslu, pa ok eto ne mora to reci. Ali toliko se zaliti, kao da u rudniku rade.

Realnost.

Imam dosta prijatelja, plus komsija iz prosvjete. Prvo, ti ljudi kuci dolaze min 2h prije mene. Dakle, ja ne znam kako i sta oni rade, govorim cinjenice. 4 mjeseca godisnje, uopste nemaju dodira sa djecom. Dakle ta 4 mjeseca oni fakticki ne rade direktno svoj posao. Vikend i praznici NIKADA u svom zivotu nece okusiti da rade.

Ok. Borite se za svoja prava. To je apsolutno pravilna stvar.

Ali NE PREKO LEDJA DJECE i PREKO LEDJA NAS RODITELJA.

Kod mene je ucitelj napravio frku jer ima eto malo.vise administrativnog posla i kao ne moze se posvetiti djeci. Ja sam mu na roditeljskom rekao, pa ok evo vi ste sa djecom 3 do 4 casa, nemate druge casove? Nemam. Pa ok. Djeca vam oduzmu eto max 4h. Jel to problem ostalih 4h rasporediti da se urade i te administrativne obaveze. Naravno onda je poceo kenjati o tome kako ima tu jos bla bla.

Pa halo ba to ti je posao!!! Isto da ja na poslu kazem, eh necu taj raport napisati, ono nismo ga ranije imali. Taman eto nekoga boli qrac. Dobijes zadatak i odradjujes.

Neka strajkuju i bore se za prava. Ali ovo iskoristavanje djece u te svrhe je stvarno degutantno.
Valjaš gluposti, koja to 4 mjeseca nemaju dodir s djecom i pitanje za tebe koji znaš šta ne rade, ali ne i šta to rade međuvremenu, jesu im svi poslovi samo vezani za djecu?
Još da te upoznam s činjenicom da zimski raspust zakonski nije za nastavnike i znaš li da su se cijeli morali pojavljivati na poslu. Eto olakšao sam ti, jedan mjesec sam ti otpisao, još tri nađi.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#88 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:11
corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Kakvu ba povecanu pisaniju. Imaju aplikaciju gdje trebaju unijeti ocjene. Prisustva. Itd. I poneki izvjestaj.

To je 30 min u vrh glave posla na dan. U cemu je onda problem? Evo ja pitam ucitelje da mi objasne ako danas imaju nastavu od 8 do pola 12. Sta rade ostatak dana do 16h. Je li to 4h nije dovoljno da se odrade te obaveze. Dajte ba.

Sta im podilazite vise koji qrac. Pa radije cu sam onda kuci skolovati dijete.
Upravo o ovome pričam. Svi bi naš posao radili bolje,brže i jače od nas. Dok ne počnu, a onda gledam kako se gube i ispravljam njihove brljotine, spašavam situaciju, gasim vatru i smirujem strasti.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#89 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

last mohicans wrote: 18/04/2024 16:55
Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:07 Ja samo znam da su ti ucitelji, nastavnici najrazmazenija sorta koju sam upoznao.

Kad god i gdje god sam pricao sa istima, konstantno su ugrozeni, imaju posla, tesko im je itd.

Znaci ne znam da sam ikada pricao sa nekim iz prosvjete da je rekao, da uziva u poslu, pa ok eto ne mora to reci. Ali toliko se zaliti, kao da u rudniku rade.

Realnost.

Imam dosta prijatelja, plus komsija iz prosvjete. Prvo, ti ljudi kuci dolaze min 2h prije mene. Dakle, ja ne znam kako i sta oni rade, govorim cinjenice. 4 mjeseca godisnje, uopste nemaju dodira sa djecom. Dakle ta 4 mjeseca oni fakticki ne rade direktno svoj posao. Vikend i praznici NIKADA u svom zivotu nece okusiti da rade.

Ok. Borite se za svoja prava. To je apsolutno pravilna stvar.

Ali NE PREKO LEDJA DJECE i PREKO LEDJA NAS RODITELJA.

Kod mene je ucitelj napravio frku jer ima eto malo.vise administrativnog posla i kao ne moze se posvetiti djeci. Ja sam mu na roditeljskom rekao, pa ok evo vi ste sa djecom 3 do 4 casa, nemate druge casove? Nemam. Pa ok. Djeca vam oduzmu eto max 4h. Jel to problem ostalih 4h rasporediti da se urade i te administrativne obaveze. Naravno onda je poceo kenjati o tome kako ima tu jos bla bla.

Pa halo ba to ti je posao!!! Isto da ja na poslu kazem, eh necu taj raport napisati, ono nismo ga ranije imali. Taman eto nekoga boli qrac. Dobijes zadatak i odradjujes.

Neka strajkuju i bore se za prava. Ali ovo iskoristavanje djece u te svrhe je stvarno degutantno.
Valjaš gluposti, koja to 4 mjeseca nemaju dodir s djecom i pitanje za tebe koji znaš šta ne rade, ali ne i šta to rade međuvremenu, jesu im svi poslovi samo vezani za djecu?
Još da te upoznam s činjenicom da zimski raspust zakonski nije za nastavnike i znaš li da su se cijeli morali pojavljivati na poslu. Eto olakšao sam ti, jedan mjesec sam ti otpisao, još tri nađi.
Juli i dio avgusta ne moraju biti na poslu + praznici. Sve ostalo vrijeme su na poslu i imaju aktivnosti. Rekoh - predrasude.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#90 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Truba wrote: 18/04/2024 09:22 ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
Kako čujem, upis u nastavničke fakultete je katastrofalno slab. Čudim se zašto ako imaju po par sati u pet dana posla za tolike plate.

Još ako si razrednik, zaboravi na slobodno vrijeme, zaboravi na planove. Rješavaj sve od incidenata u školi do porodičnih problema, nerijetko u gluho doba noći.
Last edited by Laplace on 18/04/2024 17:03, edited 1 time in total.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#91 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 18/04/2024 12:05
black64 wrote: 18/04/2024 11:49 Našem društvu je konstantno bitnija forma od suštine, zbog toga smo po svim parametrima na dnu evropskih ljestvica.

Milioni papira, izvještaja, zahtjeva, čega sve ne, za šta ? PISA ranking - 62 (2018.), a nikad veći prosjek ocjena. Koga kriviti?
Rekao sam negdje na predhodnoj stranici gotovo istu stvar. Uvode se mnogi zakoni, pravilnici, izmjene i dopune istih, a u valjda cilju ostvarenja poboljšanja u svim aspektima društva, rada i života.i Je li nam danas a na osnovu ovih predhodno spomenutih silnih izmjena bolje i lakše pa nije, u praksi nam je svima teže raditi. U realnom sam sektoru i znam vrlo dobro o čemu pričam.
Sigurno je to i razlog ovog štrajka prosvjetara, nameće se nešto što je vjerovatno neostvarivo ili nije ostvarivo u potpunosti a onda je kao takvo manjkavo.
Nije toliki problem u samoj administraciji koliko u njenoj besmislenosti. Samo ti odvlači energiju sa bitnijih stvari, gubiš vrijeme i snagu koje bi iskoristio za rad sa djecom.
User avatar
kabal1337
Posts: 8437
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#92 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by kabal1337 »

Inace sve trcite da se posvetite djeci.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#93 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 18/04/2024 17:02 Inace sve trcite da se posvetite djeci.
Ja govorim u svoje ime. Ne negiram da ima neradnika i zabušanata.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#94 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Laplace wrote: 18/04/2024 16:59
Truba wrote: 18/04/2024 09:22 ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
Kako čujem, upis u nastavničke fakultete je katastrofalno slab. Čudim se zašto ako imaju po par sati u pet dana posla za tolike plate.

Još ako si razrednik, zaboravi na slobodno vrijeme, zaboravi na planove. Rješavaj sve od incidenata u školi do porodičnih problema, nerijetko u gluho doba noći.
Znaju djeca sta su radila profama i da to nisu vise gospodje u bundama nego vrece za samaranje koje dolaze tramvajom kao i oni
Vide sivu peespektivu
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1476
Joined: 09/09/2019 10:05

#95 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Mate_Miso_Kovac »

Truba wrote: 18/04/2024 09:22 ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
Ako je toliko loše što ne daju otkaze i ne okušaju se u privatnom sektoru s nama ostalim smrtnicima... Al oće kurac :) Those who can, do; those who can’t, teach, i cio taj fazon
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#96 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Malo je ova priča o "ucjenjivanjem" i "borbom za svoja prava preko leđa djece" promašena, tj. pogrešnu metu gađate.

Radim preko dvadeset godina u prosvjeti i prošao sam mnogo štrajkova. Svaki, ali doslovno svaki, štrajk je uslijedio tek poslije mukotrpnih pregovora u kojima je nadležno ministarstvo ignorisalo argumente sindikata obrazovanja, pravili su se malo mutavi a malo ludi, bacali šupljake a nerijetko veoma drsko i arogantno vrijeđali predstavnike sindikata (prosvjetne radnike). Štrajk je svaki put bila posljednja opcija kad su sve ranije opcije iscrpljene.

Hoću reći, prosvjetni radnici veoma nerado stupaju u štrajk. Ovdje je Ministarstvo obrazovanja to koje računa na to da će roditelji napadati na nastavnike i da će zbog toga moći da prosvjetne radnike izlevate i prevare na foru "prava djeteta na obrazovanje" - i uglavnom su u tome i uspijevali.

Obrazovne vlasti su ti koji ucjenjuju. Mi štrajkujemo samo kad nemamo drugog izlaza.

Druga stvar je (možda) kod ovog posljednjeg štrajka, gdje je (kako se čini) u pitanju lična Sivrina borba sa ministricom obrazovanja.

Priča o prosvjetnim neradnicima je to što dovodi da će u školama upravo takvi postajati sve dominantnija većina. Jer, zašto se lomiti i raditi kad ćeš ionako biti smatran neradnikom i zabušantom i biti doveden u istu ravan sa neradnicima i zabušantima koji dobijaju istu platu?

Da bih održao kvalitetan i zanimljiv čas, ja moram u slobodno vrijeme istraživati, planirati, kupovati i knjige, razmjenjivati mišljenja i iskustva sa kolegama i još mnogo šta. Nije samo to da se održi 45 minuta časa i napiše ona priprema. Ne žalim se, to mi nije teško, naprotiv: zanimljivo mi je. Samo kažem.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5634
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#97 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by azurna_obala »

dr_Evil wrote: 17/04/2024 14:54
corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
Izvini majke ti, odakle ti ova ideja?! Ne znaš o čemu se radi, samo konstatuješ činjenično stanje? Da nisi malo kontradiktoran?
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#98 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Mate_Miso_Kovac wrote: 18/04/2024 18:14
Truba wrote: 18/04/2024 09:22 ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
Ako je toliko loše što ne daju otkaze i ne okušaju se u privatnom sektoru s nama ostalim smrtnicima... Al oće kurac :) Those who can, do; those who can’t, teach, i cio taj fazon
I opet predrasude. Btw, radio sam i kod privatnika i ne da mi nije bilo teže nego u školi, bilo mi je i lakše.

Btw, sad vi, koji radite kod privatnika, kukate.
User avatar
Laplace
Posts: 10654
Joined: 19/11/2012 18:37

#99 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

azurna_obala wrote: 18/04/2024 18:23
dr_Evil wrote: 17/04/2024 14:54
corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
Izvini majke ti, odakle ti ova ideja?! Ne znaš o čemu se radi, samo konstatuješ činjenično stanje? Da nisi malo kontradiktoran?
Pa, on bolje od mene zna kako sam ja dobio posao u školi. I ja i svi kolege.

Btw, radim u komisiji za prijem radnika,doduše u drugom kantonu. Nema tu prostora ni za kakva namještanja. Osim ako hoćeš da te neko tuži.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2634
Joined: 16/06/2014 20:33

#100 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Dosadno mii »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:07 Ja samo znam da su ti ucitelji, nastavnici najrazmazenija sorta koju sam upoznao.

Kad god i gdje god sam pricao sa istima, konstantno su ugrozeni, imaju posla, tesko im je itd.

Znaci ne znam da sam ikada pricao sa nekim iz prosvjete da je rekao, da uziva u poslu, pa ok eto ne mora to reci. Ali toliko se zaliti, kao da u rudniku rade.

Realnost.

Imam dosta prijatelja, plus komsija iz prosvjete. Prvo, ti ljudi kuci dolaze min 2h prije mene. Dakle, ja ne znam kako i sta oni rade, govorim cinjenice. 4 mjeseca godisnje, uopste nemaju dodira sa djecom. Dakle ta 4 mjeseca oni fakticki ne rade direktno svoj posao. Vikend i praznici NIKADA u svom zivotu nece okusiti da rade.

Ok. Borite se za svoja prava. To je apsolutno pravilna stvar.

Ali NE PREKO LEDJA DJECE i PREKO LEDJA NAS RODITELJA.

Kod mene je ucitelj napravio frku jer ima eto malo.vise administrativnog posla i kao ne moze se posvetiti djeci. Ja sam mu na roditeljskom rekao, pa ok evo vi ste sa djecom 3 do 4 casa, nemate druge casove? Nemam. Pa ok. Djeca vam oduzmu eto max 4h. Jel to problem ostalih 4h rasporediti da se urade i te administrativne obaveze. Naravno onda je poceo kenjati o tome kako ima tu jos bla bla.

Pa halo ba to ti je posao!!! Isto da ja na poslu kazem, eh necu taj raport napisati, ono nismo ga ranije imali. Taman eto nekoga boli qrac. Dobijes zadatak i odradjujes.

Neka strajkuju i bore se za prava. Ali ovo iskoristavanje djece u te svrhe je stvarno degutantno.
Nijedna ti nije na mjestu.
Radila u skoli, dala otkaz.
Na sadasnjem poslu ako treba odraditi preko 10 h, lakse odradim (i to pod pritiskom da se uradi taj dan) nego 1 skolski cas.
Post Reply