Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#66401 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

N.N. wrote: 10/05/2024 22:20 Pa ljudi se veru po haustorima haman jer nema parkinga, sto da ne :D
I Yugo neimari sazidali onoliki stambeni blok sa 26 parking mjesta, nabijem ih vala...
Ahhahaha
Karikiram.

Nema kod nas vizije, sve ide na ho ruk.
Koliko su puteljaka prema vikendicama asfaltirali, mogli su u gradu rijesiti parking u mahalama, primjer parking ispod Uglovnice, ostala i zelena povrsina i rijesili za stanare sve...
Yugo neimari su tako napravili jer je tada bilo 24 auta. Imaš i garaže ispod zgrada, ali se slažem da je nedovoljno i da je trebalo imati viziju i raditi drugačije. Podzemne garaže nisu rješenje, preskup je to zahvat i niko to neće finansirati. Mora se razmišljati u pravcu višeetažnih garaža, kao što su na Dobrinji.
Problem nedostatka parking prostora će sigurno u budućem periodu dovesti do velikih promjena izgleda grada. Ko god da sjedne u stolicu gradonačelnika mora razmišljati o dodavanju novih etaža parkinga na svim lokacijama gdje je to izvodivo. Npr. parking oko zgrade RMK promet, diži etažu, parking ispred stadiona diži etažu... Itd itd
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4105
Joined: 28/01/2012 11:38

#66402 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

N.N. wrote: 10/05/2024 22:20 Pa ljudi se veru po haustorima haman jer nema parkinga, sto da ne :D
I Yugo neimari sazidali onoliki stambeni blok sa 26 parking mjesta, nabijem ih vala...
Ahhahaha
Karikiram.

Nema kod nas vizije, sve ide na ho ruk.
Koliko su puteljaka prema vikendicama asfaltirali, mogli su u gradu rijesiti parking u mahalama, primjer parking ispod Uglovnice, ostala i zelena povrsina i rijesili za stanare sve...
Kad au Yugo neimari gradili, nije bilo ni blizu toliko auta. Imaš primjer tranzicijskog neimara koji je u današnje vrijeem na Talića brdu napravio zgradu od 10 spratova bez i jednog jedinog parkinga, zbog čega u normalnim društvima u zatvor ide i onaj ko je izdao dozvolu, i njegov šef, i gradonačelnik i pop koji ga je krstio...svi.
Zenica ima problemčić (ne problem)sa stacionarnim prometom koji se da riješit uz par pametnih ulaganja.
Ne pričamo o jebenoj nuklearnoj fuziji pa da nemaš od koga prepisat rješenje.
Ostatak prometnih problema da se riješit bicklističkom infrastrukturom, ali vladajuću teleću glavušu i janjeću opoziciju boli kita za ovim gradom.
DebelinJoe
Posts: 4257
Joined: 03/03/2021 20:06

#66403 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

https://www.kucastil.rs/tehnika/hrvati- ... ve-8-video

Evo jednog od rjesenja. Roto parking.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66404 Re: Zeničani

Post by Bobi »

@DebelinJoe uozbilji se, hoces ti to finansirati :D ? Treba razmišljati sta je ekonomski izvodivo i isplatljivo, najlakse uzimat tudje ideje i da to neko drugi finansira. Protezemo se koliko smo dugi...ha ja :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66405 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 09:50 Hoćemo tramvaj u Zenici 🚋🚋
A je, bilo ideja i za sportski aerodrom na crkvickom brdu dok je gore bila prazna ledina :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66406 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 10:26 Npr. parking oko zgrade RMK promet, diži etažu, parking ispred stadiona diži etažu... Itd itd
Dobre ideje a jeftinije za izvedbu, ja sam to mislio na lokaciju na KP gdje sad luna park, taj plato, dignur paR ETAZA U VISINU, DONJU OSTAVITI VISU ZA AUTOBUSE A GORNJE ZA AUTA, NE BI SMETALO NIKOM POGLEDOM.JEDNO 3-4 SPRATA. betosne stubove, el. instalacija, ne treba nista farbat gletat,onako gol beton, malo sa strane neka mreza zbog vjetra.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#66407 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

User avatar
Sanjarko
Posts: 28459
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66408 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Bit će manje auta ubuduće, zbog demografije.

Problem je što nam je GS srozan. Da autobusi rade i njihove linije kako treba, da se smanje nameti taksistima i sl, ne bi imali ovoliki problem.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4105
Joined: 28/01/2012 11:38

#66409 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Sanjarko wrote: 11/05/2024 13:23 Bit će manje auta ubuduće, zbog demografije.

Problem je što nam je GS srozan. Da autobusi rade i njihove linije kako treba, da se smanje nameti taksistima i sl, ne bi imali ovoliki problem.
Autobusi na vodik/struju, biciklističke staze, montažne garaže i 2-3 podzemne. Samo sa sadašnjim menalitetom većine stanovništva i onih koje ih predstavljaju, ko da sam napisao da treba započet sa svemirskim programom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28459
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66410 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

kamberovica polje wrote: 11/05/2024 13:37
Sanjarko wrote: 11/05/2024 13:23 Bit će manje auta ubuduće, zbog demografije.

Problem je što nam je GS srozan. Da autobusi rade i njihove linije kako treba, da se smanje nameti taksistima i sl, ne bi imali ovoliki problem.
Autobusi na vodik/struju, biciklističke staze, montažne garaže i 2-3 podzemne. Samo sa sadašnjim menalitetom većine stanovništva i onih koje ih predstavljaju, ko da sam napisao da treba započet sa svemirskim programom.
Treba samo imati dobre projekte i aplicirati ka EU itd. Ali jok, daj Bože da išta povučemo od sredstava namijenjenih nama u BiH.

Od one milijarde.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4105
Joined: 28/01/2012 11:38

#66411 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Sanjarko wrote: 11/05/2024 13:46
kamberovica polje wrote: 11/05/2024 13:37
Sanjarko wrote: 11/05/2024 13:23 Bit će manje auta ubuduće, zbog demografije.

Problem je što nam je GS srozan. Da autobusi rade i njihove linije kako treba, da se smanje nameti taksistima i sl, ne bi imali ovoliki problem.
Autobusi na vodik/struju, biciklističke staze, montažne garaže i 2-3 podzemne. Samo sa sadašnjim menalitetom većine stanovništva i onih koje ih predstavljaju, ko da sam napisao da treba započet sa svemirskim programom.
Treba samo imati dobre projekte i aplicirati ka EU itd. Ali jok, daj Bože da išta povučemo od sredstava namijenjenih nama u BiH.

Od one milijarde.
Baš tako.
Da je pameti, već bi se povezali s gradovima u HR koji prednjače s povlačenjem sredstava, da se pripreme.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66412 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Pet godina od idejnog rješenja dobili smo vizualizaciju.

Sad još pet godina za glavni projekat, i onda nekih desetak da se realizuje.

Bošnjaci prođe vam život u čekanju
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83511
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66413 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Sta tebe briga
Ti imas dole sve poplocano
Znam kad trcim na traci u gym
Imam vizualizaciju trcim kroz Aukland i Velington
:mrgreen:
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#66414 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Bobi wrote: 11/05/2024 12:04
kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 10:26 Npr. parking oko zgrade RMK promet, diži etažu, parking ispred stadiona diži etažu... Itd itd
Dobre ideje a jeftinije za izvedbu, ja sam to mislio na lokaciju na KP gdje sad luna park, taj plato, dignur paR ETAZA U VISINU, DONJU OSTAVITI VISU ZA AUTOBUSE A GORNJE ZA AUTA, NE BI SMETALO NIKOM POGLEDOM.JEDNO 3-4 SPRATA. betosne stubove, el. instalacija, ne treba nista farbat gletat,onako gol beton, malo sa strane neka mreza zbog vjetra.
Model Dobrinjskih garaža. Samo stubovi i ploče. 20 KM mjesečni zakup mjesta
https://images.app.goo.gl/ywjVR6xASCX4n8vn8

Problem kod nas je što bi se papci opet parkirali na trotoare jer je garaža daleko, a oni tek kupili nove tene.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66415 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

_BataZiv_0809 wrote: 11/05/2024 15:17 Sta tebe briga
Ti imas dole sve poplocano
Znam kad trcim na traci u gym
Imam vizualizaciju trcim kroz Aukland i Velington
:mrgreen:
:mrgreen:
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1711
Joined: 29/11/2022 19:46

#66416 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 15:30
Bobi wrote: 11/05/2024 12:04
kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 10:26 Npr. parking oko zgrade RMK promet, diži etažu, parking ispred stadiona diži etažu... Itd itd
Dobre ideje a jeftinije za izvedbu, ja sam to mislio na lokaciju na KP gdje sad luna park, taj plato, dignur paR ETAZA U VISINU, DONJU OSTAVITI VISU ZA AUTOBUSE A GORNJE ZA AUTA, NE BI SMETALO NIKOM POGLEDOM.JEDNO 3-4 SPRATA. betosne stubove, el. instalacija, ne treba nista farbat gletat,onako gol beton, malo sa strane neka mreza zbog vjetra.
Model Dobrinjskih garaža. Samo stubovi i ploče. 20 KM mjesečni zakup mjesta
https://images.app.goo.gl/ywjVR6xASCX4n8vn8

Problem kod nas je što bi se papci opet parkirali na trotoare jer je garaža daleko, a oni tek kupili nove tene.
Mjesec dana kazni i dizanja autom paukom i mala bi ti bila ova garaža.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#66417 Re: Zeničani

Post by anex »

-Chesterfield- wrote: 11/05/2024 12:48
anex wrote: 09/05/2024 22:28 Ovo je
https://crna-hronika.info/svicarci-nude ... iji/611983
Ima posla ko hoće raditi...
A ovaj Nipal...nek mamu svoju povede u Tanzaniju :D

Cuj 30 dana placen godišnji...hahaha...15 ti treba da kuci dođeš....
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#66418 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

ShnjaZZZ wrote: 11/05/2024 15:40
kuglanje_ze wrote: 11/05/2024 15:30
Bobi wrote: 11/05/2024 12:04

Dobre ideje a jeftinije za izvedbu, ja sam to mislio na lokaciju na KP gdje sad luna park, taj plato, dignur paR ETAZA U VISINU, DONJU OSTAVITI VISU ZA AUTOBUSE A GORNJE ZA AUTA, NE BI SMETALO NIKOM POGLEDOM.JEDNO 3-4 SPRATA. betosne stubove, el. instalacija, ne treba nista farbat gletat,onako gol beton, malo sa strane neka mreza zbog vjetra.
Model Dobrinjskih garaža. Samo stubovi i ploče. 20 KM mjesečni zakup mjesta
https://images.app.goo.gl/ywjVR6xASCX4n8vn8

Problem kod nas je što bi se papci opet parkirali na trotoare jer je garaža daleko, a oni tek kupili nove tene.
Mjesec dana kazni i dizanja autom paukom i mala bi ti bila ova garaža.
Pa valjda smo već apsolvirali da u Zenici pauk diže ispravno parkirana auta i naplaćuje im to što su ispravno parkirani.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66419 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

anex wrote: 11/05/2024 18:07
-Chesterfield- wrote: 11/05/2024 12:48
anex wrote: 09/05/2024 22:28 Ovo je
https://crna-hronika.info/svicarci-nude ... iji/611983
Ima posla ko hoće raditi...
A ovaj Nipal...nek mamu svoju povede u Tanzaniju :D

Cuj 30 dana placen godišnji...hahaha...15 ti treba da kuci dođeš....
Ne treba vjeruj, preko Dohe dođeš za manje od 24h.
Znam, jer sam osvijetlio komplet novu "trafo" stanicu (interkonekciju) KETRACO/TANESCO u Arushi :mrgreen:

I znam par ljudi dole ako odeš da te dočekaju ako ništa :mrgreen:
User avatar
gentoo
Posts: 4594
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#66420 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Ovo je neka trgovina organima ili tako nesto.. :mrgreen:

Da ne objasnjavam.. godine iskustva citanja mailova "kroz prste" mi kaze da je ovdje u pitanju neki zajeb ala Sead Zilo :mrgreen:


Firma iz Zenice, u vrijeme kad su rudnici u Zenici zatvoreni nude astronomske plate "koje ces licno dogovoriti sa vlasnicima".. jah :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66421 Re: Zeničani

Post by Bobi »

How politically stable is Tanzania?
Tanzania is one of the most peaceful and politically stable countries in Africa. Since its independence in 1961, the country has never experienced a civil war or any major internal strife.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#66422 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Bobi wrote: 11/05/2024 21:43 How politically stable is Tanzania?
Tanzania is one of the most peaceful and politically stable countries in Africa. Since its independence in 1961, the country has never experienced a civil war or any major internal strife.
Ja sam se pozitivno iznenadio.

Malo ti otvori oči kad dođeš ko bošnjo koji misli da je uhvatio boga za muda, kontaš dole afrikanere ti učit poslu. Kurko nurko
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2547
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#66423 Re: Zeničani

Post by cenecimoveocino »

to je isto u fazonu ove reklame sto iskacu tipa "sisata senada se nalazi 2 kilometra od tebe, pritisni da je upoznas"

Image
Image
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66424 Re: Zeničani

Post by Bobi »

To gore je Kongo, rudnik Kobalta
Rudnikzlata u Tanzaniji
Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 38021
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#66425 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Image
Post Reply