SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

last mohicans
Posts: 18267
Joined: 09/08/2012 23:19

#63226 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by last mohicans »

Pa opet Mister MC u pitanju. Kakva sve banda javno dobro krčmi i milione ubire, a sigurno se tu zakite i političke strukture. Meni je fascinantan i parking Mulića u samom centru i ona nakaradna zgrada koju čim prije treba srušiti jer je opće ruglo. 27 godina iza rata grad se ne moze izboriti ili neće, sa ovakvim tipovima i njihovim uzurpiranjima javnog dobra.
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63227 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!

https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/

Image
Mislim da naslov ne odgovara stvarnom stanju

Osoba X osnuje kompaniju
Pojavi se na ledini, malo po malo širi opseg djelovanja (bez da opcinske inspekcije ista mogu ili hoce)
Na kraju ogradi veci prostor i radi to sto radi

Drzava ga ne sprjecava a navodno ovdje se spominje da je drzava opljackana. Nije drzava opljackana, jer da jeste, ucinila bi nesto po tom pitanju. Da li bi ti reagovao da neko ogradi tvoju parcelu?

Mene samo zanima ko su ljudi koji su na kraju neku dozvolu za rad tu potpisali (a to su uposlenici opcine koji se ne mijenjaju bez obzira na vlast):
- povrsina zemljista i iznos rente godisnje na koju kvadraturu (opcina ima svoje geometre ali dodatno se za svako zauzimanje imovine trazi elaborat postojeceg stanja na temelju kojeg odrede zauzetu povrsinu)
- ko je idiot koji je ostavio ulaz/izlaz u krivini preko mislim najprometnijeg trotoara u drzavi
- volio bih samo vidjeti dokumentaciju na temelju kojeg je ovo sve gore pusteno (a postoji jer je registrovan za djelatnost na toj adresi)
- ovo nije izoliran slucaj, ja sad iz glave mogu navesti barem 10 firmi koje su registrovane na tuđim (drzavnim, kantonalnim, opcinskim, željezničkim) parcelama, spojena voda, struja, kanalizacija

Tako da ne bih rekao da je pljacka u pitanju, vise splet bošnjačke poslovnosti
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#63228 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

laserShow wrote: 25/12/2022 23:21
BadBoy wrote: 25/12/2022 21:21 Klix sklonio vijest

Kakav režimski medij, čim se proziva SDA odmah se vijest uklanja
Ne moze sda biti kriva za bas sve. Ako meni zenu veceras boli glava, nije to do sda. Isto kao i za ovaj link, sto bi ti trebao znati, jer si od 2005 godine. Cak i ako ne znas, ne mora se odmah okriviti sda, jer onda bitne stvari promaknu.

Kada se napise raportov link, automatski se konvertuje u klix.ba
Nevezano sad za ovaj link, Klix je 100% kupljen medij
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63229 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Ova usrana država,entitet,kanton,grad i opština ne mogu stati u kraj jednim Solićima ili onom domcu koji "zauzmu" ulicu ili dvije u samom centru grada i naplaćuju parking.Ko ostavi auto a ne plati izbušiće mu gume ili razbiti šajbu.

Znači,običnim klošarima ne možeš stati u kraj a kamoli većim igračima koji petljaju sa strankom ili McDonaldsom.
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#63230 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zateznistub »

mk ultra wrote: 26/12/2022 06:36
Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!

https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/

Image
Mislim da naslov ne odgovara stvarnom stanju

Osoba X osnuje kompaniju
Pojavi se na ledini, malo po malo širi opseg djelovanja (bez da opcinske inspekcije ista mogu ili hoce)
Na kraju ogradi veci prostor i radi to sto radi

Drzava ga ne sprjecava a navodno ovdje se spominje da je drzava opljackana. Nije drzava opljackana, jer da jeste, ucinila bi nesto po tom pitanju. Da li bi ti reagovao da neko ogradi tvoju parcelu?

Mene samo zanima ko su ljudi koji su na kraju neku dozvolu za rad tu potpisali (a to su uposlenici opcine koji se ne mijenjaju bez obzira na vlast):
- povrsina zemljista i iznos rente godisnje na koju kvadraturu (opcina ima svoje geometre ali dodatno se za svako zauzimanje imovine trazi elaborat postojeceg stanja na temelju kojeg odrede zauzetu povrsinu)
- ko je idiot koji je ostavio ulaz/izlaz u krivini preko mislim najprometnijeg trotoara u drzavi
- volio bih samo vidjeti dokumentaciju na temelju kojeg je ovo sve gore pusteno (a postoji jer je registrovan za djelatnost na toj adresi)
- ovo nije izoliran slucaj, ja sad iz glave mogu navesti barem 10 firmi koje su registrovane na tuđim (drzavnim, kantonalnim, opcinskim, željezničkim) parcelama, spojena voda, struja, kanalizacija

Tako da ne bih rekao da je pljacka u pitanju, vise splet bošnjačke poslovnosti
Pljacka jeste! Nista drugo, ali jeste i bosnjacka poslovnost (opet citaj pljacka i lopovluk) i nesposobna, korumpirana i sta sve ne država, koje u principu i nema. Jer da je ima bar bi se neke stvari radile i uradile...
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63231 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

zateznistub wrote: 26/12/2022 09:37 Pljacka jeste! Nista drugo, ali jeste i bosnjacka poslovnost (opet citaj pljacka i lopovluk) i nesposobna, korumpirana i sta sve ne država, koje u principu i nema. Jer da je ima bar bi se neke stvari radile i uradile...
onda je po zakonu pljačka, odobrena od same države i njenih uposlenika

ovaj parking je samo kap u moru raznih firmi i kuća koje su na divljaka urađene

kako dobiješ dozvolu za objekat na trasi autoputa
kako dobiješ priključak vode, struje, gasa?
evo i ovaj sa parkingom, kako je struju spojio?
po zakonu

e ti što im to odobre, a zna se tačno ko su (njih treba ganjati) pa neće opet... u ime države je neko stavio potpis na to ;-)

ali opet tu dolaziš do situacije da je 98% objekata ilegalno

somalija :mrgreen:
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63232 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Kakva država...ovo je samovolja načelnika i njihovih pomoćnika .Inspekcija za par stoja zažmiri na sve jedino ako se u javnosti već digla dreka oko nekog predmeta.
Znam tipa iz Buljakovog koji je napravio garažu na državnom zemljištu i koji je šatro tražio da to otkupi.
Pošto mu je komšija i jaran pomoćnik načelnika,usmeno mu je rečeno kako će i šta će.
Nakon godinu dobio je papire čak mu je opština asfaltirala prilaz toj garaži jer ih petoro iz kuće redovno glasa za rumenog papka načelnika.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63233 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!

https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/

Image
Nekome se ovaj članak nije svidio. :D

Image
splinter
Posts: 8721
Joined: 08/10/2011 12:28

#63234 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by splinter »

Laplace wrote: 26/12/2022 10:35
Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!

https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/

Image
Nekome se ovaj članak nije svidio. :D

Image
:lol:
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63235 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:22 Članak je na Raportu
Ovaj?

https://klix.ba/raport-otkriva-pljack ... ao-parking

Edit: Uporno mi po objavljivanju mijenja link. :D
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#63236 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

Ako ćemo pošteno, to sa parkingom je isto šta svaki gazda kafića napravi. Napravi kafić, postavi baštu, ostakli baštu, postavi pored ostakljene novu i tako sve dokle ima prostora.

Primjer je ljeti onaj kafić na Č. Vili pored Treske. Ili nije ostakljen, ali se proširio kao kancer, Mahala na Malti. Još malo pa će stol na stanicu staviti. I slični primjeri.

Naravno, kako ljudi iz opština koji su za to zaduženi nikada tim krajevima ne prolaze, u takvim kafićima ne kafenišu, nemaju pojma o tim stvarima.
pinkman
Posts: 3090
Joined: 07/09/2013 18:57

#63237 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by pinkman »

Laplace wrote: 26/12/2022 10:35
Naslovnica wrote: 25/12/2022 21:04 Raport otkriva pljačku države u centru Sarajeva: Zagradio državnu zemlju i naplaćuje kao parking!

https://klix.ba/raport-otkriva-pljacku- ... o-parking/

Image
Nekome se ovaj članak nije svidio. :D

Image
To je clanak sa Raport. Klix na forumu mijenja link pa ispadne na kraju da su obrisali clanak, a link je zapravo trebao biti na Raport
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#63238 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Naslovnica »

pinkman wrote: 26/12/2022 10:58
Laplace wrote: 26/12/2022 10:35

Nekome se ovaj članak nije svidio. :D

Image
To je clanak sa Raport. Klix na forumu mijenja link pa ispadne na kraju da su obrisali clanak, a link je zapravo trebao biti na Raport
LINK NA ČLANAK:

https://rb.gy/rzvlqh
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63239 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

PM72 wrote: 26/12/2022 10:07 Kakva država...ovo je samovolja načelnika i njihovih pomoćnika .Inspekcija za par stoja zažmiri na sve jedino ako se u javnosti već digla dreka oko nekog predmeta.
Znam tipa iz Buljakovog koji je napravio garažu na državnom zemljištu i koji je šatro tražio da to otkupi.
Pošto mu je komšija i jaran pomoćnik načelnika,usmeno mu je rečeno kako će i šta će.
Nakon godinu dobio je papire čak mu je opština asfaltirala prilaz toj garaži jer ih petoro iz kuće redovno glasa za rumenog papka načelnika.
općinski uposlenici su državni uposlenici
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#63240 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zateznistub »

mk ultra wrote: 26/12/2022 10:00
zateznistub wrote: 26/12/2022 09:37 Pljacka jeste! Nista drugo, ali jeste i bosnjacka poslovnost (opet citaj pljacka i lopovluk) i nesposobna, korumpirana i sta sve ne država, koje u principu i nema. Jer da je ima bar bi se neke stvari radile i uradile...
onda je po zakonu pljačka, odobrena od same države i njenih uposlenika

ovaj parking je samo kap u moru raznih firmi i kuća koje su na divljaka urađene

kako dobiješ dozvolu za objekat na trasi autoputa
kako dobiješ priključak vode, struje, gasa?
evo i ovaj sa parkingom, kako je struju spojio?
po zakonu

e ti što im to odobre, a zna se tačno ko su (njih treba ganjati) pa neće opet... u ime države je neko stavio potpis na to ;-)

ali opet tu dolaziš do situacije da je 98% objekata ilegalno

somalija :mrgreen:
Pa znas i sam da u bosnjakistanu (sdaistanu) moze sve. Sve ono sto bi u normalnijoj drzavi bilo ili sakcionisano ili u proceduri sankcionisanja, kod nas je, sto bi vrli bivši ministar i direktor rekao, po zakonu..

Ili sto bi prvi u bosnjaka rekao: Ja, i?
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63241 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Nisu.To se kod nas kaže "državni" a veze nemaju sa državom.I oni koji rade u federalnim institucijama nisu "državni".Državni službenici rade u zajedničkim institucijama BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#63242 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

A, vrijedi li dosjelost na nekretnini državne firme? Pitam za jarana.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#63243 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Mora biti savjestan za dosjelost :lol:
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#63244 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

pinkman wrote: 26/12/2022 10:58
Laplace wrote: 26/12/2022 10:35

Nekome se ovaj članak nije svidio. :D

Image
To je clanak sa Raport. Klix na forumu mijenja link pa ispadne na kraju da su obrisali clanak, a link je zapravo trebao biti na Raport
Vidio sam to u međuvremenu. U svakom slučaju, hvala.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#63245 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

BadBoy wrote: 26/12/2022 12:49 Mora biti savjestan za dosjelost :lol:
Pa savjestan je čovjek. Nabaviće papir da je savjestan u svakom smislu. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63246 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

PM72 wrote: 26/12/2022 12:24 Nisu.To se kod nas kaže "državni" a veze nemaju sa državom.I oni koji rade u federalnim institucijama nisu "državni".Državni službenici rade u zajedničkim institucijama BiH.
svaki konkurs izlazi

https://www.adsfbih.gov.ba/

ovdje

al nejse

poenta je da ovdje se radi šta se želi
ali je isto poenta, ako hoćeš regularnim putem, nećeš nikad ništa uraditi. to sam vidio milijardu puta, guljenje banane i traženje dokumenata kako kurcu ćejf...

nikakve standardizacije i unifikacije
korekcije regulacionog plana i za realne i nerealne zahtjeve ne idu i traju po 4-5 godina, a planovi ostali u 1970toj kao i 99% zakona
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#63247 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

PM72 wrote: 26/12/2022 12:24 Nisu.To se kod nas kaže "državni" a veze nemaju sa državom.I oni koji rade u federalnim institucijama nisu "državni".Državni službenici rade u zajedničkim institucijama BiH.
Ne znam jesi li sarkastičan u smislu da nisu državotvorni ali formalno pravno se ta kategorija naziva "državni službenici".
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63248 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

BadBoy wrote: 26/12/2022 13:40
PM72 wrote: 26/12/2022 12:24 Nisu.To se kod nas kaže "državni" a veze nemaju sa državom.I oni koji rade u federalnim institucijama nisu "državni".Državni službenici rade u zajedničkim institucijama BiH.
Ne znam jesi li sarkastičan u smislu da nisu državotvorni ali formalno pravno se ta kategorija naziva "državni službenici".
:lol:
Formalno-pravno da ali u "državi" koja je sastavljena od republike,federacije i distrikta gdje svak za sebe tvrdi da je država...
Pitaj nekog opštinara na Palama ili Bjeljini koje je on države službenik ili zašto se "kolju" oko uknjižavanja državne imovine u RS
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#63249 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Chmoljo »

PM72 wrote: 26/12/2022 12:24 Nisu.To se kod nas kaže "državni" a veze nemaju sa državom.I oni koji rade u federalnim institucijama nisu "državni".Državni službenici rade u zajedničkim institucijama BiH.

osnovni zakon koji uređuje upravu u federaciji u stavu 1. kaže:
Ovim Zakonom uređuje se organizacija i način funkcioniranja organa državne uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu:
Federacija) koja obuhvata: položaj, ulogu, ustrojstvo, ovlaštenja i obaveze u obavljanju upravnih, stručnih i drugih poslova, međusobne odnose organa uprave i odnos organa uprave prema građanima, organima izvršne i zakonodavne vlasti, ombudsmenima, privrednim društvima i drugim pravnim licima (u daljnjem tekstu: pravno lice), kao i druga pitanja od značaja za organizaciju i rad organa državne uprave na svim nivoima vlasti u Federaciji.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#63250 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

PM72 wrote: 26/12/2022 13:52
BadBoy wrote: 26/12/2022 13:40

Ne znam jesi li sarkastičan u smislu da nisu državotvorni ali formalno pravno se ta kategorija naziva "državni službenici".
:lol:
Formalno-pravno da ali u "državi" koja je sastavljena od republike,federacije i distrikta gdje svak za sebe tvrdi da je država...
Pitaj nekog opštinara na Palama ili Bjeljini koje je on države službenik ili zašto se "kolju" oko uknjižavanja državne imovine u RS
Ma ja, skonto sam da si na to mislio. To je tačno ali vjeruj mi isto tako da nikome od njih nije mrzak status državnog službenika jer su zaštićeni ko polarne foke
Post Reply