kmirsad wrote:Priča formiranju i podizanju rezervnih sastava policije i njihovom naoružavanju je priča o ratu.
Molim da mi neko objasni gdje bi se taj rat vodio i hoče li to biti rat za teritoriju.
Ako će biti na teritoriji RS-a- morali bi mi njih napasti.
Ako će biti na teritoriji FBiH, - morali bi oni nas napasti.
Ili neče nikoga niko napasti, nego će se samo postaviti policijski punktovi i carinici na granice entiteta.
rezervni sastav policije bi mogao posluziti u kontroliranju migrantske krize i u te svrhe, nema potrebe opstruirati taj proces.
ali, uvijek ima ali. trenutno to ali jeste zasto rezervni sastav policije da kontrolira migrantsku krizu, kada bi se oruzane snage mogle staviti na raspolaganje, rasporediti ih na granicu i sprijeciti migrante da ulaze u bih.
problem jeste u deficitarnom polozaju oruzanih snaga, a dodik ne zeli ni da cuje da se oruzane snage bih jacaju.
on bi rezervne sastave policije, a probosanske snage u ovom slucaju odgovaraju adekvatnom mjerom.
crvena linija koju je milorad dodik presao jeste upravo ta sto zeli rezervni sastav policije, koji je recimo skuplja investicija, od eventualnog ulaganja u oruzane snage bih.
sada napravi paralelu kako je prica o rezervnom sastavu policije prica o ratu. uvodis novih 1000 ljudi, obucavas ih, dajes im oruzje i oni su na raspolaganju u buducnosti. to ne mora znaciti da ce to biti sutra, ali se mogu iskoristiti za 10 godina.