SDP

User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54826 Re: SDP

Post by kmirsad »

Capsicum wrote:Ništa, ako kakvi ozbiljni investitori budu htjeli ovdje graditi kakve veće proizvodne pogone mi ćemo na brzinu sklepat kakvu elektranu. Ha ja, očas posla je to :D
Nijedan ozbiljan investitor ovdje neče doći...lopov hoče... svaka tica svome jatu leti...
Koliko traje kapsi izgradnja kakvog večeg proizvodnog pogona... ipak mislim da je krače od montaže kakve vjetroelektrane ili kakve protočne mini hidroelektrane, ili geotermalne pumpe, ako nema kakvog potočića u blizini... pa možda mu dati zemlju i rentu žaba , a usloviti nabavku neškodljivog izvora energije, a eventualne viškove struje otkupiti... gledam u Americi... veliki pogon a vani par vjetrenjača... dugoročno im struja dođe đaba...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#54827 Re: SDP

Post by Haris.ba »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... voz+struje

Ukucaš u gugl, i sve ti izbaci.
Bosna i Hercegovina je za period januar-juni 2018. godine izvezla električne energije u vrijednosti 330,9 miliona KM, izvještava Indikator.ba.
To je za 31,4 posto više nego u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Istovremeno, naša zemlja uvezla je električne enerije za 78,2 miliona KM što je za 48,5 posto manje nego u istom periodu 2017. godine.
Dobri rezultati u izvozu i uvozu električne energije ove godine održavaju povoljne hidrološke prilike, za razliku od prošle godine koja je u tom pogledu bila jedna od najgorih.
Sve ovo odrazilo se na poslovanju elektroprivrednih preduzeća. Tako je Elektroprivrerda HZHB Mostar povećala poslovne prihode u odnosu na poršlogodišnje polugodište za 53,7 posto na 214,7 miliona KM, te je ostvarila neto dobit od čak 38,66 miliona KM.
Elektroprivreda HZHB, koja proizvodnju uglavnom bazira na hidroelektranama, od prije nekoliko mjeseci proizvodi struju i iz prve vjetroelektrane u BiH -Mesihovina.
Za razliku od mostarske, sarajevska elektroprivreda je imala za 14,5 posto manje poslovne prihode nego lani, ali je sa gubitka od 22,8 miliona KM na polugodištu došla do dobiti od 28 miliona KM.
Treba imati na umu da je na prošlogodišnje poslovanje Elektroprivrede BiH osim loše hidrologije uticao i ugovor sa mostarskim Aluminijem o isporuci električne energije, koji se zbog naglog skoka cijene struje na berzi pokazao naodrživim te je sa polugodištem prošle godine i raskinut.

Vanredno dobre rezultate ove godine imala je i Elektroprivreda RS koja je izvijestila o 56 miliona KM dobiti u prvih šest mjeseci 2018. godine, a u "zelenom" su bila sva zavisna preduzeće iz sastava holdinga.

Ukoliko se povoljan razvoj nastavi do kraja godine, BiH bi mogla u 2018. ostvariti vrijednosno najveći izvoz električne energije u posljednjih nekoliko godina i premašiti brojku od 471,9 miliona KM ostvarenih 2013. godine.
A ta priča da nemamo privrede mačku o rep.Ima privrede. I ista zavisi od redovne isporuke struje. Drugo je što je to sitno kakve su potrebe stanovništva.

A to što "investitori ne dolaze" je zbog niza razloga. Od korupcije, slabih sudova, česte promjene zakona, birokracije.... da prevedem na naš jezik "namjerno držimo stvri komplikovanim da bi se uzimale pare na rješavanju papira". joj, koliko sam puta čuo da su svi investitori lopovi, došli da se obogate. Čuj radikalne zamisli, došli ljudi da zarade pare. Kuda ovaj svijet ide.

I to je poenta - ne možeš rasteretiti privredu od "neprivredne atmosfere" iz opozicije.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#54828 Re: SDP

Post by Roccohljup »

Gasi mjesalicu i motaj kablove :mrgreen:
UPOSLENICI SDP-a UPUTILI VAPAJ JAVNOSTI: Naša djeca nemaju šta jesti, spremaju nam i otkaze, dok Irfan Čengić razvija privatni biznis

Kažete radnička smo partija? Želite zaštiti i popravljati radnička prava u državi BiH, a 70 posto uposlenika u SDP-u BiH radi na minimalnoj plaći, koju nismo dobili, ponavljamo 7 mjeseci, prisiljavate uposlene u centrali na penziju, usvajate odluke i prebacujete finansiranje na organizacije i kanton i pri tome bez radnog mjesta ostavljate 30 uposlenih, navodi se u saopćenju.

Vijesti

Prije 1h  Prije 1h

0

Foto: Ilustracija

Javnosti je odavno poznato da uposlenici u Centrali Socijaldemokratske partije BiH (SDP) u Sarajevu mjesecima nisu primili plate te da su dugovanja te stranke po raznim osnovama odavno premašila milionski iznost. Kako se situacija očito nije popravila, oni su se, ili dio njih, obratili javnosti pismom potpisanim sa "uposlenici SDP-a BiH". Pismo uposlenika je danas stiglo na mailove nekoliko medijskih kuća. Prenosimo ga u cjelosti:

-Ne pišemo u ime SDA, jer Vam ona za ovo nije kriva, nismo plaćenici, nego Vaši "uposlenici", nismo Lagumdžijini, Pudarićevi i ostalih saučesnika, nismo ni od jednog kandidata za člana Predsjedništva, jer je to sad aktuelno i iza nas ne stoji politika, niti bilo koja druga politička opcija, niko ne stoji iza nas, mi smo oni čija djeca više nemaju šta jesti, mi smo oni kojima isključuju struju, grijanje, nemamo zdravstveno liječenje, radimo bez ugovora, dolaze nam na vrata bankari, plijene nam imovinu, djeca nam ne odlaze u školu i studije zbog besparice, mi smo oni koji zbog svoje djece i svojih članova porodice nemaju šta izgubiti i kao takvi smo spremni na sve.

Dok Irfan Čengić, naš "poslodavac" ima vremena pored astronomske plate u Parlamentu FBiH za privatni biznis, dok Sašu Magazinovića službeno vozilo sa SDP-ovim gorivom i vozačem vozi i vraća sa mora i dok vozač, naš kolega kao cuko satima čeka njegovo dijete ispred škole, dok SDP plaća Mašiću cestarinu, putarinu službeni telefon i dok Predsjednik Nikšić, nema vremena za nas i dok Predsjednik i sekretar dolaze odvojeno na sastanke sa dva SDP-ova službena automobila trošeći SDP-ovo gorivo i dok se naši socijaldemokrati: delegati i zastupnici u PFBiH i Parlamentarnoj skupštini BiH sa primanjima većim od 4 - 5000 KM slikaju i označavaju po najelitnijim i najskupljim destinacijama, naša djeca, naše porodice nemaju šta jesti, nismo dobili platu 7 mjeseci i kao nagradu za to spremaju nam OTKAZE!

Dobronamjerno smo godinama trpjeli dugovanja i sada kada se Budžet SDP BiH skoro uduplao, kada smo mi i naše porodice kao prvi na liniji udara širom BiH stali u odbrani ideje socijaldemokratije, stali u odbranu SDP BiH, Vi gospodo, pripremate otkaze za nas?

Kažete radnička smo partija? Želite zaštiti i popravljati radnička prava u državi BiH, a 70%  uposlenika u SDP BiH radi na minimalnoj plati, koju nismo dobili ponavljamo 7 mjeseci, prisiljavate uposlene u centrali na penziju, usvajate odluke i prebacujete finansiranje na organizacije i kanton i pri tome bez radnog mjesta ostavljate 30 uposlenih, na platni spisak i platu od 1200,00 KM postavljate Zorana Mikulića i Branku Đurić  bivše ministre u Vladi FBiH, koji su imali abnormalna primanja i sada Vas napuštaju, a nas tjerate ?

Predsjedniče Nikšiću, je li to socijaldemokratija, iako ste Predsjednik partije, trebalo bi i da ste najodgovorniji, ali u Vama vidimo ljudskost, Vi ste čovjek iz naroda i niste iskvareni i zlonamjerni nikad bili, znajte da ovo nije iz zle namjere, godinama trpimo i više ne možemo!

Dok ovo pismo pišemo, suze ne prestaju teći, jer nije to SDP BiH u kojem smo proveli svoje najljepše  godine, nije ovo socijaldemokratija, mi uposlenici nismo krivi za stanje u našoj firmi, mi smo radnici, a ne poslodavci i zato preuzmite odgovornost, očekujemo što hitniji iznalazak rješenja.

Za kraj, Predsjedniče, Generalni sekretaru, Mašiću, Magazinoviću, Mijatoviću, Zukane, Bećiroviću, Lazoviću, Zlatko, Segmedina, Lana, Karajbiću i ostali odgovorni ne dozvolite dodatnu blamažu za našu partiju i ne pokušavajte ništa demantovati, ne prisiljavajte  one radnike koji će od naših otkaza korist imati, riješite problem i sa zadovoljstvom ćemo mi kada se riješi status svih uposlenika informisati javnost.

Pozivamo neistomišljenike trenutnog rukovodstva, prije svega Zlatka Lagumdžiju, Eminu Abrahamsdotter, Svetozara Pudarića i druge da ne likuju, nego da se uključe u rješenje problema, a vrh partije dobro zna da iznešene informacije mogu znati samo uposleni i da ovo pismo nije anonimno, nego da ima puni legitimitet.
User avatar
Janjicar
Posts: 5605
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#54829 Re: SDP

Post by Janjicar »

Ne mogu stranku spasiti od propadanja a hoće državu
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54830 Re: SDP

Post by kmirsad »

Haris.ba wrote:http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... voz+struje

Ukucaš u gugl, i sve ti izbaci.
Bosna i Hercegovina je za period januar-juni 2018. godine izvezla električne energije u vrijednosti 330,9 miliona KM, izvještava Indikator.ba.
To je za 31,4 posto više nego u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Istovremeno, naša zemlja uvezla je električne enerije za 78,2 miliona KM što je za 48,5 posto manje nego u istom periodu 2017. godine.
Dobri rezultati u izvozu i uvozu električne energije ove godine održavaju povoljne hidrološke prilike, za razliku od prošle godine koja je u tom pogledu bila jedna od najgorih.
Sve ovo odrazilo se na poslovanju elektroprivrednih preduzeća. Tako je Elektroprivrerda HZHB Mostar povećala poslovne prihode u odnosu na poršlogodišnje polugodište za 53,7 posto na 214,7 miliona KM, te je ostvarila neto dobit od čak 38,66 miliona KM.
Elektroprivreda HZHB, koja proizvodnju uglavnom bazira na hidroelektranama, od prije nekoliko mjeseci proizvodi struju i iz prve vjetroelektrane u BiH -Mesihovina.
Za razliku od mostarske, sarajevska elektroprivreda je imala za 14,5 posto manje poslovne prihode nego lani, ali je sa gubitka od 22,8 miliona KM na polugodištu došla do dobiti od 28 miliona KM.
Treba imati na umu da je na prošlogodišnje poslovanje Elektroprivrede BiH osim loše hidrologije uticao i ugovor sa mostarskim Aluminijem o isporuci električne energije, koji se zbog naglog skoka cijene struje na berzi pokazao naodrživim te je sa polugodištem prošle godine i raskinut.

Vanredno dobre rezultate ove godine imala je i Elektroprivreda RS koja je izvijestila o 56 miliona KM dobiti u prvih šest mjeseci 2018. godine, a u "zelenom" su bila sva zavisna preduzeće iz sastava holdinga.

Ukoliko se povoljan razvoj nastavi do kraja godine, BiH bi mogla u 2018. ostvariti vrijednosno najveći izvoz električne energije u posljednjih nekoliko godina i premašiti brojku od 471,9 miliona KM ostvarenih 2013. godine.
A ta priča da nemamo privrede mačku o rep.Ima privrede. I ista zavisi od redovne isporuke struje. Drugo je što je to sitno kakve su potrebe stanovništva.

A to što "investitori ne dolaze" je zbog niza razloga. Od korupcije, slabih sudova, česte promjene zakona, birokracije.... da prevedem na naš jezik "namjerno držimo stvri komplikovanim da bi se uzimale pare na rješavanju papira". joj, koliko sam puta čuo da su svi investitori lopovi, došli da se obogate. Čuj radikalne zamisli, došli ljudi da zarade pare. Kuda ovaj svijet ide.

I to je poenta - ne možeš rasteretiti privredu od "neprivredne atmosfere" iz opozicije.
Slabo ti se ja snalazim s tim, a vidim da vladaš materijom... Evo saznao sam da imamo ogroman, vjerovatno rekordan izvoz struje sa postoječim proizvodnim kapacitetima i da obje EP rade rada s ogromnim profitom sem Elektroprivrede dd Sarajevo...na šta je, za razliku od HZHB EP RS največi negativan uticaj ostvarila loša hidrološka situacija u Sarajevskoj EP i poklanjanje struje Aluminijumu Mostar...
Ali dok toliko izvoze struje znači da su potrebe BG privrede mnogo manje...
Znači li to da bi smanjenje ili zabrana izvoza struje u cilju zaštite elektro energetske stabilnosti, riješila pproblem te elektro energetske stabilnosti........
Možeš li mi molim te nač na gugletu podatke pa popuniti ovu dole tabelu
A.Proizvodnja el. energije u HZHB :........... MW, čega li već
B.Proizvodnja el. energije u FBiH :...............
C.Potrebe EL energije U FBiH :.....................
(a+b)-c...................................................
A. Proizvodnja el. energije u RS:............--
B. Potrebe za el . energijom RS :..............................
A-B :..............................................................
Prouzvodnja el. energije u BiH
Potrošnja el energije u BiH
razlika između proizvodnje i potrošnje(postoječi kapaciteti)
Hvala unaprijed.


I još jedno pitanje... što se neki Blok ne bi napravio i u Sarajevu... ipak Sarajevo troši mnogo više struje od Tuzle, (a imamo mnogo veču smrstnost od aerozagađenja)...... i domačinstva i privreda
Pa da malo pravilnije rasporedimo i karcinome u BiH... pa jedan i Blokčić i u zap Mostaru...eto, u krugu Aluminija... a i oni mogu struje potrošiti kamaru... vozovi idu , voze ugalj, ne bi to puno poskupila proizvodnja struje niti uticalo na plate zaposlenih u Elektroprivredama...a Blokovi mogu raditi odvojeno, nisu vezani jedan za drugi...
Ili misliš da respiratorni organi Tuzlanske djece jači i otporniji na karcanime od Sarajevskih i Mostarskih... ili više vrijede pluča djece u Sarajevu i Mostaru nego pluča moje i svačije djece u Tuzli...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#54831 Re: SDP

Post by The 51st State »

ETo prilike novim snagama u sdpu, ovi sadasnji su popisani posle ovakvog javnog proizvanja od strane uposlenih.
Ali 7 mjeseci?
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#54832 Re: SDP

Post by JoseMujica »

Zaposlenici SDP-a poslali žestoku kritiku rukovodstvu - evo i šta kažu u partiji
29. 03. 2019. u 16:10:00 E. H.
Na redakcijske mailove medija u BiH danas je stiglo otvoreno pismo koje potpisuju „anonimni uposlenici SDP-a“, a u kojem se između ostalog navodi da oni nisu primili plaću već sedam mjeseci.

„Ne pišemo u ime SDA, jer vam ona za ovo nije kriva, nismo plaćenici, nego vaši 'uposlenici', nismo Lagumdžijini, Pudarićevi i ostalih saučesnika, nismo ni od jednog kandidata za člana Predsjedništva, jer je to sad aktuelno i iza nas ne stoji politika, niti bilo koja druga politička opcija, niko ne stoji iza nas, mi smo oni čija djeca više nemaju šta jesti, mi smo oni kojima isključuju struju, grijanje,nemamo zdravstveno liječenje, radimo bez ugovora, dolaze nam na vrata bankari, plijene nam imovinu, djeca nam ne odlaze u školu i studije zbog besparice, mi smo oni koji zbog svoje djece i svojih članova porodice nemaju šta izgubiti i kao takvi smo spremni na sve“, navodi se u pismu.

Dodaje se da se to sve dešava „dok Irfan Čengić, naš 'poslodavac' ima vremena pored astronomske plate u Parlamentu FBiH za privatni biznis, dok Sašu Magazinovića službeno vozilo sa SDP-ovim gorivom i vozačem vozi i vraća sa mora i dok vozač, naš kolega kao cuko satima čeka njegovo dijete ispred škole, dok SDP plaća Mašiću cestarinu, putarinu službeni telefon i dok Predsjednik Nikšić, nema vremena za nas i dok Predsjednik i sekretar dolaze odvojeno na sastanke sa dva SDP-ova službena automobila trošeći SDP-ovo gorivo i dok se naši socijaldemokrati: delegati i zastupnici u PFBiH i Parlamentarnoj skupštini BiH sa primanjima većim od 4.000 - 5.000 KM slikaju i označavaju po najelitnijim i najskupljim destinacijama, naša djeca, naše porodice nemaju šta jesti, nismo dobili platu sedam mjeseci i kao nagradu za to spremaju nam otkaze“.

„Dobronamjerno smo godinama trpjeli dugovanja i sada kada se Budžet SDP BiH skoro uduplao, kada smo mi i naše porodice kao prvi na liniji udara širom BiH stali u odbrani ideje socijaldemokratije, stali u odbranu SDP BiH, vi gospodo, pripremate otkaze za nas? Kažete radnička smo partija? Želite zaštiti i popravljati radnička prava u državi BiH, a 70 posto uposlenika u SDP BiH radi na minimalnoj plati, koju nismo dobili ponavljamo sedam mjeseci, prisiljavate uposlene u centrali na penziju, usvajate odluke i prebacujete finansiranje na organizacije i kanton i pri tome bez radnog mjesta ostavljate 30 uposlenih, na platni spisak i platu od 1.200 KM postavljate Zorana Mikulića i Branku Đurić bivše ministre u Vladi FBiH, koji su imali abnormalna primanja i sada Vas napuštaju, a nas tjerate?“, poručili su u pismu.

Pismom su se direktno obratili predsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću, upitali su ga „da je li to socijaldemokratija“.

„Iako ste Predsjednik partije, trebalo bi i da ste najodgovorniji, ali u vama vidimo ljudskost, vi ste čovjek iz naroda i niste iskvareni i zlonamjerni nikad bili, znajte da ovo nije iz zle namjere, godinama trpimo i više ne možemo! Dok ovo pismo pišemo, suze ne prestaju teći, jer nije to SDP BiH u kojem smo proveli svoje najljepše godine, nije ovo socijaldemokratija, mi uposlenici nismo krivi za stanje u našoj firmi, mi smo radnici, a ne poslodavci i zato preuzmite odgovornost, očekujemo što hitniji iznalazak rješenja. Za kraj, Predsjedniče, Generalni sekretaru, Mašiću, Magazinoviću, Mijatoviću, Zukane, Bećiroviću, Lazoviću, Zlatko, Segmedina, Lana, Karajbiću i ostali odgovorni ne dozvolite dodatnu blamažu za našu partiju i ne pokušavajte ništa demantovati, ne prisiljavajte one radnike koji će od naših otkaza korist imati, riješite problem i sa zadovoljstvom ćemo mi kada se riješi status svih uposlenika informisati javnost“, ističe se u pismu.

U rukovodstvu SDP-a ne žele komentirati pismo i cjelokupnu situaciju u partiji, ali izvor blizak čelnicima ove partije potvrdio nam je da je istina kako se SDP-a nalazi u finansijskoj dubiozi.

"Tačno je, SDP jeste u financijskoj dubiozi zbog činjenice da nisu željeli bilo koga od 37 zaposlenika, koji su praktični tehnološki višak, ostaviti bez posla. Zbog toga se svaki mjesec pravi dodatni gubitak i dolazi da kašnjenja u isplati plata. Dakle kasni se s platama, ali nije tačno da sedam mjeseci nije isplaćena plata", kaže nam izvor.

Nezvanično doznajemo da bi u narednim danima trebale biti isplaćene dvije plate.

"Na osnovu plana financijske sanacije donose se mjere koje će osigurati redovno servisiranje obaveza, ali i plan isplate dugova prema radnicima. Inače, nešto više od 70 posto budžeta SDP-a ide na plate uposlenika", dodatno nam je pojasnio izvor blizak vrhu SDP-a.
e sad su maske pale kakvi su ovo kaRINaši što glume ljevičare jer pravih svakako i nemamo.


od sad pa na dalje izlišno je uopće komentarisati ove lumpenproleterske nehljebe
User avatar
pici
Posts: 46366
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#54833 Re: SDP

Post by pici »

sva rukovodstva su u pet deka... clanstvo je nesta sasvim drugo... elitizam je zavladao i glave su u oblacima, obican coek tj kmet je samo glasacki listic... selam :bih:
zbiljovski
Posts: 272
Joined: 23/03/2016 13:46
Location: Ilidža City

#54834 Re: SDP

Post by zbiljovski »

E moj Nikšiću, koji si ti šljam okupio oko sebe, fuj sta rade ljudima, fuj, gade mi se.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54835 Re: SDP

Post by kmirsad »

UPOSLENICI SDP-a UPUTILI VAPAJ JAVNOSTI: Naša djeca nemaju šta jesti, spremaju nam i otkaze, dok Irfan Čengić razvija privatni biznis
slobodna-bosna.ba


"Za kraj, Predsjedniče, Generalni sekretaru, Mašiću, Magazinoviću, Mijatoviću, Zukane, Bećiroviću, Lazoviću, Zlatko, Segmedina, Lana, Karajbiću i ostali odgovorni ne dozvolite dodatnu blamažu za našu partiju i ne pokušavajte ništa demantovati, ne prisiljavajte one radnike koji će od naših otkaza korist imati, riješite problem i sa zadovoljstvom ćemo mi kada se riješi status svih uposlenika informisati javnost.

Pozivamo neistomišljenike trenutnog rukovodstva, prije svega Zlatka Lagumdžiju, Eminu Abrahamsdotter, Svetozara Pudarića i druge da ne likuju, nego da se uključe u rješenje problema, a vrh partije dobro zna da iznešene informacije mogu znati samo uposleni i da ovo pismo nije anonimno, nego da ima puni legitimitet."

Pametnom i Išaret dosta.NS ima 4 uposlenika. Ko njih naprima tolike.Jel Nikšić.? Ili oni koje pozivate da vas spasu od radničkih dušmana Predsjednika, Generalnog sekretara, Mašića, Magazinovića, Mijatovića, Zukana, Bećirovića, Lazovića i Zlatka ( Udrobljeni tu da se "Vlasi ne dosjete"), Segmedine, Lane, Karajbića i ostalih odgovornih za dodatnu blamažu za vašu partiju. Ovo me podsječa na onu "podršku" policajaca komesaru Haliloviću u K Sarajevo ...
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15269
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#54836 Re: SDP

Post by Prpa.ba »

kluz franjo wrote:Kolega prpa, nekoliko stvari bih dopunio.
1. U brojnim zemljama EU nije riječ o "namjerama ili obećanjima". Radi se o Zakonima. I može se diskutovati o kvalitetu istih, ali složićemo se da se u EU zakoni ipak efikasnije sprovode. Dakle zemlje članice EU će napustiti ugalj kao energent za proizvodnju struje, a nijedan investitor tamo neće graditi nove pogone znajući zakonsku regulativu.
S naglaskom na "ce napustiti", sto znaci da trenutno nisu. Obnovljivi izvori unose faktor nestabilnosti u mrezu sto nije slucaj sa TE, i zato one i danas cine kicmu proizvodnje el. energije u razvijenim zemljama (uz nuklearne elektrane). Tranzicija je tezak i visedecenijski proces koji sa sobom donosi brojne izazove, skuplju el. energiju i nestabilnost mreze koju struka mora rjesavati na razne nacine (kako izbalansirati nesklad izmedju potrosnje i proizvodnje - pohrana energije u baterije, vjestacka jezera i slicno).

Da ne bude zabune, ja podrzavam prelazak na obnovljive izvore, ali ne podrzavam da nas EE sektor bude eksperiment kako kompletnu proizvodnju prebaciti u obnovljive izvore. Neka to prvo ucini npr. Njemacka. Pametniji su i bogatiji. Kada oni rijese vecinu problema, sigurno ce se naci nacina da mi to "prepisemo".

Image

S ovakvom strukturom, glavni fokus im je na razvoju uvozno-izvozne mreze prema Francuskoj (nuklearke) i Poljskoj (termoelektrane). :mrgreen: Ukratko, prebacuju cijenu nestabilnosti mreze na gradjane, a smece prebacuju u Francuska odlagalista nuklearnog otpada i Poljska pluca.
kluz franjo wrote: 2. EU nudi brojne fondove za stimulisanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije, samim tim i transfer znanja - to što mi više nismo u stanju ni termoelektranu na ugalj pošteno isprojektovati, a kamoli ponuditi savremenije projekte, nije do EU.
To se slazem, ove vjetroelektrane su lijep primjer kako mozemo obogatiti i diversificirati nasu mrezu. Potreban je plan lagane diversifikacije naseg EE sistema kroz narednih 15 do 20 godina, sa laganim uvodjenjem solarne i vjetro energije.
kluz franjo wrote: 3. Kinezi nam nude pare za tehnologiju, koju i sami u svojoj zemlji smatraju "prljavom i zastarjelom".
Zato ih i dalje grade, samo smanjenom brzinom tj. npr. umjesto 50 godisnje, sada grade 30 godisnje.
kluz franjo wrote: 4. Sa postojećom proizvodnjom i kao neto-izvoznik struje, nemamo "hitne" potrebe za dodatnim izvorima.
Trenutno nemamo, ali TE Tuzla ciji resursi isticu kroz narednih 5-10 godina cini 45% proizvodnje elektricne energije u EP BiH. Meni gasenje 45% proizvodnog kapciteta zvuci hitno.
kluz franjo wrote: 5. Ukupno zagađenjenje će se samo povećati, jer se ne planira isključenje starih blokova.
Novi blok ce manje zagadjivati, a stari blokovi ce se postepeno gasiti kako im budu isticali resursi. Ili sam pogresno informisan.

U svakom slucaju, izvinjavam se ostalim forumasima zbog "kradje teme" o SDP-u. :)
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54837 Re: SDP

Post by kmirsad »

Nije offtopic... SDP snažno podržava izgradnju Bloka 7, a naročito Enko, kojem je Blok 7 jedan od glavnih programskih oriorirertata u planiranoj koaliciji sa SDA,
Blokovi 3 i 4 su blokovi koji su po Zakonu morali biti ugašeni još prije 10-15 godina. Projektovani za rad na lignit, OIni su najgori po pitanju čestica PH 2.5. Za nju su odgovorni Elektrofilteri, koji su neispravni i prezasičeni, Kad ih čiste čiste ih tako da u zrak izduvaju i ispuste sve skupljene čestice prašine(čađi) Da ih se čisti, znamo što sve okolo zacrni...Radit će do puštanja Bloka 7 u pogon, koji je za njih zamjenski. Blok 5 je još opasniji i zagađuje u svakom pogledu i SO2, i CO2, i prašimna i polutanti. I on se gasi aktiviranjem Bloka 7. Bloku 6, Blok 7 nije zamjenski, on mastavlja da radi.Projektovan na rad sa Mrkim i kamenim uglevimakoji sadrže visok procenat sumpora, Ogroman problem, Nema postrojenje za odsumporaravanje uglja. Ni jedan od postoječih nema okolinsku dozvolu, rade protivzakonito,, na način da se taj rad tretira kao Krivično djelo. Ni jedan od pomenutih Blokova nema odobreno šljakište, ni jedno šljakište nema okolinsku dozvolu. Direktno otiču u vodotokove.i podzemne vode. Šljakišta koja su napuštena nisu rekultivisana, Obaveza je bila zatrpati ih sa 0,5 m zdrave zemlje i pošumiti, na neka je stavljeno oko 15cm, a na večinu nije stavljeno ništa... kad vjetar puhne Šički i Tuzla imaju "pješčanu oluju". Za potrebe Bloka 7, EP je angažovala institut Ipsa, da napravi izmjene i dopune Prostornog plana, a Vlada Tk formirala od svojih kadrova komisiju da tu izmjenu odobri....da se prirodni biser i ogroman rezervoar pitke vode prve kategorije izrazito bogat florom i faunom, , jezero Kop na šičkom. koji je trenutno vašečim planom na lokaciji predvišen Sportsko tutistički rekreacioni centar, promjeni namjenu, u šljakište za Blok 7 i zatrpa ga otrovnom šljakom.
Blokovi 3,4,5 kojima je Blok7 zamjenski neče biti zatvoreni ni za 10 godina, a vjerovatno će nastaviti raditi i poslije.
Priča o Termoelektrani bez dimnjaka je prevara. Samo se dimni plinovi ispuštaju zajedno sa parom, skriveno. Takošer kineska tehnologija.
Last edited by kmirsad on 30/03/2019 11:59, edited 2 times in total.
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#54838 Re: SDP

Post by putokaz1 »

nedamo sljaku blizu Lukavca
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54839 Re: SDP

Post by kmirsad »

putokaz1 wrote:nedamo sljaku blizu Lukavca
Pjevajte borbene i pišite ljutita pisma...
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#54840 Re: SDP

Post by putokaz1 »

Ako bude sljaka osnivamo novu stranka A-SDP-Anti Šljaka-1990-Lukavac
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54841 Re: SDP

Post by kmirsad »

Zaboravih... prof Dr Manđić Enver profesor na Rudarsko geološkom fakultetu je svojom studijom utvrdio da nema dovoljno uglja u pozemnim rezervama i da će Blok 7 biti promašena investicija.... ali baš njih briga, nek traje dok traje, poslije njih ...potop.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#54842 Re: SDP

Post by invincible1921 »

Odgovor iz stranke u fazonu BUDITE POCASTVOVANI STO ROBUJETE ZA NAS :lol: :lol: :lol: :lol:
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#54843 Re: SDP

Post by kluz franjo »

Prpa.ba wrote:...
S naglaskom da napuštaju - što je vidljivo i iz priloženog grafikona. :wink:
Ima još par detalja, ali da ne cjepidlačimo.
Mislim da se slažemo u sljedećem.
Zadatak je osigurati isti tj. povećati ukupnu proizvodnju EE u BiH na način da se stare, prljave i neefikasne tehnologije sukcesivno zamjenjuju novim, čistijim i efikasnijim.
U toj strategiji nemam ništa protiv da se razmišlja i o novim pojedinačnim TE blokovima (u kapacitetu rudnih zaliha koje nisu neograničene) i isključivo uz istovremeno gašenje starih blokova (npr. Tuzla, Gacko).
Cilj bi trebao biti postepeno povećavati učešće EE iz obnovljivih izvora (hidro, vjetar, sunce) u ukupnoj proizvodnji.
Za izradu i implementaciju takve strategije su potrebni izvori finansiranja, puno vremena i ono što je najvažnije jako puno znanja i volje.
Kao što vidimo, para ima (i kineskih i EU), a vrijeme ide pa ide.
A znanja, e tu sam skeptičan.
Čuo sam da procesima upravljaju ljudi koji vjeruju u "termoelektrane bez dimnjaka".
Takvima ni deda mraz ne može pomoći.
PS: I ja se izvinjavam na off-topic
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#54844 Re: SDP

Post by The 51st State »

kluz franjo wrote:
Prpa.ba wrote:...
S naglaskom da napuštaju - što je vidljivo i iz priloženog grafikona. :wink:
Ima još par detalja, ali da ne cjepidlačimo.
Mislim da se slažemo u sljedećem.
Zadatak je osigurati isti tj. povećati ukupnu proizvodnju EE u BiH na način da se stare, prljave i neefikasne tehnologije sukcesivno zamjenjuju novim, čistijim i efikasnijim.
U toj strategiji nemam ništa protiv da se razmišlja i o novim pojedinačnim TE blokovima (u kapacitetu rudnih zaliha koje nisu neograničene) i isključivo uz istovremeno gašenje starih blokova (npr. Tuzla, Gacko).
Cilj bi trebao biti postepeno povećavati učešće EE iz obnovljivih izvora (hidro, vjetar, sunce) u ukupnoj proizvodnji.
Za izradu i implementaciju takve strategije su potrebni izvori finansiranja, puno vremena i ono što je najvažnije jako puno znanja i volje.
Kao što vidimo, para ima (i kineskih i EU), a vrijeme ide pa ide.
A znanja, e tu sam skeptičan.
Čuo sam da procesima upravljaju ljudi koji vjeruju u "termoelektrane bez dimnjaka".
Takvima ni deda mraz ne može pomoći.
PS: I ja se izvinjavam na off-topic
Moderne termoelektrane imaju 99% ekolosku iskoristivost. Njemacke termoelektrane su sasvim uredu I ekoloski skok u buducnost sto se Nas tice.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#54845 Re: SDP

Post by malakh »

Ne pišemo u ime SDA, jer Vam ona za ovo nije kriva, nismo plaćenici, nego Vaši "uposlenici", nismo Lagumdžijini, Pudarićevi i ostalih saučesnika, nismo ni od jednog kandidata za člana Predsjedništva
u javnom pismu uposlenika sdpa, nitko da prokomentira ovu rečenicu, a u njoj upravo leži i srž problema. mnogi članovi sdpa su na listi za odstrel zbog toga što postoji sumnja da su lagumdžijini, pudarevići, lazovićevi, komšićevi, sda spavači itd. to su ljudi koji su dugogodišnji članovi, a nisu obavljali niti jednu javnu funkciju u ime sdpa.

odavno se pismo sprema, odavno se ljudima laže da će sve biti u redu i da ih nitko neće dirati. do trenutka kada ti isti uposlenici nisu saznali da pojedinci redovno primaju plaće i da ih nitko ne terorizira.

neka netko "mladim lavovima" skrene pažnju da su na lošem kolosjeku i na krivom kolovozu, a nikšiću neka otvore oči, jer će ga u crno zaviti.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#54846 Re: SDP

Post by invincible1921 »

malakh wrote:
Ne pišemo u ime SDA, jer Vam ona za ovo nije kriva, nismo plaćenici, nego Vaši "uposlenici", nismo Lagumdžijini, Pudarićevi i ostalih saučesnika, nismo ni od jednog kandidata za člana Predsjedništva
u javnom pismu uposlenika sdpa, nitko da prokomentira ovu rečenicu, a u njoj upravo leži i srž problema. mnogi članovi sdpa su na listi za odstrel zbog toga što postoji sumnja da su lagumdžijini, pudarevići, lazovićevi, komšićevi, sda spavači itd. to su ljudi koji su dugogodišnji članovi, a nisu obavljali niti jednu javnu funkciju u ime sdpa.

odavno se pismo sprema, odavno se ljudima laže da će sve biti u redu i da ih nitko neće dirati. do trenutka kada ti isti uposlenici nisu saznali da pojedinci redovno primaju plaće i da ih nitko ne terorizira.

neka netko "mladim lavovima" skrene pažnju da su na lošem kolosjeku i na krivom kolovozu, a nikšiću neka otvore oči, jer će ga u crno zaviti.
Ma vjeruj mi nema ovo veze ni sa kakvom igrom...ljudima je jednostavno prekipjelo. Rade po 8 sati, jos kad je kampanja rade po 24, a dobiju mizernu platu svako pet mjeseci jos im ukinuli i osiguranje.... :-) :-) Sve se nadali bice nesto, medjutim vidjeli da je korist od stranke samo u odredjenom krugu, malom i odabranom.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#54847 Re: SDP

Post by malakh »

invincible1921 wrote:
malakh wrote:
Ne pišemo u ime SDA, jer Vam ona za ovo nije kriva, nismo plaćenici, nego Vaši "uposlenici", nismo Lagumdžijini, Pudarićevi i ostalih saučesnika, nismo ni od jednog kandidata za člana Predsjedništva
u javnom pismu uposlenika sdpa, nitko da prokomentira ovu rečenicu, a u njoj upravo leži i srž problema. mnogi članovi sdpa su na listi za odstrel zbog toga što postoji sumnja da su lagumdžijini, pudarevići, lazovićevi, komšićevi, sda spavači itd. to su ljudi koji su dugogodišnji članovi, a nisu obavljali niti jednu javnu funkciju u ime sdpa.

odavno se pismo sprema, odavno se ljudima laže da će sve biti u redu i da ih nitko neće dirati. do trenutka kada ti isti uposlenici nisu saznali da pojedinci redovno primaju plaće i da ih nitko ne terorizira.

neka netko "mladim lavovima" skrene pažnju da su na lošem kolosjeku i na krivom kolovozu, a nikšiću neka otvore oči, jer će ga u crno zaviti.
Ma vjeruj mi nema ovo veze ni sa kakvom igrom...ljudima je jednostavno prekipjelo. Rade po 8 sati, jos kad je kampanja rade po 24, a dobiju mizernu platu svako pet mjeseci jos im ukinuli i osiguranje.... :-) :-) Sve se nadali bice nesto, medjutim vidjeli da je korist od stranke samo u odredjenom krugu, malom i odabranom.
vidiš da su ljudi lijepo napisali kroz redove, ako se netko pobuni za to što si naveo, dobije etiketu da je sda, da je lagumdžijin, da je pudarićev i tako se nad njima vrši mobing i dolaze na lsitu za odstrijel, što će reći da nisu skloni svima, koji ne misle kao oni, tako učiniti.

ni u zlajinom jednoumlju nije bilo stanje da se pojedinci, koji se pobune, etiketiraju. sve je to kulturno ušutkavano ili izbacivano. a da ne pričam o radnicima i da li su im kasnile plaće.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#54848 Re: SDP

Post by bunk »

Ma odkud to.
Likovi koji su u ovakvoj realnosti u kojoj zivimo u BiH iznjedrili ideju " necemo u vlast sa nacionalnim strankama" a bave se politikom da tako pogrijese u vodjenju finansijskog poslovanja.
Dopustili su da giganta kakav je Sdp kao malo dijete ninaju stranke koje su u odnosu na Sdp pripravnici u politici.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#54849 Re: SDP

Post by kmirsad »

Ja da se pitam, pola bi ih po otpuštao. Bez trunke grižnje savjesti. Ko ih jebe, neka idu u fabrike. Koji će kurac jednoj stranci 120 zaposlenih.vozači, slušbena auta...
Stotine hiljada ih je do sada ostalo bez posla. Nisu digli glas.
Hiljade boraca bez posla prosi.Hiljde ljudi roi po kontejnerima. Nisu digli glas,
Stotine hiljada ih ih je otišlo u tuđinu za boljim životom. Nisu digli glas
A i rovarili po stranci, mešetarili, izdavali tajne, mešetarili i podmetali, Favorizirali i pomagali mecenama, podmetali njihovim protivnicima.
Koliko je stranka podjeljena, toliko su i oni. A prilično su močni.
Sve što imaju, stranka im je dala.

I kad ih otpuste, ponjet će gomile papira, CD-ova, disketa, harddiskova... da ucjenjuju i diskreditiraju pojedince.
Sad kad je mečka zakucala i na njihova vrata, dreče...
Ne pada mi na pmet da ronim krokodilske suze.
A zakuca mečka na svačija, samo ne može odjednom na sva.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#54850 Re: SDP

Post by malakh »

prema informacijama iz sarajevskog sdpa, pecikoza i junuzovićka su napustili hadžibajrića i žele osnovati samostalni klub. kako stvari stoje, mogao bi im se pridružiti i damir nikšić. samo je pitanje, hoće li to nastaviti funkcionirati sa zastupnikom iz bossa ili će ga otkantati...

druga strana medalje jeste, hoće li sdp moći zadržati sve ono što su u pregovorima dobili, a dobili su jako puno?

ps onako, usput rečeno, forto baš i nije zadovoljan kako rade sdpovci.
Post Reply