rovac13 wrote: ↑11/10/2021 12:03Ti se dobro isprovaljiva na ovoj temi.artur morgan wrote: ↑10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
I ne mislis stat izgleda.
Nije sramota ne znat,ali sramota je ne otvorit oci pa vidjet dalje od sebe![]()
I drugi forumaši su naveli svoja iskustva koja potpuno potvrđuju ono što sam napisao. Za razliku od par vas koji samo tvrdite gluposti vezano za mene, bez bilo kakve osnove, imam iskustva daleko više od vas sa gotovo svim vidovima grijanja. Zapamti šta ću ti reći, najgore grijanje je grijanje koje ide od " plafona prema podu ". Dobro to zapamti. Tako se prostorije ne griju. Zbog toga se konvektor postavlja nisko da bi grijalo odozdo prema gore. Inače bi se konvektor, grijač, kamin ili šporet postavljao na plafon ? Ti ne sjediš na plafonu, kontaš ? Zbog toga je podno grijanje skupo i jako primamljivo. Po vašoj logici u automobilima, grijače nikad ne bi trebalo staviti u sjedište već bi ih trebalo staviti na tapacir krova ili platno "neba". Odnosno sistem grijanja bi trebalo razvesti po krovu...jesi to ikad vidio u autu
Da pričate klasične gluposti dovoljno je pogledati kroz prozor auta kad prolaziš manjim gradovima koji nemaju gradsko grijanje u stanovima ili kućama, a nisu u mogućnosti investirati u pelet razvesti svoje grijanje. Masovno drva poredana pored zgrada i kuća. Misliš, da to rade iz ljubavi prema drvima ? Misliš da su svi ti ljudi glupi a ti pametan ? I da kupuju i redaju drva zato što im je to drago raditi ? Da li ti znaš koliko tu ima posla i koliko je to naporno jednom penzioneru ? Jesili ikada nabavio par metara drva pa da vidiš srkleta oko toga. Nabavka, rezanje, cjepanje, plaćanje raznim mešetarima, slaganje, pa zaštita od kiše, pa unesi pa naloži svaki dan, pa očisti dimnjak, pa očisti šporet, pa održavaj vatru cjeli dan, i tako pet mjeseci. Šta ti misliš da to neki penzioner radi sa ljubavlju po stare dane prema drvima ili zbog potrebe za tim da bi se normalno ugrijao. Misliš da niko od njih ne bi nadošao kao ti na tako jednostavnu super ideju da kupi inverter, prisloni ga uz plafon i pritisne tipku na daljinskom, i milinaaa, što bi se *ebavo svaki dan sa drvima??? Ti nemaš pojma o stvarima o kojima pišeš. Ovo sam napisao sad i samo zato vama koji dogrijavate sobicu ili stan. Ti ne griješ stan već dogrijavaš jer koristite gradsku vertikalu od grijanja koja će sama zagrijati stan na temperaturu od oko 13C do 18C zavisno vanjske temperature. Znašli koliko je bez te vertikale u kućama temperatura tokom januara, ako se ne grije?. Znašli da u kućama ledi voda, da pucaju cijevi kad se odledi...i ti bi to znalac jedan grijao inverterom
Bjež ba samo gubim vrijeme na gluposti...
