Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54801 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

rovac13 wrote: 11/10/2021 12:03
artur morgan wrote: 10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
Ti se dobro isprovaljiva na ovoj temi.
I ne mislis stat izgleda.
Nije sramota ne znat,ali sramota je ne otvorit oci pa vidjet dalje od sebe :)
:-)

I drugi forumaši su naveli svoja iskustva koja potpuno potvrđuju ono što sam napisao. Za razliku od par vas koji samo tvrdite gluposti vezano za mene, bez bilo kakve osnove, imam iskustva daleko više od vas sa gotovo svim vidovima grijanja. Zapamti šta ću ti reći, najgore grijanje je grijanje koje ide od " plafona prema podu ". Dobro to zapamti. Tako se prostorije ne griju. Zbog toga se konvektor postavlja nisko da bi grijalo odozdo prema gore. Inače bi se konvektor, grijač, kamin ili šporet postavljao na plafon ? Ti ne sjediš na plafonu, kontaš ? Zbog toga je podno grijanje skupo i jako primamljivo. Po vašoj logici u automobilima, grijače nikad ne bi trebalo staviti u sjedište već bi ih trebalo staviti na tapacir krova ili platno "neba". Odnosno sistem grijanja bi trebalo razvesti po krovu...jesi to ikad vidio u autu

Da pričate klasične gluposti dovoljno je pogledati kroz prozor auta kad prolaziš manjim gradovima koji nemaju gradsko grijanje u stanovima ili kućama, a nisu u mogućnosti investirati u pelet razvesti svoje grijanje. Masovno drva poredana pored zgrada i kuća. Misliš, da to rade iz ljubavi prema drvima ? Misliš da su svi ti ljudi glupi a ti pametan ? I da kupuju i redaju drva zato što im je to drago raditi ? Da li ti znaš koliko tu ima posla i koliko je to naporno jednom penzioneru ? Jesili ikada nabavio par metara drva pa da vidiš srkleta oko toga. Nabavka, rezanje, cjepanje, plaćanje raznim mešetarima, slaganje, pa zaštita od kiše, pa unesi pa naloži svaki dan, pa očisti dimnjak, pa očisti šporet, pa održavaj vatru cjeli dan, i tako pet mjeseci. Šta ti misliš da to neki penzioner radi sa ljubavlju po stare dane prema drvima ili zbog potrebe za tim da bi se normalno ugrijao. Misliš da niko od njih ne bi nadošao kao ti na tako jednostavnu super ideju da kupi inverter, prisloni ga uz plafon i pritisne tipku na daljinskom, i milinaaa, što bi se *ebavo svaki dan sa drvima??? Ti nemaš pojma o stvarima o kojima pišeš. Ovo sam napisao sad i samo zato vama koji dogrijavate sobicu ili stan. Ti ne griješ stan već dogrijavaš jer koristite gradsku vertikalu od grijanja koja će sama zagrijati stan na temperaturu od oko 13C do 18C zavisno vanjske temperature. Znašli koliko je bez te vertikale u kućama temperatura tokom januara, ako se ne grije?. Znašli da u kućama ledi voda, da pucaju cijevi kad se odledi...i ti bi to znalac jedan grijao inverterom :lol:

Bjež ba samo gubim vrijeme na gluposti... :)
Last edited by artur morgan on 11/10/2021 14:32, edited 1 time in total.
s@mson
Posts: 908
Joined: 23/03/2007 10:50

#54802 Re: Zeničani

Post by s@mson »

Zna li neko zašto se isključuje rasvjeta jako rano, još uvijek je mrak u pola 7 ujutro a na sarajevskoj nema rasvjete (konkretno ispod KPD-a)?
Ljudi idu na posao i zaista je nezgodno voziti. Po mom skromnom mišljenju važnije je da radi tada nego u 3 ujutro kad ionako nema mnogo pješaka...
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54803 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

Arture.......Pricas gluposti o necemu sto ne znas nego si samo cuo za to.

Ja sam se dugi niz grijao na drva.....probao plin.....pelet imali 10 godina.....sve vrste el grijalica radijatora konvektora.....i sad klime vec deseta zima....uz sve pripadajuce mjerne instrumente koji mjere sve zivo i usporedjuju.

Pusti se suplje price,odi pogledaj kod nekog,ponesi watmetar,dva digitalna termometra sa kablom,i ako si imalo tehnicki upucen,sve ce ti bit jasno.
Ne provaljuj se dalje.

Ja kad sam kucu grijao samo na to,bio sam jedan od rijetkih na forumu.......vecina ostalih su bili poput tebe.......kako su godine odmicale broj je rastao,sad na forumu imas stotine korisnika.....a takvih kao ti sve manje.....jer su i oni poceli prelazit na to.

Prestani se provaljivat,nego pocni citat tehnicke podatke o tome,zasto je tako jeftino,koje su prednosti i mane.....edukuj se......budi mudar.
User avatar
gentoo
Posts: 4590
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54804 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Covjek uporno spominje kucu,cijevi..jos samo septicke da pocne spominjati. Ja imam 3 sobe u stanu.. sve 3 fino ispod 20 m2. Imam klimu u svakoj. Jedini razlog sto vidis drva pored zgrada (ja sam to vidio u Travniku, Banovicima..) je sto su:

1. ljudi navikli
2. matematika ljudi je da je bolje dati 800KM za 6m drva nego za klimu jer razmisljaju ko i ti
3. ljudi su nepismeni


I na kraju, nauka ne laze niti gospodin Njutn. A nauka kaze da konvektor, kalolifer ili bilo koja druga grijalica ce da trozi 1kW za 1kW toplote (kJ je tesko izracunati bez dodatne matematike gubitaka..), inverter, TP nece i tu sva prica zavrsava.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54805 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Kad Bosanac krene izmišljati toplu vodu. Idešli vani na godišnji prijateljima rodbini.... ? Kako se u drugim državama griju oni koji nisu na gradskom grijanju ? Jesi bio kad u Norveškoj, Švedskoj i dr. zemljama, jesi li vidio kako se oni griju, imali kod njih klima uređaja na zidovima? Da li imaju uopšte klimu nakačenu na zid ? Koliko si ih vidio ? Što naš svijet govori kad dođe da nigdje kod njih nema klima uređaja i da to ne koriste vani. Misliš da ni oni ne citaju tehničke podatke :D

Nikakve glupe puhalice nemaju, čak nemaju ni cijevi od grijanja....a griju se. Sad ti koji čitaš tehničku literaturu, skontaj kako, ti se u to najbolje razumiješ.
User avatar
gentoo
Posts: 4590
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54806 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Moja bliza familija u SWE se grije TP Zrak-Voda nemam pojma koja ali evo kao top Google rezultat.

https://www.daikin.ba/ba_ba/product-gro ... ature.html


Drugo je sto ja :

- ne zivim u kuci
- nemam 20-30k KM da uradim ovo
- nemam generalno uslova za ovo

Moj inverter ne radi uopste puno drugacije od ovog.


Dakle ti sa kucom mozes ovo uraditi i bice ti sigurno bolje i jeftinije na godisnjem nivou. Razlika izmedju tebe i svedjanina i norvezanina je sto ti vise volis kupit 10m drva i Passata TDI za 20.000KM jer jebe se tebi za ekologiju, zagadjenje, sume, pluca i dje ces dati toliko za grijanje. Norvezanin misli i na to i pored toga voza Teslu. Sto opet vraca na moj prvi post.. da je ovaj iz kineskog seljak i nista drugo
Last edited by gentoo on 11/10/2021 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54807 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Rovac ti je u Svabiji :P
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54808 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

Artur se odlucio i dalje provaljivat,radije ce se provaljivat nego procitat kakve su cinjenice.

U svedskoj mitsubishi klime idu ko halva za grijanje.
Samo,sto oni jednom klimom griju po 100-150m2 zbog standarda gradnje kuca.U startu imaju puno izolacije na kucama.

Elem,svi imamo izbor,trkeljat o necemu o cemu pojma nemamo,ili procitat javno dostupne cinjenice......nazalost kod nas na balkanu jos uvijek postoje oni koji trkeljaju o necem o cemu pojma nemaju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54809 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ti koji trkeljaju o cemu pojma nemaju postoje svugdje, a ne samo na Balkanu.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54810 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

_BataZiv_0809 wrote: 11/10/2021 15:17 Rovac ti je u Svabiji :P
Super nek objasni sto Merkelova toliko zeli ruski plin :)
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54811 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

artur morgan wrote: 11/10/2021 16:08
_BataZiv_0809 wrote: 11/10/2021 15:17 Rovac ti je u Svabiji :P
Super nek objasni sto Merkelova toliko zeli ruski plin :)
Vidis ja o toj temi nemam pojma.
I ne zelim da pisem o tome.
Ne zelim da se provaljujem :)
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54812 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

gentoo wrote: 11/10/2021 15:16 Moja bliza familija u SWE se grije TP Zrak-Voda nemam pojma koja ali evo kao top Google rezultat.

https://www.daikin.ba/ba_ba/product-gro ... ature.html


Drugo je sto ja :

- ne zivim u kuci
- nemam 20-30k KM da uradim ovo
- nemam generalno uslova za ovo

Moj inverter ne radi uopste puno drugacije od ovog.


Dakle ti sa kucom mozes ovo uraditi i bice ti sigurno bolje i jeftinije na godisnjem nivou. Razlika izmedju tebe i svedjanina i norvezanina je sto ti vise volis kupit 10m drva i Passata TDI za 20.000KM jer jebe se tebi za ekologiju, zagadjenje, sume, pluca i dje ces dati toliko za grijanje. Norvezanin misli i na to i pored toga voza Teslu. Sto opet vraca na moj prvi post.. da je ovaj iz kineskog seljak i nista drugo
Uvijek su ljudi u zgradama zivjeli u predrasudama da su gradjani prvog reda. Ti se grijes na struju i mislis da je to ekoloski prihvatljivo. Ekoloski prihvatljivo sto tu struju koju ti trosis proizvode Titine elektrane koje truju i zagadjuju ekologiju. Sta mislis sta vise zagadjuje te elektrane ili spaljeno drvo?

Passat od 20 hiljada KM ima eko normu 5, a to posto vi gradjani znate puno o tome znaci da on na izduvu nema nikakvo zacrnjenje odnosno da ne moze cadj kroz auspuh izbaciti vec je spaljuje u dpf-u. I jos za vas ekoloski osvjescenje trebas znati da je taj Passat i dalje ekoloski prihvatljiviji u odnosu na elektricna vozila koja su najveca podvala za ekologiju. S obzirom da se ti brines puno o ekologiji, znat ces o cemu je rijec.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54813 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

rovac13 wrote: 11/10/2021 16:14
artur morgan wrote: 11/10/2021 16:08

Super nek objasni sto Merkelova toliko zeli ruski plin :)
Vidis ja o toj temi nemam pojma.
I ne zelim da pisem o tome.
Ne zelim da se provaljujem :)
Najveca provala je da se Svabe griju na puhaljke ???
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54814 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

Odakle info da se svabe griju na puhaljke.
To mi je novo.

Nisam ja dobro pratio ovu temu.
Sve dok nisam vidio ove provale :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#54815 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Ja cu za 15 minuta na vanjskoj temperaturi od +5 sa klimom inverter Mitsubishi napraviti toplotni udar u stanu i dignuti temp sa 23 na 28. A ako kazes grije plafon usmjeriti cu vreo zrak prema kucnom stolu i podu tako da ce i oni postati jako topli. Tako da je glupost pricati da se ne moze grijati na klimu. Moze i vise nego dobro
Naravno najbolje je centralno grijanje iz Mittala bez premca dok fercera.
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54816 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

gentoo wrote: 11/10/2021 15:16 Moja bliza familija u SWE se grije TP Zrak-Voda nemam pojma koja ali evo kao top Google rezultat.

https://www.daikin.ba/ba_ba/product-gro ... ature.html


Drugo je sto ja :

- ne zivim u kuci
- nemam 20-30k KM da uradim ovo
- nemam generalno uslova za ovo

Moj inverter ne radi uopste puno drugacije od ovog.


Dakle ti sa kucom mozes ovo uraditi i bice ti sigurno bolje i jeftinije na godisnjem nivou. Razlika izmedju tebe i svedjanina i norvezanina je sto ti vise volis kupit 10m drva i Passata TDI za 20.000KM jer jebe se tebi za ekologiju, zagadjenje, sume, pluca i dje ces dati toliko za grijanje. Norvezanin misli i na to i pored toga voza Teslu. Sto opet vraca na moj prvi post.. da je ovaj iz kineskog seljak i nista drugo
U principu to je jedna te ista tehnologija.

Klima je toplotna pumpa zrak-zrak.....vanjska jedinica uzima vanjski zrak......oduzima toplotu vanjskom zraku i upumpava unutra......odnosno energiju besplatno preuzima vani i gura unutra.......nus pojava je sto za taj rad mora da radi kompresor i par ventilatora i elektronike i potrose nesto struje.......ali to je u prosjeku 4-5 puta manje struje nego sto se dobije kwh toplote......odnosno 4-5 puta jeftinije nego na razne grijalice konvektore itd koji potrose isto kwh struje koliko ubace kwh toplote

Toplotna pumpa zrak-voda je sve isto.....vanjska ista....samo unutrasnja ne predaje toplotu zraku nego vodi....grije se voda u sistemu...i sve funkcionise isto.

Moze se reci da je toplotna pumpa zrak voda gotivno rjesenje,ali i puno skuplje.

Klima je samo jeftinija alternativa.....koje neces vjerovat radi ucinkovitije od toplotne zrak voda....cak manje i potrose klime.....ali unutarnja jedinica puse,to je negativna strana.......mozes nazvati i kokuzna varijanta......ali koja radi posao.

Ja sma to uveo privremeno da probam,nisam htio kao ovaj laprdat kako to ne valja bez da sam probao.
I kad sam vidio kako to dobro radi posao,ostavio sma to do daljnjeg,i evo deseta zima vec ide......grijanje jedne etaze kuce od 85m2 300-350KM struje po sezoni.....za moj pojam to je jako jeftino....pogotovo sto je to grijanje na dugme :D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54817 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Laprdanje je pricanje bajki o grijanju na klimu. Kao da je klima uredjaj ovdje misaona imenica. Svaka zgrada i kuca okicena klimama. Da li si ti @gentoo na gradskom grijanju ? Svaki drugi stan ima klimu pa vecina njih placa gradsko grijanje. Zasto ? Svaka druga kuca ima klime ali se griju na drva, pelet ili razvedu svoje grijanje. Zasto ? Svi glupi samo vi skontali da imate pravo grijanje na daljinski :D
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#54818 Re: Zeničani

Post by un1ted »

Nivelacija wrote: 11/10/2021 16:24 Ja cu za 15 minuta na vanjskoj temperaturi od +5 sa klimom
Koja je računica kada struja poskupio za 100%?
User avatar
gentoo
Posts: 4590
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54819 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Kao sto sam rekao.. ti si ovdje zalutao :D

Da je centralno funkcionalno 100% i da je jedno 30-35% jeftinije ja ne bih nikad razmisljao o grijanju na nesto drugo. Tako da ja nisam 100% fan ovog ili onog.

Moj problem sa tobom je sto tvrdis nesto sto nikako nije istina i sto ne poznajes osnovne zakone fizike.. A sto se mene tice grij se na sta hoces.. ja sam jos ovu sezonu na centralnom i to je to. Trenutno sjedim u sorcu a klima vuce 185W takoreci kao 2 sijalice. Od bukovine imam samo trpezarijski sto' :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#54820 Re: Zeničani

Post by Bobi »

artur morgan wrote: 11/10/2021 16:48 Laprdanje je pricanje bajki o grijanju na klimu. Kao da je klima uredjaj ovdje misaona imenica. Svaka zgrada i kuca okicena klimama. Da li si ti @gentoo na gradskom grijanju ? Svaki drugi stan ima klimu pa vecina njih placa gradsko grijanje. Zasto ? Svaka druga kuca ima klime ali se griju na drva, pelet ili razvedu svoje grijanje. Zasto ? Svi glupi samo vi skontali da imate pravo grijanje na daljinski :D
Jesi se ti vakcinisao :D ?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#54821 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »



Jel ovo Mumi spadalo se ufurao na Kim Jonga?

Koji qrac?
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54822 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

gentoo wrote: 11/10/2021 16:52 Kao sto sam rekao.. ti si ovdje zalutao :D

Da je centralno funkcionalno 100% i da je jedno 30-35% jeftinije ja ne bih nikad razmisljao o grijanju na nesto drugo. Tako da ja nisam 100% fan ovog ili onog.

Moj problem sa tobom je sto tvrdis nesto sto nikako nije istina i sto ne poznajes osnovne zakone fizike.. A sto se mene tice grij se na sta hoces.. ja sam jos ovu sezonu na centralnom i to je to. Trenutno sjedim u sorcu a klima vuce 185W takoreci kao 2 sijalice. Od bukovine imam samo trpezarijski sto' :D
Sve si rekao, imas centralno grijanje pored te klime :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54823 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Bobi wrote: 11/10/2021 16:53
artur morgan wrote: 11/10/2021 16:48 Laprdanje je pricanje bajki o grijanju na klimu. Kao da je klima uredjaj ovdje misaona imenica. Svaka zgrada i kuca okicena klimama. Da li si ti @gentoo na gradskom grijanju ? Svaki drugi stan ima klimu pa vecina njih placa gradsko grijanje. Zasto ? Svaka druga kuca ima klime ali se griju na drva, pelet ili razvedu svoje grijanje. Zasto ? Svi glupi samo vi skontali da imate pravo grijanje na daljinski :D
Jesi se ti vakcinisao :D ?
Cekam revakcinaciju :mrgreen:
User avatar
rovac13
Posts: 5761
Joined: 08/12/2013 16:17

#54824 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

un1ted wrote: 11/10/2021 16:51
Nivelacija wrote: 11/10/2021 16:24 Ja cu za 15 minuta na vanjskoj temperaturi od +5 sa klimom
Koja je računica kada struja poskupio za 100%?
Ovo je dobro pitanje :D

Moje iskustvo sa ovim grijanjem je vrhunsko sto se tice isplativosti i potrosnje.
Trosi 4-5 puta manje od bilo kojeg el grijanja.
Meni je bilo 2-3 puta jeftinije nego sto mi je trosio pelet.

Ako dodju nove cijene....treba sve ispocetka uporedit....ako struja toliko poskupi treba vidjet kko ce poskupit ostali energenti pa ponovo napravit usporedbu.....to bi bilo nesto skroz novo.

Evo npr cijene energenata u njemackoj nemaju nikakve slicnosti kao kod nas.
U njemackoj se nebi nikad grijao na toplotne pumpe.
Zasto ???

Cijena struje koju ja placam u njemackoj je oko 0,28 € po kwh plus ostali dodaci

Grijanje mi je na gas.
Cijena gasa koju placam je oko 0,05 € po kwh plus dodaci
To dodje 5-6 puta skuplja struja nego gas na koji se grijem.

Znaci moram kupit klimu,i da trosi 4-5 puta manje kwh opet nije jeftinije nego na gas.
Tako da meni bezze ta racunica.

U bih je bilo idealn godinama se na to grijat.
Ali sad treba sacekat nove cijene pa onda preracunat kakvo je stanje u odnosu na ostale energente.
Last edited by rovac13 on 11/10/2021 17:06, edited 1 time in total.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#54825 Re: Zeničani

Post by oruzana_pobuna »

Nivelacija wrote: 11/10/2021 16:59

Jel ovo Mumi spadalo se ufurao na Kim Jonga?

Koji qrac?
u zenici svaki malo jaci kurton glumi kim jonga..... postali smo narod beskicmenjaka....
Post Reply