Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54776 Re: Zeničani

Post by gentoo »

artur morgan wrote: 10/10/2021 18:40
gentoo wrote: 10/10/2021 15:38 Jbte meni inverter od 800KM potrosio 0.30KM za 8h rada na 26C a ono drva unosi :roll: . To nema veze sa potrebom.. nego sa navikom 😞
A kad dodje januar i jaki minusi sta onda ? Inverter i debeli jorgan :D

Ta inverter klima ne moze kucu zagrijati jer na jakim minusima ne moze dovoljno ugrijati. Na tim minusima nece nikad doci na 26C. To sto si je postavio na 26C ne znaci da je u prostoriji 26 C. Kamin i sporet, bukovo drvo, ce postici temperaturu od 26 C u januaru za sat dva rada. Tesko kucu zagrijavaju i konvektori kad ih ima vise, i oni se pate a koji tri puta bolje zagrijavaju od invertera.



Ne grijem kucu, grijem sobu od 20m2 u stanu. Ne grije ni ovaj iz kineskog nikakvu kucu. Sobna temperatura po jefrinom termometru, zaljepljenom na PVC prozor (dakle hladnija situacija) je 24C.

Itekako ce da grije i na -10, nece pri tom vuci 450W kao sad nego mozda 800W ili 1100W ali ce i dalje davati bar 3kW toplote.

Pricamo o uredjaju koji kosta kao i 6-7 metara drva ima grijace tacne i kompresora i specificiran je da da radi na -22 C. Sad skontaj koliko ti treba drva da grijes 2-3 mjeseca na -15 (ne daj Boze da bude tako.. :mrgreen: )


PS.

Ne kontas uopste kako inverteri rade.. :roll:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#54777 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Mittal kaze da ce grijanje biti 15.10.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54778 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

@gentoo

Ti si napisao da grijanje na drva " nema veze sa potrebom.. nego sa navikom ". To si napisao i na to sam ti odgovorio. Sta tvoj komsija u kineskom radi, nebitno je. To sto si ti napisao moze napisati neko ko nema bilo kakavog iskustva sa alternativnim grijanjem u odnosu na gradsko centralno grijanje. Tako da tebi bolje pristaje to sto Pape kaze :-D

Dojam da pises o stvarima sa kojim nemas iskustva nece popraviti ni Pape sa linka niti to sto kazes da ja nesto ne kontam, sto vjerovatno duze koristim od tebe :wink:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#54779 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Bukovina zakon.

Image
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54780 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

I meni je mucno gledati slike drva ispred zgrada, ali tako je jer je gradsko grijanje za mnoge ljude preskupo i nema ga kad najvise treba.
User avatar
gentoo
Posts: 4592
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#54781 Re: Zeničani

Post by gentoo »

To za kineski i drva sam napisao vise gledajuci to kao seljacinu kojem je autoput prosao kroz imanje pa se docepao para i stana u kineskom a navikao na drva :wink: . Jer sto bi rekao Nazif Gljiva.. ok je doci u grad i prihvatiti mentalni sklop itd...


Dakle klima koja na -15 trosi za 24h trosi cca 6KM struje (daje oko 3.1 Kw, trosi 1.6kW.. (1.6x24) x 0.15KM ) ne moze nikako biti losija od drva.. pogotovo u centru grada :wink:

A to sto sam napisao da ne znas kako inverteri rade je iz cinjenice da ne znas da konvektor trosi 1kW i daje 1kW toplote. Moja klima na trenutnih +7 daje 1kW toplote i trosi cca 0.22kWh stuje ili nesto manje od marke za 24h :wink: . Proizvodjac testirao

Image
User avatar
Distortion
Posts: 3208
Joined: 08/09/2007 19:56

#54782 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Ja ulazim u sedmu sezonu grijanja na invertere i zadovoljan sam. Inverteri su se isplatili nakon 5 sezona grijanja stana od 64 m2.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54783 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Kad ti nestane grijanje u januaru, testiraj je pa javi kakvi su rezultati :)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#54784 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Klima mi potrošila najviše u januaru.
Odlična zamjena za drva.

Image
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#54785 Re: Zeničani

Post by artur morgan »

Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#54786 Re: Zeničani

Post by channel10 »

artur morgan wrote: 10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
grijanje-na-struju-da-ili-ne-t79741s13550.html
User avatar
Distortion
Posts: 3208
Joined: 08/09/2007 19:56

#54787 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Konvektori kao bolje rjesenje :-)
Bolje da ne ulazim u diskusiju oko grijanja. Nadam se da ce doci dan kad cemo imati stabilno centralno grijanje da se ne moramo grijati na struju itd.
doff
Posts: 2583
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#54788 Re: Zeničani

Post by doff »

Vi pričate o drvima, inverterima, konvektorima...pored najvećeg energetskog projekta u ovom dijelu Evrope :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#54789 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#54790 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Gdje da nabavim pljosku za poklona ?
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#54791 Re: Zeničani

Post by sale07 »

artur morgan wrote: 10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
U stanu od 64 kvadrata kupljena tri konvektora, dva koristena jedan nikad nije paljen.
Nikad se stan nije ugrijao dok konvektori nisu kupljeni.
Satori
Posts: 647
Joined: 05/06/2016 21:46

#54792 Re: Zeničani

Post by Satori »

artur morgan wrote: 10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
100%. Imam inverter, plus konvektore u svakoj prostoriji u stanu sem predsoblja. Konvektori su zakon za konstantnu temperaturu.


Spahija Kozlic je donio odluku za skracivanje casa u skolama na 30 min.do uvodjenja grijanja.
User avatar
N.N.
Posts: 3548
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#54793 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Rothmans wrote: 10/10/2021 21:34 Gdje da nabavim pljosku za poklona ?
U knjizari :mrgreen:

Bez zajebancije.
Satori
Posts: 647
Joined: 05/06/2016 21:46

#54794 Re: Zeničani

Post by Satori »

Rothmans wrote: 10/10/2021 21:34 Gdje da nabavim pljosku za poklona ?
U Exclusiveu, knjizari Svjetlost u T.centru, ili online.
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#54795 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

N.N. wrote: 10/10/2021 21:56
Rothmans wrote: 10/10/2021 21:34 Gdje da nabavim pljosku za poklona ?
U knjizari :mrgreen:

Bez zajebancije.
Satori wrote: 10/10/2021 21:59
Rothmans wrote: 10/10/2021 21:34 Gdje da nabavim pljosku za poklona ?
U Exclusiveu, knjizari Svjetlost u T.centru, ili online.
Fala lijepo ;-)
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#54796 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

11 dan od početka grijne sezone bez grijanja.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#54797 Re: Zeničani

Post by anex »

Biće do 15.10. :-D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#54798 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

User avatar
rovac13
Posts: 5762
Joined: 08/12/2013 16:17

#54799 Re: Zeničani

Post by rovac13 »

artur morgan wrote: 10/10/2021 20:16 Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
Ti se dobro isprovaljiva na ovoj temi.
I ne mislis stat izgleda.
Nije sramota ne znat,ali sramota je ne otvorit oci pa vidjet dalje od sebe :)
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#54800 Re: Zeničani

Post by notsure »

anex wrote: 11/10/2021 10:29 Biće do 15.10. :-D
Ili možda neće? Ne da kantonalna inspekcija:
https://zurnal.info/clanak/nadlezni-kri ... zone/24383
Post Reply