Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
gentoo wrote: ↑10/10/2021 15:38
Jbte meni inverter od 800KM potrosio 0.30KM za 8h rada na 26C a ono drva unosi . To nema veze sa potrebom.. nego sa navikom
A kad dodje januar i jaki minusi sta onda ? Inverter i debeli jorgan
Ta inverter klima ne moze kucu zagrijati jer na jakim minusima ne moze dovoljno ugrijati. Na tim minusima nece nikad doci na 26C. To sto si je postavio na 26C ne znaci da je u prostoriji 26 C. Kamin i sporet, bukovo drvo, ce postici temperaturu od 26 C u januaru za sat dva rada. Tesko kucu zagrijavaju i konvektori kad ih ima vise, i oni se pate a koji tri puta bolje zagrijavaju od invertera.
Ne grijem kucu, grijem sobu od 20m2 u stanu. Ne grije ni ovaj iz kineskog nikakvu kucu. Sobna temperatura po jefrinom termometru, zaljepljenom na PVC prozor (dakle hladnija situacija) je 24C.
Itekako ce da grije i na -10, nece pri tom vuci 450W kao sad nego mozda 800W ili 1100W ali ce i dalje davati bar 3kW toplote.
Pricamo o uredjaju koji kosta kao i 6-7 metara drva ima grijace tacne i kompresora i specificiran je da da radi na -22 C. Sad skontaj koliko ti treba drva da grijes 2-3 mjeseca na -15 (ne daj Boze da bude tako.. )
Ti si napisao da grijanje na drva " nema veze sa potrebom.. nego sa navikom ". To si napisao i na to sam ti odgovorio. Sta tvoj komsija u kineskom radi, nebitno je. To sto si ti napisao moze napisati neko ko nema bilo kakavog iskustva sa alternativnim grijanjem u odnosu na gradsko centralno grijanje. Tako da tebi bolje pristaje to sto Pape kaze
Dojam da pises o stvarima sa kojim nemas iskustva nece popraviti ni Pape sa linka niti to sto kazes da ja nesto ne kontam, sto vjerovatno duze koristim od tebe
To za kineski i drva sam napisao vise gledajuci to kao seljacinu kojem je autoput prosao kroz imanje pa se docepao para i stana u kineskom a navikao na drva . Jer sto bi rekao Nazif Gljiva.. ok je doci u grad i prihvatiti mentalni sklop itd...
Dakle klima koja na -15 trosi za 24h trosi cca 6KM struje (daje oko 3.1 Kw, trosi 1.6kW.. (1.6x24) x 0.15KM ) ne moze nikako biti losija od drva.. pogotovo u centru grada
A to sto sam napisao da ne znas kako inverteri rade je iz cinjenice da ne znas da konvektor trosi 1kW i daje 1kW toplote. Moja klima na trenutnih +7 daje 1kW toplote i trosi cca 0.22kWh stuje ili nesto manje od marke za 24h . Proizvodjac testirao
Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
artur morgan wrote: ↑10/10/2021 20:16
Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
Konvektori kao bolje rjesenje
Bolje da ne ulazim u diskusiju oko grijanja. Nadam se da ce doci dan kad cemo imati stabilno centralno grijanje da se ne moramo grijati na struju itd.
artur morgan wrote: ↑10/10/2021 20:16
Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
U stanu od 64 kvadrata kupljena tri konvektora, dva koristena jedan nikad nije paljen.
Nikad se stan nije ugrijao dok konvektori nisu kupljeni.
artur morgan wrote: ↑10/10/2021 20:16
Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
100%. Imam inverter, plus konvektore u svakoj prostoriji u stanu sem predsoblja. Konvektori su zakon za konstantnu temperaturu.
Spahija Kozlic je donio odluku za skracivanje casa u skolama na 30 min.do uvodjenja grijanja.
artur morgan wrote: ↑10/10/2021 20:16
Kvalitetna alternativa gradskom grijanju u stanovima nije inverter klima vec konvektori i to po jedan u svaku sobu, plus po jedan za hodnik i kuhinju, plus neka grijalica za banje. Samo tad imas kvalitetno grijanje u stanu. Inverteri se kupuju jer ljudi pogresno misle da dobijaju 2 u 1. I klimu i grijanje. Ali, to nije tako pa su za stan puno bolja opcija konvektori za grijanje. Koliko su finansijski nekome ( ne) prihvatljivi to je nesto sasvim drugo.
Ti se dobro isprovaljiva na ovoj temi.
I ne mislis stat izgleda.
Nije sramota ne znat,ali sramota je ne otvorit oci pa vidjet dalje od sebe