Slazem se ali ti i ja necemo sigurno ista postici. Ima kome je to posao pa nista.Login77777 wrote: ↑22/08/2022 12:39To bi trebalo malo forsirati i traziti pojasnjenje OHRa.Jordan1961 wrote: ↑22/08/2022 12:37
Pogresan prevod ali niko ne poteze to pitanje (mada je jako bitno).
Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
-
Jordan1961
- Posts: 2287
- Joined: 29/07/2022 17:35
#5476 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
- Haris.ba
- Posts: 35284
- Joined: 08/09/2005 20:08
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#5479 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... eca-786148Bassuener: Schmidt je pokazao da nije sposoban za funkciju i pritisak koji osjeća
Prijetnja Čovića i saveznika Dodika da će spriječiti formiranje vlade, čak i potencijalno spriječiti izbore, stvarna je, tvrdi Bassuener
Već dugo vremena u našoj zemlji se govori o izbornoj reformi. U posljednje vrijeme posebno se spominje mogućnost da visoki predstavnik Christian Schmidt okonča ovaj proces, tako što će nametnuti izmjene Izbornog zakona, koje se odnose na izbor članova Predsjedništva i imenovanje članova Doma naroda FBiH.
Dr. Kurt Bassuener, suosnivač i viši saradnik Vijeća za politiku demokratizacije u intervjuu za Oslobođenje procjenjuje kolika je mogućnost da to Schmidt zaista i učini.
- Jasno je da su SAD glavni pokretač u nastojanju da Schmidt nametne cijeli izborni paket. Schmidtov ispad u Goraždu kao odgovor na razumno pitanje - da li je odustao od ideje građanske BiH - pokazao je ne samo da nije sposoban za funkciju već i pritisak koji osjeća. Ali do sada tektonika Upravnog odbora PIC-a nije se promijenila - samo SAD, sa UK-om, u ulozi podrške, zagovaraju nametanje paketa. Schmidt bi to mogao nametnuti - ali on je akulturiran da barem uzme u obzir njemački stav.
Perverznost ove situacije je u tome što ona odražava odluku da se umiri najuočljiviji problem koji će najvjerovatnije privući pažnju - Čović i HDZ, na putu dugoročnog cilja zaoštravanja etničkog feudalizma kako bi očuvao poziciju. Evidentan je kontorcionizam uokvirivanja navodnog plana kao odgovora i na presudu Ljubić i na presude Evropskog suda za ljudska prava. Ali ono što leži u osnovi je, čini se, zaključak da su Bosanci svih samoopisa i balkanski narodi, općenito inherentno plemenski, tako da treba periodično kalibrirati mehaniku etnokratske oligarhije kako bi se zadovoljili glavni korisnici. Ono što bi rezultiralo je Dayton-minus. Prijetnja Čovića (i saveznika Dodika) da će spriječiti formiranje vlade - čak i potencijalno spriječiti izbore - stvarna je. Ali čini se da je odgovor preventivno (iako djelimično) smirivanje menadžerske jednostavnosti. Činjenica da Zapad, koji ima više alata za sprečavanje opasnog nazadovanja u BiH, nego u bilo kojoj državi na Zemlji, dozvoljava bh. nacionalistima i njihovim pristašama u Zagrebu i Beogradu da odrede dnevni red, patetična je i sramotna, kazao je Bassuener.
Cijeli intervju sa Kurtom Bassuenerom možete pročitati u printanom izdanju Oslobođenja.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#5480 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/lagumdz ... /220822068Lagumdžija pisao Schmidtu i njegov prijedlog izbornog zakona nazvao "sablasnim modelom"
Predsjednik Fondacije Društva zajedničkih vrijednosti i bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija uputio je pismo visokom predstavniku Christianu Schmidtu, u kojem je kritikovao njegov prijedlog izmjena Izbornog zakona, nazvavši ga "Sablasnim modelom".
Poručio mu je da u vidu mora imati, kako je ukazao, nekoliko činjenica, prije nego što eventualno nametne Izborni zakon, za šta je Lagumdžija ocijenio da bi to bio vjetar u leđa za SDA, SNSD, HDZ i DF - vladajućim strankama na državnom nivou. Obrazložio je zašto je odlučio da se pismom obrati.
"Zato što visoki predstavnik mora znati neke bitne stvari koje su se događale u prethodne tri decenije. Sve ovo nije dovoljno gledati kao da je svijet počeo da se okreće dolaskom bilo kojeg, kao i posljednjeg visokog predstavnika u Sarajevo, a naročito kada tako brzo shvati da ovdje ima posla sa 'smećem' od političara, a ne sa odgovornim i ozbiljnim državnicima? Zato što vidim da su HDZ i Hrvatska uradili dobar posao na međunarodnoj sceni kako bi 'prodali' argumente, koji u konačnici vode ka daljoj radikalizaciji političke scene i podijeli zemlje. Zato što oni koji 'brane' državu ili nisu dorasli svom poslu ili imaju namjere koje nisu javno spremni priznati", napisao je Lagumdžija.
Naglasio je da mora skrenuti pažnju na pokušaj, kako je naveo, reanimacije Vašingtonskog sporazuma, kao rješenja za novostvorene probleme oko Izbornog zakona.
"Iz posjednjih istupa u medijima, nažalost, postaje jasno da se u Republici Srpskoj, u kojoj Milorad Dodik (član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a) imenuje polovinu ministara, koji po Ustavu moraju biti Bošnjaci i Hrvati, ne postavlja pitanje 'legitimnog predstavljanja'. Tako su se svi problemi sveli na Federaciju Bosne i Hercegovine koja se nastoji 'vratiti na Vašingtonski sporazum' star skoro tri decenije koji je zaustavio rat Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a za koji je međunarodni sud u Hagu donio precizne presude da se, između ostalog, radilo o udruženom zločinačkom poduhvatu", napomenuo je.
Pitao je Schmidta zašto se ne bi vratili na Republiku Bosnu i Hercegovinu ako bi se povratak na Vašingtonski sporazum primjenjivao logikom povratka u prošlost.
"Osim toga, treba napomenuti da je prilikom potpisivanja Vašingtonskog sporazuma, 1994. predsjednik Bill Clinton (bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država) jasno rekao da u taj okvir poziva i Karadžićeve sljedbenike da se Vašingtonski sporazum sa 'Federacije Bošnjaka i Hrvata' implementira na cijelu Republiku Bosnu i Hercegovinu. Treba se podsjetiti da se, nažalost, Vašingtonski sporazum 'utopio' u Dejtonski sporazum koji je mirovni i ustavni okvir u kojem danas živimo. Nemam namjeru ovdje prerano zaključiti da bi vraćanje na Vašingtonski sporazum mogao biti uvod u novi Dejtonski sporazum, ali se onda slijedeći logiku 'povratka u prošlost' može postaviti i pitanje: pa kada se već vraćamo na 'preddejtonska vremena' zašto se onda ne vratimo na Republiku Bosnu i Hercegovinu", istakao je.
"Sablasni model"
Smatra da je važnije vratiti se u stvarnost, odnosno budućnost te podsjetiti na ono što je nazvao ključnom činjenicom, a to da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine pet godina poslije rata donio odluku o konstitutivnosti na cijeloj teritoriji države. Podsjetio je da je to rezultiralo promjenama entitetskih ustava te ukidanja FBiH kao entiteta Bošnjaka i Hrvata, a RS-a kao entiteta Srba.
Schmidtov prijedlog izmjena Izbornog zakona je nazvao "Sablasnim modelom".
"Nažalost pred nama se, kao duh iz boce, pojavljuje model, koji još niko nije vidio, a koji je zasad vidljiv iz medijskih istupa. Evidentno je da on predstavlja uvod u jos veću krizu, razgradnju zemlje i segregaciju kakvu civilizirani svijet i novija historija ne poznaju te da je taj 'Sablasni model' zasnovan na tri principa. Prvi, vratimo se na Vašingtonski sporazum kao da je ovo stanje od prije 30 godina i da se pravi federacija dva konstitutivna naroda, dok je RS 'ostavljen' Srbima. Drugi, proberimo sa bosanskog švedskog stola i implementirajmo presudu Ljubić po jednostranoj interpretaciji, kao da druge važnije i preciznije presude o diskriminaciji ne postoje. Treći, zaboravimo da FBiH ima kantone koji treba da imaju utjecaj koji im je dat samim federalnim konstruktom, a u kojem su oni zastupljeni direktno putem zastupnika koje biraju u Parlament FBiH", konstatirao je Lagumdžija.
Poručio je i domaćim političarima da sa međunarodnim zvaničnicima, za koje je naveo da kroje novu izbornu luđačku košulju, trebaju voditi ozbiljne i sadržajne razgovore. Umjesto toga, kako je zapazio, obraćaju se potencijalnim biračima i spremaju se da napadnu eventualno nametnutu odluku koju su proizveli (ne)činjenjem.
"Tri važna elementa"
Izdvojio je tri važna elementa "Sablasnog modela" visokog predstavnika:
"Prvi. Famozni limit od tri posto, oko kojeg su se skoro svi uhvatili kao da je to ključ cijele priče. I budali je jasno da međunarodnu zajednicu ne predstavljaju budale koje neće u tom dijelu sklopiti algoritam po kojem se i iz tih kantona mogu izabrati delegati po principu pozitivne diskriminacije i okrupnjavanja tzv. malih kvota. Na ovo nemam namjeru trošiti vrijeme, jer se svakako 'patrioti' i politikanti time dovoljno bave kako se ne bi bavili ničim važnijim;
Drugi. 'Prevrtanje' Ustavom FBiH definiranog modela da svaki kanton, ukoliko ima izabranog predstavnika bilo kojeg naroda ima pravo i kvotu da ga delegira u Dom naroda u novi, neustavan, model proporcionalnog broja delegata po kantonima, kao procenat od ukupnog broja pripadnika svakog naroda u FBiH.
To nije samo neustavno i suprotno modelu na kojem je taj Ustav svojevremeno pravljen i mijenjan, već dodatno pogoduje nacionalističkim i velikim nacionalnim strankama da dodatno homogeniziraju svoje biračko tijelo i fokusiraju se samo na dio teritorije FBiH.
S obzirom na to da više od dvije trećine pripadnika bilo kojeg naroda živi u samo tri kantona, onda je svakoj nacionalnoj stranci dovoljno da ostvari ozbiljnu pobjedu u samo tri izabrana kantona i da tako postane nezaobilazni dio izvršne vlasti. Osim toga, u pola od ukupnog broja kantona, i to ne najbrojnijih, živi više od 70 posto svih stanovnika FBiH, kao i skoro dvije trećine pripadnika svakog naroda pojedinačno. Drugim riječima, po ovom 'Sablasnom modelu, nijedna veća nacionalna stranka neće imati potrebe da se kreće izvan tri 'svoja' kantona, a može još malo i da se 'potrudi' u dodatna dva. Nije više toliko ni važno koliko je to otežavajuće okruženje za građanske i multietničke stranke, koliko je prevažno što se na taj način, Izbornim zakonom stimuliše proces nacionalne homogenizacije i 'mirnog etničkog čišćenja' započetog i genocidom nedovršenog u ratu;
Treći. Ničim izavano 'podizanje' broja zastupnika za nominiranje čelnika izvršne vlasti sa šest na osam je najgrublji pucanj u 'mirenje građanskog i nacionalnog' na putu ka normalnoj državi Evropske unije.
To samo po sebi vodi ka pravljenju tri vlade unutar jedne po sličnom modelu, po kojem je poslije Vašingtonskog sporazuma postojala 'jedna vlada' koja je unutar sebe imala dvije funkcionalne vlade.
Liste kandidata, koje je objavila Centralna izborna komisija (CIK), svakome ozbiljnom ukazuju da će sve stranke izvan HDZ-ove grupacije imati tri do pet delegata u Klubu Hrvata, tako da rast broja delegata, potrebnog za učešće u izvršnoj vlasti, sa šest na osam ima za cilj samo jačanje HDZ-a i SDA te eliminaciju stvarnih građanskih i manjih umjerenih nacionalnih stranaka. Ovdje, za sada, nema potrebe elaborirati činjenicu da po ovom modelu, onaj ko se prvi sjeti i uspije da homogenizira biračko tijelo Srba, ima šansu da bude ključni igrač u (de)blokadi svake buduće vlasti FBiH".
Pitanje mijenjanja izbornih pravila
Lagumdžija je visokom predstavniku poručio i to da njegovo pismo nije poziv da se zaustave ozbiljne promjene Izbornog zakona.
"Naprotiv. Ono što je apsolutno neprihvatljivo jeste proglasiti izbore, zaključiti kandidatske liste i onda razmišljati kako da promijenite izborna pravila po kojima će se bitno mijenjati način implementacije rezultata i konstituisanje izvršne i zakonodavne vlasti. Sumnjam da bi u odlučujućoj fudbalskoj utakmici nekome palo na pamet da na poluvremenu odluči da se drugo poluvrijeme nastavi na košarkaškom terenu", dodaje.
Mišljenja je da je pohvalo to što se poboljšavaju tehnički elementi Izbornog zakona u cilju sprečavanja krađe glasova i jačanja integriteta izbora. Ocijenio je da se u preostalih pet-šest sedmica do izbora može još mnogo toga uraditi.
"No, to je svakako nova tema koja nije toliko dramatična, kao mogućnost urušavanja perspektive postojanja države i društva zajedničkih vrijednosti u korist produbljavanja sukoba, podjela i povratka u prošlost", zaključio je Lagumdžija u pismu visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
- dr_Evil
- Posts: 21774
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#5481 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Lik koji je prodao socijaldemokratiju BiH ridjobradom sad se pravi pametan, tito se okreceStr0nz wrote: ↑22/08/2022 16:21https://www.klix.ba/vijesti/bih/lagumdz ... /220822068[/spoiler]Lagumdžija pisao Schmidtu i njegov prijedlog izbornog zakona nazvao "sablasnim modelom"
SpoilerShow
Predsjednik Fondacije Društva zajedničkih vrijednosti i bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija uputio je pismo visokom predstavniku Christianu Schmidtu, u kojem je kritikovao njegov prijedlog izmjena Izbornog zakona, nazvavši ga "Sablasnim modelom".
Poručio mu je da u vidu mora imati, kako je ukazao, nekoliko činjenica, prije nego što eventualno nametne Izborni zakon, za šta je Lagumdžija ocijenio da bi to bio vjetar u leđa za SDA, SNSD, HDZ i DF - vladajućim strankama na državnom nivou. Obrazložio je zašto je odlučio da se pismom obrati.
"Zato što visoki predstavnik mora znati neke bitne stvari koje su se događale u prethodne tri decenije. Sve ovo nije dovoljno gledati kao da je svijet počeo da se okreće dolaskom bilo kojeg, kao i posljednjeg visokog predstavnika u Sarajevo, a naročito kada tako brzo shvati da ovdje ima posla sa 'smećem' od političara, a ne sa odgovornim i ozbiljnim državnicima? Zato što vidim da su HDZ i Hrvatska uradili dobar posao na međunarodnoj sceni kako bi 'prodali' argumente, koji u konačnici vode ka daljoj radikalizaciji političke scene i podijeli zemlje. Zato što oni koji 'brane' državu ili nisu dorasli svom poslu ili imaju namjere koje nisu javno spremni priznati", napisao je Lagumdžija.
Naglasio je da mora skrenuti pažnju na pokušaj, kako je naveo, reanimacije Vašingtonskog sporazuma, kao rješenja za novostvorene probleme oko Izbornog zakona.
"Iz posjednjih istupa u medijima, nažalost, postaje jasno da se u Republici Srpskoj, u kojoj Milorad Dodik (član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a) imenuje polovinu ministara, koji po Ustavu moraju biti Bošnjaci i Hrvati, ne postavlja pitanje 'legitimnog predstavljanja'. Tako su se svi problemi sveli na Federaciju Bosne i Hercegovine koja se nastoji 'vratiti na Vašingtonski sporazum' star skoro tri decenije koji je zaustavio rat Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a za koji je međunarodni sud u Hagu donio precizne presude da se, između ostalog, radilo o udruženom zločinačkom poduhvatu", napomenuo je.
Pitao je Schmidta zašto se ne bi vratili na Republiku Bosnu i Hercegovinu ako bi se povratak na Vašingtonski sporazum primjenjivao logikom povratka u prošlost.
"Osim toga, treba napomenuti da je prilikom potpisivanja Vašingtonskog sporazuma, 1994. predsjednik Bill Clinton (bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država) jasno rekao da u taj okvir poziva i Karadžićeve sljedbenike da se Vašingtonski sporazum sa 'Federacije Bošnjaka i Hrvata' implementira na cijelu Republiku Bosnu i Hercegovinu. Treba se podsjetiti da se, nažalost, Vašingtonski sporazum 'utopio' u Dejtonski sporazum koji je mirovni i ustavni okvir u kojem danas živimo. Nemam namjeru ovdje prerano zaključiti da bi vraćanje na Vašingtonski sporazum mogao biti uvod u novi Dejtonski sporazum, ali se onda slijedeći logiku 'povratka u prošlost' može postaviti i pitanje: pa kada se već vraćamo na 'preddejtonska vremena' zašto se onda ne vratimo na Republiku Bosnu i Hercegovinu", istakao je.
"Sablasni model"
Smatra da je važnije vratiti se u stvarnost, odnosno budućnost te podsjetiti na ono što je nazvao ključnom činjenicom, a to da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine pet godina poslije rata donio odluku o konstitutivnosti na cijeloj teritoriji države. Podsjetio je da je to rezultiralo promjenama entitetskih ustava te ukidanja FBiH kao entiteta Bošnjaka i Hrvata, a RS-a kao entiteta Srba.
Schmidtov prijedlog izmjena Izbornog zakona je nazvao "Sablasnim modelom".
"Nažalost pred nama se, kao duh iz boce, pojavljuje model, koji još niko nije vidio, a koji je zasad vidljiv iz medijskih istupa. Evidentno je da on predstavlja uvod u jos veću krizu, razgradnju zemlje i segregaciju kakvu civilizirani svijet i novija historija ne poznaju te da je taj 'Sablasni model' zasnovan na tri principa. Prvi, vratimo se na Vašingtonski sporazum kao da je ovo stanje od prije 30 godina i da se pravi federacija dva konstitutivna naroda, dok je RS 'ostavljen' Srbima. Drugi, proberimo sa bosanskog švedskog stola i implementirajmo presudu Ljubić po jednostranoj interpretaciji, kao da druge važnije i preciznije presude o diskriminaciji ne postoje. Treći, zaboravimo da FBiH ima kantone koji treba da imaju utjecaj koji im je dat samim federalnim konstruktom, a u kojem su oni zastupljeni direktno putem zastupnika koje biraju u Parlament FBiH", konstatirao je Lagumdžija.
Poručio je i domaćim političarima da sa međunarodnim zvaničnicima, za koje je naveo da kroje novu izbornu luđačku košulju, trebaju voditi ozbiljne i sadržajne razgovore. Umjesto toga, kako je zapazio, obraćaju se potencijalnim biračima i spremaju se da napadnu eventualno nametnutu odluku koju su proizveli (ne)činjenjem.
"Tri važna elementa"
Izdvojio je tri važna elementa "Sablasnog modela" visokog predstavnika:
"Prvi. Famozni limit od tri posto, oko kojeg su se skoro svi uhvatili kao da je to ključ cijele priče. I budali je jasno da međunarodnu zajednicu ne predstavljaju budale koje neće u tom dijelu sklopiti algoritam po kojem se i iz tih kantona mogu izabrati delegati po principu pozitivne diskriminacije i okrupnjavanja tzv. malih kvota. Na ovo nemam namjeru trošiti vrijeme, jer se svakako 'patrioti' i politikanti time dovoljno bave kako se ne bi bavili ničim važnijim;
Drugi. 'Prevrtanje' Ustavom FBiH definiranog modela da svaki kanton, ukoliko ima izabranog predstavnika bilo kojeg naroda ima pravo i kvotu da ga delegira u Dom naroda u novi, neustavan, model proporcionalnog broja delegata po kantonima, kao procenat od ukupnog broja pripadnika svakog naroda u FBiH.
To nije samo neustavno i suprotno modelu na kojem je taj Ustav svojevremeno pravljen i mijenjan, već dodatno pogoduje nacionalističkim i velikim nacionalnim strankama da dodatno homogeniziraju svoje biračko tijelo i fokusiraju se samo na dio teritorije FBiH.
S obzirom na to da više od dvije trećine pripadnika bilo kojeg naroda živi u samo tri kantona, onda je svakoj nacionalnoj stranci dovoljno da ostvari ozbiljnu pobjedu u samo tri izabrana kantona i da tako postane nezaobilazni dio izvršne vlasti. Osim toga, u pola od ukupnog broja kantona, i to ne najbrojnijih, živi više od 70 posto svih stanovnika FBiH, kao i skoro dvije trećine pripadnika svakog naroda pojedinačno. Drugim riječima, po ovom 'Sablasnom modelu, nijedna veća nacionalna stranka neće imati potrebe da se kreće izvan tri 'svoja' kantona, a može još malo i da se 'potrudi' u dodatna dva. Nije više toliko ni važno koliko je to otežavajuće okruženje za građanske i multietničke stranke, koliko je prevažno što se na taj način, Izbornim zakonom stimuliše proces nacionalne homogenizacije i 'mirnog etničkog čišćenja' započetog i genocidom nedovršenog u ratu;
Treći. Ničim izavano 'podizanje' broja zastupnika za nominiranje čelnika izvršne vlasti sa šest na osam je najgrublji pucanj u 'mirenje građanskog i nacionalnog' na putu ka normalnoj državi Evropske unije.
To samo po sebi vodi ka pravljenju tri vlade unutar jedne po sličnom modelu, po kojem je poslije Vašingtonskog sporazuma postojala 'jedna vlada' koja je unutar sebe imala dvije funkcionalne vlade.
Liste kandidata, koje je objavila Centralna izborna komisija (CIK), svakome ozbiljnom ukazuju da će sve stranke izvan HDZ-ove grupacije imati tri do pet delegata u Klubu Hrvata, tako da rast broja delegata, potrebnog za učešće u izvršnoj vlasti, sa šest na osam ima za cilj samo jačanje HDZ-a i SDA te eliminaciju stvarnih građanskih i manjih umjerenih nacionalnih stranaka. Ovdje, za sada, nema potrebe elaborirati činjenicu da po ovom modelu, onaj ko se prvi sjeti i uspije da homogenizira biračko tijelo Srba, ima šansu da bude ključni igrač u (de)blokadi svake buduće vlasti FBiH".
Pitanje mijenjanja izbornih pravila
Lagumdžija je visokom predstavniku poručio i to da njegovo pismo nije poziv da se zaustave ozbiljne promjene Izbornog zakona.
"Naprotiv. Ono što je apsolutno neprihvatljivo jeste proglasiti izbore, zaključiti kandidatske liste i onda razmišljati kako da promijenite izborna pravila po kojima će se bitno mijenjati način implementacije rezultata i konstituisanje izvršne i zakonodavne vlasti. Sumnjam da bi u odlučujućoj fudbalskoj utakmici nekome palo na pamet da na poluvremenu odluči da se drugo poluvrijeme nastavi na košarkaškom terenu", dodaje.
Mišljenja je da je pohvalo to što se poboljšavaju tehnički elementi Izbornog zakona u cilju sprečavanja krađe glasova i jačanja integriteta izbora. Ocijenio je da se u preostalih pet-šest sedmica do izbora može još mnogo toga uraditi.
"No, to je svakako nova tema koja nije toliko dramatična, kao mogućnost urušavanja perspektive postojanja države i društva zajedničkih vrijednosti u korist produbljavanja sukoba, podjela i povratka u prošlost", zaključio je Lagumdžija u pismu visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
- Novi_Nick
- Posts: 3600
- Joined: 24/08/2003 00:00
#5482 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Interesantno i zalosno je da je Schmidt kao VP dobio napad ljutnje jedino kod Bosnjaka (muslimana) u Gorazdu, gradu heroju u odbrani od ratne agresije iz Srbije. Dodik koji VP toliko vrijedja i ponizava, Schmidt se na to samo smije bez traga ikakve ljutnje?
-
Jordan1961
- Posts: 2287
- Joined: 29/07/2022 17:35
#5483 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
- hilmija frlj
- Posts: 1511
- Joined: 09/12/2019 16:33
- Location: Iz boja u boj, do konačne pobjede, do slobodne Bosne i Hercegovine
#5484 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Slijadžić sabotiranjem Aprilskog paketa i Lagumdžija sa Zakonom o prebivalištu su ukopali nastojanja da se ova država napravi normalnom koliko toliko. Daleko im kuća bila.
-
Lex77
- Posts: 1001
- Joined: 09/02/2010 23:23
-
geoxx
- Posts: 2493
- Joined: 08/08/2015 23:39
#5486 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Kako ga raskrinkase twitter i forum akademici.

-
Lug
- Posts: 3155
- Joined: 09/02/2009 15:27
#5487 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ja sam zbunjen moram reci. Do juce smo svi hvalili Ameriku i Veliku Britaniju na podrsci jedinstvenoj BiH, a kritikovali "kurvu" Evropu. USA i V.B. cak i neke stavili na crnu listu. I sad ti isti "prijatelji" podrzavaju, a kurva Evropa ne da aparheitski izborni zakon. Zna li iko tacno sta taj Izborni zakon kojeg bi eventualno V.P. nametnuo nosi, sta pise u njemu..? Ne znam, ali meni nekako ne logicno da SAD i V.B. podrzavaju nesto zbog cega su doticni na crnoj listi. Zasto niko ne upita ambasadore, sta tacno oni podrzavaju, jer mi se i dalje kletemo u Amere i saveznike. Pa mislim ako je tako da i mi otvorimo oci onda i ne kletemo se vise.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#5488 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
EU je protiv OHR-a dok su SAD i VB za, Covic prijeti krizom. EU nudi pregovore sa Charles Michelom da se nadze "kompromis" poslje izbora. SAD hoce da se rijesi prije krize nametanjem po zelji Covica jer iza njega stoje Hrvatska i Srbija koji su istinski partneri dok je BiH samo kolonija. Idu putem manjeg otpora, merhametli Bosnjo ce se malo uznemiriti pa prihvatiti. To da se radi o segregaciji/aparthejdu/getoizaciji i protivustavnim zakonima je svejedno, BiH je i onako samo moneta za potuksurivanje. Bosnjo se nema pravo ljutiti, niti se za bilo sta pita. Treba biti zadovoljan da uopste postoji, otprilike tako.Lug wrote: ↑22/08/2022 22:47Ja sam zbunjen moram reci. Do juce smo svi hvalili Ameriku i Veliku Britaniju na podrsci jedinstvenoj BiH, a kritikovali "kurvu" Evropu. USA i V.B. cak i neke stavili na crnu listu. I sad ti isti "prijatelji" podrzavaju, a kurva Evropa ne da aparheitski izborni zakon. Zna li iko tacno sta taj Izborni zakon kojeg bi eventualno V.P. nametnuo nosi, sta pise u njemu..? Ne znam, ali meni nekako ne logicno da SAD i V.B. podrzavaju nesto zbog cega su doticni na crnoj listi. Zasto niko ne upita ambasadore, sta tacno oni podrzavaju, jer mi se i dalje kletemo u Amere i saveznike. Pa mislim ako je tako da i mi otvorimo oci onda i ne kletemo se vise.
- Gandalf
- Posts: 11175
- Joined: 02/06/2008 23:52
- Location: ...........................
#5489 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
BiH apsolutno nema niti jednog ni prijatelja ni saveznika u svijetu, dušmana sa druge strane imamo na sve strane, šmitu vjerujem koliko i vučiću, komplet zapad je podliji i od orkistana. Nekada se pitam kako smo uopšte i opstali, uzevši u obzir katastrofalan geografski položaj, krvoločne komšije i kurvasti zapada za "prijatelja" koji nas gura u euroatlantske integracije, moš mislit.
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#5490 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Borbom...jednostavno against all odds odbili smo da nestanemoGandalf wrote: ↑23/08/2022 01:22 BiH apsolutno nema niti jednog ni prijatelja ni saveznika u svijetu, dušmana sa druge strane imamo na sve strane, šmitu vjerujem koliko i vučiću, komplet zapad je podliji i od orkistana. Nekada se pitam kako smo uopšte i opstali, uzevši u obzir katastrofalan geografski položaj, krvoločne komšije i kurvasti zapada za "prijatelja" koji nas gura u euroatlantske integracije, moš mislit.
- Gandalf
- Posts: 11175
- Joined: 02/06/2008 23:52
- Location: ...........................
#5491 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Izgleda da ćemo morati ponovo, naši zapadni prijatelji imaju samo jednu dilemu a to je na koji način da podijele Bosnu i Hercegovinu. U bezvezne deklaracije ne vjerujem ni sekunde, samo je podjela BiH siguran posao.
- Quaresma
- Posts: 7932
- Joined: 19/07/2010 16:37
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#5493 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ništa onda... Odjebat turistu?
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#5494 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Podvuci liniju i jasno rec da se preko nje ici ni pod koju cijenu oa makar morali ratovati opet... npr ovaj izborni zakon je debelo preko
- dr_Evil
- Posts: 21774
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#5495 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pisem po deseti put, Bosnjaci su najveci neprijatelj sami sebi, bez vizije, plana i crvenih linija. Biramo nedostojne, postavljamo na funkcije nepodobone, i za IMT(Imal mene tu) smo spremni prodati drzavu, jezik i naciju.Gandalf wrote: ↑23/08/2022 01:22 BiH apsolutno nema niti jednog ni prijatelja ni saveznika u svijetu, dušmana sa druge strane imamo na sve strane, šmitu vjerujem koliko i vučiću, komplet zapad je podliji i od orkistana. Nekada se pitam kako smo uopšte i opstali, uzevši u obzir katastrofalan geografski položaj, krvoločne komšije i kurvasti zapada za "prijatelja" koji nas gura u euroatlantske integracije, moš mislit.
-
Lex77
- Posts: 1001
- Joined: 09/02/2010 23:23
#5496 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
To je to. I onda odvedu Bakira, Šćepu i Kiflu na pregovore, prijete im dok oni ne potpišu.Str0nz wrote: ↑22/08/2022 23:36EU je protiv OHR-a dok su SAD i VB za, Covic prijeti krizom. EU nudi pregovore sa Charles Michelom da se nadze "kompromis" poslje izbora. SAD hoce da se rijesi prije krize nametanjem po zelji Covica jer iza njega stoje Hrvatska i Srbija koji su istinski partneri dok je BiH samo kolonija. Idu putem manjeg otpora, merhametli Bosnjo ce se malo uznemiriti pa prihvatiti. To da se radi o segregaciji/aparthejdu/getoizaciji i protivustavnim zakonima je svejedno, BiH je i onako samo moneta za potuksurivanje. Bosnjo se nema pravo ljutiti, niti se za bilo sta pita. Treba biti zadovoljan da uopste postoji, otprilike tako.Lug wrote: ↑22/08/2022 22:47
Ja sam zbunjen moram reci. Do juce smo svi hvalili Ameriku i Veliku Britaniju na podrsci jedinstvenoj BiH, a kritikovali "kurvu" Evropu. USA i V.B. cak i neke stavili na crnu listu. I sad ti isti "prijatelji" podrzavaju, a kurva Evropa ne da aparheitski izborni zakon. Zna li iko tacno sta taj Izborni zakon kojeg bi eventualno V.P. nametnuo nosi, sta pise u njemu..? Ne znam, ali meni nekako ne logicno da SAD i V.B. podrzavaju nesto zbog cega su doticni na crnoj listi. Zasto niko ne upita ambasadore, sta tacno oni podrzavaju, jer mi se i dalje kletemo u Amere i saveznike. Pa mislim ako je tako da i mi otvorimo oci onda i ne kletemo se vise.
I onda govore da su Bošnjaci potpisali sve.
Samo što Bošnjaci nemaju pojma da se išta potpisalo jer ih nitko nije ništa pitao.
Nije prošlo kroz parlament i druge institucije jer oni ne priznaju BIH kao državu.
Njima je bitno da su se plemenske poglavice dogovorile o pretvaranju Bošnjaka u Palestince i VP će odraditi prljavi posao da ne bi slučajno Bakir izgubio izbore jer im on treba da dovrši raspad BIH. To je uvijek bio krajnji cilj.
Jedina nada nam je Njemačka, ali bojim se da će njih Amerika pritisnuti i na kraju će i oni pristati.
VB je oduvijek bila zlo, trebali smo odmah shvatiti da nema nikakve šanse da su oni na strani BIH. Meni je to cijelo vrijeme bilo čudno. To njihovo prijateljstvo. Sve je bila samo predstava. Oni su glavni igrač u uništenju BIH.
- Gandalf
- Posts: 11175
- Joined: 02/06/2008 23:52
- Location: ...........................
#5497 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Čuvena holbruk diplomatija zavrtanja ruku Bošnjacima, kako vidimo praktikuje se i danas, ovaj put u vidu aprthejdskog neizbornog zakona --- svaljivati cijelu ovu situaciju na zelenu bagru je krajnje neodgovorno, da su izdajnička stranka potpuna je istina, međutim oni su tek mali kotačić pod kontrolom naših zapadnih prijatelja --- svi mehanizmi upravljanja ove države prema ambisu raspada uvijek su bili u rukama separatista, kirbaš i njegova ekipa gulanfera jest pomagala, nije to sporno, no dirigenti svih procesa disolucije države su uvijek bili naši veliki zapadni prijatelji --- uostalom zapad i jeste tvorac deytonske ludačke košulje, potpisalo se silom što se silom i namjeravalo potpisat.
-
noviforumas
- Posts: 3187
- Joined: 12/08/2016 22:28
#5498 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Procitati cijeli thread. Ne slazem se sa svime, ali ima dosta istine u ovome sto Emir govori, sta god mislili o njemu i svidjalo se nekome ili ne.
-
Lex77
- Posts: 1001
- Joined: 09/02/2010 23:23
#5499 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Meni se sve čini da se samo čeka zadnji tren pred izbore da se servira rasne zakone.
Ono, da se nema vremena reagirati.
Ono, da se nema vremena reagirati.
-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53


