Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5426 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Jučer 30kg pelata otišlo u salsu po Mu'minovom receptu. :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5427 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:Sezona ide polahko kraju. Jedna od svijetlih tačkih što se tiče paradajzi je ova slika od prije dva dana.
Ako Bog da druga godina biće bolja.

Image
Jel od ovih pelata ili ovakvih? MasAllah šarolikosti boje,veličine ja sam tek ove godine vidila kako je slađe probati razne sorte,neki kiseliji,neki slađi,plus u tanjuru ljepse dekoracije.
Baš me zanima gdje nabra na ovoj zimi zrelog paradajza-pelata. :)
Kod mene u bašti sile zelenih,sve sam uradila po šafrankinom savjetu odrezala vrhove,donje listove,pelcere,al neće da zriju.
Ako ovako nastave imam namjeru praviti zeleni ajvar.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5428 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ove godine sam kupio 30 kg pelata, jer ovo što imam je za salatu i usput. A ne mogu ja 6x praviti salsu po 5kg. :)
Kad mašinerija krene to mora ići u gajbama. :)

Ove godine je vrijeme da Bog sačuva.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5429 Re: Bášča

Post by Senći »

Narode pravite li išta od šljiva, mi danas pravili bestilj (recelj)

Image

Image

Image

Image

Ako neko od forumaša nema šljiva, a pravio bi slatko i sl. nudim besplatno do 100 kg
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5430 Re: Bášča

Post by safran »

Senči - svaka čast šljivama ali što je mene ovaj kazan impresionirao :thumbup: Ima li on još braće, rođaka sličnih gabarita - gdje obitavaju i sl. Mada, djeluje mi ko da se u njemu puno pekmeza i ajvara ispeklo. Nije ovo novije proizvodnje, je'l da?
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5431 Re: Bášča

Post by flag »

Senći wrote: Ako neko od forumaša nema šljiva, a pravio bi slatko i sl. nudim besplatno do 100 kg
A od mene svaka čast na ovoj ponudi, bravo majstore... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Meni ne trebaju šljive ali svejedno hvala ti.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5432 Re: Bášča

Post by bizet »

@Senci, skidam kapu :thumbup:

i razmisljam, kako bi bilo da mi ostali uletimo sa secerom i napravljeni dzem poklonimo ovom nasem udrzenju Komsiluk...sigurno imaju porodica kojima ce tegla domaceg dzema dobro doci...mi napravili druzenje, iskoristili sljive da ne propadnu, a nekog i obradovali...pa eto, sta velite bastovani moji?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5433 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Senći wrote:Narode pravite li išta od šljiva, mi danas pravili bestilj (recelj)
Naravno da se pravilo i to 2 ture samo iz šljiva. :)
A gdje je tek ostalo.

Evo naše 1. ture:
Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#5434 Re: Bášča

Post by mO k3 »

Mu'min wrote:
Senći wrote:Narode pravite li išta od šljiva, mi danas pravili bestilj (recelj)
Naravno da se pravilo i to 2 ture samo iz šljiva. :)
A gdje je tek ostalo.

Evo naše 1. ture:
Image
Profesionalno :thumbup:
Ispod kazana/lonca da ne zagori :)
Sta bi ja uradio na tvom mjestu u ovome trenutku kada si slikao , procjedio bi ovo i onaj saft/sok bi dalje reduciro da bude kao sirup i prije nego sto bude gotovo ubacis sljivovo meso ,tako ce ti ostati komadi sljive ,ako me razumijes sta hocu reci
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5435 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Sad je gotovo, možda 2. godine ako Bog da. :)
Inače i ovdje ostaju čitavi komadi žljive jer ne volim mixano.
Ovo sa "mrežom" ispod lonca je zakon. Ne treba brinuti da će zagoriti.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5436 Re: Bášča

Post by Senći »

safran wrote:Senči - svaka čast šljivama ali što je mene ovaj kazan impresionirao :thumbup: Ima li on još braće, rođaka sličnih gabarita - gdje obitavaju i sl. Mada, djeluje mi ko da se u njemu puno pekmeza i ajvara ispeklo. Nije ovo novije proizvodnje, je'l da?
Šafran upravu si nije novije proizvodnje kazan, koliko je star ne znam - samo znam da je stariji od mene i da je puno toga u njemu se ispeklo :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5437 Re: Bášča

Post by Senći »

bizet wrote:@Senci, skidam kapu :thumbup:

i razmisljam, kako bi bilo da mi ostali uletimo sa secerom i napravljeni dzem poklonimo ovom nasem udrzenju Komsiluk...sigurno imaju porodica kojima ce tegla domaceg dzema dobro doci...mi napravili druzenje, iskoristili sljive da ne propadnu, a nekog i obradovali...pa eto, sta velite bastovani moji?
Ja velim da nemam ništa protiv ZA :meza1:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5438 Re: Bášča

Post by Ratarka »

impresionirana sam i kazanom i ponudom, sljive su vec zavrsene ali bas hvala na ponudi :)
a ideja od bizet mi se jako dopada, htjela bih ucestvovati, samo... kako to zamisljas organizovati bizet?
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5439 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Evo ja malo danas ubrao Image
Nabavio sam "mrežu protiv mraza" i pokrio jedan dio paradajza i paprika
Image
E sad pitanje za malo iskusnije forumaše posebno za Mumina.
Insalah sljedece sezone na proljece praniram rano posaditi paradajz i paprike tj, otprilike kad i oni sto imaju plastenik to je oko 15.04. Pokrio bi ovom folijom da zastiti od mraza.
E sad dali je to pametno eksperimentisati ili ipak treba cekati do 15.05 i poceti sijati kao i svake godine?
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5440 Re: Bášča

Post by Senći »

zijad_e wrote: E sad pitanje za malo iskusnije forumaše posebno za Mumina.
Insalah sljedece sezone na proljece praniram rano posaditi paradajz i paprike tj, otprilike kad i oni sto imaju plastenik to je oko 15.04. Pokrio bi ovom folijom da zastiti od mraza.
E sad dali je to pametno eksperimentisati ili ipak treba cekati do 15.05 i poceti sijati kao i svake godine?
Moje mišljenje da sačekaš 15.05 ili pokušaj jedan dio ranije a drugi kasnije da se uvjeriš za ubuduće šta je dobro.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5441 Re: Bášča

Post by Ratarka »

ne spadam u iskusnije, ali ovogodisnje eksperimentisanje je pokazalo da ni plastenik ako nije grijani nista ne ubrzava, sve sto sam posadila u plasteniku skoro mjesec ranije od ovoga vani je dalo plodove u isto vrijeme kada i vanjsko - zemlja je jednostavno hladna, mislim da je u tome fol. kad sadis u toplu zemlju jednostavno odah "krene" a u hladnoj se adaptira dugo i dobijes isti efekat, izuzev sto u ovom "adaptacij" slucaju imas vec prilicno napacenu biljku u samom startu... to sam eto ove (prve ujedno) godine naucila, mozda ti pomogne...
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5442 Savjet

Post by Mu'min »

Zijo

dvije stvari imaj na umu:
1. svako testiranje vrši u vrlo malim količinama jer ako šta krene po zlu nije velik ispad. Na kraju krajeva ipak je to testiranje. Tako da uvijek nešto testiraj jer tako se insan uči al u vrlo malim količinama.
2. Drži se ti one lijepe bosanske:"Čemu vakat tom i vrijeme". Želja nas baštovana da ubrzamo stvar je moguća samo ako imaš uslove zato, npr. gojenje uz sijelice i svu onu high-tech tehnologiju. Pošto se ovdje radi o plasteniku ako ne misliš ložiti 24h/dan kao moj rođak koji se time profi bavi onda ćeš samo štetu uraditi. Sadnica zakržlja, ubiješ je kad je baš htjela da krene i poslije je ne popravi skoro pa nisčim.

Rješenje: umjesto ranog sijanja probaj sa ranom sortom. Ja lično imam Stupice.
Njih sam brao oko 21.06.2013 što ti može biti zanimljiv datum. :)

Nadam se da sam ti pomogao oko dileme.
Last edited by Mu'min on 25/09/2013 09:04, edited 1 time in total.
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5443 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Mu'min wrote: Rješenje: umjesto ranog sijanja probaj sa ranom sortom. Ja lično imam Stupice.
Njih sam brao oko 21.06.2013 što ti može biti zanimljiv datum. :)

Nadam se da sam ti pomogao oko dileme.
Hvala svima na savjetu. Mu'min odlicno a kad si sjeme posijao, kad si ga presadio i tako to. Nedavno je neko pisao kako je najbolje paprike saditi 1.03 a paradajz 15.03, dali se i ova rana sorta tada sadi?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5444 Sezona sijanja

Post by Mu'min »

zijad_e wrote:Hvala svima na savjetu. Mu'min odlicno a kad si sjeme posijao, kad si ga presadio i tako to. Nedavno je neko pisao kako je najbolje paprike saditi 1.03 a paradajz 15.03, dali se i ova rana sorta tada sadi?
Paradajz sijem oko 8.marta (dan gor-dol).
Paprike sam sijao oko 8. FEB al' se je pokazalo upravo o što sam tebi gore pisao, čemu vakat tom i vrijeme tj. ako nemaš uslova bolje ne počinjati. Zato ću ako Bog da 2014 i paprike sijati 8.marta.
2 hefte kasnije ide "popravni" ako je koja sorta podbacila.
Skonto sam da su paprike sijane u martu prestigle one u februaru, znači džabe se mjesec dana mučio sa prebacivanjem lončića i traženja sunca tokom dana.
Last edited by Mu'min on 25/09/2013 09:03, edited 1 time in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5445 Cijena šipka

Post by Mu'min »

Da li mi može ko naći cijenu:
pošto je u BiH kila suhog šipka (za čaj) ako se kupuje ovako kod raje da ne kažem na selu.
Trebam info da znam koliko da platim... :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5446 Re: Bášča

Post by bizet »

Ratarka wrote:impresionirana sam i kazanom i ponudom, sljive su vec zavrsene ali bas hvala na ponudi :)
a ideja od bizet mi se jako dopada, htjela bih ucestvovati, samo... kako to zamisljas organizovati bizet?
za pocetak bi trebali znati koliko nas ima i mogu li te sljive docekati vikend?
a onda kad znamo raju lako cemo se dogovoriti oko gdje i kako pitanja, jer gdje ima volje ima i nacina :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5447 Re: Cijena šipka

Post by Senći »

Mu'min wrote:Da li mi može ko naći cijenu:
pošto je u BiH kila suhog šipka (za čaj) ako se kupuje ovako kod raje da ne kažem na selu.
Trebam info da znam koliko da platim... :)
Mu'mine neznam cijenu suhog šipka, a cijena ovakvog kao na slici svježe ubranog 2 km po kilogramu

Image

Ovo je šipurak a ti vjerovatno misliš na NAR (šipak)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5448 Re: Bášča

Post by Senći »

bizet wrote:
Ratarka wrote:impresionirana sam i kazanom i ponudom, sljive su vec zavrsene ali bas hvala na ponudi :)
a ideja od bizet mi se jako dopada, htjela bih ucestvovati, samo... kako to zamisljas organizovati bizet?
za pocetak bi trebali znati koliko nas ima i mogu li te sljive docekati vikend?
a onda kad znamo raju lako cemo se dogovoriti oko gdje i kako pitanja, jer gdje ima volje ima i nacina :)

Izgleda da je malo zainteresovanih, nema prijedloga, nema volje, nema nikakvih pitanja i od svega toga :? najvjerovatnije ništa, a što se tiče šljiva mogu čekati i slijedeći vikend.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5449 Re: Bášča

Post by Ratarka »

ima senci zainteresovanih, ali nema vremena :(
ja bih rado da se ukljucim, ali kako god sracunm vrijeme - fale mi barem jos dva dana sedmicno da sve pozavrsavam, ovo je bas "gust" period...
odlican ti je sipurak, do njega jos nismo ni dosli, tek trebamo pekmez, polako gubim entuzijazam i place mi se od posla
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5450 Diospyros kaki

Post by Mu'min »

Diospyros kaki

Image
Jučer u njivi

Izgled plodova kad su zreli (predprošla godina):
Image
Post Reply