Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5376 Re: Bášča

Post by Banksy »

@Mu'min
Malčiram pokošenom, suhom travom. Važno je paziti kakva je trava, je li dobra, zdrava. Imam sreću da mi je travnjak skoro kao začinski vrt, pun maslačka, čubre, majčine dušice, odoljena, raznih korisnih trava, ali da je trava ona vještački uzgojena i prskana, time ne bih malčirala, sigurno.
Oko rotacije i plodoreda, korisnije će biti ako ti kažem na šta obraćam pažnju. Prvo, pazim da sjemena posijem u pravo vrijeme, ni prerano ni prekasno. Prsti svrbe već u januaru, ali treba strpljenja dočekati 1. mart za paprike i patlidžan, 15. mart za paradajz, a sve saditi vani negdje oko 1. maja (Sarajevo).
Prije toga, vrlo važno, potopiti sjemena u kupku, pokazalo se vrlo korisnim, biljke su jače, čvršće i zelenije, imaš to ovdje, postavljala sam http://www.klix.ba/forum/bsca-t72353s3025.html
Zatim, uvijek i sve sadim i sijem prema mjesečevom sjetvenom kalendaru - početkom godine ukucaj sjetveni kalendar 2014 ili mjesečev kalendar 2014 ili Maria Thun Biodynamic Calendar 2014, već će se pojaviti negdje. Vrlo korisno.
Plodred i rotacije možeš naći na netu, ima toga koliko hoćeš, ja koristim tabelu koju vidiš na ovoj stranici http://poljoinfo.com/showthread.php?232 ... u-gajenju)
rotacija mi je nezgodna jer skoro nikako ne sadim mahunarke koje obogaćuju tlo, pa kombinujem gdje šta mogu i koliko mogu. Imaš na netu mnoštvo tabela, lako se snaći, dobro je i preporučljivo, ali ne treba robovati ničemu. Po meni, prioritet su kupke, pa pravovremena sadnja, pa sjetveni kalnedar, pa plodored, pa rotacija, nekako tim redom.
Uglavnom, važno je čitati i učiti i stjecati nova znanja, biti strpljiv i opustiti se i sve će biti ok.
I, naravno, vrijedno raditi i rano, rano ustajati :mrgreen:

@Senći Ako te tješi, svima je sezona slaba, ja je ove godine nisam pojela da je valjala ... Biće bolje dogodine.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5377 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Banksy

na koji način ti izvodiš ovu kupku ako imaš 20 sorti paprika i 20 sorti paradajzi.
to nije 2 sorte u 2 posudice i šaka sjemena svake sorte već po 4-5 sjemenki po sorti. Vrlo kompleksno izvodivo.
Komentar, prijedlog? :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5378 Re: Bášča

Post by bizet »

razmisljam da zimi povrce, a imamo svo, nije tako dobro i zdravo kao sad dok ga jos ima masovno na pijaci, moze se cak naci i neprskano mozda
hajde mame savjet molim...da li sad zamrzavati povrce kako bi ga beba u zimu imala papati?...na koji nacin zamrzavati i koje povrce?...ili Konzum pa sta bude
ja stvarno ne znam koje bi joj povrce zamrznula i na koji nacin :cry:

hvala
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5379 Re: Bášča

Post by safran »

bizet - ja sam svom bimbi spremila zimnicu prije 2 godine pa možeš i ti, koliko ti šefica dopusti. Ja sam ovako:
- otišla u Agricom i kupila dosta teglica - najmanjih i onih srednje veličine (oko 400 ml) i odgovarajuće metalne poklopce
- domaće kruške: ogulila, očistila srce, izblendala i nasula u tegle - pasterizirala
- domaće šljive: očistila koštice, poparila da mogu oguliti koru, izblendala, nasula u tegle - pasterizirala
- tikvice: ogulila, obarila, izblendala, nasula u tegle - pasterizirala
i tako dalje - odlično nas je zimnica poslužila, naročito tikvice - njih puno ostavi.
Ona bi trebala početi jesti nekad tamo oko Nove Godine - tad baš imaš slab izbor povrća i voća. Možeš sačuvati jabuke, mrkvu i to bi bilo to. Ostavi i koju tikvu - bebe to obično vole i dobro podnose. Eto - skontaj i ako šta treba pitaj. Pozdrav.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5380 Koliki smo Bosanci

Post by Mu'min »

Pošto je ova tema vrlo aktivna zanima me koliko ćemo biti pravi Bosanci i podijeliti višak sjemena tj. zamijeniti ono što imamo viška za nešto drugo.
Govorim o temi: Besplatna sjemena - međusobna razmjena. :)

I gdje su stari članovi? :(
Zašto se preko PP vrše rasprave :?
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5381 Re: Bášča

Post by Senći »

Banksy wrote:Malčiram pokošenom, suhom travom. Važno je paziti kakva je trava, je li dobra, zdrava. Imam sreću da mi je travnjak skoro kao začinski vrt, pun maslačka, čubre, majčine dušice, odoljena, raznih korisnih trava, ali da je trava ona vještački uzgojena i prskana, time ne bih malčirala, sigurno.
Banksy ubereš li nešto od ovih ljekovitih trava za čaja, ja sam ubrao malo da imam za čaja zimus nekoliko vrsta, evo sličica

Image

Image

Kantarion (gospina trava), kunica (stolisnik),nana (divlja metvica), vranilovka (origano bosanski), lavanda, matičnjak (pćelinja ljubica) i imam samo ovaj jedan grm kadulje u bašči.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5382 Re: Bášča

Post by Mu'min »

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5383 Re: Bášča

Post by Banksy »

Mu'min wrote:Banksy

na koji način ti izvodiš ovu kupku ako imaš 20 sorti paprika i 20 sorti paradajzi.
to nije 2 sorte u 2 posudice i šaka sjemena svake sorte već po 4-5 sjemenki po sorti. Vrlo kompleksno izvodivo.
Komentar, prijedlog? :)
Kupiš paket ''jogurt'' čašica, napraviš 2 l mješane kupke, flomasterom na čašicama označiš sorte, ja sam imala 12 paradajza + 12 paprika, pa potopiš sjemena, poslije sušiš na papirnim ubrusima, izgleda naporno, ali nije, nikakav problem ...
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5384 Re: Bášča

Post by Mu'min »

To sam i imao u mislima al hajd reko možda ima neko još bolje rješenje. :)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5385 Re: Bášča

Post by Banksy »

Senći wrote: Banksy ubereš li nešto od ovih ljekovitih trava za čaja, ja sam ubrao malo da imam za čaja zimus nekoliko vrsta, evo sličica
Kantarion (gospina trava), kunica (stolisnik),nana (divlja metvica), vranilovka (origano bosanski), lavanda, matičnjak (pćelinja ljubica) i imam samo ovaj jedan grm kadulje u bašči.
Ponešto jesam, nanu, matičnjak, majčinu dušicu, kadulju - od kadulje se pravi krasan sok-sirup, ne stižem sve, a vrijedilo bi ... Nekad ne znamo cijeniti to što imamo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5386 Re: Bášča

Post by Banksy »

Mu'min wrote:To sam i imao u mislima al hajd reko možda ima neko još bolje rješenje. :)
Sekunda posla, vidjećeš :)
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5387 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Evo nesto i od mene svjeze ubrano [Image
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5388 Re: Bášča

Post by bizet »

safran wrote:bizet - ja sam svom bimbi spremila zimnicu prije 2 godine pa možeš i ti, koliko ti šefica dopusti. Ja sam ovako:
- otišla u Agricom i kupila dosta teglica - najmanjih i onih srednje veličine (oko 400 ml) i odgovarajuće metalne poklopce
- domaće kruške: ogulila, očistila srce, izblendala i nasula u tegle - pasterizirala
- domaće šljive: očistila koštice, poparila da mogu oguliti koru, izblendala, nasula u tegle - pasterizirala
- tikvice: ogulila, obarila, izblendala, nasula u tegle - pasterizirala
i tako dalje - odlično nas je zimnica poslužila, naročito tikvice - njih puno ostavi.
Ona bi trebala početi jesti nekad tamo oko Nove Godine - tad baš imaš slab izbor povrća i voća. Možeš sačuvati jabuke, mrkvu i to bi bilo to. Ostavi i koju tikvu - bebe to obično vole i dobro podnose. Eto - skontaj i ako šta treba pitaj. Pozdrav.
@safran, legendo :kiss:

sljive imam, nadam se da ima jos u basti
jabuke dobih od komsije juce, nekih 3kg neprskanih koje mi zao jesti, kad znam pouzdano kakve su radije cu ih maloj sacuvati
mrkvu imam svoju, muzu je bolje uspjela nego meni prosle godine
svoj paradajz sam potrosila praveci mu'minov sos,tako da cu paradajz morati kupiti....da li da paradajz provucem kroz pasirku i stavim u tegle ili da ga smrznem cijelog?
ostalo cu kupiti, a ne znam ni sta je to ostalo sem tikvica?...spinata i blitve ima cijelu zimu zakupiti jer se to mahom zimi uzgaja u plastenicima, a uvijek i jeste na pijaci iz plastenika, pa nesto ne vidim smisla da ih smrzavam
e da, imam jos 2 pakovanja naseg graska u zamrzivacu, sacuvacu njoj
krivo mi je sto sam se tek neki dan sjetila da ce mi dijete piceti jesti cvrstu hranu u zimu i upitala sta joj tad kvalitetno mogu ponuditi i kako mogu pripremiti zimnicu za nju :cry:
ma obici cu sutra pijacu i vidjeti sta ima u ponudi...ja ove godine nemam pojma sta je sezonsko sta nije
------------------

reci mi kako pasteriziras?...nisam nikad i citam juce o padterizaciji....kako sam shvatila tegle u serpu u koju stavim vode do 2/3 visine tegli i pustim da se zagrije na nekih 70-80C i ostavimna toj temperaturi nekih 20-30min, zavisi od namirnice i velicine tegle (bice 20min jer cu kupiti male teglice)...onda pustim da se to sve zajedno ohladi i to je to :? ...nema okretanja tegli na poklopac ili ima?

zao mi je sto sam propustila tresnje...nisam visnje ali one su prekisele i da li se uopste daju bebama?, jagode....mozda nisam kupine i maline, mozda ih ima na pijaci jos uvijek...kako ne jedem voce zbog zuci (jer mora biti kuhano) ja fakat pojma nemam stasve ima u ponudi
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5389 Re: Bášča

Post by Mu'min »

bizet wrote:svoj paradajz sam potrosila praveci mu'minov sos,tako da cu paradajz morati kupiti....da li da paradajz provucem kroz pasirku i stavim u tegle ili da ga smrznem cijelog?
Samo pravi, sad je prilika.
Neće ti biti žao. :)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5390 Re: Bášča

Post by safran »

bizet wrote:
@safran, legendo :kiss:

sljive imam, nadam se da ima jos u basti
jabuke dobih od komsije juce, nekih 3kg neprskanih koje mi zao jesti, kad znam pouzdano kakve su radije cu ih maloj sacuvati
mrkvu imam svoju, muzu je bolje uspjela nego meni prosle godine
svoj paradajz sam potrosila praveci mu'minov sos,tako da cu paradajz morati kupiti....da li da paradajz provucem kroz pasirku i stavim u tegle ili da ga smrznem cijelog?
ostalo cu kupiti, a ne znam ni sta je to ostalo sem tikvica?...spinata i blitve ima cijelu zimu zakupiti jer se to mahom zimi uzgaja u plastenicima, a uvijek i jeste na pijaci iz plastenika, pa nesto ne vidim smisla da ih smrzavam
e da, imam jos 2 pakovanja naseg graska u zamrzivacu, sacuvacu njoj
krivo mi je sto sam se tek neki dan sjetila da ce mi dijete piceti jesti cvrstu hranu u zimu i upitala sta joj tad kvalitetno mogu ponuditi i kako mogu pripremiti zimnicu za nju :cry:
ma obici cu sutra pijacu i vidjeti sta ima u ponudi...ja ove godine nemam pojma sta je sezonsko sta nije
------------------
reci mi kako pasteriziras?...nisam nikad i citam juce o padterizaciji....kako sam shvatila tegle u serpu u koju stavim vode do 2/3 visine tegli i pustim da se zagrije na nekih 70-80C i ostavimna toj temperaturi nekih 20-30min, zavisi od namirnice i velicine tegle (bice 20min jer cu kupiti male teglice)...onda pustim da se to sve zajedno ohladi i to je to :? ...nema okretanja tegli na poklopac ili ima?

zao mi je sto sam propustila tresnje...nisam visnje ali one su prekisele i da li se uopste daju bebama?, jagode....mozda nisam kupine i maline, mozda ih ima na pijaci jos uvijek...kako ne jedem voce zbog zuci (jer mora biti kuhano) ja fakat pojma nemam stasve ima u ponudi
Prvo sjedni malo i razmisli. Ta tvoja mrlja mrljava tek ima dva mjeseca. Ima još do kašike. A i kad počneš sa kašikom ide se polako, jedno po jedno. Dok njoj na red dođu trešnje, višnje, maline i kupine već će ih biti svježih. Kad njoj grašak dođe na red biće vjerovatno i mladog za kupiti. Jagode se daju tek sa navršenih godinu dana pa ćeš joj ih iz bašte moći brati. Za baby zimnicu ti treba mrkve koju možeš sačuvati u zemlji ako nemaš trap, tikvice koje možeš pasterizirati (njih najviše), jabuke koje možeš sačuvati, možeš pripremiti i par tegli mlade buranije (doći će na red u martu/aprilu). Od voća, šljivu i krušku - ako slučajno imaš negdje domaće breskve ili kajsije. Breskve i kajsije idu od 6 mjereci a šljive i kruške čini mi se malo kasnije. Ostavi u podrumu negdje i koju tikvu stambolku - i ona će ti na red doći nekad u martu a većina beba tikve voli. I eto, nemoj se previše opterećivati jer će njoj mlijeko još dugo, dugo biti osnovna hrana, u jan-feb ćete učiti da jedete a tek nekad od marta možeš očekivati "obroke" a onda eto ti april - maj i biće svašta nešta svježe. Špinat i blitvu ja ne bih ostavljala svakako.
Ja sam pasterizirala tako kako si ti opisala s tim da tokom zagrijavanja poklopac nije potpuno pritegnut a kad završiš zagrijavanja pritegneš ga do kraja i ostaviš da se ohladi. Možeš okrenuti na poklopac samo da provjeriš da li je dobro formiran vakum (ako curi nema vakuma).
Nemoj misliti da će joj ishrana biti monotona - moj bimbo je u divno ljeto 2011. spucao preko 50 kg tikvica - nikad se nije požalio a narastao je veeeelikiii
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5391 Re: Bášča

Post by bizet »

@safran, ja ne znam sta bi bez tebe i tvoje pomoci, hvala ti :kiss:

@mu'min, bice jos jedna tura sosa, ide on kao halva, a sad sam iz baste, ima ga jos zelenog koliko hoces, mozda i druga tura bude od domaceg :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5392 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ja već gledam zadnji model OMAC pasirke br. 700 (oko 60 KM) super je.
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5393 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Mu'min wrote:Ja već gledam zadnji model OMAC pasirke br. 700 (oko 60 KM) super je.
Nikako ne kontam sta radite od mljevenog paradajza?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5394 Re: Bášča

Post by Mu'min »

zijad_e wrote:
Mu'min wrote:Ja već gledam zadnji model OMAC pasirke br. 700 (oko 60 KM) super je.
Nikako ne kontam sta radite od mljevenog paradajza?
Pravimo sos od paradajza. :)
Imaš tamo moj recept na nekoj 80-oj stranici :)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5395 Re: Bášča

Post by safran »

Zijade ne moraš čak praviti ni sos. Ja za to nemam vremena pa ga ja samo propasiram i dobro ukuham - od 5+ kg paradajza dobijem oko 1 L ukuhanog (malo ga posolim). Flaširam ga i onda kasnije pravim domaći kečap ili ga jednostavno stavljam u kuhana jela. To mi je najjednostavniji i najbrži način da sačuvam paradajz iz bašte.

Mumine - ima li slika ili link za tu pasirku?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5396 Re: Bášča

Post by safran »

bizet wrote:@safran, ja ne znam sta bi bez tebe i tvoje pomoci, hvala ti :kiss:

@mu'min, bice jos jedna tura sosa, ide on kao halva, a sad sam iz baste, ima ga jos zelenog koliko hoces, mozda i druga tura bude od domaceg :)
molim lijepo i drugi put
jesi li očerupala taj paradajz? ako nisi šišaj mu vrhove i očerupaj većinu listova da to što ima na njemu dozri inače će ti se trošiti na nove plodove koji nemaju šansu da dozriju
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5397 Re: Bášča

Post by bizet »

safran wrote:
bizet wrote:@safran, ja ne znam sta bi bez tebe i tvoje pomoci, hvala ti :kiss:

@mu'min, bice jos jedna tura sosa, ide on kao halva, a sad sam iz baste, ima ga jos zelenog koliko hoces, mozda i druga tura bude od domaceg :)
molim lijepo i drugi put
jesi li očerupala taj paradajz? ako nisi šišaj mu vrhove i očerupaj većinu listova da to što ima na njemu dozri inače će ti se trošiti na nove plodove koji nemaju šansu da dozriju
nisam ocerupala paradajz, znaci valja i to stici, uh :lol:...budem za dan-dva, kad ugrabim vremena
krenula sam sa pasterizacijom krusaka, no nisam nasla male teglice, nego od 400gr ...nadam se da ce pasterizacija uspjeti, prvi put ovo radim...kasnije drzim tegle u frizderu?
koliko tegli da spremim bebi za zimnicu?
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5398 Re: Bášča

Post by flag »

Subotnji izvještaj
Paprike
Image
Ovo je otrov, ovo nisu nornalne paprike... Od ovih se i potiljak na glavi znoji :D .
Iz nekog razloga počele su pucati po dužini :? .
Image
Image
Image
Da nije bilo Mumina... skoro da ne bih ni imao paradajza ove godine.
Žuti i Stupice a iznad kruškice, svo sjeme je od Mumina :-D
Image
Patlidžan
Image
I na kraju, dinja... Napokon zrela!!! Prelijep ukus.
Image
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5399 Re: Bášča

Post by Senći »

flag sve je dobro samo one ljute paprike što se od njih i potiljak znoji :-D ne-bih ni probao i ne sadim ih, ali svak ima svoj ukus ja npr. volim dinju, dinja ti je :thumbup:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5400 Re: Bášča

Post by flag »

Senći wrote:flag sve je dobro samo one ljute paprike što se od njih i potiljak znoji :-D ne-bih ni probao i ne sadim ih, ali svak ima svoj ukus ja npr. volim dinju, dinja ti je :thumbup:
Ma nisam ni ja neki ljubitelj ovih "otrovnih" paprika. Moze onako malo pikantno, blago ljuto. Problem je sto nisam imao pojma o kakvom ciliju se radi kada sam ih sadio! Covjece, od ovog otrova haman sam poceo k'o zmaj vatru bljuvati :lol: . Ovo je dobro za Mu'mina, on moze ovih ljutaca - kako ih Mu'min naziva.
Nego, ja tebi i Ratarki dodjem ovo sjeme od ovog zutog paradajza. Vi ste trazili sjeme ako se dobro sjecam. Ostavio sam i vama sjemenki.
Post Reply