Malčiram pokošenom, suhom travom. Važno je paziti kakva je trava, je li dobra, zdrava. Imam sreću da mi je travnjak skoro kao začinski vrt, pun maslačka, čubre, majčine dušice, odoljena, raznih korisnih trava, ali da je trava ona vještački uzgojena i prskana, time ne bih malčirala, sigurno.
Oko rotacije i plodoreda, korisnije će biti ako ti kažem na šta obraćam pažnju. Prvo, pazim da sjemena posijem u pravo vrijeme, ni prerano ni prekasno. Prsti svrbe već u januaru, ali treba strpljenja dočekati 1. mart za paprike i patlidžan, 15. mart za paradajz, a sve saditi vani negdje oko 1. maja (Sarajevo).
Prije toga, vrlo važno, potopiti sjemena u kupku, pokazalo se vrlo korisnim, biljke su jače, čvršće i zelenije, imaš to ovdje, postavljala sam http://www.klix.ba/forum/bsca-t72353s3025.html
Zatim, uvijek i sve sadim i sijem prema mjesečevom sjetvenom kalendaru - početkom godine ukucaj sjetveni kalendar 2014 ili mjesečev kalendar 2014 ili Maria Thun Biodynamic Calendar 2014, već će se pojaviti negdje. Vrlo korisno.
Plodred i rotacije možeš naći na netu, ima toga koliko hoćeš, ja koristim tabelu koju vidiš na ovoj stranici http://poljoinfo.com/showthread.php?232 ... u-gajenju)
rotacija mi je nezgodna jer skoro nikako ne sadim mahunarke koje obogaćuju tlo, pa kombinujem gdje šta mogu i koliko mogu. Imaš na netu mnoštvo tabela, lako se snaći, dobro je i preporučljivo, ali ne treba robovati ničemu. Po meni, prioritet su kupke, pa pravovremena sadnja, pa sjetveni kalnedar, pa plodored, pa rotacija, nekako tim redom.
Uglavnom, važno je čitati i učiti i stjecati nova znanja, biti strpljiv i opustiti se i sve će biti ok.
I, naravno, vrijedno raditi i rano, rano ustajati
@Senći Ako te tješi, svima je sezona slaba, ja je ove godine nisam pojela da je valjala ... Biće bolje dogodine.










