Pocetak rata u Sarajevu

Locked
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#526 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Dozer wrote:Pa nije bas da nije... RIjetki su bili primjeri etnicki mjesovitih sela...
Sela negdje su se postovali i obilazili ali se nisu mjesali. A sela ne trebas dalje ici od Nisicke Visoravni i Olovskih sela pa tu su ljudi iz dva susjedna sela koji su isli u istu osnovnu i srednju skolu prvi put progovorili u Studentskom Dom u Sarajevu.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#527 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Muhamed Đakmić »

Dijete sam bio, sjećam se u fragmentima samo. Ali, nije mi jasan stav da se vlastitoj djeci ove stvari ne trebaju pojasniti. Od čega ih to čuvamo, istine?

Jeste vi svjesni da nema šanse da se u današnjem vremenu ne informišu o ratu, jedino što možemo uraditi je usmjeriti ih da dođu do pravih informacija. Ta priča da treba zaboraviti kao da se nije desilo je smiješna. I ako mu ne kažem ja, reći će mu neko deseti, a ako mu ne kažem ja, rizikujem da mu kaže neko puno ekstremniji, pa da moje dijete zamrzi druge ljude tek onako, jer mu je neko pričao.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#528 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

Alive wrote:I nakon ovoliko ratnih tema jesmo li se opametili i osigurali se da nam se nikada ne ponovi sto se dogodilo?
Pazi moras da shvatis da je sve u rukama politicara!
Jedino kako mozes da utices je da ne das glas nacionalistima i da ucis svoju djecu toleranciji da ne bi oni jednog dana glasali za nacionaliste.
Objektivno kada na vlast dodju psihopate, sta ti mozes da ucinis, prakticno nista. Nadju slicne sebi da pripucaju, padne koja mrtva glava, nacionalna retorika, jebacemo im mater i slicno, tebe vihor rata ponese i samo mozes da se nadas da ces da izvuces zivu glavu iz toga.

Ne razumijem da je tesko da se shvati da je jedini spas insistiranje na toleranciji?

Pa Francuzi i Nijemci su se pobili u milionskim ciframa u dva rata, pa sada izmedju njih nema granica, zajednicka valuta, demokratija, blagostanje.
Jedini je to nacin.
Last edited by Ali Kemal on 17/12/2014 21:59, edited 1 time in total.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#529 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Banksy wrote:Govorili ste o ''manjim mjestima'', jel?

Sela nisu bila etnički izmješana, logično, ali čak i ta djeca su išla zajedno u područnu školu, provodila i neko vrijeme nakon škole skupa, a sistem je činio sve da im slobodno vrijeme popuni besplatnim sadržajima gdje su se opet družili i miješali.

Moguće je da su u svojim domovima živjeli jedan život, a vani neki drugi, ali reći da su isli u isti razred prolazili na put iz skole i u skolu jedni drugima kraj kuce i nisu progovorili nikada izvan ucionice jednostavno nije istina.

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#530 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zateznistub »

Muhamed Đakmić wrote:Dijete sam bio, sjećam se u fragmentima samo. Ali, nije mi jasan stav da se vlastitoj djeci ove stvari ne trebaju pojasniti. Od čega ih to čuvamo, istine?

Jeste vi svjesni da nema šanse da se u današnjem vremenu ne informišu o ratu, jedino što možemo uraditi je usmjeriti ih da dođu do pravih informacija. Ta priča da treba zaboraviti kao da se nije desilo je smiješna. I ako mu ne kažem ja, reći će mu neko deseti, a ako mu ne kažem ja, rizikujem da mu kaže neko puno ekstremniji, pa da moje dijete zamrzi druge ljude tek onako, jer mu je neko pričao.
:thumbup:
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#531 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

_BataZiv_0809 wrote:Bas tako Banksy!
Batko koliko ti imas jarana Srba iz Drivuse, Bilivoda ili Hrvata iz Podbrijezja? Jarana ne radnih kolega. Hajde iskreno
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#532 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

kosava wrote:Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.
Konkretno gdje je to bilo?
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#533 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Banksy wrote:
Dozer wrote:Sve tacno. I, sta je sporno?
Ništa nije sporno, sve je jasno.
Tvrdnja ispod je netačna i o tome sam pisala. Tebi se niko nije obratio.
kosava wrote:

U manjim mjestima su ljudi isli u isti razred prolazili na put iz skole i u skolu jedni drugima kraj kuce i nisu progovorili nikada izvan ucionice .
Banksi pitaj bilo koga iz Modrice, Gradaca , npr na potezu od Doboja do Bos. Broda koliko je imao prijatelja Srba ako je Bosnjak ili Hrvat a ako je Srbin pitaj ga ili nju za drugove iz djetinstva koji su Bosnjaci i Hrvati pa ces vidjet, usao prvi put u Ne-Bosnjacku, Ne-Srpsku kucu u 25 godini zivota do JNA nije se rukovao sa osobom druge vijere.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#534 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Ali Kemal wrote:
kosava wrote:Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.
Konkretno gdje je to bilo?
Olovo, Posavina, Romanija, Vlasic, okolina Zenice ho's da ti nabrajam. Pa nije Sarajevo i Zenica se ubijalo od multikulture a ti ko da su u Kaknju se ljudi druzili ko u Parizu.
Alive
Posts: 388
Joined: 12/04/2010 15:05

#535 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Alive »

Ali Kemal wrote:
Alive wrote:I nakon ovoliko ratnih tema jesmo li se opametili i osigurali se da nam se nikada ne ponovi sto se dogodilo?
Pazi moras da shvatis da je sve u rukama politicara!
Jedino kako mozes da utices je da ne das glas nacionalistima i da ucis svoju djecu toleranciji da ne bi oni jednog dana glasali za nacionaliste.
Objektivno kada na vlast dodju psihopate, sta ti mozes da ucinis, prakticno nista. Nadju slicne sebi da pripucaju, padne koja mrtva glava, nacionalna retorika, jebacemo im mater i slicno, tebe vihor rata ponese i samo mozes da se nadas da ces da izvuces zivu glavu iz toga.

Ne razumijem da je tesko da se shvati da je jedini spas insistiranje na toleranciji?
Pa Francuzi i Nijemci su se pobili u milionskim ciframa u dva rata, pa sada izmedju njih nema granica, zajednicka valuta, demokratija, blagostanje.
Jedini je to nacin.


E ti si onaj pravi fini bosnjo. A dok smo takvi svakih 50 godina ce nam se isto desavati. Ovi sa Romanije ce se i dalje okupljati i uciti svoju djecu klanje na svinjama a mi fine bosnje cemo i dalje isto razmisljati i misliti svima dobro i kako nas svi vole... Ok vole nas, ali cetnika i ustasa a vala i balija ce uvijek biti! To se promijeniti mora! Ne kazem nista ali biti spreman uvijek. Spreman to je prava rijec!

Nisam nacionalista, postujem sve ali sam patriota i ne dam niti svoju zemlju a niti svoju vjeru. Ali dok ne shvatimo neke stvari, trgnemo se i ne budemo budale sve nam je uzalud.


Volim ove teme jer se podsjetim na sve ono sto su nam radili. Podsjetim se da kod Srba ima cetnika a kod Hrvata ustasa. A i kod nas balija da se razumijemo. I podsjeti me da nikada ne spustim gard!
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#536 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

Tek sad kada citam ove komentare, kontam koliko sam ustvari sretan sto sam rodjen gdje sam i rodjen.
Cuj gledali s kim se zabavljas, isli jedni od drugih 20 metara, nakon skole nisu razgovarali itd. itd. itd. :-)
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#537 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

Alive wrote:E ti si onaj pravi fini bosnjo. A dok smo takvi svakih 50 godina ce nam se isto desavati. Ovi sa Romanije ce se i dalje okupljati i uciti svoju djecu klanje na svinjama...
Znas sta meni nije jasno, kada vec ovako imas svoj stav i znas da su ovi sa Romanije jednostavno cudovista koji uce svoju djecu klanje nad svinjama, onako se djeca treniraju, ne znam samo sa koliko godina pocinju da kolju,
zasto se onda otvoreno ne zalazes da se razdvojis od takvih ljudi?
Mislim koja je poenta graditi drzavu sa narodom kod koga djecu kolju svinje od malena i kada porastu onda kolju ljude.

Ovo je strasno da ljudi ovako razmisljaju u 21 stoljecu.
Alive wrote:I podsjeti me da nikada ne spustim gard!
I sta ti to konkretno znaci? Jedino sto mi pada na pamet i sto mozes da uradis je da glasas za SDA i nista vise. To je sav tvoj gard, inace te niko ni za sta nece eventualno pitati, gurnuce te u rov, ili tvoje dijete i na kraju opet ce se naci za istil astalom sa SDS-ovcima, krkat pecenje i opijat se, cackat zube.
Alive
Posts: 388
Joined: 12/04/2010 15:05

#538 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Alive »

Ali Kemal wrote:
Alive wrote:E ti si onaj pravi fini bosnjo. A dok smo takvi svakih 50 godina ce nam se isto desavati. Ovi sa Romanije ce se i dalje okupljati i uciti svoju djecu klanje na svinjama...
Znas sta meni nije jasno, kada vec ovako imas svoj stav i znas da su ovi sa Romanije jednostavno cudovista koji uce svoju djecu klanje nad svinjama, onako se djeca treniraju, ne znam samo sa koliko godina pocinju da kolju,
zasto se onda otvoreno ne zalazes da se razdvojis od takvih ljudi?
Mislim koja je poenta graditi drzavu sa narodom kod koga djecu kolju svinje od malena i kada porastu onda kolju ljude.

Ovo je strasno da ljudi ovako razmisljaju u 21 stoljecu.
Alive wrote:I podsjeti me da nikada ne spustim gard!
I sta ti to konkretno znaci? Jedino sto mi pada na pamet i sto mozes da uradis je da glasas za SDA i nista vise. To je sav tvoj gard, inace te niko ni za sta nece eventualno pitati, gurnuce te u rov, ili tvoje dijete i na kraju opet ce se naci za istil astalom sa SDS-ovcima, krkat pecenje i opijat se, cackat zube.


Ja sam napisao lijepo da u Srba ima cetnika, u Hrvata ustasa a kod nas balija i da ce toga uvijek biti. Ne znam odakle si izvukao da sam neki nacionalista i da ne zelim da zivim sa drugim nacionalnostima. Moja Bosna nije ni bosnjacka niti hrvatska niti srpska da se razumijemo!

A pod ovim da imam gard podrazumijevam to da pamtis i prenosis generacijama, budes ipak spreman da ti ova manjina cetnika, ustasa i balija moze napraviti puno belaja bez obzira sto su manjina.

Jasno sada? I jebla te SDA bez uvrede ikakve.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#539 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by bach »

kosava wrote:
Dozer wrote:Pa nije bas da nije... RIjetki su bili primjeri etnicki mjesovitih sela...
Sela negdje su se postovali i obilazili ali se nisu mjesali. A sela ne trebas dalje ici od Nisicke Visoravni i Olovskih sela pa tu su ljudi iz dva susjedna sela koji su isli u istu osnovnu i srednju skolu prvi put progovorili u Studentskom Dom u Sarajevu.
Kod mene jedan rođo, igrao lopte polu-profesionalno, ali je volio i kafanu i rock muziku došao kući i rekao materi da je pronašao ženu svog života. Žaklinu. Mati njegova u nesvijest pala od tuge. "Nihade, dragi, pa gdje Žaklinu nađe"...

Kratko im brak trajao skroz...

Jedna druga tatina rodica se udala za nekakvog Andriju sa Ilidže. Otac njen, relativno liberalan čovjek nije bio baš pristalica tog braka. Kao ono "da je Zoran, ili Zdenko... Ali ona moja Meliha našla Andriju...Pa kud Andriju nađe".

A mi slovili kao liberalna familija...
Alive
Posts: 388
Joined: 12/04/2010 15:05

#540 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Alive »

I odosmo u off topic. Izvinjavam se svima.

Pamtite i prenosite generacijama!

Back to topic
User avatar
Danguba
Posts: 15850
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#541 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Danguba »

kosava wrote:

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
O cemu ti zivota ti pises??? O medjuljudskim odnosima prije rata? Ako je to, to onda debelo grijesis ili nemas pojma kako je to bilo.

U najkonzervativnijim sredinama tipa V.Kladusa, Kalesija...druzilo se sasvim normalno izuzev sto su zenidbe bile rijetkost ili nikakve a sve drugo kao da i nema razlike medju djecom, omladinom i odraslim osobama. Druzilo se po kafanama, kaficima, igrali se turniri, pijace, posao...
Alive
Posts: 388
Joined: 12/04/2010 15:05

#542 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Alive »

Danguba wrote:
kosava wrote:

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
O cemu ti zivota ti pises??? O medjuljudskim odnosima prije rata? Ako je to, to onda debelo grijesis ili nemas pojma kako je to bilo.

U najkonzervativnijim sredinama tipa V.Kladusa, Kalesija...druzilo se sasvim normalno izuzev sto su zenidbe bile rijetkost ili nikakve a sve drugo kao da i nema razlike medju djecom, omladinom i odraslim osobama. Druzilo se po kafanama, kaficima, igrali se turniri, pijace, posao...


Bilo je kafana koje su vazile za "srpske" i gdje se okupljaju "anamo oni" uvijek! Mogao si doci ali da ces se osjecati ugodno ako nisi srbin bas i ne. I drugih nacionalnosti naravno.

I ne samo pred rat nego i prije...

Ovo da su isli jedni od drugih 20 metara bas vala i ne... Ali kako koje mjesto opet.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#543 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Ali Kemal wrote:Ocigledno je da ja nemam pojma kako je bilo u tvom prigradskom naselju, straze 1991 :-)
ali je ocigledno da ni ti pojma nemas kako je bilo tamo gdje su ljudi zivjeli po zgradama.
Odgovorno tvrdim da niko nikoga nije mogao natjerati u aprilu 1992, dakle kada je rat vec poceo, da uzme pusku. Od raje koja su isla sa mnom u gimnaziju, da ja znam niko tada nije uzeo oruzje, ali to su sve gradska raja :wink:
Sem onog dzihatlije sa punk mohavkom sa jataganom u zubima jos '91 urla "Alah uegber" :lol:
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#544 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Alive wrote:
Danguba wrote:
kosava wrote:

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
O cemu ti zivota ti pises??? O medjuljudskim odnosima prije rata? Ako je to, to onda debelo grijesis ili nemas pojma kako je to bilo.

U najkonzervativnijim sredinama tipa V.Kladusa, Kalesija...druzilo se sasvim normalno izuzev sto su zenidbe bile rijetkost ili nikakve a sve drugo kao da i nema razlike medju djecom, omladinom i odraslim osobama. Druzilo se po kafanama, kaficima, igrali se turniri, pijace, posao...


Bilo je kafana koje su vazile za "srpske" i gdje se okupljaju "anamo oni" uvijek! Mogao si doci ali da ces se osjecati ugodno ako nisi srbin bas i ne. I drugih nacionalnosti naravno.

I ne samo pred rat nego i prije...

Ovo da su isli jedni od drugih 20 metara bas vala i ne... Ali kako koje mjesto opet.
Nije ti tu bilo mjesto ni pod razno osim ako si isao trazit belaja, jes u Kladusi ko onaj sto je probo prodat krmka na stocnoj pa ga covjek odlezo to je bio prvi i zadnji put da neko doveo krmka na pijacu, pitaj LBWIE ako meni nevjerujes.
I ja pricam o prije rata, pred rat u Bosni u tim kafanama su sjedili rezervisti u smb uniformama, to sto nije isao "rezervni sastav" is Sarajeva masovno nego ono da kopaju krompir pa nisi vidjeo u malim mjestima posebno u granicnom pojasu vec u Doboju 90-91 se zelenilo od smb uniformi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83383
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#545 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

kosava wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Bas tako Banksy!
Batko koliko ti imas jarana Srba iz Drivuse, Bilivoda ili Hrvata iz Podbrijezja? Jarana ne radnih kolega. Hajde iskreno
Obzirom da sam ja poceo prijateljstva stvarati poslije rata, kad je vecina ili vec otisla ili odlazila, nije velik broj. Ali blizak sam sa 2-3, porijeklo Brist, Smetovski put i treci mislim da je Perin Han ili Mutnica.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#546 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Alive wrote:
Ali Kemal wrote:
Alive wrote:I nakon ovoliko ratnih tema jesmo li se opametili i osigurali se da nam se nikada ne ponovi sto se dogodilo?
Pazi moras da shvatis da je sve u rukama politicara!
Jedino kako mozes da utices je da ne das glas nacionalistima i da ucis svoju djecu toleranciji da ne bi oni jednog dana glasali za nacionaliste.
Objektivno kada na vlast dodju psihopate, sta ti mozes da ucinis, prakticno nista. Nadju slicne sebi da pripucaju, padne koja mrtva glava, nacionalna retorika, jebacemo im mater i slicno, tebe vihor rata ponese i samo mozes da se nadas da ces da izvuces zivu glavu iz toga.

Ne razumijem da je tesko da se shvati da je jedini spas insistiranje na toleranciji?
Pa Francuzi i Nijemci su se pobili u milionskim ciframa u dva rata, pa sada izmedju njih nema granica, zajednicka valuta, demokratija, blagostanje.
Jedini je to nacin.


E ti si onaj pravi fini bosnjo. A dok smo takvi svakih 50 godina ce nam se isto desavati. Ovi sa Romanije ce se i dalje okupljati i uciti svoju djecu klanje na svinjama a mi fine bosnje cemo i dalje isto razmisljati i misliti svima dobro i kako nas svi vole... Ok vole nas, ali cetnika i ustasa a vala i balija ce uvijek biti! To se promijeniti mora! Ne kazem nista ali biti spreman uvijek. Spreman to je prava rijec!

Nisam nacionalista, postujem sve ali sam patriota i ne dam niti svoju zemlju a niti svoju vjeru. Ali dok ne shvatimo neke stvari, trgnemo se i ne budemo budale sve nam je uzalud.


Volim ove teme jer se podsjetim na sve ono sto su nam radili. Podsjetim se da kod Srba ima cetnika a kod Hrvata ustasa. A i kod nas balija da se razumijemo. I podsjeti me da nikada ne spustim gard!
Kakvim svinjama prvo pilici, pa jagnjad a klempo je ko maturski
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#547 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

_BataZiv_0809 wrote:
kosava wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Bas tako Banksy!
Batko koliko ti imas jarana Srba iz Drivuse, Bilivoda ili Hrvata iz Podbrijezja? Jarana ne radnih kolega. Hajde iskreno
Obzirom da sam ja poceo prijateljstva stvarati poslije rata, kad je vecina ili vec otisla ili odlazila, nije velik broj. Ali blizak sam sa 2-3, porijeklo Brist, Smetovski put i treci mislim da je Perin Han ili Mutnica.
Pitaj roditelje sa koliko su se on iz Mutnice ili Perna Hana ljudi druzili u djetinjstvu?
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#548 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kosava »

Danguba wrote:
kosava wrote:

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
O cemu ti zivota ti pises??? O medjuljudskim odnosima prije rata? Ako je to, to onda debelo grijesis ili nemas pojma kako je to bilo.

U najkonzervativnijim sredinama tipa V.Kladusa, Kalesija...druzilo se sasvim normalno izuzev sto su zenidbe bile rijetkost ili nikakve a sve drugo kao da i nema razlike medju djecom, omladinom i odraslim osobama. Druzilo se po kafanama, kaficima, igrali se turniri, pijace, posao...
Ja sam dovoljno star da sam i rat preguro preko ledja i upozno siri zavicaj sve nogom. Tako da ti pisem iz iskustva kako je bilo po manjim mjestima, ma nisi mogao plac kupit ako nisi bio prave nacionalnosti a i tada ti je trebala preporuka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83383
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#549 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

kosava wrote: Pitaj roditelje sa koliko su se on iz Mutnice ili Perna Hana ljudi druzili u djetinjstvu?
Roditelji mi nisu iz Zenice, ali vecina prijatelja koju spominju i one koje znam licno su Srbi i Hrvati. Mati mi je iz Sarajeva, a otac iz Kaknja, studirao u Banjaluci.
User avatar
Danguba
Posts: 15850
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#550 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Danguba »

kosava wrote:
Danguba wrote:
kosava wrote:

Istina Banksi, i to ne sela nego carsije od po 10-20 hiljada ljudi, to se znalo ko u koji kafic izlazi , ako je gazda Srbin nema tu Muslimana ili Hrvata da kroci isto je vazilo u obrnutom pravcu a iz skole idu jedan od drugog 20 metara.

Kakav sistem ma nije bilo van nastavnih aktivnosti u gradskim a kamo u podrucnim skolama.
O cemu ti zivota ti pises??? O medjuljudskim odnosima prije rata? Ako je to, to onda debelo grijesis ili nemas pojma kako je to bilo.

U najkonzervativnijim sredinama tipa V.Kladusa, Kalesija...druzilo se sasvim normalno izuzev sto su zenidbe bile rijetkost ili nikakve a sve drugo kao da i nema razlike medju djecom, omladinom i odraslim osobama. Druzilo se po kafanama, kaficima, igrali se turniri, pijace, posao...
Ja sam dovoljno star da sam i rat preguro preko ledja i upozno siri zavicaj sve nogom. Tako da ti pisem iz iskustva kako je bilo po manjim mjestima, ma nisi mogao plac kupit ako nisi bio prave nacionalnosti a i tada ti je trebala preporuka.
Relativno star.
Osim masovnije zenidbe i udaje(iz nekih razumljivih razloga) sve drugo se nije ni dalo primjetiti.
Niti su se Srbi druzili sa svim Srbima niti su se Bosnjaci druzili sa svim Bosnjacima. Druzio se ko je sa kime mogao.

Sto se tice pocetka rata, sigurno je da su se Srbi po selima ranije i skriveno organizovali a uz pomoc JNA u kojoj je vecinski kadar bio srpski tako da to i nije bilo tesko izvesti.
Locked